
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
28 серпня 2019 року № 640/1517/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши за правилами спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києвітретя особа:Міністерство внутрішніх справ Українипровизнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (адреса перебування: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ) звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії позивачу;
зобов`язати відповідача здійснити з 01.03.2018 перерахунок пенсії позивачу відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим критеріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 61% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Крім цього, позивачка просить встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання ГУ ПФУ в м. Києві подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Позиція позивача.
Позивачка зазначає, що відповідно до наказу МВС України від 28.09.2015 № 2108 о/с вона звільнена з органів внутрішніх справ України у запас Збройних Сил України за п. 64 «а» (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ з 29.09.2015.
З 30.09.2015 перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців, та деяких інших категорій громадян ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, яку призначено та обчислено її розмір згідно із Законом від 09.04.1992 № 2262-XII та постанови КМУ від 17.07.1992 № 393.
Розмір призначеної пенсії відповідно до ст. 13 зазначеного Закону становить 56% грошового забезпечення.
Проте, під час підготовки проекту наказу МВС України від 28.09.2015 № 2018 о/с працівники Департаменту кадрового забезпечення МВС не встановили факт належності позивачки до військової служби у Збройних Силах України, що призвело до неправильного застосування норм Положення при визначенні підстав її звільнення з органів внутрішніх справ.
Позивач зазначає, що у жовтні 2015 звернулася до суду з позовом про визнання протиправними дій МВС щодо її звільнення за п. 64 «а» Положення та зобов`язання внести зміни в наказ МВС від 28.09.2015 № 2015 № 2108 о/с в частині зміни статті звільнення з п. 64 «а» на п. 65 «а». Позивач зазначає, що постановою ОАС м. Києва від 20.01.2017 у справі № 826/24040/15, з урахуванням ухвали про виправлення описки від 26.12.2017, ухвалено рішення про зміну наказу МВС шляхом його викладення у редакції щодо звільнення позивачки на підставі п. 65 «а» Положення. Крім іншого, вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні, для виплати надбавки за вислугу років, одноразової грошової допомоги при звільненні та для призначення пенсії складає 22 роки 01 місяць 09 днів.
Наказом МВС України від 21.02.2018 № 176 о/с «По особовому складу» внесені зміни до наказу від 28.09.2015 № 2018 о/с, а саме - визначено про звільнення позивачки за п. 65 «а» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Позивачка звертає увагу, що відповідно до п. 65 «а» Положення відповідні особи звільняються зі служби у відставку (із зняттям з військового обліку) за віком.
Враховуючи наведене та положення п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» розмір пенсії після звільнення за п. 65 «а» повинен становити 61% (55%+6% (по 3% за кожний рік вислуги понад 20 років).
Позивач зазначає, що 19.07.2018 під час особистого прийому звернулася до керівництва ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про проведення перерахунку та до заяви долучила завірений витяг з наказу МВС України від 21.02.2017 № 176 о/с.
Однак, 15.08.2018 (вих. № 57791/03 від 09.08.2018) позивачка отримала лист відповідача, яким у проведенні перерахунку відмовлено, оскільки будь-яких зобов`язань до управління щодо перерахунку пенсії постановою ОАС м. Києва від 20.01.2017 (з урахуванням ухвали від 26.12.2017 про виправлення описки) у справі № 826/24040/15 не покладено.
Позивачка зазначає, що надалі, 08.09.2018, вона звернулася до голови ПФУ із скаргою. 30.10.2018 ПФУ повідомив, що перерахунок може бути здійснений після надання у встановленому порядку уповноваженим структурним підрозділом МВС витягу з наказу про звільнення.
Позивачка не погоджується з такою бездіяльністю та відмовою відповідача, вважаючи їх незаконними і такими, що порушують права позивача.
Посилаюсь на положення ст. 63 вищезгаданого Закону, п. 23 Порядку, затвердженого постановою правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1, п. 14 зазначеного Порядку, позивач зазначає, що в силу наведених норм відповідач зобов`язаний був провести перерахунок на підставі поданого витягу з наказу МВС України від 21.02.2018 № 175 о/с.
Позиція відповідача.
Відповідач зазначає (а.с. 77), що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262. Пенсія призначена з 30.09.2015.
З приводу врахування підстав звільнення позивача, відповідач зазначає, що згідно з п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону № 2262 встановлено пенсії за вислугу років, які призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
При призначенні пенсії позивачу з документів було встановлено, що позивача звільнено на підставі п. 64 «а» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Враховуючи підставу звільнення позивача, пенсія була призначена із розрахунку 56% грошового забезпечення, вказаного у поданих документах.
Надалі, на звернення позивача від 19.07.2018 ГУ ПФУ в м. Києві повідомило позивача, що всі рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законної сили, виконуються органами ПФУ виключно в межах покладених судом зобов`язань.
Враховуючи те, що будь-яких зобов`язань до ГУ ПФУ в м. Києві щодо перерахунку пенсії позивача постановою ОАС м. Києві від 20.01.2018 не покладено, підстави для перерахунку відсутні.
Надалі відповідач зазначає набір норм, які стосуються додаткових видів грошового забезпечення при обрахунку пенсії, що, однак, не має зв`язку з даною справою в аспекті доводів позивача.
Між тим, відповідач зазначає, що відповідно до п. 1, 12 Порядку № 3-1 заяви про призначення пенсій подаються до головних управлінь ПФУ через уповноважені структурні підрозділи міністерств.
Тобто, як зазначає відповідач, для призначення пенсії особі відповідно до Закону № 2262 всі необхідні документи збираються уповноваженим структурним підрозділом органу, з якого вона звільнилася, та подаються до органу ПФУ.
Відповідач звертає увагу, що враховуючи положення п. 7 Порядку № 3-1 позивачем не дотримано порядку подання документів для призначення пенсії відповідно до Закону № 2262.
Надалі, не пов`язано з обставинами даної справи, відповідач зазначає, що існує єдиний законодавчий порядок призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262. Продовжуючи це, відповідач зазначає, що запропоноване позивачем власне тлумачення зазначених правових норм, в частині включення окремих видів грошових виплат на службі, порушуватиме однакове застосування норм при призначенні пенсій.
Відтак, на підставі вищевикладеного відповідач просить відмовити у задоволенні позову.
Пояснення третьої особи.
МВС України надало пояснення (а.с. 47), зазначивши, крім іншого, що на виконання постанови ОАС м. Києва від 20.01.2017 № 826/24040/15 видано наказ від 21.02.2018 № 176 о/с про внесення змін до наказу від 28.09.2015 № 2018 о/с в частині звільнення позивачки. Витяг направлений позивачці листом від 29.05.2018 № 22/1/1-О-1073, де роз`яснено також можливість звернення до органу ПФУ із заявою та додатковими документами, які дають право на підвищення пенсії.
Зазначається, що відповідно до п. 1 Порядку, затвердженого постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1 міністерства визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зокрема, пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. Таким чином, як зазначає МВС України, підставою для вчинення дій, спрямованих саме на перерахунок раніше призначеної пенсії, є відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Встановлені судом обставини.
Дослідивши та оцінивши наявні докази, у т.ч. матеріали пенсійної справи, пояснення учасників справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд зазначає наступне.
Так, у даному випадку учасниками справи не заперечуються та не спростовуються обставини призначення у 2015 році позивачці пенсії, перебування позивачки на пенсійному обліку у відповідача, події та їх дати, зазначені учасниками справи, прийняття вищезгаданої постанови суду, факти прийняття вищезгаданих наказів МВС України, обставини звернення до відповідача та отримання відмови у здійсненні перерахунку з посиланням на те, що документи подаються через уповноважені органи міністерств, що підтверджується матеріалами даної справи та пенсійної справи, а відтак вказані факти, є встановленими.
Спір по суті виник у зв`язку з неврахуванням відповідачем підстав звільнення, визначених постановою суду та реалізованих МВС України шляхом прийняття наказу від 21.02.2018 № 176 о/с про внесення змін до наказу МВС України від 28.09.2015 № 2018 о/с у зв`язку з чим позивачка вважається звільненою з органів внутрішніх справ за п. 65 «а» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою КМ України від 29 липня 1991 р. № 114, тобто у відставку за віком.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що діяв у редакції на час призначення позивачці пенсії, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у редакції, що діяла на час внесення змін до первинного наказу про звільнення та на час звернення до відповідача, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
З наведеного вбачається, що умови призначення пенсії у разі звільнення у відставку за віком залишилися незмінними.
Як вже зазначалося, відповідно до постанови ОАС м. Києва від 20.01.2017 у справі № 826/24040/15, яке набрало законної сили 14.08.2017, з урахуванням ухвали від 26.12.2017, змінено наказ від 28.09.2015 №2018 о/с Міністерства внутрішніх справ України та викладено його в наступній редакції: «звільнити з органів внутрішніх справ за п. 65 «а» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ підполковника міліції Остоматій Ларису Миколаївну головного інспектора відділу головних інспекторів інспекторського управління Головного штабу, з 29.09.2015, установивши щомісячну премію за вересень 2015 року в розмірі 4003 грн. з виплатою компенсації за 12 діб невикористаної чергової відпустки за фактично відпрацьований час у 2015 році. Вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні, для виплати надбавки за вислугу років, одноразової грошової допомоги при звільненні та для призначення пенсії складає 22 роки 01 місяць 09 днів».
Тобто, у разі первинного правильного визначення підстави звільнення, позивачка мала б право на призначення пенсії у зв`язку із звільненням у відставку за віком із призначенням їй пенсії, враховуючи вислугу років в календарному обчисленні більше 22 років, у розмірі 55% + 6% (по 3% ка кожен рік більше 20 років) = 61%.
У даному випадку, на реалізацію вищезгаданого судового рішення МВС України видано вищезгаданий наказ про внесення змін до первинного наказу, витяг з якого був поданий позивачкою разом із заявою від 19.07.2018, в якій докладно наведеного обставини зміни підстав звільнення, виходячи з яких позивачка просила провести перерахунок пенсії, у якому відповідачем їй було відмовлено (а.с. 13).
При цьому, відмовлено з посиланням на те, що відповідача судове рішення не стосується, хоча до заяви позивача був наданий витяг з наказу МВС України, тобто вказана відмова по суті і не містить мотивування відмови.
Відповідно до положень ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
При цьому, відповідно до п. 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Відповідно до п. 23 цього ж Порядку перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
За обставин даної справи та враховуючи обставини щодо зміни підстав звільнення позивачки, враховуючи те, що у даному випадку питання не стосується масового перерахунку пенсій, що супроводжується централізованими діями КМУ, органів ПФУ та уповноважених підрозділів, зокрема, міністерств, а стосується по суті виправлень у підставах звільнення та, відповідно, правильного початкового виправлення розміру пенсії, що повинна була бути призначена позивачці, суд приходить до висновку, що у даному випадку пенсіонер може подати заяву про перерахунок та додаткові документи, які зумовлюють проведення перерахунку пенсії, безпосередньо до УПФУ, що і було вчинено позивачем.
Однак, за наявності судового рішення, яким були встановлені підстави звільнення за п. 65 «а» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ - у відставку за віком, за наявності наказу МВС України від 21.02.2018 № 176 о/с, відповідачем було відмовлено позивачці у проведенні перерахунку та, як вбачається з наведеного у сукупності, - протиправно.
Враховуючи вищевикладене, порушені права позивача на проведення перерахунку відповідно до зміни підстав звільнення підлягають поновленню, а позов задоволенню шляхом визнання протиправної бездіяльності відповідача щодо проведення перерахунку та зобов`язання здійснити з 01.03.2018 перерахунок відповідно до наведених вище висновків суду, тобто з урахуванням підстав звільнення позивачки за п. 65 «а» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ - у відставку за віком з визначенням загального розміру пенсії 61% сум відповідного грошового забезпечення (55% + 6% (по 3% ка кожен рік більше 20 років). При цьому, суд не вбачає підстав для перерахування норм права у резолютивній частині рішення суду, як зазначає позивач у позові, сукупність яких проаналізована судом вище.
Відтак, позов підлягає задоволенню, як зазначено вище.
Крім того, враховуючи важливість та значимість для позивача обставин, пов`язаних із поновленням його прав та забезпеченням реального виконання судового рішення, на підставі ч. 2 ст. 14 та ч. 1 ст. 382 КАС України суд вважає за необхідне встановити судовий контроль за виконанням даного судового рішення та зобов`язати відповідача подати у п`ятнадцятиденний строк з дати набрання рішенням суду законної сили звіт про виконання судового рішення.
На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями статтями ст.ст. 2, 5 - 11, 14, 19, 72 - 77, 90, ст. ст. 241 - 246, 250, 251, 255, 371, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Больварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), яка полягає у не проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 (адреса перебування: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ) на підставі заяви від 19.07.2018, наказу МВС України від 21.02.2018 № 176 о/с щодо зміни на виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.01.2017 у справі № 826/24040/15 (з урахуванням ухвали від 26.12.2017) підстав звільнення ОСОБА_1 на п. 65 «а» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою КМ України від 29 липня 1991 р. № 114, - у відставку за віком, із застосуванням загального розміру пенсії - 61 процент відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Больварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) здійснити з 01.03.2018 перерахунок та виплату ОСОБА_1 (адреса перебування: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ) пенсії з урахуванням раніше виплачених сум - відповідно до підстав звільнення ОСОБА_1 за п. 65 «а» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою КМ України від 29 липня 1991 р. № 114, - у відставку за віком, із застосуванням загального розміру пенсії - 61 процент відповідних сум грошового забезпечення.
Встановити судовий контроль за виконанням даного рішення суду та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16; код ЄДР: 42098368) подати до суду протягом п`ятнадцяти календарних днів з дати набрання законної сили рішенням суду звіт про виконання судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя О.А. Кармазін