
Справа № 587/3466/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 серпня 2019 року Сумський районний суд Сумської області у складі:
головуючого – судді – Черних О.М.
за участю секретаря судового засідання – Скрипка-Сіона О.О.,
представника заявника Архипенко О.І., представника відповідача ГУ Пенсійного фонду України в Сумській області – Свистуна Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління МВС України в Сумській області (м. Суми, вул.. Г.Кондратьєва, 23), Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м. Суми, вул. Пушкіна,1), про розгляд звітів відповідачів, по виконанню рішення суду по справі № 587/3466/17,-
В С Т А Н О В И В:
16 серпня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Сумського районного суду Сумської області в порядку ст. 382 КАС України із заявою, в якій просив: розглянути звіти відповідачів про виконання рішення Сумського районного суду Сумської області від 27 грудня 2017 року у адміністративній справі № 587/3466/17, встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк подання звіту про виконання рішення суду в частині виплати позивачу перерахованого розміру пенсії за період з 01 червня 2016 по 10 квітня 2019 року (а.с. 237).
В судовому засіданні представник позивача – адвокат Архипенко О.І., заяву позивача підтримав, просив її задовольнити.
Представник Управління МВС в Сумській області в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином. 13 травня 2019 року направив до суду звіт про виконання рішення суду від 27 грудня 2017 року у справі №587/3466/17 (а.с. 191-194).
Представник відповідача ОСОБА_2 .В ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечував щодо задоволення зазначеної заяви за мотивами, вказавши на поважність невиконання рішення, просив відмовити у задоволенні заяви позивача.
Заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Рішенням Сумського районного суду Сумської області від 27 грудня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області та управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Управління МВС України в Сумській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про зміну грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. № 988, зобов`язано Управління МВС України в Сумській області виготовити та направити до ГУ ПФУ в Сумській області нову довідку з повною реальною інформацією з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. № 988, про зміну розміру видів грошового забезпечення з 01 січня 2016 року, з 01 січня 2016 року, а саме посадовий оклад 3600,00 грн.; оклад за спеціальним званням «полковник» 2400,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років - 2400,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%, що становить 4200,00 грн.; надбавка за науковий ступінь 5%, що становить 180 грн.; надбавка за роботу у умовах режимних обмежень 15 %, що становить 540 грн.; надбавка за оперативно–розшукову діяльність, що становить 1800 грн.; премія у розмірі 117 %, що становить 17690 грн. Визнано дії ГУ ПФ України в Сумській області щодо не проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року протиправними, зобов`язано ГУ ПФУ в Сумській області після надходження нової довідки про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, провести перерахунок пенсії за вислугою років позивачу, починаючи з 1 січня 2016 року на підставі наданих даних МВС України відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015р., ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з врахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення, виданої управлінням МВС України в Сумській області. Крім того, встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області подати у п`ятнадцятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Вказане рішення 16 липня 2019 року набрало законної сили та відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України є обов`язковим до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
26 квітня 2019 року за № 3889/03.2-12 до Сумського районного суду Сумської області надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумської області про виконання рішення суду від 27 грудня 2017 року у справі № 587/3466/17, в якому зазначено, що на виконання вимог вищезазначеного рішення суду Головне управління повідомляє, що пенсія ОСОБА_1 буде перерахована після надходження довідки від ліквідаційної комісії управління міністерства внутрішніх справ України в Сумській області (а.с. 168).
11 травня 2019 року № 19/308 від Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області надійшов звіт про виконання рішення суду від 27 грудня 2017 року у справі № 587/3466/17, в якому зазначено, що ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області було виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 25.04.2019 року № 11/157 на ім`я ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 року, яка була направлена до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (а.с. 191-193)
03 травня 2019 року за № 4058/03.2-12 від Головного управління Пенсійного фонду України в Сумської області надійшло доповнення щодо виконання рішення суду від 27 грудня 2017 року у справі № 587/3466/17, в якому зазначено, що у квітні 2019 року ОСОБА_1 здійснений перерахунок розміру пенсії з 01.01.2016 року, з урахуванням максимального розміру пенсії, а саме в розмірі 14970 грн. При цьому вказують, що 22.08.2018 року була винесена постанова Кабінету Міністрів України № 649, яка 28.08.2018 року набрала законної сили і встановлений механізм погашення заборгованості, що утворилась внаслідок нарахування (Перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, передбачених у державному бюджеті Пенсійного фонду України (а.с. 171).
Крім того, 29.07.2019 року за № 12714/03.2-12 від Головного управління Пенсійного фонду України в Сумської області надійшло ще одне доповнення щодо виконання рішення суду від 27 грудня 2017 року у справі № 587/3466/17, в якому зазначено, що загальний розмір пенсії ОСОБА_1 після проведення перерахунку становить 23398 грн. 28 коп. При цьому вказують, що 22.08.2018 року була винесена постанова Кабінету Мінстрів України № 649, яка 28.08.2018 року набрала законної сили і встановлений механізм погашення заборгованості, що утворилась внаслідок нарахування (Перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, передбачених у державному бюджеті Пенсійного фонду України і, що новий розмір пенсії в сумі 23398 грн. 28 коп. та його доплата з моменту набрання рішення законної сили, з 11 квітня 2019 року по 31 липня 2019 року в сумі 30189 грн. 03 коп., нараховані до виплат ОСОБА_1 в серпні 2019 року, а кошти нараховані з 01.01.2016 року по 10.04.2019 року будуть виплачені в порядку Постанови КМУ (а.с. 231).
Розглянувши заяву ОСОБА_1 , звіт Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумської області з доповненням до нього, суд у своїх висновках виходить з наступного законодавства, регулювання виконання судових рішень та практики Конституційного Суду України та Європейського суду з прав людини.
Відповідно до ст. 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України. Суб`єктами, на яких поширюється обов`язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Згідно з ч. 2ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Частинами 4, 7 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.
Відповідно до ч. 2, 3ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами.
Відповідно до ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
У зв`язку з цим слід визнати, що звіт про виконання судового рішення є формою контролю суду за виконанням його рішень в адміністративних справах, за яким суд встановлює, було виконано відповідне судове рішення чи ні, а також правомірність його невиконання.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У Рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід`ємна частина «судового процесу» для цілей ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід`ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов`язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).
Отже, судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту та накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду.
Підставою для не здійснення розрахунку зазначено постанову Кабінету Міністрів України № 649 та п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28.08.2018 року № 649.
При цьому, відповідачем зазначено, що виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів на їх фінансування з Державного бюджету України.
Отже, суд приходить до висновку, що рішення Сумського районного суду Сумської області у справі № 587/3466/17 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумської області, всупереч ст. 129-1 Конституції України, ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ст. 14, 370 КАС України повністю не виконано.
З огляду на наведене, необхідно встановити відповідачу Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 заборгованості за перерахованою пенсією.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 382 КАС України, суд–
П О С Т А Н О В И В:
Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління МВС України в Сумській області (м. Суми, вул. Г. Кондратьєва, 23), Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м. Суми, вул.. Пушкіна,1), про розгляд звітів відповідачів, по виконанню рішення суду по справі № 587/3466/17 - задовольнити.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для подачі звіту про виконання рішення Сумського районного суду Сумської області від 27 грудня 2017 року у справі № 587/3466/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області та управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, та зобов`язати надати до суду новий звіт про повне виконання рішення суду від 27 грудня 2017 року у справі № 587/3466/17 в частині виплати ОСОБА_1 , перерахованого розміру пенсії за період з 01 січня 2016 року по 10 квітня 2019 року відповідно до положень статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» протягом одного місяця з дня набрання ухвалою законної сили.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити ухвалу суду шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський районний суд Сумської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя О.М.Черних