Постанова № 8389367, 19.02.2010, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2010
Номер справи
2а-12330/09/1570
Номер документу
8389367
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2а-12330/09/1570

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«19» лютого 2010 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Самойлюк Г.П.

при секретарі: Ботвінцеві Г.А.

за участю сторін:

від позивача представник: Білих Н.М. (по довіреності)

відповідач: ОСОБА_2

від відповідача представник: ОСОБА_3 (за усною заявою)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справуза адміністративним позовом державної податкової інспекції у Суворовському районі міста Одеси до субєкта підприємницької діяльностіфізичної особи ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по штрафним санкціям у сумі 6364, 60 грн ., -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов державної податкової інспекції у Суворовському районі міста Одеси до субєкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_2, в якому позивач зазначив, що на підставі акту перевірки від 01 серпня 2009 р. № 4091/15/32/23/НОМЕР_1 від 03.08.2009 р. (№ 0347/15/54/23/НОМЕР_1 дата реєстрації 11.08.2009р.) було винесено рішення № 0001442370 від 17.08.2009р. згідно якого до відповідача були застосовані штрафні санкції у сумі 6364, 60 грн. за порушення п. п. 1, 2, 12, 13, ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг» № 265/95 ВР від 06.07.1995р., яка не була сплачена відповідачем у добровільному порядку.

У судовому засіданні представник ДПІ посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Відповідач у судовому засіданні позов не визнав у повному обсязі, просив суд відмовити в його задоволенні з підстав викладених у запереченнях та пояснив, що акт перевірки та опис наявних готівкових коштів, який підтверджує невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному звіті реєстратора розрахункових операцій не складав та не підписував.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та заперечення представників сторін, допитавши свідків, суд встановив наступне.

16.11.2005р. Виконавчим комітетом Одеської міської ради було зареєстровано ФОП ОСОБА_2, номер запису про державну реєстрацію 2556000 0000 026726, про що свідчить копія свідоцтва про державну реєстрацію (а. с. 5).

Фахівцями відділу оперативного контролю ДПА в Одеській області ГДПРІ Черновою Л.П. та СДПРІ Прохоровою І.В. 01.08.2009р. була здійснена перевірка господарської одиниці кіоску, що розташована за адресою: вул. Задонського, 18, м. Одеса та належить субєкту підприємницької діяльності ОСОБА_2. Перевірка була проведена з метою здійснення контролю за додержанням ФОП ОСОБА_2 порядку проведення розрахунків за товари (послуги), наявністю торгових патентів, ліцензій та на підставі Законів України "Про державну податкову службу в Україні" № 509-ХІІ від 04.12.1990р. (із змінами та доповненнями), „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР від 06.07.1995р., „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" № 98/96-ВР від 23.03.1996р., постанови Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» № 637 від 15.12.2004р.

За результатами перевірки від 01.08.2009р. було складено акт № 4091/15/32/23/НОМЕР_1 від 03.08.2009р. (№ 0347/15/54/23/НОМЕР_1 від 11.08.2009 р.) (а.с. 11-12), відповідно до висновків якого відповідачем було порушено:

- п.1 ст. 3 Закону України № 265/95 ВР - не проведення розрахункових операцій через зареєстровані опломбовані та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій;

- п. 2. ст. 3 Закону України № 265/95 ВР - не видання особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;

- п. 12 ст. 3 Закону України № 265/95 ВР не ведення у порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, не здійснення продажу лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг);

- п. 13 ст. 3 Закону України № 265/95 ВР - не забезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

На підставі вказаного акту позивачем було прийнято рішення № 0001442370 від 17 серпня 2009 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 6364, 60 грн., ( а.с. 10), яке складається з наступних фінансових санкцій:

- п. 1 ст. 17 Закону України № 265/95-ВР за порушення проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність ( 22,00 *5 =110,00 грн.);

- ст. 20 ЗУ № 265/95-ВР до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (882,05 * 2 =1764, 10);

- ст. 22 ЗУ № 265/95-ВР за н евідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність ( 898 *5 = 4490, 50 грн.)

Таким чином, загальна сума штрафних санкцій згідно розрахунку фінансових санкцій складає 6364,60 грн. (а.с. 16), корінець рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій був отриманий відповідачем 22.09.2009 р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.9).

На час розгляду справи відповідач вищезазначену заборгованість в добровільному порядку не сплатила, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій не оскаржила.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, допитавши свідків та дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Частиною 7 ст. 11? Закону України «Про державну податкову службу в Україні» встановлено, що позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Ст. 15 Закону № 265/95-ВР закріплює, що контроль за додержаннями суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Здійснення контролю за дотриманням порядку проведення розрахунків врегульовано розділом IV (ст. ст. 15. 16) Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР від 06. 07.95р. (із змінами та доповненнями), який є спеціальним законом.

Відповідно до ст. 1 Закону № 265/95-ВР реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Тобто, контролюючі органи мають право проводити планові перевірки осіб, які є платниками податків на загальних підставах.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач мав право здійснити перевірку відповідача з метою здійснення контролю за додержанням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), наявністю торгових патентів, ліцензій.

П. п. 1, 2 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок та видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

В ході перевірки перевіряючими було здійснено покупку на загальну суму 22,00 грн., яка не проведена через РРО та не видано розрахунковий документ, відповідач в своїх поясненнях керівнику ДПА в Одеській області зазначив, що чек на суму 22,00 грн. не був пробитий, скільки відповідач відволікся на іншого покупця (а.с.17). Відповідач у запереченнях пояснив, що перевіряючими було здійснено контрольну закупку, проте, як вбачається з матеріалів справи контрольна закупка не проводилась, а мало місце порушення, що полягає у здійсненні розрахункових операцій без використання РРО та невидачі відповідного розрахункового документа під час перевірки.

П.13 ст. 3 Закону № 265/95-ВР передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу

товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

Перевіркою встановлено, що сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків склала 937,00 грн., що підтверджується підписаним відповідачем описом наявних готівкових коштів (а.с. 14). Сума готівкових коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, становила 16,90 грн., про що свідчить ЗВІТ (а.с.15) Таким чином, сума невідповідності склала 898,10 грн.

Судом не приймається до уваги пояснення відповідача, що опис наявних готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків, не підписувався ним, оскільки в судовому засіданні були допитані свідки: особи, які проводили перевірку, а саме ГДПРІ Чернова Л.П. та СДПРІ Прохорова І.В. та зазначили, що акт перевірки та опис наявних готівкових коштів були підписані відповідачем.

Згідно п. 12 ст. 3 ЗУ № 265/95-ВР субєкти підприємницької діяльності зобовязані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг). Згідно акту перевірки встановлено здійснення реалізації товарів, які не обліковані у встановленому порядку на суму 882, 05 грн., (а.с.18), а саме відсутні накладні на товар. Відповідач у своїх поясненнях зазначив, що накладні на товар були загублені ним (а.с.17).

Порядок оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 327 від 10 серпня 2005р. передбачає, що підписання акту виїзної планової перевірки здійснюється посадовими особами субєкта господарювання (керівник та головний бухгалтер).

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з а кту № 4091/15/32/23/НОМЕР_1 від 03.08.2009 року та пояснень допитаних у судовому засіданні свідків, акт був підписаний відповідачем 01.08.2009 року, про що свідчить підпис на 4 аркуші акту (а.с.12)

Частина 2 статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Суд вважає, що ДПІ у Суворовському районі міста Одеси довела суду правомірність рішення №0001442370 від 17 серпня 2009р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій та в судовому засіданні відповідач не зміг довести правомірності його дій в ході проведення перевірки з посиланням на відповідні докази. Відтак, заперечуючи проти позову, відповідач не довів належними засобами доказування неправомірність прийнятого позивачем рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Таким чином, враховуючи наведене та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази у сукупності, пояснення допитаних у судовому засіданні свідків, суд дійшов висновку, що прийняте позивачем рішення про застосування штрафних фінансових санкцій №0001442370 від 17.08.2009р. є правомірним та законним, а позовні вимоги щодо стягнення з субєкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій у сумі 6364, 60 грн. обґрунтовані, відповідають чинному законодавству, отже підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст..2, 7, 8, 9, 11, 71, 86, 159-164 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов державної податкової інспекції у Суворовському районі міста Одеси до субєкта підприємницької діяльностіфізичної особи ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по штрафним санкціям у сумі 6364, 60 грн., - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з субєкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_2, ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків та інших обовязкових платежів НОМЕР_1, суму заборгованості по штрафним санкціям 6364, 60 грн. на рахунок № 31112104700009, ЄДРПОУ 23213460, отримувач Головне управління Державного казначейства в Одеській області, банк отримувача Головне управління Державного казначейства в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 21080900.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження до Одеського окружного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі та подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено та підписано суддею «24» лютого 2010 року

Суддя: Г.П. Самойлюк