Рішення № 83880031, 27.08.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2019
Номер справи
580/2027/19
Номер документу
83880031
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2019 року справа № 580/2027/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "КРАСНОГІРСЬКЕ" до Головного управління Державної фіскальної служби України у Черкаській області про визнання протиправними та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю "КРАСНОГІРСЬКЕ" (далі - позивач) з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби України у Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення до Головного управління Державної фіскальної служби України у Черкаській області, оформлене повідомленням від 21.02.2019 №772/23-00-54-12-1010, щодо неможливості перебування на спрощеній системі оподаткування товариства з обмеженою відповідальністю "КРАСНОГІРСЬКЕ" у 2019 році на спрощеній системі оподаткування;

- зобов`язати Головного управління Державної фіскальної служби України у Черкаській області підтвердити товариству з обмеженою відповідальністю "КРАСНОГІРСЬКЕ" статус платника єдиного податку четвертої групи у 2019 році, починаючи із 01.01.2019, про що видати відповідне рішення.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що усупереч вимогам Податкового кодексу України листом від 21.02.2019 № 772/23-00-54-12-1010 начальник Золотоніського управління ГУ ДФС у Черкаській області повідомив позивача про відмову в підтвердженні статусу товариства з обмеженою відповідальністю "КРАСНОГІРСЬКЕ" як платника єдиного податку 4 групи на 2019 рік.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 01.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

11.07.2019 до суду відповідачем надано відзив на позов, відповідно до якого вказує про безпідставність позовних вимог, оскільки враховуючи, що із інтегрованої картки платника податків позовом товариства з обмеженою відповідальністю "КРАСНОГІРСЬКЕ" вбачається, що станом на 01.01.2019 за позивачем наявний податковий борг, позивачу відмовлено у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2019 рік.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає таке.

Судом встановлено та визнається сторонами, що товариство з обмеженою відповідальністю "КРАСНОГІРСЬКЕ" є сільськогосподарським товаровиробником.

Для підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи 07.02.2019 засобами електронного зв`язку позивачем направлено до контролюючого органу загальну звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2019 рік.

Відповідно до квитанції № 2 податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи за 2019 рік реєстраційний № 9013978590 документ доставлено до ГУ ДФС у Черкаській області (Золотоніський район). Прийнято пакет 07.02.2019. Відправник: Державна фіскальна служба України.

У подальшому начальник Золотоніського управління ГУ ДФС у Черкаській області листом від 21.02.2019 №772/23-00-54-12-1010 повідомив позивача, що відповідно до пп. 291.5-1.3 п. 291.5-1 ст. 291 Податкового кодексу України не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи суб`єкти господарювання, які станом на 1 січня базового (звітного) року мають податковий борг (недоїмку), за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форм-мажорних) обставин. У зв`язку із наявністю боргу в ІКП по платежу 14010100 "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) станом на 01.01.2019 в сумі 840 252 грн 83 коп. позивачу відмовлено в підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2019 рік.

Вважаючи таку дії відповідача, щодо відмови у наданні (підтвердженні) статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2019 рік протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до підпункту 291.4.4. пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, віднесено до четвертої групи суб`єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.

Підпунктом 291.5-1.3 п.291.5-1 ст. 291 Податкового кодексу України визначено, що не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи, зокрема, суб`єкт господарювання, який станом на 1 січня базового (звітного) року має податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Згідно з пунктами 299.1 та 299.2 статті 299 Податкового кодексу України, реєстрація суб`єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.

Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування, або відмови від спрощеної системи оподаткування встановлюється статтею 298 Податкового Кодексу України, пунктом 298.8 якої передбачено, що порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи здійснюється відповідно до підпунктів 298.8.1-298.8.4 цієї статті.

Підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України передбачений обов`язок сільськогосподарського товаровиробника надавати до 20 лютого поточного року до контролюючого органу звітність з метою щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку, перелік якої конкретизований у цьому підпункті.

Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку визначений статтею 299 Податкового кодексу України, відповідно до пункту 299.1 якої реєстрація суб`єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

За приписами підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 Податкового кодексу України платники єдиного податку зобов`язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, зокрема, у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів - в останній день другого із двох послідовних кварталів.

Пунктом 299.10 та абзацом 2 пункту 299.11 статті 299 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі: 1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв`язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву; 2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення; 3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 цього Кодексу; 4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків.

У разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення виїзних документальних перевірок платника єдиного податку четвертої групи невідповідності вимогам підпункту 4 пункту 291.4 та пункту 291.5-1 статті 291 цього Кодексу у податковому (звітному) році або у попередніх періодах, такому платнику за такі періоди нараховуються податки та збори, від сплати яких він звільнявся як платник єдиного податку четвертої групи, та штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбачені главою 11 розділу II цього Кодексу. Такий платник податку зобов`язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування, починаючи з наступного місяця після місяця, у якому встановлено таке порушення.

Аналіз наведених вище норм свідчить про те, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у встановлених законом випадках. При цьому прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної документальної перевірки відповідного платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку четвертої групи).

Відтак, суд висновує безпідставними доводи відповідача про наявність у позивача податкового боргу як на підставу відмови у підтверджені статусу платника єдиного податку з посиланням на норми підпункту 291.5-1.3 пункту 291.5-1 статті 291 Податкового кодексу України, оскільки ці норми встановлюють умови, за якими суб`єкти господарювання не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи. Умовою, яка виключає набуття цього статусу, серед іншого, є податковий борг станом на 1 січня базового (звітного) року, і ця умова не стосуються підтвердження статусу такого платника.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 05.03.2019 у справі № 818/606/17, у постанові від 26.02.2019 у справі №816/513/17.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд також зазначає, що способом реалізації владних управлінських функцій за наявності встановлення обставин, за яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), є прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку, шляхом виключення з реєстру платників цього податку.

Проте, відповідачем не проводилась документальна перевірка позивача, а також не приймалось рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за наявності законодавчо визначених для цього підстав.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 06.02.2018 у справі № 816/543/17, та в постанові від 29.03.2018 у справі №804/2321/17.

Таким чином, Головне управління ДФС в Черкаській області направляючи листа платнику податку про його виключення з реєстру платників єдиного податку з підстав та у порядку, не передбачених Податковим кодексом України, діяло протиправно та всупереч вимогам діючого законодавства.

Частиною 2 ст. 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Враховуючи викладене та те, що Головним управлінням ДФС в Черкаській області не прийнято відповідного рішення про анулювання платника єдиного податку та у зв`язку з тим, що суд прийшов до висновку про безпідставність позбавлення позивача статусу платника єдиного податку четвертої групи, суд висновує що належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправними дій Головного управління ДФС у Черкаській області щодо відмови у підтвердженні товариству з обмеженою відповідальністю "КРАСНОГІРСЬКЕ" статусу платника єдиного податку четвертої групи та зобов`язання Головного управління ДФС у Черкаській області відновити товариства з обмеженою відповідальністю "КРАСНОГІРСЬКЕ" у Реєстрі платників єдиного податку Державної фіскальної служби України, як платника єдиного податку четвертої групи з 01.01.2019.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до ч.1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у сумі 3 842 грн 00 коп., що підтверджується наявними у матеріалах справи платіжними дорученнями від 11.04.2019 № 235 та № 236.

Враховуючи, що позовні вимоги підлягають до повного задоволення, судові витрати зі сплати судового збору у сумі 3 842 грн 00 коп. належить стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань.

Щодо заявлених у позові до відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, суд зазначає про таке.

Компенсація витрат на професійну правничу допомогу здійснюється у порядку, передбаченому статтею 134 КАС України.

За змістом пункту першого частини третьої статті 134 КАС України розмір витрат на правничу допомогу адвоката, серед іншого, складає гонорар адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, які визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

У матеріалах справи відсутні докази понесення позивачем витрат на професійну правову допомогу, відтак у суду відсутні правові підстави для розподілу судових витрат у цій частині.

Керуючись ст.ст. 2 ,6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю "КРАСНОГІРСЬКЕ" до Головного управління Державної фіскальної служби України у Черкаській області про визнання протиправними та скасування рішення - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Черкаській області щодо відмови у підтвердженні товариства з обмеженою відповідальністю "КРАСНОГІРСЬКЕ" статусу платника єдиного податку четвертої групи з 01.01.2019.

Зобов`язати Головне управління ДФС у Черкаській області відновити товариство з обмеженою відповідальністю "КРАСНОГІРСЬКЕ" у Реєстрі платників єдиного податку Державної фіскальної служби України, як платника єдиного податку четвертої групи з 01.01.2019.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби України у Черкаській області (18002, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 39392109) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "КРАСНОГІРСЬКЕ" (19733, Черкаська область, Золотоніський район, с. Антипівка, ідентифікаційний код 34223684) витрати зі сплати судового збору у сумі 3 842 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн 00 коп.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Кульчицький