Ухвала суду № 83865067, 29.05.2019, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.05.2019
Номер справи
758/6896/19
Номер документу
83865067
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 758/6896/19

У Х В А Л А

29 травня 2019 року суддя Подільського районного суду м.Києва Войтенко Т. В., розглянувши питання відкриття провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Подільського районного відділу державної виконавчої служби м.Києва Головного територіального управління юстиції у м.Києві, третя особа ОСОБА_2 про перерахунок заборгованості по аліментам, -

В С Т А Н О В И В :

До Подільського районного суду м. Києва надійшла вищевказана позовна заява.

Статтями 175,177 ЦПК України встановлено обов`язкові вимоги до змісту та форми позовної заяви, обов`язок дотримання яких покладається на позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Частиною 2 ст. 185 ЦПК України передбачено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Вивчивши подані матеріали, вважаю за необхідне позовну заяву залишити без руху та надати позивачу строк для усунення її недоліків відповідно до ч.3 ст.175, ч.5 ст.177 ЦПК України з наступних підстав.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач не погоджується з розміром та порядком розрахунку заборгованості по сплаті аліментів, у зв`язку з чим він звернувся до суду з даним позовом, в якому просить зобов`язати відповідача здійснити перерахунок розміру заборгованості та звільнити від сплати аліментів за період до пред`явлення виконавчого листа до виконання.

В той же час, порядок виконання рішень судів про стягнення аліментів визначений ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» та Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженою Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 №512/5.

За положеннями ч. 3-4 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» визначення суми заборгованості із сплати аліментів, присуджених як частка від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому СК України. Виконавець зобов`язаний обчислювати розмір заборгованості із сплати аліментів щомісяця.

Згідно з п. 4 Розділу ХVI Інструкції з організації примусового виконання рішень виконавець у разі надходження виконавчого документа про стягнення аліментів у день відкриття виконавчого провадження повинен підрахувати розмір заборгованості зі сплати аліментів та разом з постановою про відкриття виконавчого провадження повідомити про нього стягувача і боржника. Розрахунок заборгованості обчислюється в автоматизованій системі виконавчого провадження на підставі відомостей, отриманих із: звіту про здійснені відрахування та виплати; квитанцій (або їх копій) про перерахування аліментів, наданих стягувачем чи боржником; заяв та (або) розписок стягувача; інформації про середню заробітну плату працівника для цієї місцевості; інших документів, що відображають отримання боржником доходу або сплату ним аліментів. Сума заборгованості зі сплати аліментів, присуджених як частка від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому ст. 195 СК України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 195 СК України заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу), визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення, незалежно від того, одержано такий заробіток (дохід) в Україні чи за кордоном. Заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості або є фізичною особою-підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.

Таким чином, розмір заборгованості по сплаті аліментів визначається державним виконавцем на підставі інформації, наданої платником аліментів.

На даний час в матеріалах справи відсутні відомості про те, що ОСОБА_1 звертався із заявою про здійснення перерахунку заборгованості по сплаті аліментів на підставі інформації та довідок про те, що ОСОБА_1 працевлаштований, з вимогою здійснити перерахунок заборгованості по сплаті аліментів з показника «середньої заробітної плати працівника для даної місцевості» за показником «дохід за місцем роботи».

За відсутності попереднього звернення до державного виконавця, в провадженні якого перебуває на виконанні виконавчий лист про стягнення аліментів, подача позову до Подільського районного відділу державної виконавчої служби м.Києва Головного територіального управління юстиції у м.Києві може бути передчасною.

За таких обставин, ОСОБА_1 пропонується надати суду докази про те, що він звертався до державного виконавця із заявою про проведення перерахунку заборгованості по аліментам за показником його заробітної плати, надавав виконавцю відомості про доходи, отримані за місцем роботи, а державним виконавцем проведено такий перерахунок.

За відсутності розрахунку державного виконавця за заявою ОСОБА_1 про здійснення перерахунку з урахуванням заробітної плати, суд позбавлений можливості встановити, чи дійсно існує спір про право з відповідачем - Подільським районним відділом державної виконавчої служби м.Києва Головного територіального управління юстиції у м.Києві.

Лише в тому разі, якщо державним виконавцем буде проведено перерахунок заборгованості на підставі довідок, наданих про розмір заробітної плати ОСОБА_1 , та позивача не влаштує такий розрахунок, позивач вважатиме його проведеним невірно, ОСОБА_1 зможе оскаржити дії державного виконавця шляхом подачі скарги на дії державного виконавця (а не позовної заяви до ВДВС).

В разі відмови провести перерахунок, ОСОБА_1 зможе оскаржити бездіяльність державного виконавця та просити суд зобов`язати державного виконавця здійснити перерахунок заборгованості з урахуванням конкретних довідок про доходи ОСОБА_1 у конкретні періоди.

Лише після проведеного перерахунку та вирахування остаточної суми заборгованості, суд матиме змогу вирішувати питання про звільнення позивача від сплати аліментів за попередній період, якщо після проведеного перерахунку заборгованість таки залишатиметься існувати.

За таких обставин, суд пропонує позивачу уточнити позовні вимоги, а саме - чи існує на даний час спір з відповідачем, а не з державним виконавцем, чи звертався позивач із завою про здійснення перерахунку заборгованості, якщо так - у чому полягає порушення прав позивача.

В разі усунення недоліків позовної заяви позивачу пропонується надати суду нову редакцію позову у кількості копій, відповідно до кількості учасників справи.

За таких обставин, керуючись ст.ст.175,177, 185 ЦПК України,-

У Х В А Л И В :

Позовну заяву ОСОБА_1 до Подільського районного відділу державної виконавчої служби м.Києва Головного територіального управління юстиції у м.Києві, третя особа ОСОБА_2 про перерахунок заборгованості по аліментам - залишити без руху та надати позивачу п`ятиденний строк з дня вручення копії даної ухвали для усунення вказаних в ухвалі недоліків.

Роз`яснити позивачу, що якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, в тому числі сплатить суму судового збору (якщо на такий недолік є вказівка в даній ухвалі), позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду.

Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

Ухвала оскарженню не підлягає.

СуддяТ. В. Войтенко