Ухвала суду № 83859595, 27.08.2019, Київський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
27.08.2019
Номер справи
520/19038/19
Номер документу
83859595
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 520/19038/19

Провадження № 1-кс/520/10630/19

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.08.2019 року

Слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси Іванчук В.М., при секретарі с/з Голобородовій В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СУ ГУНП в Одеській області Гавришко П.Ю., про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з клопотання слідчого, Слідчим управлінням ГУНП в Одеській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості за яким внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019161010000176 від 21.05.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368 КК України.

Нагляд за додержанням законів під час здійснення досудового розслідування у формі процесуального керівництва здійснюється військовою прокуратурою Одеського гарнізону Південного регіону України.

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що відповідно до наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) № 571 від 07.12.2011 ОСОБА_1 призначено на посаду військового комісара Білгород-Дністровського об`єднаного міського військового комісаріату Одеської області.

Так, ОСОБА_1 , при вступі до лав Збройних Сил України, відповідно до Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, затвердженого Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України», склав Військову присягу на вірність народу України та присягнув бути вірними та відданими українському народові, непохитно стояти на сторожі свободи і незалежності української держави, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок та неухильно дотримуватися Конституції та законів України.

Перебуваючи на посаді військового комісара Білгород-Дністровського об`єднаного міського військового комісаріату Одеської області, ОСОБА_1 знав та розумів, що відповідно до пункту 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» від 24 березня 1999 року, на нього, у тому числі, покладено обов`язки додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів, додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.

Так, 26.12.2014 відповідно до наказу Міністра Оборони України № 846 (по особовому складу) полковника ОСОБА_1 звільнено у запас за станом здоров`я.

В той же час, 11.06.2016 наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) № 149 підполковника ОСОБА_2 призначено на посаду військового комісара Овідіопольського районного військового комісаріату Одеської області.

Відповідно до положень ст. 3 Закону України «Про Збройні Сили України», військові комісаріати, являючись структурним підрозділом Збройних Сил України, знаходяться у підпорядкуванні центрального органу виконавчої влади і військового управління - Міністерства оборони України.

Згідно з Приміткою до ст. 364 КК України, службовими особами у статтях 364, 368, 368-2, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, якими особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Відповідно до п. «е» ч. 1 ст. 3, ст. 22, ч. 1 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами відповідальності за вчинення корупційних правопорушень є посадові та службові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізацію державної податкової політики та державної політики у сфері державної митної справи,які в установленому законом порядку притягаються до кримінальної відповідальності. Вказаним особам забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб. Зазначені особи зобов`язані вживати невідкладно заходи щодо запобігання одержанню неправомірної вигоди визначені ст. 24 вказаного закону.

Таким чином, у розумінні п. 1 примітки 1 до ст. 425 КК України, п. 1 примітки 1 до ст. 364 КК України, ОСОБА_2 є військовою службовою особою, а будучи керівником органу державної влади, у розумінні п. 1 примітки 1 до ст. 368 КК України - службовою особою, яка займає відповідальне становище.

Відповідно до ст. ст. 19, 68 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Згідно з пунктом «г» частини 1 статті 3, частини 1 статті 65 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктами відповідальності за вчинення корупційних правопорушень є військові посадові особи Збройних Сил України, які в установленому законом порядку притягаються до кримінальної відповідальності, військовим службовим особам забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.

Так, ОСОБА_2 , при вступі до лав Збройних Сил України, відповідно до Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України», склав Військову присягу на вірність народу України та присягнув бути вірними та відданими українському народові, непохитно стояти на сторожі свободи і незалежності української держави, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок та неухильно дотримуватися Конституції та законів України.

Відповідно до вимог спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 28.11.2018 № Д-322/1/18 «Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних силах України в 2018 році» починаючи з 31.12.2018 Овідіопольський районний військовий комісаріат Одеської області переведений на організаційно-штатну структуру Овідіопольського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Перебуваючи на посаді військового комісара Овідіопольського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ОСОБА_2 знав та розумів, що відповідно до пункту 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» від 24 березня 1999 року, на нього, у тому числі, покладено обов`язки додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів, додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі - Закон), військовий обов`язок включає, зокрема, призов на військову службу; проходження військової служби; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Згідно ч. 7 ст. 1 Закону, виконання військового обов`язку громадянами України забезпечують, зокрема, районні (об`єднані районні), міські (об`єднані міські) військові комісаріати, військові комісаріати Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, а також територіальні центри (в Автономній Республіці Крим, областях, місті Києві) та філіали (в районах та містах) комплектування військовослужбовцями за контрактом.

Так, згідно ст. ст. 29, 39 Закону України «Про обов`язок і військову службу» підполковник ОСОБА_2 наділений правом виклику військовозобов`язаних, які перебувають на військовому обліку в Овідіопольському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки для проходження медичної огляду та подальшого призову.

Так, в силу наявного досвіду військової служби у Збройних Силах України ОСОБА_2 знав та розумів, що вимогами статей 3 та 22 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року №1700-VII, військовим службовим особам Збройних Сил України заборонено використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.

Положенням про військові комісаріати затверджене постановою № 389 Кабінету Міністрів України 03.06.2013 визначено, що завданнями військових комісаріатів є проведення призову громадян на військову службу у мирний і воєнний час, у зв`язку з чим районні, об`єднані районні, міські, об`єднані міські військові комісаріати, беруть участь в організації та забезпеченні роботи районних (міських) призовних комісій, готують матеріали з питань відстрочки або звільнення громадян від призову на строкову військову службу на розгляд зазначених комісій, сприяють призовним комісіям в організації проведення медичного огляду, обстеження та лікування призовників, організовують з визначеною періодичністю проведення медичних оглядів військово-лікарськими комісіями військовозобов`язаних і резервістів, оформляють військовозобов`язаним відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік;

В той же час, на військовому обліку у Овідіопольському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки перебуває військовозобов`язаний громадянин України ОСОБА_5 .

Так, ОСОБА_5 на виконання вимог зазначених у повістці про виклик до Овідіопольського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки 20.05.2019 близько 12 год. 00 хв. прибув за вказаною у повістці адресою. У цей же день та час у ОСОБА_5 відбулась розмова з заступником військового комісара Овідіопольського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ОСОБА_6 , під час якої, останній повідомив, що якщо ОСОБА_5 не має на меті проходити військову служу, то вказане питання необхідно вирішувати безпосередньо з військовим комісаром ОСОБА_2 та надав номер мобільного телефону ОСОБА_2

Наступного дня, тобто 21.05.2019 під час телефонної розмови

ОСОБА_5 та ОСОБА_2 , останній повідомив, що він перебуває на лікуванні у Військово-медичному клінічному Центрі Південного регіону України, а тому ОСОБА_5 необхідно прибути цього ж дня до лікувального закладу для особистої бесіди.

Надалі, 21.05.2019 близько 13 год. 00 хв. під час особистої розмови

ОСОБА_2 та ОСОБА_5 на території Військово-медичному клінічному Центрі Південного регіону України, що знаходиться за адресою: м. Одеса,

вул. Пироговська 2/2 виказав ОСОБА_5 прохання надати неправомірну вигоду у розмірі 2000 доларів США за визнання останнього непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку та задля унеможливлення викриття своєї злочинної діяльності самостійно визначив спосіб передачі грошових коштів через ОСОБА_1 , з яким він підтримує дружні стосунки.

Так, ОСОБА_1 діючи з єдиним злочинним наміром незаконного збагачення, шляхом одержання неправомірної вигоди за попередньою змовою спільно з військовим комісаром Овідіопольського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підполковником ОСОБА_2 відповідно до відведеної ролі пособника, поєднуючи свої дії з вимаганням, 29.05.2019 близько 12 год. 00 хв. перебуваючи поблизу будівлі, що знаходиться за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт. Овідіополь вул. Вертелецького, 4, у транспортному засобі марки «Мазда» білого кольору, державний номерний знак НОМЕР_1 , виказав громадянину ОСОБА_5 прохання надати йому та ОСОБА_2 неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у сумі 500 доларів США (що відповідно до офіційних даних НБУ станом на 29.05.2019 становило 13200 грн.) за вчинення в інтересах громадянина ОСОБА_5 , як того, хто надає неправомірну вигоду, військовим комісаром Овідіопольського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підполковником ОСОБА_2 дій з використанням наданої йому влади та службового становища, а саме за видачу ОСОБА_5 тимчасового посвідчення військовозобов`язаного та у подальшому визнання останнього непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

А надалі, 29.05.2019 близько 16 год. 30 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: Одеська обл., Овідіопольський район, смт. Овідіополь на розі вулиць Шевченко та Вертелецького у транспортному засобі марки «Мазда» білого кольору, державний номерний знак НОМЕР_1 , діючи як пособник, з тих же мотивів, сприяючи приховуванню вчинення злочину іншим співучасником, отримав для себе та військового комісара Овідіопольського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підполковника ОСОБА_2 від громадянина ОСОБА_5 завчасно визначену неправомірну вигоду у сумі 500 доларів США (що відповідно до офіційних даних НБУ станом на 29.05.2019 становило 13 200 грн.) за вчинення в його інтересах, як того, хто надав неправомірну вигоду дій, з використанням наданої ОСОБА_2 влади та службового становища, а саме за видачу ОСОБА_5 тимчасового посвідчення військовозобов`язаного та у подальшому визнання останнього непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

В подальшому, керуючись ст. 233 КПК України до ухвалення рішення про дозвіл на проведення обшуку житла чи іншого володіння особи, проведено обшук автомобіля «Мазда» білого кольору, державний номерний знак НОМЕР_1 , з метою збереження та недопущення знищення грошових коштів, а також речей і документів, які мають значення для встановлення істини у кримінальному провадженні, а також фіксації вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_1 , обставин, що підлягають доказуванню під час досудового розслідування, збору доказів, які мають значення для кримінального провадження.

В результаті проведення обшуку зазначеного автомобіля, в присутності двох незацікавлених осіб, залучених у якості понятих, виявлено та вилучено мобільний телефон марки «iPhone 5 S» imei НОМЕР_2 , з сім-карткою мобільного оператора ПрАТ «Київстар» +3 НОМЕР_3 , з допомогою якого, як встановлено з допиту ОСОБА_5 встановлено, що ОСОБА_1 приблизно о 08.00 годин 29.05.2019 телефонував останньому на номер телефону НОМЕР_4 , та повідомив що він мав розмову з військовим комісаром Овідіопольського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ОСОБА_2 та обговорив всі питання щодо непридатності ОСОБА_5 для проходження військової служби в ЗС України.

З метою досягнення дієвості кримінального провадження та вирішення визначених ст. 2 КПК України завдань по вказаному кримінальному проваджень необхідно застосування заходу забезпечення, передбаченого ст. 159 КПК України - тимчасовий доступ до речей та документів, а саме - роздруківку на паперових носіях інформації або на електронних носіях інформації на щодо вхідних та вихідних телефонних з`єднань, СМС повідомлень та інтернет з`єднань абонентських номерів оператора телекомунікаційної мережі оператора мобільного зв`язку ПрАТ «Київстар» НОМЕР_5 , НОМЕР_4 з іншими номерами телефоного звязку за період часу з 01.01.2019 по теперішній час із зазначенням власників (користувачів) цих абонентських номерів, дат, часу та тривалістю зєднань, визначених ІМЕІ мобільних терміналів та адресами базових станцій, через, які здійснювалися з`єднання.

У зв`язку з вищезазначеним з метою повного, всебічного, об`єктивного досудового розслідування, а також встановлення осіб, які скоїли дане кримінальне правопорушення, виникла необхідність в тимчасовому доступі до документів, які містять охоронювану законом таємницю, а саме документів, в яких знаходиться інформація про абонентів мобільного зв`язку, які використовують абонентські номери НОМЕР_5 , НОМЕР_4 , що перебувають в володінні ПрАТ «Київстар» ЄДРПОУ 21673832, юридичною адресою, якого є м. Київ, вул. Дегтярівська, 53.

Інформація, про зв`язок абонентів, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, маршрутів передавання, базових станцій, які забезпечували зв`язок тощо, сама по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження має суттєве значення для встановлення важливих обставин у даному кримінальному провадженні, зокрема встановлення осіб, які вчинили злочин та доведення їх вини.

Прокурор надав до суду заяву, згідно якої просив провести розгляд клопотання за його відсутності. Вимоги викладені у клопотанні підтримує в повному обсязі та просить суд задовольнити, посилаючись на доводи, викладені в останньому.

За клопотанням слідчого на підставі ч.2 ст.163 КПК України, слідчий суддя вважає за доцільне здійснити розгляд вказаного клопотання без виклику осіб, у володінні яких знаходяться зазначені документи.

Згідно ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

У відповідності ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що вказані речі та документи як самі по собі, так і в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, мають обмежений термін зберігання, та їх не вилучення може призвести до знищення у зв`язку із закінченням строку зберігання, а також не досягнення мети отримання доступу до них, з метою дієвості зазначеного досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя приходить до переконання, що клопотання слідчого є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.93, 110, 156-160, 163-166, 309, 369-372, КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотанняслідчого СУ ГУНП в Одеській області Гавришко П.Ю., про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю - задовольнити.

Надати слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Одеській області капітану поліції Гавришко Павлу Юрійовичу, оперуповноваженого УСБУ в Одеській області Мемей І., інспектору відділу аналізу та опрацювання електронного звернення Київського управління кіберполіції ДКП НП України старшому лейтенанту поліції Пахомову Ігорю Петровичу, старшому інспектору відділу аналізу та опрацювання електронного звернення Київського управління кіберполіції ДКП НП України, старшому лейтенанту поліції Чуб Євгену Олександровичу, тимчасовий доступ до документів ( в тому числі електронних), які перебувають у володінні оператора телекомунікаційних послуг ПрАТ «Київстар» ЄДРПОУ 21673832, юридичною адресою, якого є м. Київ, вул. Дегтярівська, 53, та надати інформацію про вихідні та вхідні дзвінки, текстові повідомлення за період часу з 01.01.2019 по теперішній час наступних терміналів мобільного зв`язку оператора телекомунікаційних послуг ПрАТ «Київстар»:

-абонентського номеру НОМЕР_5 ;

-абонентського номеру НОМЕР_4 ;

Зазначену інформацію надати на носії інформації в електронному вигляді у форматі Microsoft Excel, в якій обов`язково зазначити:

1. Адреси розташування та номери базових станцій, які забезпечували зв`язок.

2. Типи з`єднання (вхідні, вихідні дзвінки, SMS, MMS, GPRS, пере адресація тощо).

3. Дата, час та тривалість з`єднання, з`єднання нульової тривалості.

4. Ідентифікаційні ознаки кінцевого обладнання (абоненту А) (абонентський, серійний номер сім-картки, ІМЕІ).

5. Ідентифікаційні ознаки терміналу, з яким відбувався сеанс зв`язку (абонент Б).

Встановити строк дії ухвали слідчого судді в 1 (один) місяць з дня постановлення ухвали.

Роз`яснити, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів набирає законної сили з моменту її оголошення. Ухвала є обов`язковою для осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, а також для всіх фізичних та юридичних осіб, органів державної влади та місцевого самоврядування, їх службових осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Іванчук В. М.