
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 серпня 2019 року Чернігів Справа № 620/2306/19
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
судді Баргаміної Н.М.,
при секретарі Вершняк Л.Л.,
за участю представника позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Лисиці О.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Чернігівській області про скасування рішення,
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Головного управління ДФС у Чернігівській області про скасування рішення № 470/25-01-53-06 від 11.02.2019 Головного управління ДФС у Чернігівській області про застосування щодо позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування штрафу у розмірі 944,07 грн. за період з 20.10.2015 до 18.01.2017 та пені у розмірі 1250,20 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ним грошові зобов`язання зі сплати єдиного внеску за 2015-2017 роки були сплачені в повному обсязі та вчасно. Разом з тим, у зв`язку з помилкою у зазначенні в платіжному дорученні розрахункового рахунку грошові кошти були помилково зараховані на інший рахунок - рахунок з найманими працівники. Вказує, що помилкове визначення розрахункового рахунку у платіжному дорученні під час сплати суми зобов`язання не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату/несвоєчасну сплату єдиного внеску у визначений законом строк.
Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що згідно даних інтегрованої картки платника вбачається, що єдиний внесок за ІІІ-ІV квартали 2015 року, І-ІV квартали 2016 року на відповідний рахунок органу доходів і зборів сплачено з порушенням законодавчо встановленого строку, у зв`язку з чим до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 944,07 грн. та нараховано пеню за період з 20.10.2015 по 18.01.2017 в розмірі 1250,20 грн.
Вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрована в якості фізичної особи-підприємця та перебуває на обліку в Чернігівському управлінні Головного управління ДФС у Чернігівській області.
Згідно наданих суду квитанцій та інтегральної карти платника податку позивач сплачувала єдиний внесок у встановленому законодавством розмірі за ІІІ квартал 2015 року - ІV квартал 2016 року на р/р НОМЕР_2 та р/р НОМЕР_3 , що використовуються для сплати єдиного внеску, нарахованого робітникам на суму: заробітної плати, винагород за договором, допомоги по тимчасовій непрацездатності (а.с. 18-27, 47-49).
17.01.2017 позивачем подано заяви про перерахунок надміру або помилково сплачених коштів з р/р НОМЕР_2 та р/р НОМЕР_3 на р/р НОМЕР_4 (а.с. 28-29).
На підставі заяви позивача відповідачем 23.01.2017 здійснено перерахунок коштів в сумі 6430,16 на вірний рахунок єдиного внеску та, в подальшому, прийнято рішення № 79/25-01-13-03 від 12.01.2018 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яке рішенням Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги від 27.02.2018 № 2836/Д/99-99-11-02-02-25 скасовано, зобов`язано винести нове рішення з урахуванням викладеної в рішенні позиції (а.с. 30-31).
11.02.2019 Головним управлінням ДФС у Чернігівській області прийнято рішення № 470/25-01-53-06 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 944,07 грн. за період з 20.10.2015 по 18.01.2017 та нараховано пеню в розмірі 1250,65 грн. (а.с. 10-11).
Позивачем було подано скаргу на вищевказане рішення, однак Державною фіскальною службою України в рішенні від 19.07.2019 № 34407/6/99-99-11-05-02-25 повідомлено позивача, що скарга не підлягає розгляду (а.с. 12-13).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон) єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Платник єдиного внеску зобов`язаний, зокрема: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування (частина друга статті 6 Закону).
Відповідно до частин п`ятої-сьомої статті 9 Закону сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування. Для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску. Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Абзацом першим частини восьмої статті 9 Закону передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до пункту 1 частини десятої статті 9 Закону днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (частина одинадцята статті 9 Закону).
Таким чином, відповідно до Закону єдиний внесок вважається сплаченим у разі перерахування його платником на рахунок органу доходу і збору.
Частиною чотирнадцятою статті 25 Закону передбачено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
У даному випадку, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 у повному обсязі перерахувало єдиний внесок на казначейській рахунок відповідача.
Щодо помилки в номері розрахункового рахунку, на який позивачем сплачувався єдиний внесок, то це призвело лише до тимчасового не відображення даної суми в інтегральній картці платника податку, але не до фактичної недоїмки позивача зі сплати єдиного внеску. Загальний баланс взаєморозрахунків між фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 та бюджетом в питанні сплати єдиного внеску не постраждав.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає безпідставним застосування до позивача штрафних санкцій за несвоєчасну сплату єдиного податку, оскільки помилкова сплата єдиного внеску на інший рахунок органу доходів і зборів не є правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми податку у визначений законодавством строк.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постановах від 30.01.2018 у справі № 810/875/17, від 24.10.2018 у справі № 760/6097/16-а.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення № 470/25-01-53-06 від 11.02.2019 Головного управління ДФС у Чернігівській області про застосування щодо позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування штрафу у розмірі 944,07 грн. за період з 20.10.2015 до 18.01.2017 та пені у розмірі 1250,65 грн.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Чернігівській області на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 підлягає стягненню сплачений нею при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 768,40 грн.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Чернігівській області (вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 39392183) про скасування рішення задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення № 470/25-01-53-06 від 11.02.2019 Головного управління ДФС у Чернігівській області про застосування щодо позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування штрафу у розмірі 944,07 грн. за період з 20.10.2015 до 18.01.2017 та пені у розмірі 1250,65 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Чернігівській області на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 768,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 27.08.2019.
Суддя Н.М. Баргаміна