Рішення № 83848692, 22.08.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2019
Номер справи
500/1689/19
Номер документу
83848692
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/1689/19

22 серпня 2019 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Баб`юка П.М.

за участю:

секретаря судового засідання Кавчак О.І.

позивача ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2 ,

представника відповідача Мацевко І.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Чортківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, в якому просить суд:

- визнати протиправним і скасувати рішення №10 Чортківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 28 травня 2019 року щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"

- зобов`язати Чортківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 15 червня 2019 року.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він є особою, яка потерпіла внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та має право на призначення пенсії із зменшенням віку на 5 років. Позивач зазначає, що таке право випливає із положення статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, а саме, за умови, що станом на 1 січня 1993 року вони прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 роки. Позивач вважає, що він має право на призначення пенсії із зменшенням віку на 5 років, у зв`язку з чим відмову відповідача у перерахунку вважає протиправною.

Ухвалою суду від 19.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.

Від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, зазначивши, що у даному випадку відповідач діяв на підставі та у межах чинного законодавства. Зокрема, звернув увагу, що у позивача відсутні підстави на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, адже згідно інформації із Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування Індивідуальні відомості про застраховану особу у позивача загальний стаж 14 років 10 місяців 16 днів, а також не підтверджено мінімальний період роботи чи проживання в зоні посиленого радіологічного контролю не менше 4 роки (аркуші справи 33-34).

Ухвалою суду від 22.08.2019, проголошеною без виходу в нарадчу кімнату, занесеною до протоколу судового засідання, задоволено клопотання представника відповідача та допущено процесуальне правонаступництво відповідача, а саме, Чортківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області замінено на Головне управління Пенсійного фонду України Тернопільської області.

Ухвалою суду від 22.08.2019, проголошеною без виходу в нарадчу кімнату, занесеною до протоколу судового засідання, задоволено клопотання представника позивача та ухвалено викликати в судове засідання для надання показань свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали, просили суд задовольнити в повному обсязі, посилаючись на мотиви, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечив в повному обсязі, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, виходив з обґрунтувань, викладених у відзиві на позовну заяву.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступні обставини справи.

Судом встановлено, що відповідно до паспорта громадянина України, виданому 24.06.2019, орган видачі 6127, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 село Ягільниця Чортківського району Тернопільської області (аркуш справи 8). ІНФОРМАЦІЯ_2 позивачу виповнилося 55 років.

ОСОБА_1 є особою, потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 4), що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_1 (аркуш справи 15).

Позивач 20.05.2019 звернувся до Чортківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, додавши необхідні документи: заяву, копію паспорта, копію ідентифікаційного коду, копію посвідчення, копію трудової книжки, копію диплому, копію військового квитка.

Рішенням №10 від 28.05.2019 відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», мотивуючи тим, що робота позивача з моменту аварії на ЧАЕС по 04.09.1990 проходила в організації, що знаходиться на радіаційно забрудненій території, але специфіка роботи в якості водія передбачає роз`їзний характер, тому, потребує уточнення періоду безпосереднього перебування на такій території. Крім того, додатково виходив з тих міркувань, що згідно відомостями трудової книжки позивача дата народження значиться ІНФОРМАЦІЯ_1, а у відповідності з паспортними даними - 15.06.1964, що вимагає доказів належності трудової книжки саме позивачу, оскільки буде відсутнім мінімально необхідний страховий стаж для призначення цієї пенсії, так як при нормі 21 рік враховано 14 років 10 місяців (аркуші справи 12-13).

Надаючи правову оцінки встановленим обставинам та спірним правовідносинам сторін суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно зі статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ) визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Умови призначення пенсії за віком встановлені статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Зокрема, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 25 років.

Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону №796-ХІІ, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Згідно з абзацом п`ятим пункту 2 частини першої статті 55 Закону № 796-ХІ особам, особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у такому порядку: 2 роки (початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період) та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Суд зазначає, що механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (із змінами внесеними постановою правління Пенсійного фонду України 26.04.2017 № 9-1) (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

При прийманні документів орган, що призначає пенсію перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

При цьому, суд наголошує, що документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" (частина третя статті 65 Закону № 796-ХІІ).

Отже, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України в постанові від 04.09.2015 (№ 690/23/15-а), Вищим адміністративним судом України в ухвалах від 05.05.2017 у справі № К/800/15193/17, від 03.10.2017 у справі № К/800/31990/17. Верховний Суд також підтримав таку позицію у своїй постановах від 27.02.2018 у справі № 344/9789/17, від 28.03.2018 у справі № 333/2072/17 (2а/333/122/17) та від 08.05.2018 у справі № 708/1022/17.

Видача посвідчень проводиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що таке посвідчення позивачу видане уповноваженим на те державним органом - Тернопільською обласною державною адміністрацією, - який при видачі зазначеного посвідчення перевіряв достовірність поданих позивачем документів.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 є потерпілим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 4), тобто відноситься до громадян, які постійно проживає або працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (аркуш справи 15).

Посвідчення позивача є чинним, а отже, підтверджує його статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, як це передбачено статтею 55 Закону №796-ХІІ факт проживання у зоні посиленого радіологічного контролю підтверджується довідками про період проживання на цій території, що узгоджується із вимогами частини третьої та четвертої статті 15 даного Закону.

Відповідно до частини 1 статті 15 Закону №796-ХІІ підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Згідно з частинами 3, 4 статті 15 Закону №796-ХІІ підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Як вбачається з трудової книжки серії НОМЕР_2 (аркуші справи 16-17), позивач працював у місті Чорткові Тернопільської області, а саме:

- з 25.02.1985 по 04.09.1990 в Чортківському АТП "Кооптранс" на посаді водія (п.1 запису);

- з 18.09.1990 по 25.10.2004 в Чортківському ремонтно-механічному заводі (перетворено у ВАТ Чортківський завод "Агромаш") ( на посаді водія навантажувача - п. 3- 8 запису);

- з 26.10.2004 по 01.02.2008 в Чортківському інституті підприємництва і бізнесу (слюсар-сантехнік 1 розряду - п. 9-12 запису);

- з 04.02.2008 по 04.03.2011 на ВАТ "Чортківська племптахофабрика (водій п. 13-14

запису);

- з 09.03.2011 по 29.07.2011наЧортківський ливарно-механічний завод філія фірми "Конист" (формувальник ручного формування п.15-16 запису);

- з 01.05.2018 у ПП "Чортківмолоко" ( водій навантажувач).

Таким чином, позивач у період з 25.02.1985 по 29.07.2011 працював безперервно виключно на території м. Чорткова Тернопільської області.

Отже, записами в трудовій книжці підтверджується робота позивача у місті Чорткові більше 4-х необхідних років у спірний період часу (з 26.04.1986 по 31.12.1992).

Відповідно до частини першої статті 48 КЗпП України, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Також, спірний період роботи в зоні посиленого радіоекологічного контролю підтверджується дослідженими судом довідками: №65 від 11.07.2019, №12 від 10.07.2019, №8 від 23.05.2019, №12 від 04.07.2019 (аркуші справи 18-21).

Крім того, зазначені відомості підтверджуються наданими в судовому засіданні показаннями свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , які знали позивача по спільній з ним роботі на Чортківському АТП "Кооптранс". Зокрема, свідки надали показання, якими підтвердили факт праці позивача на території зони посиленого радіоактивного контролю у спірний період часу: з 26.04.1986 по 31.12.1992. Повідомили, що позивач виконував роботу в межах міста Чорткова, здійснював доставку хлібо-булочних виробів у місті Чортків. Обов`язки ОСОБА_1 полягали в обслуговуванні та ремонті транспортного засобу, отримання щоденно завдання, що відбувалося виключно за місцем розташування юридичної особи (місто Чортків).

Суд критично оцінює посилання відповідача, який зазначає, що характер роботи позивача полягав у тому, що позивач перебував у роз`їздах, і тому, неможливо визначити період перебування на радіаційно забрудненій території з огляду на наступне.

Суд наголошує, що дані трудової книжки та інформація згаданих довідок підтверджують факт роботи позивача на підприємствах, які розміщені на території міста Чорткова. Представник відповідача не заперечував факту розміщення організацій, на яких працював позивач, на території міста Чорткова.

Разом із тим, згідно із довідкою про реєстрацію місця проживання особи №1761 від 02.07.2019 за позивачем зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_1 з 16.11.1989 по теперішній час (аркуш справи 8, зворот).

Це означає, що пенсійний вік позивача підлягає зниженню і він має право на призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ.

Крім того, відповідач, відмовляючи позивачу в призначенні пенсії, посилався на те, що згідно трудової книжки позивача значиться рік народження ІНФОРМАЦІЯ_1, а відповідно до паспортних даних - 15.06.1964, що вимагає доказів належності трудової книжки саме позивачу, оскільки буде відсутнім мінімально необхідний страховий стаж для призначення цієї пенсії, так як при нормі 21 рік враховано 14 років 10 місяців.

Суд не погоджується із такими доводами відповідача, оскільки під час судового розгляду встановлено, що дата народження позивача зазначена в трудовій книжці, збігається із датою народження, вказаною у паспорті громадянина України. У попередньому паспорті дата народження була вказана невірно.

Адже у новому паспорті громадянина України, виданому 24.06.2019, орган видачі - 6127, значиться дата народження ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 (аркуш справи 8). Аналогічні відомості містяться у свідоцтві про народження позивача серії НОМЕР_3 , виданому відділом реєстрації актів громадянського стану управління юстиції Чортківського району Тернопільської області 01.11.2000 (аркуш справи 14).

Відповідно до частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Таким чином, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_2 позивач досягнув 55-річного віку та звернувся за призначенням пенсії до відповідача із заявою 20.05.2019, а також відповідає критеріям, визначеним частиною другою статті 55 Закону №796-ХІІ, право на отримання пенсії за віком відповідно до Закону №796-ХІІ та приписів статті 45 Закону №1058-IV у позивача виникло з 15.06.2019.

Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах. Натомість обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.

З огляду на викладене суд вважає помилковими висновки відповідача, наведені в оскаржуваному рішенні щодо відсутності в позивача достатнього страхового стажу, та, з урахуванням того, що на час звернення позивача до суду з даним позовом, останньому виповнилось повних 55 років, ОСОБА_1 набув право на отримання пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років згідно із статтею 55 Закону №796-ХІІ з 15.06.2019.

За наведеного, рішення відповідача №10 від 28.05.2019 про відмову позивачу в призначені пенсії є протиправним та підлягає скасуванню, а права позивача підлягають судовому захисту шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до частини 2 статті 55 Закону №796-ХІІ із зниженням пенсійного віку на п`ять років.

Разом з тим, надаючи оцінку позовним вимогам в частині зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 5 років позивачу згідно статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" суд вважає, що остання є передчасною та задоволенню не підлягає, адже обов`язок нарахувати та виплати особі пенсію за наявності в останньої права на пенсійне забезпечення виникає лише після її призначення чітко встановлений чинним законодавством та відноситься до повноважень управління пенсійного фонду.

Відтак, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснено відповідно до правил ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ / ІПН: НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: майдан Волі, 3, м. Тернопіль, Тернопільська область, 46001, ЄДРПОУ / ІПН: 14035769) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати рішення №10 Чортківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 28 травня 2019 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 15 червня 2019 року.

В частині позовних вимог про зобов`язання нарахувати та виплатити позивачеві пенсію - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в користь ОСОБА_1 сплачений при поданні позову судовий збір в сумі 768,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 27 серпня 2019 року.

Головуючий суддя Баб`юк П.М.

копія вірна

Суддя Баб`юк П.М.