
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
28 серпня 2019 р. Справа № 520/6945/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Бадюков Ю.В.,
при секретарі судового засідання - Андрущенко Д.В.,
за участі представника позивача - Єлисеєв М.І.,
представника третьої особи - Коваль Г.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові питання поновлення строку на звернення до суду у справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Концерн Авек та Ко" (вул. Сумська, б. 70, м. Харків, 61002) до Головного територіального управління юстиції у Харківській області (вул. Ярослава Мудрого, б. 26, м. Харків, 61002), третя особа - Харківська міська рада (пл. Конституції, 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 04059243) про визнання протиправною і скасування постанови про накладення штрафу,-
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернулося Приватне акціонерне товариство "Концерн Авек та Ко" з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати неправомірною та скасувати постанову від 20.06.2019 року про накладення штрафу, винесену головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області Панкратовою М.А. у виконавчому провадженні № 54293575.
Відповідачем по справі до суду надано письмовий відзив на позов із копіями документів з яких вбачається, що оскаржувана постанова 25.06.2019 року була вручена позивачу (а.с. 75). До суду з позовом позивач звернувся 10.07.2019 року шляхом здавання на поштове відділення позову з доданими копіями документів, тобто з пропущенням десятиденного строку, встановленого п. 1 ч. 2 ст. 287 КАСУ. При цьому, заяв про визнання поважними причин пропуску строку та його поновлення до суду не подавалось.
В судовому засіданні у суду постало питання про залишення позовної заяви позивача без руху, з наступного.
Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Згідно з частиною першою статті 45 Кодексу адміністративного судочинства України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається.
Відповідно до пункту шостого частини п'ятої статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи зобов'язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.
Законодавче обмеження строку оскарження рішення, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.
Відповідно до правових висновків Європейського Суду з прав людини, право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (пункт 33 рішення у справі «Перетяка та Шереметьєв проти України» від 21.12.2010, заява №45783/05). Норми, що регулюють строки подачі скарг, безсумнівно, спрямовані на забезпечення належного здійснення правосуддя і юридичної визначеності. Зацікавлені особи мають розраховувати на те, що ці норми будуть застосовані (пункти 22-23 рішення у справі «Мельник проти України» від 28.03.2006, заява №23436/03).
Отже, встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій.
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Підстави пропуску строку можуть бути визнані поважними, строк поновлено лише у разі, якщо вони пов'язані з непереборними та об'єктивними перешкодами, труднощами, які не залежать від волі особи та унеможливили своєчасне, тобто у встановлений законом процесуальний строк подання позову, апеляційної, касаційної скарги.
Отже, тільки наявність об'єктивних перешкод для своєчасної реалізації права щодо оскарження дій, рішень, бездіяльності суб'єкта владних повноважень в порядку та у строк, встановлений процесуальним законом, може бути підставою для висновку про пропуск строку звернення з поважних причин.
Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом у своїй постанові від 13.11.2018 року по справі № 804/958/17.
Відповідно до п.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Згідно статті 122 КАСУ позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 287 КАСУ встановлено. що позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Частиною 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
За таких обставин, суд застосовує ч. 1 ст. 169 КАС України, згідно якої суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 160 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.
Відтак, позовна має бути залишена без руху, а позивачу наданий термін для усунення недоліків.
Недоліки позовної заяви необхідно усунути шляхом надання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності його пропуску.
Керуючись ст. ст. 7, 160, 161, 169, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву Приватного акціонерного товариства "Концерн Авек та Ко" (вул. Сумська, б. 70, м. Харків, 61002) до Головного територіального управління юстиції у Харківській області (вул. Ярослава Мудрого, б. 26, м. Харків, 61002), третя особа - Харківська міська рада (пл. Конституції, 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 04059243) про визнання протиправною і скасування постанови про накладення штрафу - залишити без руху.
Запропонувати позивачу усунути недоліки позовної заяви у 10-денний строк з дня проголошення ухвали.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом термін, позов буде повернуто позивачеві відповідно до приписів пункту 1 частини 4 статті 169 КАС України.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Повна ухвала складена 28.08.2019 року.
Суддя Бадюков Ю.В.