Справа № 2а-9769/09/1570
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 лютого 2010 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Руденко І.В.,
за участю:
представника позивача- Антоненко І.І. (довіреність від 21.09.2009, №2416/17/06),
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Одеського міського центру зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеса Шипбилдинг» про стягнення штрафу в розмірі 12500,00 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
З позовом до суду звернувся Одеський міський центр зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеса Шипбилдинг» про стягнення штрафу в розмірі 12500,00 грн., зазначивши що 09.06.2009 інспекцією Одеського обласного центру зайнятості була проведена перевірка додержання законодавства України про зайнятість населення та загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ТОВ «Одеса Шипбилдинг», за результатами якої було встановлено порушення вимог ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення» щодо використання праці іноземця громадянина Польщі ОСОБА_2 без дозволу державної служби зайнятості, у звязку з чим було накладено штраф у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, а саме 12500, 00 грн., який відповідач у добровільному порядку не сплатив.
Відповідач був належним чином повідомлений про час та місце слухання справи, (а.с.61,66) але його представник в судове засідання не з`явився, а тому, на підставі положень ст.128 КАС України справа розглядалась за його відсутності за наявними в справі доказами.
Представник позивача, посилаючись на обґрунтування в позовній заяві підтримав позовні заяви в повному обсязі та просив задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача Кузьменко В.В. в судовому засіданні 02.12.2009 заперечував проти задоволення позовних вимог посилаючись на те, що ОСОБА_2 було звільнено з посади директора ТОВ «Одеса Шипбилдинг» 17.04.2009 та було призначено його Кузьменко В.В. на посаду директора ТОВ «Одеса Шипбилдинг», тобто у період дії дозволу на працевлаштування ОСОБА_2.
Заслухавши пояснення представника позивача та пояснення представника відповідача в судовому засіданні 02.12.2009 суд встановив наступне.
09.06.2009 інспекцією Одеського обласного центру зайнятості була проведена перевірка додержання законодавства України про зайнятість населення та загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ТОВ «Одеса Шипбилдинг», яке зареєстровано за юридичною адресою: АДРЕСА_1, на підставі якої було складено акт перевірки додержання законодавства України про зайнятість населення та загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття №12-16/44 від 09.06.2009, в якому зазначено, що на підприємстві працює громадянин Польщі ОСОБА_2 на посаді директора з 21.04.2008 згідно дозволу на працевлаштування №2457 від 18.04.08 строком дії до 18.04.09.
За результатами перевірки ТОВ «Одеса Шипбилдинг» головним спеціалістом інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Одеського обласного центру зайнятості Арцибашевою Н.І. складено акт №12-14/32 від 09.06.2009 про порушення законодавства України про зайнятість населення, в якому зазначено, що перевіркою встановлено порушення ст.8 Закону України «Про зайнятість населення» щодо використання праці іноземця без дозволу державної служби зайнятості: згідно дозволу на працевлаштування №2457 від 18.04.2008 на посаду директора ТОВ «Одеса Шипбилдинг» з 21.04.2008 був прийнятий громадянин Польщі ОСОБА_2 Богуслав (наказ №1-2008 від 21.04.2008). Термін дії дозволу на працевлаштування до 18.04.2009. Але, у ході перевірки встановлено, що після закінчення строку дії дозволу на працевлаштування іноземний громадянин продовжує працювати на посаді директора. Заробітна плата за квітень місяць 2009 року ОСОБА_2 нарахована з розрахунку 22-ох відпрацьованих робочих днів місяця. У табелі обліку використання робочого часу за квітень місяць 2009 року проставлено, що ОСОБА_2 у квітні відпрацював 21 робочий день.
У зазначеному акті ТОВ «Одеса Шипбилдинг» запропоновано добровільно в місячний термін внести штраф у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за одного іноземця у загальній сумі 12500,00 грн.
Проте, в порушення вимог Закону України "Про зайнятість населення" від 0 1.03.1991 року N803-XII відповідачем не було сплачено штраф у сумі 12 500,00 грн. у добровільному порядку, у звязку з чим Одеський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовними вимогами до ТОВ«Одеса Шипбилдинг» про стягнення заборгованість зі сплати штрафу у розмірі 12 500,00 грн.
Діяльність Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість визначається Положенням про Інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України N 47 від 24.06.91.
Відповідно п.1 Положення про Інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість Інспекція входить до складу державної служби зайнятості та здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності.
Відповідно до пп. «б», «д» п. 6 Положення про Інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість, Інспекція забезпечує правильність і своєчасність застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами і організаціями; здійснює заходи, спрямовані на недопущення нелегального використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості.
Згідно пп. "а", "б", "г" п. 8 Положення, Інспекція по контролю за додержанням законодавства по зайнятість має наступні права: безперешкодно відвідувати підприємства, установи та організації усіх форм власності з метою контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення; безперешкодно відвідувати підприємства, установи та організації усіх форм власності з метою контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення; ознайомлюватися з документами та одержувати від підприємств, установ та організацій копії наказів, розпоряджень, протоколів, дані обліку і звітності та інформацію з питань додержання законодавства про зайнятість населення, інші документи і відомості, необхідні для виконання інспекцією своїх завдань; давати власнику (керівнику) підприємства, установи та організації або уповноваженому ним органу та іншим роботодавцям у разі виявлення порушень законодавства про зайнятість населення приписи про їх усунення; застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій усіх форм власності, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені ст. 5 і ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" і за недодержання вимог ст. 8 і ст. 18 зазначеного Закону.
Згідно ч. 2 ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення" роботодавці мають право на використання праці іноземців та осіб без громадянства на умовах трудового договору лише за наявності виданого роботодавцю державною службою зайнятості дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
У відповідності до ч. 4 ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення" у разі використання роботодавцем праці іноземців або осіб без громадянства на умовах трудового договору без дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства державна служба зайнятості стягує з роботодавця штраф за кожну таку особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Порядок накладення штрафу визначається центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. У разі несплати (або відмови від сплати) протягом місяця у добровільному порядку зазначеного штрафу його стягнення провадиться в установленому законом порядку. Кошти від стягнутих штрафів спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 (громадянин Польщі) відповідно до наказу від 21.04.2008 №1-2008 займав посаду директора ТОВ «Одеса Шипбилдинг», на підставі дозволу на працевлаштування №2457 від 18.04.2008. Після закінчення терміну дії дозволу, а саме після 18.04.2009 виконував повноваження директора ТОВ «Одеса Шипбилдинг». Фактичне виконання обов'язків директора ТОВ «Одеса Шипбилдинг» ОСОБА_2 підтверджується табелем обліку використаного робочого часу за квітень 2009 року, де зазначено, що він відпрацював у квітні 2009 року 21 робочий день, та розрахунковою відомістю № НЗП -000007 за квітень 2009, згідно якої ОСОБА_2 нараховано заробітну плату за квітень 2009 року з розрахунку 22 - ох відпрацьованих робочих днів. Також, ним як директором було підписано лист №01/06-03 від 01.06.2009 адресований Одеському обласному Фонду зайнятості м.Одеси щодо проведення планової перевірки, підпис на якому засвідчено печаткою ТОВ «Одеса Шипбилдинг».
Під час зясування офіційних обставин справи було зясовано, що ОСОБА_2 не звертався до Одеського міського центру зайнятості з заявою для продовження дозволу на працевлаштування.
Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на наказ про звільнення №36 від 17.04.2009 з посади директора ТОВ «Одеса Шипбилдинг» ОСОБА_2,, оскільки матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 фактично продовжував виконувати обовязки керівника ТОВ «Одеса Шипбилдинг» після вказаної дати.
Таким чином, праця іноземного громадянина ОСОБА_2 фактично використовувалась ТОВ «Одеса Шипбилдинг» на посаді директора без дозволу державної служби зайнятості на працевлаштування, що є порушенням вимог ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення" .
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, за порушення вищезазначених вимог Закону України "Про зайнятість населення" підприємство зобов'язане сплатити штраф у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожну особу, що становить 12 500, 00 грн., а тому вимоги позивача про стягнення з ТОВ «Одеса Шипбилдинг» штрафу в розмірі 12500,00 грн. підлягають задоволенню.
Оскільки, спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, відповідно до ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито», а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 94,158-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Одеського міського центру зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеса Шипбилдинг» задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеса Шипбилдинг», код ЄДРПОУ 35817887 на користь Одеського міського центру зайнятості штраф в розмірі 12500,00 (дванадцять тисяч пятсот) гривень та перерахувати на р/р №37176305900002, Код ЄДРПОУ 35358018, Одержувач: Одеський міський центр зайнятості, Банк: ГУДКУ в Одеській області, м.Одеса, МФО 828011, код бюджетної класифікації 50040500, символ банку 405
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а також подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження .
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 23.02.2010
Суддя К.О. Танцюра