Рішення № 83848852, 27.08.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2019
Номер справи
520/6998/19
Номер документу
83848852
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 серпня 2019 р. № 520/6998/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чудних С.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5. Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) щодо порядку здійснення розрахунку суми пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий 21.12.2000 Київським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області, адреса: АДРЕСА_1 ) з 01.01.2016 із застосуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань, обчисленої виходячи лише з розміру посадового окладу (без урахування окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років) та з обмеженням максимального розміру суми пенсії;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) щодо невиплати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий 21.12.2000 Київським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області, адреса: АДРЕСА_1 ) компенсації за несвоєчасну виплату суми перерахунку пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 109 "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати" одночасно з виплатою самої суми перерахованої пенсії;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) з 01.01.2016 здійснити перерахунок суми пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий 21.12.2000 Київським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області, РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) з застосуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань, обчисленої виходячи з розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, без обмеження з 01.01.2016 максимального розміру суми перерахованої пенсії, а також провести йому виплату відповідних сум перерахованої з 01.01.2016 пенсії без відстрочення такої виплати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 та з урахуванням вже проведених пенсійних виплат, а також разом з виплатою компенсації за несвоєчасну виплату всієї суми перерахунку пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від № 109 "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати" за період з 01.01.2016 по дату виплати суми перерахунку пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на виконання рішення суду від 19.03.2019 відповідач здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016, поряд із тим Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області протиправно обмежено пенсію сумою у десять прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб згідно з нормами частини 7 статті 43 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ ". Крім того, перерахунок розміру грошового забезпечення для встановлення розміру пенсії здійснений не правильно, з порушенням законодавства: розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань був обрахований лише виходячи з 50% посадового окладу: 3600,00*50% = 1800,00 грн; розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії було обмежено сумою 34450,00 грн (замість правильної суми 37991,90 грн). Також, позивач зазначив, що здійснюючи виплату суми перерахованої пенсі відповідач протиправно відмовився виплачувати позивачу компенсацію за несвоєчасну виплату суми перерахованої пенсії - з посиланням на те, що таких обов`язків на відповідача судовим рішенням покладено не було. У зв`язку зі вказаним протиправними діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, зазначивши, що при здійсненні перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідач діяв з дотриманням норм чинного законодавства України.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Наказом Департаменту Державної служби охорони при МВС України від 27.11.2014 № 395о/с ОСОБА_1 з 25.11.2014 звільнено зі служби в органах внутрішніх справ України з посади начальника Управління Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області за п. 64 "а" (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України у запас Збройних сил України.

З листопада 2014 року позивач отримував пенсію за вислугу років у розмірі 62% від розміру грошового забезпечення, в сумі 6781,76 грн на місяць, яка була розрахована Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області виходячи з посадового окладу в розмірі 1450,00 грн, окладу за звання в розмірі 135,00 грн., надбавки за вислугу років в розмірі 30%, надбавки за виконання особливо-важливих завдань в розмірі 50%, надбавки за таємність в розмірі 10%, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення (ОРД) в розмірі 50%, надбавки за наукову ступінь в розмірі 15%, щомісячної премії в розмірі 162%.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19 березня 2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не здійснення перерахунку з 01.01.2016 розміру пенсії ОСОБА_1 , виходячи з посадового окладу в сумі 3600,00 грн, окладу за військове звання в сумі 2400,00 грн, процентної надбавки за вислугу років у розмірі 35%, надбавки за виконання особливо-важливих завдань у розмірі 50%, надбавки за таємність у розмірі 10%, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення (ОРД) у розмірі 50%, надбавки за наукову ступінь у розмірі 15%, щомісячної премії у розмірі 162%, а також з урахуванням фактично отриманих ним протягом 24 календарних місяців перед звільненням зі служби в ОВС України додаткових видів грошового забезпечення, зазначених в довідці Управління поліції охорони в Харківській області від 10.03.2017 № 535/43/40/5-2017, а саме - індексації в сумі 572,47 грн, матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 21921,04 грн, разових премій в сумі 73209,96 грн та грошової допомоги при звільненні зі служби в ОВС в сумі 21894,04 грн. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати з 01.01.2016 пенсію ОСОБА_1 виходячи з посадового окладу в сумі 3600,00 грн, окладу за військове звання в сумі 2400,00 грн, процентної надбавки за вислугу років у розмірі 35%, надбавки за виконання особливо-важливих завдань у розмірі 50%, надбавки за таємність у розмірі 10%, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення (ОРД) у розмірі 50%, надбавки за наукову ступінь у розмірі 15%, щомісячної премії у розмірі 162%, а також з урахуванням фактично отриманих ним протягом 24 календарних місяців перед звільненням зі служби в ОВС України додаткових видів грошового забезпечення, зазначених в довідці Управління поліції охорони в Харківській області від 10.03.2017 № 535/43/40/5-2017, а саме - індексації в сумі 572,47 грн, матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 21921,04 грн, разових премій в сумі 73209,96 грн та грошової допомоги при звільненні зі служби в ОВС в сумі 21894,04 грн, здійснивши виплату суми перерахованої пенсії за весь період з 01.01.2016 по дату перерахунку пенсії без відстрочення такої виплати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103. В іншій частині задоволення позовних вимог відмовити.

Суд зазначає, що відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

14 травня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою, відповідно до якої просив виконати судове рішення від 19.03.2019, що набрало законної сили та здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016. Крім того, одночасно із виплатою суми перерахованої пенсії просив провести виплату компенсації за несвоєчасну виплату пенсії.

Листом № 2123/М-14 від 12.06.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомило позивача про те, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2019 по справі № 520/1541/19 відповідачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.202016, різниця пенсії за період з 01.01.2016 по 31.05.2019 нараховано на червень 2019. Щодо нарахування та виплати компенсації зазначено, що рішенням суду по справі № 520/1541/19 на Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області не покладено такого обов`язку.

19 червня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із запитом, відповідно до якого просив повідомити його, на підставі яких норм законодавства відповідачем здійснено зменшення суми грошового забезпечення для обчислення розміру пенсії з 37991,90 грн до 34450,00 грн.

Листом від 24 червня 2019 року № 21556-14/20 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 1378,00 грн, максимальна величина бази нарахування єдиного внеску - 34450,00 грн, а тому перерахунок пенсії проведено відповідно до чинного законодавства.

Не погодившись із вказаними обставинами, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо порядку здійснення розрахунку суми пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 із застосуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань, обчисленої виходячи лише з розміру посадового окладу (без урахування окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років) та з обмеженням максимального розміру суми пенсії, суд зазначає наступне.

Так, судовим розглядом встановлено, що при здійсненні перерахунку пенсії позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області обмежило розмір пенсії максимальним розміром, а саме: з 01.01.2016 - в розмірі 10740,00 грн, з 01.01.2018 - в розмірі 13730,00 грн, з 01.07.2018 - в розмірі 14350,00 грн, з 01.01.2019 - в розмірі 14970,00 грн.

Крім того, розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань обрахований лише виходячи з 50% посадового окладу: 3600,00 грн х 50%.

Поряд із тим, суд не погоджується із вказаними діями відповідача, виходячи із наступного.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон) визначено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" передбачено призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Законом України № 911-VIII від 24.12.2015 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (набув чинності 01.01.2016), частина 5 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII доповнено реченням: "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".

Згідно з пункту 2 розділу 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 № 911-VIII, дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року. Проте, не застосовується на пенсіонерів, яким пенсія, призначена до набрання чинності цим Законом.

Як свідчать матеріали справи, позивачу пенсію призначено у листопаді 2014 року.

Відповідно до підпункту 3 пункту 1 розділу I Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо соціального захисту резервістів, які постраждали внаслідок участі в антитерористичній операції, та членів їх сімей" від 12 квітня 2016 року № 1080-VIII статтю 43 Закону № 2262 після частини третьої доповнено двома новими частинами, у зв`язку з чим частина п`ята цієї статті стала частиною сьомою без змін у змісті.

Законом України від 06.12.2016 № 1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", (який набув чинності 01.01.2017) у частині 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII слова і цифри "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року".

Рішенням Конституційного суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, а саме:

- частина 7 статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень;

- положення частини 7 статті 43, першого речення частини 1 статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

При цьому, у вказаному рішенні Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п`ятою статті 17 Конституції України, які зобов`язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Відповідно до положень статті 152 Конституції України закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, положення частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, щодо встановлення максимального розміру пенсії не більше десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, та щодо встановлення максимального розміру пенсії тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, не більше 10740 гривень, - втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 20.12.2016.

Отже, станом на момент перерахунку пенсії позивача, положення частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII щодо встановлення максимального розміру пенсії втратили чинність, а тому пенсія ОСОБА_1 повинна виплачуватись без обмеження максимальним розміром.

Таким чином, виплачуючи позивачу пенсію з обмеженням максимальним розміром відповідач діяв не в межах повноважень та не у спосіб визначений законом, а тому, суд приходить до висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у обмеженні максимального розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 01.01.2016.

Крім того, з розрахунку розміру грошового забезпечення позивача судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області для обчислення пенсії ОСОБА_1 розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань був обрахований виходячи з 50% посадового окладу: 3600,00*50% = 1800,00 грн.

Проте, суд вважає, що такий порядок є протиправним, виходячи із наступного.

Суд зазначає, що станом на 01.01.2016 був чинним наказ МВС України від 31.12.2007 № 499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ" (зареєстрований Мінюстом 12.03.2008 за № 205/14896, втратив чинність з 13.12.2016 згідно з наказом МВС України від 31.10.2016 № 1131), яким було затверджено та введено в дію з 01.01.2008 Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (далі - Інструкція).

Пунктом 2.5.1 Інструкції визначено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби установлюється в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Згідно з пунктом 5.2.2 Інструкції, умови виплати такої надбавки визначаються залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних завдань.

Крім того, відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію", постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських наказом МВС України від 06.04.2016 № 280 було затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок).

Так, пунктом 4 розділу II Порядку встановлено, що надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. При цьому, розмір цієї надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо).

Таким чином, під час здійснення розрахунку розміру грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань повинен був обчислюватися Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, виходячи з розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років і повинен був становити: (3600,00+2400,00+2100,00)*50% = 4050,00 грн.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що застосований відповідачем порядок розрахунку суми надбавки за виконання особливо важливих завдань виходячи лише з посадового окладу є протиправним.

Отже, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо порядку здійснення розрахунку суми пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 із застосуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань, обчисленої виходячи лише з розміру посадового окладу (без урахування окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років) та з обмеженням максимального розміру суми пенсії, а тому, у вказаній частині позовні вимоги підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невиплати ОСОБА_1 компенсації за несвоєчасну виплату суми перерахунку пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 109 "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати" одночасно з виплатою самої суми перерахованої пенсії, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Питання, пов`язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159 (далі - Порядок № 159) для реалізації цілей та завдань вищевказаного Закону.

Відповідно до статей 1, 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати", підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Отже, суд приходить до висновку, що дія вищевказаних нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).

Так, основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", статтею 2 "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком № 159 компенсації, є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому, компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - органом ПФУ) добровільно чи на виконання судового рішення.

Відповідно до підпункту 2 пункту 3 Порядку № 159, компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 20.02.2018 по справі № К/9901/2999/17 (522/5664/17), а відповідно до частини 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Враховуючи те, що виплата пенсії особі на підставі рішення суду не змінює суті цих виплат та не перетворює їх в одноразову виплату, а тривале неперерахування пенсії за минулі періоди сталося з протиправною бездіяльністю відповідача, що встановлено рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2019 по справі № 520/1514/19, суд приходить до висновку про те, що позивач має право на компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з несвоєчасним отриманням щомісячних пенсійних виплат, донарахованих і виплачених йому на підставі рішення суду.

Таким чином, позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невиплати ОСОБА_1 компенсації за несвоєчасну виплату суми перерахунку пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 109 "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати" одночасно з виплатою самої суми перерахованої пенсії підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, з метою захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області з 01.01.2016 здійснити перерахунок суми пенсії ОСОБА_1 з застосуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань, обчисленої виходячи з розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, без обмеження з 01.01.2016 максимального розміру суми перерахованої пенсії, а також провести йому виплату відповідних сум перерахованої з 01.01.2016 пенсії без відстрочення такої виплати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 та з урахуванням вже проведених пенсійних виплат, а також разом з виплатою компенсації за несвоєчасну виплату всієї суми перерахунку пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від № 109 "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати" за період з 01.01.2016 по дату виплати суми перерахунку пенсії.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності оскаржуваного рішення, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код 14099344) про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5. Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) щодо порядку здійснення розрахунку суми пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий 21.12.2000 Київським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області, адреса: АДРЕСА_1 ) з 01.01.2016 із застосуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань, обчисленої виходячи лише з розміру посадового окладу (без урахування окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років) та з обмеженням максимального розміру суми пенсії.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) щодо невиплати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий 21.12.2000 Київським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області, адреса: АДРЕСА_1 ) компенсації за несвоєчасну виплату суми перерахунку пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 109 "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати" одночасно з виплатою самої суми перерахованої пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) з 01.01.2016 здійснити перерахунок суми пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий 21.12.2000 Київським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області, РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) з застосуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань, обчисленої виходячи з розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, без обмеження з 01.01.2016 максимального розміру суми перерахованої пенсії, а також провести йому виплату відповідних сум перерахованої з 01.01.2016 пенсії без відстрочення такої виплати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 та з урахуванням вже проведених пенсійних виплат, а також разом з виплатою компенсації за несвоєчасну виплату всієї суми перерахунку пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від № 109 "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати" за період з 01.01.2016 по дату виплати суми перерахунку пенсії.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О.Чудних