Рішення № 83879796, 28.08.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.08.2019
Номер справи
500/1810/19
Номер документу
83879796
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/1810/19

28 серпня 2019 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Баб`юка П.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (письмове провадження) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, у якому просить зобов`язати відповідача сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України в місті Тернополі Тернопільської області подання про повернення йому суми збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 7795,0 грн.

Ухвалою суду від 31 липня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою суду від 28 серпня 2019 року допущено заміну відповідача - Тернопільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на його правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 18 березня 2019 року ним було укладено договір купівлі-продажу квартири з ПАТ "Компанія з управління активами "Національний резерв", що діє від свого імені в інтересах та за рахунок активів Пайового венчурного інвестиційного фонду «МЮОН» недиверсифікованого виду закритого типу, згідно якого позивач придбав квартиру АДРЕСА_1 . При цьому позивачем було сплачено у відповідності до статті 49 Закону України "Про нотаріат" збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 7795,0 грн, хоча позивач не є платником даного збору в розумінні пункту дев`ятого статті 1 Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки придбав житло вперше.

Від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від 19 серпня 2019 року, у якому відповідач позов не визнав та повідомив, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією стосовно прав власності громадян на нерухоме майно, позбавлений можливості встановити придбання житла конкретною особою вперше, а тому, не може сформувати до Управління Державної казначейської служби України в місті Тернополі Тернопільської області подання про повернення позивачу збору на обов`язкове державне пенсійне страхування. Крім того, позивач добровільно сплатив збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна та об`єднане управління не вчиняло дій, не приймало рішень щодо зобов`язання позивача сплатити збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

18 вересня 2019 року між позивачем та ПАТ "Компанія з управління активами "Національний резерв" ПАТ "Компанія з управління активами "Національний резерв", що діє від свого імені в інтересах та за рахунок активів Пайового венчурного інвестиційного фонду «МЮОН» недиверсифікованого виду закритого типу було укладено договір купівлі-продажу квартири посвідчений приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу Тернопільської області та зареєстровано в реєстрі за №319, згідно якого позивач, придбав квартиру АДРЕСА_1 . При цьому, як вбачається з матеріалів справи, позивачем було сплачено збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 7795,0 грн згідно квитанції від 18 вересня 2019 року.

Згідно довідки управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області №136 від 20 серпня 2019 року підтверджено зарахування до державного бюджету "Збору з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна" в сумі 7795,0 грн.

Порядок справляння та використання збору на обов`язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97-ВР із змінами та доповненнями.

Відповідно до абзацу першого пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов`язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Питання сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" врегульовані Порядком сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 № 1740.

Згідно з пунктом 15-1 Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Пункт 15-3 Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

З системного аналізу наведених правових актів слід прийти до висновку, що із загального правила про обов`язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Згідно довідки Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільське міське бюро технічної інвентаризації" №27/07-2а від 17 липня 2019 року позивач участі у приватизації житла не приймав, житлові чеки не використовував.

Згідно з Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №1178112542 від 20 серпня 2019 року, за пошуком інформації в реєстрі за типом особа: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , позивач раніше не придбавав житло.

Згідно довідки ПАТ «Державний ощадний банк України» від 19.08.2019 вих.87 позивач включений в списки для приватизації житла, житлові чеки не використано.

Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання ним житла вперше чи свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано, судом не здобуто.

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що позивач дійсно 18 березня 2019 року вперше придбав житло за договором купівлі-продажу нерухомого майна і при оформленні документів безпідставно сплатив збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна в розмірі 7795,0 грн, який підлягає поверненню.

При цьому, суд звернув увагу на те, що позивачем не додано до матеріалів справи доказів звернення до відповідача із письмовою заявою про видачу подання на повернення коштів, на що також і вказав відповідач.

Разом з тим, Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів (затверджений наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013 № 787, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 р. за № 1650/24182) не передбачає обов`язковості письмового звернення до органів, що контролюють справляння надходжень бюджету із заявою про видачу подання, а лише визначає обов`язок звернення із письмовою заявою до відповідного органу Казначейства, уже при наявності сформованого подання про повернення коштів.

Крім цього, проаналізувавши відзив на позов, суд приходить до висновку, що навіть у разі звернення позивача до відповідача із письмовою заявою про видачу відповідного подання на повернення помилково сплачених коштів, його питання не було б вирішено позитивно.

Таким чином, формально (підтверджено письмовими доказами), спір між сторонами виник на стадії розгляду справи, однак, враховуючи встановлене судом порушення прав позивача, суд вважає, що це не виключає можливості їх захисту та відновлення в даному судовому провадженні.

Суд вважає, що надмірний формалізм призведе до невиправданого зволікання у вирішенні питання поновлення прав позивача на повернення помилково сплачених коштів, порушення яких уже встановлено у даному судовому провадженні.

За встановлених обставин суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Згідно частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області слід стягнути судовий збір у розмірі 768,40 грн, сплачений відповідно до квитанції №12 від 30 липня 2019 року.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: майдан Волі, будинок 3, місто Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 14035769) про зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області сформувати до Управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 7796,0 грн (сім тисяч сімсот дев`яносто шість гривень нуль копійок).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 28 серпня 2019 року.

Головуючий суддя Баб`юк П.М.

копія вірна

Суддя Баб`юк П.М.