
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" серпня 2019 р. справа № 300/1249/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап`юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
11.06.2019 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (далі - відповідач) про визнання протиправною відмову 05.11.2018 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та зобов`язання видати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.06.2019 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк для усунення її недоліків, які позивач, у строк встановлений судом, усунув.
25.06.2019 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем отримано погодження на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у розмірі земельної частки (паю) по колишньому КСП ім. 40-річчя Жовтня із земельного резерву Новостародубської сільської ради за межами села Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області. На заяву позивача відповідач відмовив у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Вважає протиправною відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, у зв`язку з чим просить зобов`язати відповідача видати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області направило відзив на позовну заяву, в якому позовних вимог не визнало, просило в задоволенні позову відмовити на тій підставі, що розгляд заяв та прийняття рішень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) покладено на сільські, селищні, міські ради та не входить до повноважень органу Держгеокадастру.
Позивач правом подання відповіді на відзив, а відповідач правом подання заперечень не скористалися.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.
ОСОБА_1 належить право на земельну частку (пай), яка перебуває у колективній власності КСП ім. 40-річчя Жовтня с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області, розміром 8,05 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що підтверджується копією свідоцтва про право на спадщину за законом серії НМЕ № 101813 від 05.07.2017.
Рішенням двадцять першої сесії сьомого скликання Новостародубської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області за № 305/7 від 12.07.2018 надано ОСОБА_1 погодження на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у розмірі середньої земельної частки (паю) по колишньому КСП ім. 40-річчя Жовтня із земель резерву Новостародубської сільської ради за межами села Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області.
24.09.2018 позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, площею до 8,05 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Новостародубської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області.
05.11.2018 Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області відмовило позивачу у наданні такого дозволу у зв`язку із тим, що згідно статті 3 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» особи, власники сертифікатів на право на земельну частку (пай), які виявили бажання одержати належну їм земельну частку (пай) в натурі (на місцевості), подають до відповідної сільської, селищної, міської ради заяву про виділення їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).
Позивач, не погоджуючись з висновками відповідача, звернувся до суду.
Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об`єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Земельне законодавство включає цей Кодекс, інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин (частина 1 статті 4 Кодексу).
Згідно з частиною 1 статті 118 Земельного кодексу України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно з частиною 8 статті 118 даного Кодексу проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Згідно статті 122 Земельного кодексу України, яка визначає повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (частина 1).
Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб (частина 2).
Районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: ведення водного господарства; будівництва об`єктів, пов`язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; індивідуального дачного будівництва (частина 3).
Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб (частина 4).
Обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб (частина 6).
Відповідно пункту 21 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України установлено, що з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності.
Організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками, особливості розпорядження землями та використання земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) визначає Закон України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» право на земельну частку (пай) мають: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку; громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом; громадяни та юридичні особи України, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай).
Стаття 3 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» визначає підстави для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв).
Згідно вказаної статті Закону підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради.
Особи, власники сертифікатів на право на земельну частку (пай), які виявили бажання одержати належну їм земельну частку (пай) в натурі (на місцевості), подають до відповідної сільської, селищної, міської ради заяву про виділення їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).
Згідно з статтею 5 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» сільські, селищні, міські ради в межах їх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), серед іншого: розглядають заяви власників земельних часток (паїв) щодо виділення їм в натурі (на місцевості) земельних ділянок; приймають рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості); розглядають та погоджують проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
Крім того, рішенням Петрівського районного суду Кіровоградської області за №400/243/18 від 02.04.2018 зобов`язано Петрівську районну державну адміністрацію Кіровоградської області та Новостародубську сільську раду Петрівського району Кіровоградської області повторно розглянути заяви позивача стосовно виділення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) в розмірі 6,86 га на території Новостародубської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області виходячи з визначених Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», «Порядку організації робіт та методика розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)», повноважень Петрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області та Новостародубської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області, і на виконання цього рішення Рішенням двадцять першої сесії сьомого скликання Новостародубської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області за № 305/7 від 12.07.2018 надано ОСОБА_1 погодження на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у розмірі середньої земельної частки (паю) по колишньому КСП ім. 40-річчя Жовтня із земель резерву Новостародубської сільської ради за межами села Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області.
Враховуючи аналіз вказаних норм права та обставини справи, суд зазначає до в даних правовідносинах до повноважень Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення позивачу у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Новостародубської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області, такими повноваженням в цих відносинах наділені відповідні органи місцевого самоврядування.
Як наслідок, заявлені позивачем вимоги до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Судових витрат, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у справі не має.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (вулиця Академіка Корольова, будинок 26, місто Кропивницький, код ЄДРПОУ 39767636) про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії, відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап`юк С.В.