Ухвала суду № 83848786, 27.08.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2019
Номер справи
520/8405/19
Номер документу
83848786
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

27 серпня 2019 р. Справа № 520/8405/19

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області про скасування постанови про накладення штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, з адміністративним позовом до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області, в якому просить суд скасувати постанову від 13.06.2019 року по ВП № 58999109 про накладення штрафу у розмірі 10 200,00 грн.

Відповідно до п.3 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України.

Суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов підлягає залишенню без руху, оскільки поданий без дотримання вимог, встановлених ст. 161 КАС України, виходячи з наступного.

Відповідно до п.5, 8 ч.5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Відповідно до ч.4 ст. 161 КАС України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення (ч.4 та 5 ст. 94 КАС України).

Проте, копії оскаржуваної постанови від 13.06.2019 року по ВП № 58999109 про накладення штрафу у розмірі 10 200,00 грн. до суду не надано.

В позовній заяві також зазначено, що пенсійним органом виконано рішення Харківського окружного адміністративного суду 05.02.2019 року по справі № 520/456/19 в частині нарахування пенсії. Згідно витягу з Підсистеми призначення та виплати пенсії заборгованість за період 01.02.2018 року по 31.07.2018 року нарахована у повному обсязі, пенсію ОСОБА_1 за лютий 2018 року виплачено у березні 2018 року. Крім того, в позовній заяві позивач посилається на лист Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 18.01.2019 вих. № 1884/02-20.

Проте, належним чином завірених копій вказаних вище документів (витяг з Підсистеми призначення та виплати пенсії на підтвердження нарахування ОСОБА_1 заборгованості за період 01.02.2018 року по 31.07.2018 року, докази виплати пенсії ОСОБА_1 за лютий 2018 року у березні 2018 року, лист Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 18.01.2019 вих. № 1884/02-20) позивачем до суду разом із позовом не надано та не зазначено причин неможливості їх надання.

Щодо строку звернення позивача до суду із даним позовом, слід зазначити наступне.

Положеннями статті 122 КАС України визначено строки звернення до адміністративного суду.

Згідно положень ч.2 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.

Відповідно до п.1 ч.2 ст. 287 КАС України, позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

Позивач оскаржує постанову державного виконавця від 13.06.2019 року по ВП № 58999109 про накладення штрафу у розмірі 10 200,00 грн. в порядку ст. 287 КАС України.

Проте, до суду із даним позовом позивач звернувся лише 21.08.2019 року, тобто поза межами десятиденного строку звернення до суду, встановленого ст. 287 КАС України.

Відповідно до ч.6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Проте, разом з позовною заявою позивачем не надано до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даним адміністративним позовом та не надано будь - яких доказів поважності причин його пропуску, що не відповідає положенням ч.6 ст. 161 КАС України.

В позовній заяві позивач зазначив, що постанова від 13.06.2019 року по ВП № 58999109 про накладення штрафу надійшла до управління 07.08.2019 року.

Проте, відповідних доказів її надходження до управління 07.08.2019 року (вхідний штамп на постанові, відмітка в повідомленні про вручення поштового відправлення, ін.) позивачем разом із позовом до суду також не надано.

Відповідно до положень ч.1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

В позовній заяві також відсутнє посилання суб`єкта владних повноважень на законодавчий акт, який встановлює інші строки звернення до суду з аналогічним позовом.

Згідно ч.1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Щодо сплати судового збору, суд зазначає наступне.

Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою встановлюється ставка судового збору в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" встановлено у 2019 році прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 1921 гривня.

Як вбачається зі змісту заявлених позовних вимог, позивач як суб`єкт владних повноважень звернувся до суду із вимогою майнового характеру (скасування постанови державного виконавця про накладення штрафу у розмірі 10 200,00 грн.), а отже станом на час подання адміністративного позову ставка судового збору за подання до суду даного позову становить 1 921,00 грн.

Згідно положень ч.3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Проте, в порушення ч.3 ст. 161 КАС України позивачем разом із позовною заявою не надано до суду доказів сплати судового збору в належному розмірі.

В прохальній частині адміністративного позову позивач також просить суд звільнити його від сплати судового збору.

Суд вважає клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору таким, що не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Згідно положень ч.5 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі необхідності до позовної заяви додається клопотання та заяви позивача про звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору.

Відповідно до частини 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

В свою чергу, за правилами частини 2 статті 132 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Оскільки статтею 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено можливість такого розстрочення виключно для фізичних осіб, а тому клопотання пенсійного органу про звільнення від сплати судового збору по справі задоволенню не підлягає.

Зазначене повністю узгоджується з практикою Верховного суду щодо розгляду клопотань Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Комерційний банк" "Український фінансовий світ" про звільнення та відстрочення сплати судового збору (ухвали Верховного суду від 29.12.2017 року та від 26.01.2018 року по справі №826/11019/15 (К/9901/2084/17).

Враховуючи викладене, клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову є необґрунтованим а тому не підлягає задоволенню.

Положеннями ст. 5 Закону України "Про судовий збір" встановлено пільги щодо сплати судового збору.

Позивач не відноситься до категорії осіб, які звільнені від сплати судового збору відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Згідно частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Усуваючи недоліки позовної заяви позивачу необхідно привести позовну заяву у відповідність до вимог ст. 161 КАС України, а саме:

1) надати до суду належним чином завірені копії документів: оскаржуваної постанови від 13.06.2019 року по ВП № 58999109 про накладення штрафу у розмірі 10 200,00 грн., витягу з Підсистеми призначення та виплати пенсії на підтвердження нарахування ОСОБА_1 заборгованості за період 01.02.2018 року по 31.07.2018 року, доказів виплати пенсії ОСОБА_1 за лютий 2018 року у березні 2018 року, листа Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 18.01.2019 вих. № 1884/02-20 або зазначити причини неможливості подачі вказаних доказів;

2) надати до суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даним адміністративним позовом разом з доказами поважності причин його пропуску або вказати інші підстави для поновлення строку або зазначити законодавчий акт, який встановлює інші строки звернення до суду з аналогічним позовом;

3) надати до суду оригінал платіжного документу про сплату судового збору в розмірі 1921,00 грн.

Реквізитами для перерахування судового збору є: одержувач коштів: УК Основ"ян/мХар Основ"янсь/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37999628, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: 34318206084012, код класифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу - "*;101; (код платника); судовий збір за позовом (ім`я/назва платника), Харківський окружний адміністративний суд".

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області про скасування постанови про накладення штрафу - залишити без руху.

Надати позивачу термін - не більше десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позовної заяви.

Повідомити позивача про необхідність виправити зазначені недоліки у визначений термін.

Роз`яснити позивачу, що у разі невиконання ухвали суду у зазначений строк позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу з усіма доданими до неї документами.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя О.В.Шевченко