Рішення № 83851617, 27.08.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.08.2019
Номер справи
826/10889/18
Номер документу
83851617
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

27 серпня 2019 року № 826/10889/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації, про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

В провадженні судді Окружного адміністративного суду міста Києва Аблова Є.В. перебувала справа за позовом ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) до Управління праці і соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Управління соцзахисту), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації, про:

- визнання дій щодо відмови у встановленні статусу інваліда війни ІІІ групи та видачі посвідчення інваліда-війни ІІІ групи, - протиправними;

- зобов`язати Управління соцзахисту встановити позивачу статус інваліда війни ІІІ групи та видати посвідчення інваліда війни ІІІ групи.

На підставі розпорядження виконуючого обов`язки керівника апарату Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.05.2019 №518 та згідно з витягом з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи №826/10889/18 між суддями Окружного адміністративного суду міста Києва для її розгляду й вирішення визначено суддю Чудак О.М.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.05.2019 адміністративну справу №826/10889/18 за позовом ОСОБА_1 прийнято до провадження та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.

Станом на момент прийняття рішення у справі відповідач відзиву на позовну заяву до суду не подав.

19.06.2019 до Окружного адміністративного суду надійшли пояснення Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації, в яких представник третьої особи зазначив, що особа з інвалідністю внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи має право на встановлення статусу інваліда війни у разі, якщо вона приймала участь у ліквідації таких наслідків у складі штабу, служби чи невоєнізованого формування цивільної оборони СРСР.

Отже, дослідивши матеріали справи, а також докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції (далі - ЧАЕС) та є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням Серії НОМЕР_1 с від 24.03.2016, вкладкою від 24.03.2016 НОМЕР_3 с до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом ІІІ групи, що підтверджується довідкою МОЗ України до акта МСЕК серії КИ-1 №013347 від 10.07.2016.

Причина інвалідності визначена у зв`язку із роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Інвалідність встановлена безтерміново.

13.06.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про встановлення йому статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення.

Листом від 06.07.2018 №36-2007 Управління соцзахисту повідомило позивача, що визначити статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення на підставі наданих документів не є можливим, оскільки надані документи не підтверджують факт залучення і виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі формувань Цивільної оборони. Також відповідачем запропоновано позивачу встановити факт виконання заходів по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі формувань Цивільної оборони у судовому порядку.

Судом також встановлено, що відповідно до наказу Тунельного загону №14 Київметробуду на підставі наказу УС Київметробуду від 05.05.1986 №158/75 ОСОБА_1 відряджено з 05.05.1986 в місто Чорнобиль для виконання невідкладних аварійних робіт на ЧАЕС.

Згідно із маршрутним листом позивача, зокрема, з 05.05.1986 по 13.05.1986 він перебував у пунктах спеціальної обробки (далі - ПУСО) у населених пунктах Лелево, Копачі, база Рудня Вересня, місто Чорнобиль, котлован 4-го енергоблоку ЧАЕС. Зокрема, здійснював чергування, видачу та реєстрацію дозиметрів.

З наданої до суду копії наказу Тонельного загону №14 Києвметробулу від 18.11.1986 №211т «Про результати закінчення навчання та складання заліків складом загону по Цивільній обороні у 1985 - 1986 навчальному році та завдання на наступний рік» видно, що в період з 02.10.1985 по 30.09.1986 згідно із наказом від 05.1985 у 18 групах загону проводились заняття по цивільній обороні. Особовий склад формувань Тонельного загону №14, в тому числі невоєнізованих формувань, приймали участь в ліквідації аварії на ЧАЕС. За проявлену мужність, сміливість та ініціативу у вирішенні питань по ліквідації аварії на ЧАЕС нагороджено ОСОБА_1 грамотою та оголошено подяку.

Суд, визначаючись щодо заявлених вимог по суті, виходить з того, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон №3551-XII).

Відповідно до частини другої статті 4 Закону №3551-ХІІ до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

Згідно з пунктом 9 частини другої статті 7 Закону №3551-XII до інвалідів війни належать особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Для набуття статусу інваліда війни з підстав, встановлених пунктом 9 частини другої статті 7 Закону №3551-XII, необхідною є одночасна наявність обставин: 1) настання інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та 2) участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони.

Відповідно до положень частини першої статті 10 Закону України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-ХІІ) учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Положенням про Цивільну оборону СРСР, затвердженим постановою КПРС і Ради Міністрів СРСР від 18.03.1976 №1111, та Положенням про невоєнізовані формування ЦО СРСР, затвердженим наказом начальника ЦО СРСР від 06.06.1975 №90, передбачено, що формування Цивільної оборони, в тому числі і невоєнізовані, створювались для виконання заходів по ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж, та їх наслідків, а також при застосуванні засобів масового ураження (у воєнний час), захисту і організації життєзабезпечення населення.

З урахуванням наведеного, формування Цивільної оброни, в тому числі невоєнізовані, створювались саме з метою виконання робіт по ліквідації наслідків аварій, катастроф і стихійних лих.

Відповідно до пункту 25 частини четвертої Положення про невоєнізовані формування цивільної оборони і норми оснащення (табелізації) їх матеріально-технічними засобами, введене в дію наказом начальника Цивільної оборони СРСР - замісником Міністра оборони СРСР від 06.06.75 №90, до складу формувань зараховуються в обов`язковому порядку громадяни СРСР: чоловіки у віці від 16 до 60 років та жінки від 16 до 55 років, за виключенням військовозобов`язаних, що мають мобілізаційні розпорядження, інвалідів І та ІІ груп, вагітних жінок та жінок, які мають дитину до 8-річного віку, а також жінок з середньою та вищою медичною освітою, які мають дітей до 2-річного віку.

Невоєнізовані формування Цивільної оборони, які можуть використовуватись у мирний час для боротьби з масовими лісними пожежами, ліквідації наслідків стихійних лих, великих аварій та катастроф, комплектуються особовим шляхом залучення до цих формувань в обов`язковому порядку робітників, службовців та колгоспників.

При цьому, жоден нормативний документ з питань цивільної оборони не містить однозначної вимоги щодо обов`язковості видання розпорядчого документу про залучення кожної конкретної особи до дій у складі формувань цивільної оборони.

Так, факт настання інвалідності позивача внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, та участь позивача у цій ліквідації не є спірними у цій справі.

Предметом доказування у даній справі є факт залучення позивача до складу формувань Цивільної оборони.

Судом встановлено, що позивач брав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС у складі загону по Цивільній обороні, що підтверджується наказом Тонельного загону №14 Метробуду від 05.05.1986 №306 л/с, маршрутним листом та наказом Тонельного загону №14 Київметробуд від 18.11.1986 №211т.

Відтак обставину залучення позивача до складу невоєнізованих формувань Цивільної оборони суд вважає встановленою, а дії відповідача щодо відмови у встановленні статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення - протиправними.

В той же час, в частині позовної вимоги позивача про зобов`язання встановити статус та видати відповідне посвідчення суд вважає, що такі вимоги є передчасними з огляду на наявність дискреційних повноважень відповідача в цьому питанні та з огляду на те, що у відповідача не було в розпорядженні наказу Тонельного загону №14 Київметробуд від 18.11.1986 №211т із змісту якого видно, що позивач брав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС саме у складі невоєнізованих формувань по Цивільній обороні. Натомість, належним способом захисту буде зобов`язання відповідача розглянути повторно заяву ОСОБА_1 від 13.06.2108 №Л-368 з урахуванням висновку, викладеного у цьому рішенні суду, щодо участі позивача у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони.

З урахуванням наведеного позов підлягає задоволенню частково.

Вирішуючи питання про розподіл відповідно до пункту 5 частини першої статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України між сторонами судових витрат, суд виходить з того, що відповідно до частини п`ятої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Доказів понесення сторонами витрат суду не надано.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 242-248, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації, про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці і соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу інваліда війни ІІІ групи та видачі посвідчення інваліда-війни ІІІ групи, - протиправними.

Зобов`язати Управління праці і соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.06.2018 №Л-368, з урахуванням висновку, викладеного у цьому рішенні, щодо участі ОСОБА_1 у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі невоєнізованих формувань Цивільної оборони.

В задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач - ОСОБА_1 (місце проживання фізичної особи: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ).

Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації (місцезнаходження юридичної особи: 02232, місто Київ, вулиця Закревського, будинок 87-д; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 775011611).

Третя особа - Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації (місцезнаходження юридичної особи: 04074, місто Київ, вулиця Вишгородська, будинок 21; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 14372952).

Суддя О.М. Чудак