Рішення № 83879017, 21.08.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.08.2019
Номер справи
240/8461/19
Номер документу
83879017
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2019 року м.Житомир справа № 240/8461/19

категорія 113060000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Капинос О.В.,

секретар судового засідання Недашківська Н.В. ,

за участю: представника позивача Парфенюка А.В.,

представника відповідача Курган Н.В. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області до Заболотської загальноосвітньої школи I-III ступенів Радомишльської міської ради про застосування заходів реагування,

встановив:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області звернулося до суду з позовом, в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, а саме: заборонити подальшу експлуатацію Заболотськоїї загальноосвітньої школи I-ІІІ го ступенів Радомишльської міської ради.

В обґрунтування позову зазначає, що за результатами проведеної перевірки відповідача, встановлено порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей, а тому є всі підстави для застосування до відповідача заходів реагування.

Ухвалою від 10.06.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання на 09.07.2019.

03.07.2019 відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовитиу задоволенні позову у повному обсязі у зв"язку з безпідставністю позовних вимог.

В судовому засідання 09.07.2019 та 29.07.2019 була оголошена перерва.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав.

Представник відповідача в судовому засіданні позов підтримав. При цьому зазначив, що всі порушення на день розгляду справи усунуті.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

На виконання вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052, наказу Управління ДСНС України у Житомирській області від 03.12.2018 №555 "Про проведення планових перевірок у 2019 році", 02 травня 2019 року лейтенантом служби цивільного захисту Гончаренко Я.В., провідним інспектором Радомишльського районного сектору Управління ДСНС України у Житомирській області, проведено планову перевірку території та приміщень Заболотської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Радомишльської міської ради за адресою: Житомирська область. Радомишльський район, с. Заболоть, вул. Центральна, 1 щодо додержання та виконання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Перевіркою встановлено, що Заболотською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів Радомишльської міської ради порушено вимоги законодавства у сфері пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей. Вказані порушення вимог Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, (зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697) (далі - ППБУ), вказані в акті, складеному за результатами проведення планової перевірки щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 02.05.2019 №153 (далі - Акт №153), а саме:

- будівлі корпусу №1, корпусу №2, їдальні та котельні не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 Системи протипожежного захисту (порушено пункт 1.2 глави 1 розділу V ППБУ);

- у будівлях корпусу №1, корпусу №2, їдальні та котельні дерев ян і елементи горищних покриттів (крокви, лати) не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності (порушено пункт 2.5 глави 2 розділу III ППБУ);

- будівлі корпусу №1, корпусу №2, їдальні та котельні не ооладнано установкою захисту від прямих попадань блискавки і вторинних и проявів, а також їх перевірка не виконана відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд" (порушено пункт 1.21 глави 1 розділу IV ППБУ);

- не проведено замір опору ізоляції, перевірку спрацювання приладів захисту електромереж та електроустановок від короткого замикання будівель та споруд підприємства (порушено пункт 1.20 глави 1 розділу IV ППБУ);

- опалювальні печі в корпусах №1, №2 та їдальні не мають протипожежних розділок від горючих конструкцій, що відповідають вимогам (порушено пункт 2.6 глави 2 розділу IV ППБУ);

- фойє та коридор корпусу №1 оздоблено горючим матеріалом (порушено пункт 2.17 глави 2 розділу III ППБУ);

- у корпусі №2 (коридор) та їдальні (кухня) електророзетки, вимикачі встановлено на горючі основи (конструкції) (порушено пункт 1.17 глави 1 розділу IV ППБУ);

- наявний пожежний щит (стенд) не укомплектовано (порушено пункт 3.11 глави 3 розділу V ППБУ);

- на горищах корпусів №1, №2 та їдальні димові труби, в яких проходять димові канали, не відштукатурено та не побілено (порушено пункт 2.8 глави 2 розділу IV ППБУ).

Позивач вважає, що порушення є такими, що впливають на ризик виникнення пожежі, створюють перешкоди її гасінню, вільній евакуації людей при виникненні пожежі, тим самим створюють загрозу життю та здоров`ю людей, тому наявні підстави для застосування заходів реагування.

Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для застосування заходів реагування, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 від 16.12.2015 №1052 (далі - Положення №1052), державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Серед основних завдань ДСНС, зокрема є реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності (п.3. Положення №1052).

В свою чергу, відповідно до статті 66 Кодексу цивільного захисту України ( далі - КЦЗ України), центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Так, частиною шостою статті 7 Закону № 877-V визначено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. (ч.7. статті 7 Закону № 877-V ).

В свою чергу, відповідно до частини другої статті 70 КЦЗ України, повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

До повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей (п.12. ч.1. статті 67 КЦЗ України).

Крім того, частиною другою статті 68 КЦЗ України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Разом з тим, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, серед іншого є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення (п.1-2, ч.1 статті 70 Закону № 877-V).

Аналіз викладених правових норм дає підстави для висновку, що застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг можливе лише за рішенням адміністративного суду, прийнятим за зверненням центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки. Такі заходи можуть бути застосовані на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки і ці порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Як вже зазначалося, за результатами проведеної перевірки встановлено, що Заболотською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів порушено вимоги законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей. Вказані порушення вимог Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, (зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697), зафіксовані в акті, складеному за результатами проведення планової перевірки щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 02.05.2019 №153.

В ході розгляду справи встановлено, що відповідачем порушення усунуті, що представником позивача не заперечується.

Зокрема, вказане підтверджується копією протоколу №197/19 вимірювання опору розтікання на основних заземлювачах і заземленнях магістралей і устатування; протоколом №198/19 перевірки ізоляції проводів і кабелів від 24.06.2019; протоколом №199/19 перевірки повного опору петлі фаза-нель від 24.06.2019 витягом з протоколу про проходження навчання та перевірки знань з питань пожежної безпеки №324; договором №2 про надання послуг з організації та проведення навчання у сфері цивільного захисту від 21.03.2019; договором №11/19 ПС від 16.07.2019 укладеним між Відділом освіти, молоді та спорту Радомишльської міської ради та СПД ФО ОСОБА_1 про надання послуг з монтажу пожежної сигналізації та системи оповіщення людей про пожежу в приміщеннях учбових корпусів №1,2 та їдальні Заболотської ЗОШ; договором №17/19 ПС від 16.07.2019 укладеним між Відділом освіти, молоді та спорту Радомишльської міської ради та СПД ФО ОСОБА_1 про надання послуг з протипожежної обробки дерев"яних конструкцій грищ учбових копусів.

Також у матеріалах справи містить копія проекту проведення робіт з вогнезахисного просочування дерев"яних конструкцій горищних перекриттів №33.19.ВЗ та з улаштування зовнішньої системи блискавкозахисту №12.19.БЗ. (а.с.87-98)

Листом від 23.07.2019 №04-13/2647 УДСНС в Житомирській області СПДФО ОСОБА_1 повідомило, що робочий проект влаштування системи блискавкозахисту на об"єкті Заболотської ЗОШ розглянуто та порушень не встановлено. (а.с.86)

Крім того, у матеріалах справи міститься копія звіту про виконання робіт з діагностики електроустаткування вимірювальна лабораторія ПП "Поліссяенергобуд", в т.ч. протокол №184/19 вимірювання опору розтікання на основних заземлювачах і заземлення магістралей і устаткування від 08.08.2019, акт приймання наданих послуг № 1 від 16.07.2019. (а.с.103-113)

Отже, порушення зафіксовані у акті перевірки та які стали підставою для звернення до суду з позовом, відповідачем усунуті, що представником позивача не заперечується.

За визначенням ст. 2 Кодексу цивільного захисту України пожежна безпека це відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов`язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю /пункт 33/.

Техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об`єктах, а також у суб`єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення. Техногенна безпека характеризує стан захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного характеру. Забезпечення техногенної безпеки є особливою (специфічною) функцією захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій (пункт 43).

У відповідності до п. 26 ч. 1 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України, небезпечним чинником є складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров`ю людини.

Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів, застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації приміщень, є заходом, направленим на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Таким чином, враховуючи, що на час розгляду справи, відповідачем порушення, які б могли спричинити загрозу завдання шкоди життю і здоров"ю людей усунуті, суд приходить до висновку, що необхідність застосовувати відповідні заходи реагування відпала, а тому у задоволенні позову відмовляє.

Керуючись статтями 9,77,90,242-246,371 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

В задоволенні позову Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області (вул.Героїв Пожежних, 67-Б, м.Житомир, 10006, код ЄДРПОУ 38624322) до Заболотської загальноосвітньої школи I-III ступенів Радомишльської міської ради (вул.Центральна, 1, с.Заболоть, Радомишльський район, Житомирська область, 12234, код ЄДРПОУ 22067097) про застосування заходів реагування відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Капинос

Повне судове рішення складене 28 серпня 2019 року