Рішення № 83851112, 27.08.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2019
Номер справи
824/897/19-а
Номер документу
83851112
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2019 р. м. Чернівці справа № 824/897/19-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом державного комунального підприємства Управління "Тепловодоканал" до Новодністровської міської ради про скасування рішення

В С Т А Н О В И В:

Державне комунальне підприємство Управління "Тепловодоканал" (далі - позивач, ДКПУ "Тепловодоканал") звернулось до суду з адміністративним позовом до Новодністровської міської ради (далі - відповідач), у якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення 83 сесії VIII скликання Новодністровської міської ради №175 від 25.07.2019 року.

- стягнути з Новодністровської міської ради на користь державного комунального підприємства Управління "Тепловодоканал" судовий збір у розмірі 1921 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням 83 сесії VIII скликання Новодністровської міської ради №175 від 25.07.2019 року було скасоване рішення виконавчого комітету Новодністровської міської ради від 17.07.2019 року №103 "Про коригування тарифів на послуги водопостачання та водовідведення, які надаються ДКПУ "Тепловодоканал"". Позивач вказує, що відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення не дотримано строків, встановлених статтею 15 частиною 3 Закону України "Про доступ до публічної інформації", порушено норми Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Регламенту Новодністровської міської ради VIIІ скликання, а саме в частині обов`язку оприлюднення проекту рішення органів місцевого самоврядування не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття. Вказане рішення сесії міської ради позивач вважає протиправним та таким, що порушує його права та охоронювані законом інтереси, а тому позивач звернувся за захистом свого порушеного права.

У зв`язку з вищенаведеним адміністративний позов просить задовольнити в повному обсязі.

08.08.2019 року від Новодністровської міської ради надійшов відзив на позовну заяву згідно якого, відповідач заперечує проти задоволення позову в повному обсязі, мотивуючи наступним. Так, Новодністровська міська рада, приймаючи рішення №175 від 25.07.2019 року діяла як представницький орган місцевого самоврядування, виражаючи волю і інтереси територіальної громади м. Новодністровськ, усвідомлюючи свою відповідальність, прагнучи збереження гідних умов життя мешканців міста, піклуючись про зміцнення громадянської злагоди та забезпечення соціальної стабільності керуючись Конституцією України та іншими законами. У зв`язку з наведеним, просила відмовити в задоволенні адміністративного позову.

Позивач скористався правом передбаченим ст. 163 КАС України та подав до суду відповідь на відзив.

02.08.2019 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду у справі №824/897/19-а призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 10:00 год. 22.08.2019 р.

12.08.2019 р. представником позивача в судовому засіданні подано заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, за його відсутності. Вказував, що позовні вимоги підтримує повністю.

Представник відповідача також в судовому засіданні подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, за його відсутності. Вказував, що проти позовних вимог заперечує повністю.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Враховуючи приписи ст. 194 КАС України та подання учасниками справи заяв про розгляд справи у порядку письмового провадження без їх участі, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.

Судом встановлені наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Так, ДКПУ "Тепловодоканал" заявою від 05.06.2019 року №163 щодо коригування тарифів, звернулось до міського голови міста Новодністровськ, в якому надало необхідні розрахунки структури тарифу та послуги.

При цьому, інформація про коригування тарифу на послуги була розміщена позивачем в друкованому засобі масової інформації - газеті "Наша газета", №12 (99) від 13.06.2019 року та опубліковано обґрунтування необхідності зміни наведених тарифів.

Виконавчим комітетом Новодністровської міської ради 17.07.2019 року прийнято рішення №103 про коригування тарифів на послуги водопостачання та водовідведення, які надаються ДКПУ "Тепловодоканал".

Рішенням 83 сесії VIII скликання Новодністровської міської ради №175 від 25.07.2019 року було скасоване рішення виконавчого комітету Новодністровської міської ради від 17.07.2019 року №103 "Про коригування тарифів на послуги водопостачання та водовідведення, які надаються ДКПУ "Тепловодоканал".

Вважаючи рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд, у відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, зазначає, що при вирішенні даної справи необхідно керуватись нормами Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР).

Закон №280/97-ВР відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 25 Закону №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до п. 22 ч. 1 ст. 26 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 14 ст. 46 Закону №280/97-ВР не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.

Відповідно до ч. 15 ст. 46 Закону №280/97-ВР порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради, з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос (ч. 2 ст. 59 Закону №280/97-ВР).

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (ч. 10 ст. 59 Закону №280/97-ВР).

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки (ч. 11 ст. 59 Закону №280/97-ВР).

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначається Законом України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 року №2939-VI (далі - Закон №2939-VI).

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 15 Закону №2939-VI розпорядники інформації зобов`язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньо- організаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.

Відповідно до ч. 3 ст. 15 Закону №2939-VI проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Відповідно до ст. 36 Регламенту Новодністровської міської ради встановлено процедуру формування та затвердження порядку денного сесії Ради, а саме підготовка та оприлюднення проектів (не пізніше як за 20 робочих днів до відкриття сесії) порядку денного, форма та спосіб подання проектів рішень, їх узгодження з міським головою та одержання висновку юридичного відділу на предмет відповідності чинному законодавству та візування начальником юридичного відділу, особою яка здійснює контроль за виконання рішення та секретарем міської ради.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно розпорядження голови Новодністровської міської ради від 26 червня 2019 р. № 176-р "Про скликання 83-ї сесії Новодністровської міської ради VIІ скликання" скликано 83-ю сесію Новодністровської міської ради VIІ скликання на 25 липня 2019 року о 10:00 год.

Згідно вказаного розпорядження на розгляд сесії винесено перелік питань, проте, як слідує зі змісту вказаного розпорядження, серед вказаного переліку відсутнє питання "Про коригування тарифів на послуги водопостачання та водовідведення, які надаються ДКПУ "Тепловодоканал"".

Разом з тим, 25.07.2019 року Новодністровською міською радою винесено рішення про скасування рішення виконавчого комітету Новодністровської міської ради від 17.07.2019 року №103 "Про коригування тарифів на послуги водопостачання та водовідведення, які надаються ДКПУ "Тепловодоканал"".

На підставі викладеного вище, вбачається, що відповідачем порушено порядок прийняття оскаржуваного рішення, зокрема, порушено регламент та порядок доведення до відома територіальної громади оскаржуваного рішення.

Відповідно до статті 2 частини 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб`єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.

Відповідно до статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до статті 73 частини 2 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно вимог статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 77 частини 2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ч. 1 – 3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність вказаних вище доказів окремо, а також достатність і взаємний зв`язок цих доказів у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими. Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що відповідачем в ході судового розгляду справи не доведено правомірність прийняття оскаржуваного рішення, а отже адміністративний позов є таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи видно, що за подання вказаного позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1921,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 31.07.2019 р. №525 (а.с. 3).

Оскільки, адміністративний позов задоволено повністю, суд стягує з Новодністровської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 1921,00 грн.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення 83 сесії VIII скликання Новодністровської міської ради №175 від 25.07.2019 року.

3. Стягнути на користь державного комунального підприємства Управління "Тепловодоканал" судовий збір у сумі 1921,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Нодністровської міської ради, що підтверджується квитанцією від 31.07.2019 р. №525.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - Державне комунальне підприємство Управління "Тепловодоканал" (Промбаза, м. Новодністровськ, Чернівецька область, 60236, Код ЄДРПОУ 14271932)

Відповідач - Новодністровська міська рада (мікрорайон Діброва, м. Новодністровськ, Чернівецька область, 60236, Код ЄДРПОУ 05398510)

Суддя Маренич І.В.