
Справа № 711/3334/19
Провадження № 2/712/1820/19
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 серпня 2019 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді - ТОКОВОЇ С.Є.
при секретарі - МОГИЛА І.С.
з участю представника позивача - Бульби Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси цивільну справу в порядку спрощеного провадження за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення надміру виплачених коштів, мотивуючи свої вимоги тим, що ОСОБА_2 перебувала на обліку в департаменті соціальної політики Черкаської міської ради як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям. На підставі заяв відповідача від 22.07.2016 та від 13.01.2017 і доданих до них документів, рішеннями про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 01.08.2016та від 06.02.2017 їй була призначена і виплачувалась державна соціальна допомога одиноким матерям. Така допомога призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 16-річного (учнями 18-річного) віку включно. Під час звернення за даними видами допомоги відповідач, зазначила в декларації, що членами її сім`ї є дочка ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та дочка ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 . В подальшому, департаменту стало відомо, що заочним рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 19.05.2016 по справі № 712/2794/16-ц позов ОСОБА_6 до ОСОБА_2 , третя особа: Орган опіки та піклування Черкаської міської ради про визначення місця проживання неповнолітньої дитини задоволено. Визначено місце проживання малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з її батьком - ОСОБА_6 . Рішення суду вступило в законну силу 12.07.2016. Виходячи з вищенаведеного, відповідач під час звернення до департаменту для призначення державної соціальної допомоги одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям надала недостовірні дані про склад сім`ї, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти. Залишок надмірно виплачених коштів на час звернення департаменту до суду становить 13 731 грн. 33 коп. по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім`ям та 2 253 грн. 89 коп. по державній соціальній допомозі одиноким матерям, які просить стягнути з відповідача.
Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 30.05.2019 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 25 червня 2018 року на 11-30 год. в порядку спрощеного провадження.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задоволити.
Відповідач до судового засідання не з`явилася, причини неявки суду не повідомила, відзив на позов не направила, про час, день розгляду справи була повідомлена належним чином.
Зі згоди представника позивача, відповідно до ст. 284 ЦПК України суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи.
Відповідно до п.3 розділу Х11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 02.06.2016 року №1402-У111 «Про судоустрій та статус суддів», районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію.
У зв`язку з цим справа підлягає розгляду в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України, який вступив в дію 15.12.2017 року.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини, які регулюються нормами цивільного законодавства.
ОСОБА_2 перебувала на обліку в департаменті соціальної політики Черкаської міської ради як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям.
Умови призначення і виплати зазначених вище видів державних допомог та перелік документів, необхідних для їх призначення, визначено Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, що затверджений Постановою КМУ від 24.02.2003 № 250, Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Статтею 3 Закону № 1768-ІІІ визначено, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
Відповідно до абзацу 1 статті 18-1 Закону № 2811-XII право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
На підставі заяв відповідача від 22.07.2016 та від 13.01.2017 і доданих до них документів, рішеннями про призначення допомоги сім`ям з дітьми відта від 06.02.2017 їй була призначена і виплачувалась державна соціальна допомога одиноким матерям. Така допомога призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 16-річного (учнями 18-річного) віку включно.
На підставі заяв відповідача від 06.09.2016 та від 02.03.2017 і доданих до них документів, рішеннями начальника управління від 14.09.2016 та від 10.03.2017відповідачці була призначена і виплачувалась державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям. Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Під час звернення за даними видами допомоги ОСОБА_2 , зазначила в декларації, що членами її сім`ї є дочка ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та дочка ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Пунктом 6 Порядку № 250 визначено, що для призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям уповноважений представник сім`ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; довідку про склад сім`ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Згідно пункту 35 Порядку №1751 для призначення допомоги на дітей одиноким матерям до органу соціального захисту населення подаються такі документи: заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документ про народження, виданий компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку; копія свідоцтва про народження дитини; довідка про проживання дитини з матір`ю, видана за місцем проживання сім`ї. У разі неможливості одержати таку довідку допомога призначається на підставі висновку про початкову оцінку потреб дитини та сім`ї, наданого центром соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді, із зазначенням факту проживання дитини з матір`ю. У разі коли дитина навчається за межами населеного пункту, в якому проживає мати, і не перебуває на повному державному утриманні, замість довідки про проживання дитини з матір`ю подається довідка з місця проживання матері та довідка з місця проживання (навчання) дитини.
Заочним рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 19.05.2016 по справі № 712/2794/16-ц позов ОСОБА_6 до ОСОБА_2 , третя особа: Орган опіки та піклування Черкаської міської ради про визначення місця проживання неповнолітньої дитини задоволено. Визначено місце проживання малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з її батьком - ОСОБА_6 . Рішення суду вступило в законну силу 12.07.2016.
Відповідач під час звернення до департаменту для призначення державної соціальної допомоги одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям надала недостовірні дані про склад сім`ї, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти.
Згідно з розрахунком, відділу контролю за здійсненням соціальних виплат, відповідачу внаслідок подання недостовірних даних, були надмірно нараховані та виплачені кошти в сумі 2 498 грн. 92 коп. за період з 01.07.2016 по 30.06.2017 та в сумі 15 269 грн. 25 коп. за період з 01.09.2016 по 31.08.2017, частина з яких в подальшому була утримана з допомог які відповідач отримувала в департаменті.
Відповідно до пункту 28 Порядку № 250, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї. Також, повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення та у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Пунктом 49 Порядку № 1751 передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом. Відрахування на підставі рішень відповідних органів провадиться у розмірі не більш як 20 відсотків суми виплачуваної допомоги. Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми
Відповідно до статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Щодо вжиття заходів досудового врегулювання спору, відповідач листами від 15.05.2018 № 3847/28-5/01-10 та від 24.10.2018 № 7325/28-5/01-10 була повідомлена про переплату яка виникла з одночасним проханням повернути заборгованість, проте станом на дату звернення департаменту до суду сума надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги так і не була повернута.
Таким чином залишок надмірно виплачених коштів становить 13 731 грн. 33 коп. по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім`ям та 2 253 грн. 89 коп. по державній соціальній допомозі одиноким матерям, які підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір в розмірі 1921 гривень, що підтверджується платіжним дорученням № 82 від 09.04.2019 року, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1921 гривень.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 79-81, 83, 89, 263-265, 267 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_1 на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, р/р НОМЕР_2 , код 37853109, МФО 854018, банк ГУДКСУ у Черкаській області, надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у сумі 13 731 грн. 33 коп., надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги одиноким матерям у сумі 2 253 грн. 89 коп.та витрати по сплаті судового збору в сумі 1921 грн., а всього 17 906 грн. 22 коп.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Черкаської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів.
Заочне рішення може бути переглянуто судом за письмовою заявою відповідача поданою протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення суду може також бути поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу (п.15 Розділу ХII «Перехідні положення» ЦПК України).
Повний текст рішення складено 22 серпня 2019 року.
ГОЛОВУЮЧИЙ:
Позивач: Департамент соціальної політики Черкаської міської ради, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, р/р НОМЕР_2 , код 37853109, МФО 854018, банк ГУДКСУ у Черкаській області.
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_1 , прож. АДРЕСА_1