
Червоноармійський районний суд Житомирської області
Номер провадження 2/292/264/19
Справа 292/1118/19
У Х В А Л А
27 серпня 2019 року смт.Пулини
Суддя Червоноармійського районного суду Житомирської області Гуц О.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Мартинівської сільської ради Пулинського району Житомирської області, третя особа без самостійних вимог - ОСОБА_2 про скасування рішень та зобов"язання затвердити проект землеустрою.
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом до Мартинівської сільської ради Пулинського району Житомирської області, третя особа без самостійних вимог - ОСОБА_2 , в якому просить: 1) скасувати рішення 11 сесії сьомого скликання Мартинівської сільської ради Пулинського району Житомирської області від 09.10.2018 року № 252 "Про резервування земельних ділянок в частині резерву земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 "; 2) скасувати рішення 15 сесії сьомого скликання Мартинівської сільської ради Пулинського району Житомирської області від 28.05.2019 року № 401 "Про надання дозволу ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 "; 3) скасувати рішення 16 сесії сьомого скликання Мартинівської сільської ради Пулинського району Житомирської області від 27.06.2019 року № 449 "Про розгляд Постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 59365382"; 4) зобов"язати Мартинівську сільську раду Пулинського району Житомирської області у двотижневий строк прийняти рішення, яким затвердити погоджувальний проект землеустрою (висновок про погодження проекту № 12716/82-18 від 08.11.2018 року) щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 :000 НОМЕР_3 , площею 2,0000 га., у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства; 5) стягнути на його користь з Мартинівської сільської ради Пулинського району Житомирської області сплачений судовий збір та судові витрати у повному обсязі.
У частині третій статті 3 ЦПК України визначено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Згідно із частиною першою статті 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Разом з тим, відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення. Зокрема, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб`єкт владних повноважень» позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень .
У даному випадку суть спірних правовідносин полягає в оспорюванні правомірності ухвалених рішень, речового права або спору щодо такого права позивача чи інших осіб на цю земельну ділянку немає, оскаржуване рішення ще не реалізовано (не вичерпало свою дію), а право особи на земельну ділянку на підставі цього рішення ще не виникло.
Виникнення спірних правовідносин зумовлено протиправними діями/рішеннями відповідачів під час вирішення питань, які за законодавчими приписами належать до їх виключної компетенції, а тому законність таких дій/рішень (бездіяльності) органу місцевого самоврядування підлягає перевірці адміністративним судом.
За змістом положень статті 122 Земельного кодексу України (далі – ЗК України) вирішення питань щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування із земель державної чи комунальної власності належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Зокрема, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
У разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання) рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (частина друга статті 123 ЗК України).
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (частини десята, тринадцята та чотирнадцята статті 123 ЗК України).
Конституційний Суд України у рішенні від 1 квітня 2010 року № 10-рп/2010 у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів «а», «б», «в», «г» статті 12 ЗК України, пункту 1 частини першої статті 17 КАС України вирішив, що:
– положення пунктів «а», «б», «в», «г» статті 12 ЗК України у частині повноважень сільських, селищних, міських рад відповідно до цього кодексу вирішувати питання розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності треба розуміти так, що при вирішенні таких питань ці ради діють як суб`єкти владних повноважень;
– положення статті 19 КАС України стосовно поширення компетенції адміністративних судів на «спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності» слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб`єктом владних повноважень, пов`язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності.
Згідно зі статтею 151-І Конституції України рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, є обов`язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Отже, розгляду адміністративними судами підлягають спори, що мають в основі публічно-правовий характер, тобто випливають із владно-розпорядчих функцій або виконавчо-розпорядчої діяльності публічних органів. Якщо в результаті прийняття рішення особа набуває речового права на земельну ділянку, то спір стосується приватноправових відносин і підлягає розгляду в порядку цивільного чи господарського судочинства залежно від суб`єктного складу сторін спору.
Дана позиція узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеній у постанові від 21 березня 2018 року справа № 536/233/16, провадження № 14-5зц18.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Оскільки дана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, тому провадження по справі не може бути відкрито.
Керуючись ст.ст.186, 258, 260, 261, 293, 315, 352, 354 ЦПК України, суддя -
У Х В А Л И Л А :
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Мартинівської сілської ради Пулинського району Житомирської області, третя особа без самостійних вимог - ОСОБА_2 про скасування рішень та зобов"язання затвердити проект землеустрою.
Роз"яснити позивачу, що відповідно до положень ч. 5 ст.186 ЦПК України, він вправі звернутися з вказаним позовом до Житомирського окружного адміністративного суду.
Ухвалу про відмову у відкритті провадження у справі невідкладно надіслати позивачу із заявою та доданими до неї документами.
Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду протягом п"ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя О. В. Гуц