Справа № 2а-11123/09/1570
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 березня 2010 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Руденко І.В.
за участю:
-представника позивача Михайлової О.В. (довіреність від 04.01.10 №12/04),
-представника відповідача Рябохлист В.М. (діє за статутом)
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області до Приватного підприємства «Комунальщик» про стягнення заборгованості в розмірі 114122,89 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області звернулось до суду з позовом до Приватного підприємства «Комунальщик» в якому просить стягнути з відповідача борг у сумі 114122,89 грн. (з урахуванням уточнень до позовної заяви від 01.03.2010) на користь Управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області, зазначивши що відповідач зареєстрований в УПФУ в Роздільнянському районі Одеської області як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Згідно розрахунків сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування ПП «Комунальщик» має заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за період грудень 2008 року-грудень 2009 року, з урахувань нарахованих штрафних санкцій, пені та часткової сплати, в розмірі 114122,89 грн. Відповідач у добровільному порядку не сплатив заборгованість по страховим внескам, тому Управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області звернулося до суду із вказаним позовом про стягнення заборгованості.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, посилаючись на обґрунтування, викладені в позовній заяві, та з урахуванням уточнень до позовної від 01.03.2010 просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначивши що відповідачем було частково сплачено борг, а також, з арештованого рахунку №2600730100247, який належить ПП «Комунальщик» розподілені грошові кошти згідно виконавчих документів, однак йому не відомо як розподілялися кошти з даного рахунку і чому борг в такому розмірі не погашений.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Ст.2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 N 2181-III, передбачено, що установи Пенсійного фонду України є контролюючими органами стосовно внесків до Пенсійного фонду України, які здійснюють перевірку своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенції. У період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України, отже, спір за участю управління Пенсійного фонду та суб'єкта господарювання про стягнення заборгованості за платежами до Пенсійного фонду є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб'єкта владних повноважень, а саме - органу виконавчої влади, що реалізовував у цих відносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції щодо контролю надходження страхових внесків та інших платежів до фонду, та відповідає вищенаведеному нормативному визначенню адміністративної справи.
Відповідно до абз. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Абзацом 1 статті 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-ІV) встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Статтею 1 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до вказаної статті страхові внески це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Згідно з ч. 1 статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Частинами 3 та 4 цієї статті встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду, а особи, визначені частиною першою статті 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь; платникам страхових внесків у десятиденний термін після їх реєстрації видається повідомлення про реєстрацію платника страхових внесків за формою, встановленою правлінням Пенсійного фонду.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач є платником страхових внесків до солідарної системи Пенсійного фонду України та знаходиться на обліку у позивача.
За відповідачем за період грудень 2008 року-грудень 2009 року обліковується заборгованість по сплаті страхових внесків з урахуванням уточнень від 01.03.2010 на загальну суму 114122,58 грн.. Сума нарахованих страхових внесків за період грудень 2008 року-грудень 2009 року складає 111124,58грн., на яку за несвоєчасну сплату відповідно до ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачем нараховано штрафні санкції на загальну суму 29515,73 грн. та пені на загальну суму 13468,64 грн., яка відповідно до картки особового рахунку ПП «Комунальщик» за період з 01.12.2008 по 01.03.2010 була частково сплачена на суму 39 986,06грн..
Відповідно до п. 4.1 ст. 4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. N 21-1 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за N64/8663 розміри страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» за ставкою 33,2 відсотки суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці".
Частиною 6 статті 19 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до пп. 5.1.4 Інструкції нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
Так, ПП «Комунальщик» самостійно розраховано суму страхових внесків за період грудень 2008 року-грудень 2009 року, про що свідчать складені відповідачем копії розрахунків суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за грудень 2008 року в розмірі 7448,61 грн.(а.с.14), за січень 2009 року в розмірі 8880,32 грн.(а.с.13), за лютий 2009 року в розмірі 11176,42 грн.(а.с.12), за березень 2009 року в розмірі 11383,10 грн.(а.с.11), за квітень 2009 року в розмірі 9349,26 грн.(а.с. 10), за травень 2009 року в розмірі 10488,89 грн.(а.с.9), за червень 2009 року в розмірі 9179,95 (а.с.8), за липень 2009 року в розмірі 6616,48 грн.(а.с.7) , за серпень 2009 року в розмірі 6922,26 грн.(а.с.79), за вересень 2009 року в розмірі 7451,89 грн. (а.с.80), за жовтень 2009 року в розмірі 6583,13 грн. (а.с.81), за листопад 2009 року в розмірі 7942,74 грн. (а.с. 82), за грудень 2009 року в розмірі 7701,58 грн. (а.с.83).
Відповідно до п.2 ч.9 ст.106 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів; у розмірі 50 відсотків своєчасно не сплачених сум у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів .
Одночасно на суми своєчасно несплачених (не перерерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, разрахована за кожний день прострочення платежу.
Абзацом 6 частини 2 статті 17 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Враховуючи викладене, а також те, що позивачем доведено, що ПП «Комунальщик» має заборгованість перед Управлінням Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області по внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, штрафу і пені на загальну суму 114122,89 грн . , суд вважає, що позовні вимоги є законними і обґрунтованими, заснованими на діючому законодавстві, підтверджуються доданими до позову документами, та підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст.158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області до Приватного підприємства «Комунальщик» задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Комунального підприємства «Комунальщик», код ЄДРПОУ 25916160 (67400, м.Роздільна, вул. Шевченко,95) на користь держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області заборгованість у розмірі 114122,89 (сто чотирнадцять тисяч сто двадцять дві гривні вісімдесят девять копійок) грн. на р/р 256063014444 в Роздільнянському відділенні Ощадбанку №3175 МФО 388227 код 24531647.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складання в повному обсязі, а також подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 05.03.2010
Суддя К.О. Танцюра