Постанова № 8384863, 26.11.2009, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2009
Номер справи
2а-7704/09/1370
Номер документу
8384863
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Львів, вул. Чоловського, 2

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-7704/09/1370

26 листопада 2009 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді- Сакалош В.М.

при секретарі Дак Т.П.

розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у Перемишлянському районі Львівської області (81200, Львівська область, Перемишлянський район, м. Перемишляни, вул. Галицька, 26 а, ЄДРПОУ 34311670) до Приватного комерційно-виробничого підприємства «Перлина Перемишлянщини» (81200, Львівська область, Перемишлянський район, м. Перемишляни, вул. Міжгірська, 10, ЄДРПОУ 30323059)

про продовження строку адміністративного арешту активів

За участю представників сторін:

Від позивача: Мисак С.П.

Від відповідача: не зявився

в с т а н о в и в:

Позивач, Державна податкова інспекція у Перемишлянському районі Львівської області, 25.11.2009 року звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Приватного комерційно-виробничого підприємства «Перлина Перемишлянщини» про застосування арешту активів та продовження його застосування у вигляді зупинення операцій на рахунку. Просив застосувати адміністративний арешт активів у вигляді зупинення операцій на рахунках відповідача терміном на 5520 годин (230 діб). У поданому суду клопотанні про уточненнях позовних вимог від 26.11.2009 року просить продовжити адміністративний арешт активів відповідача на строк до 5520 годин (230 діб)., попередні вимоги згідно заяви № 7915/9/10-001 від 25.11.2009 року просить вважати помилковими.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за поданням ВПМ ДПІ у Буському районі до відповідача в. о. начальника ДПІ у Перемишлянському районі прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту активів платника податків. Позивач просить продовжити даний арешт на строк до 5520 годин (230 діб).

Представник позивача в судовому засіданні надав клопотання про уточнення позовних вимог (в матеріалах справи), позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві та наданих доказів.

Відповідач в судове засідання не зявився, хоча про дату час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, доказів та письмових заперечень проти позову не надав.

Справа розглядається на основі наявних в матеріалах справи доказів відповідно до ст. 71 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд виходив з наступного.

Відповідно до п.п. 9.3.3 п. 9.3 ст. 9 Закону 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», арешт може бути накладено на активи строком до 96 годин від години підписання відповідного рішення керівником податкового органу (його заступником).

Згідно пункту 8.1 статті 8 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» з метою захисту інтересів бюджетних споживачів активи платника податків, що має податковий борг, передаються у податкову заставу. Право податкової застави виникає відповідно до закону і не потребує письмового оформлення.

Відповідно до пункту 8.2 статті 8 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи відповідача знаходяться в податковій заставі.

Згідно підпункту 8.6.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, здійснює вільне розпорядження ними, за винятком операцій, що підлягають письмовому узгодженню з податковим органом, зокрема купівлі чи продажу, інших видів відчуження або оренди (лізингу) нерухомого та рухомого майна, майнових чи немайнових прав, що використовується у господарській діяльності платника податків (інших видах діяльності, які за умовами оподаткування прирівнюються до підприємницької), а саме готової продукції, товарів і товарних запасів, робіт та послуг за кошти за цінами, що не є меншими ніж звичайні.

Таким чином, податковому органу надано законну підставу погоджувати відносно боржника проведення таких господарських операцій з його активами, що забезпечить виконання податкового зобовязання і реалізацію у звязку з цим конституційного обовязку боржника щодо сплати податків і зборів (рішення Конституційного Суду України від 24 березня 2005 року № 2-рп/у справі № 1-9/2005).

Поняття, підстави та порядок застосування адміністративного арешту активів платника податків, а також підстави та процедура продовження строку його дії визначені статтею 9 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а також виданим з метою забезпечення практичного впровадження цієї статті наказом ДПА України від 25.09.2001р. N386, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.10.2001 р. за N 865/6056 «Про затвердження Порядку застосування адміністративного арешту активів платників податків» наступним чином.

Адміністративний арешт активів платника податків (далі - арешт активів) є виключним способом забезпечення можливості погашення його податкового боргу. Арешт активів може бути повним або умовним. Повним арештом активів визнається виключна заборона платнику податків на реалізацію прав розпорядження або користування його активами з їх тимчасовим вилученням або без нього. Умовним арештом активів визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на такі активи, яке полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника відповідного податкового органу на здійснення будь-якої операції платника податків з такими активами.

Арешт активів може бути застосовано зокрема у випадку, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення. У разі виникнення такої обставини слід установити факт відмови платника податку від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення, зафіксувати його Актом відмови, який складається оперативним працівником податкової міліції за місцезнаходженням такого платника податку, підписується працівником податкової інспекції, який повинен проводити перевірку, та понятими особами, а в разі незнайдення платника податку обов'язково скласти акт про факт його незнайдення.

Згідно пункту 9.3.3 пункту 9.3 статті 9 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» керівник відповідного податкового органу (його заступник) має право звернутися в суд з поданням про продовження строку арешту активів платника податків при наявності достатніх підстав вважати, що звільнення активів з-під адміністративного арешту може загрожувати їх зникненням або знищенням, а суд повинен прийняти відповідне рішення впродовж 48 годин з моменту отримання вказаного звернення.

Якщо платник податків порушує правила відчуження активів, визначені приписами пункту 8.6 статті 8 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», представники податкової інспекції відповідно до пункту 5.1 Порядку застосування адміністративного арешту активів платника податків, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 25 вересня 2001 р. № 386 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 жовтня 2001 р. № 865/6056 повинні встановити чи є юридична і фізична особа платником податків у порядку, передбаченому законом; чи має платник податків непогашену суму податкового боргу, що зафіксований в податковому обліку такого платника; чи знаходяться активи такого платника податків у податковій заставі; чи платник податків, активи якого знаходяться у податковій заставі, письмово повідомив наступних кредиторів про таку податкову заставу та про характер і розмір забезпечених цією заставою зобовязань, а також відшкодував збитки кредиторів, що можуть виникнути у разі неподання зазначеного повідомлення. Тобто для виконання вимог даного пункту податкова інспекція повинна зясувати чи є у платника податків податковий борг, чи здійснювалося відчуження активів платника податків і чи повідомив письмово платник податків, активи якого перебувають в податковій заставі, наступних кредиторів про таку податкову заставу.

Саме встановлення цих обставин дає правові підстави для застосування арешту активів, оскільки в разі виникнення у платника податків кредиторської заборгованості, відповідні кредитори не зможуть задовольнити свої вимоги щодо стягнення дебіторської заборгованості через перебування активів у податковій заставі.

Приватне комерційно-виробниче підприємство «Перлина Перемишлянщини» (81200, Львівська область, Перемишлянський район, м. Перемишляни, вул. Міжгірська, 10, ЄДРПОУ 30323059) зареєстроване як юридична особа Перемишлянською РДА 18 лютого 1999 року директор Парасюк Іван Васильович. , що підтверджується Довідкою про включення до єдиного державного реєстру підприємств та організацій (в матеріалах справи).

Податкова заборгованість відповідача перед бюджетом виникла 22.04.2008року (перша податкова вимога № 1/92 від 22.04.2008 р., друга податкова вимога від №2/137 від 05.06.2008р.), станом на 25.11.2009 року на загальну суму 20 674,03 грн., в тому числі пеня 1342,96 грн. Дана сума заборгованості також підтверджується довідкою ДПІ № 7914/09/10-001 від 25.11.2009 року (в матеріалах справи). Згідно ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування від 25.06.1991р. №1251-ХII із змінами та доповненнями на платників податків покладено обов'язок щодо подання до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларацій, бухгалтерської звітності та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, а також сплати належних сум податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Законом передбачено, що платники податків несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування відповідно до законів України. Контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обовязкових платежів) згідно ст.20 Закону здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.

Закон України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів,нарахування та сплати пені та штрафних санкцій.

Відповідно до п.п.9.1.1 п.9.1 ст.9 виключним способом забезпечення можливості погашення податкового боргу платника податків є адміністративний арешт активів платника податків.

Однією з підстав застосування адміністративного арешту активів платника податків згідно пункту «а» п.п.9.1.2 п.9.1 ст.9 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" є порушення правил передбачених пунктом 8.6 ст.8 цього Закону (придбання без згоди ДПІ у Перемишлянському районі при існуючій податковій заборгованості до бюджету).

У відповідності до п. 1.7 ст.1 Закону України №2181 активи платника - кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.

Арешт активів полягає у заборонені вчиняти платником податків будь-які дії щодо своїх активів, які підлягають такому арешту, крім дій з їх охорони, зберігання та підтримання у належному функціональному та якісному стані. Арешт може бути накладеним на будь-які активи юридичної особи, а для фізичної особи - на будь- які її активи, крім тих, що не підлягають арешту згідно із законодавством.

Слід зазначити, що з метою проведення перевірки стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі відповідача, яка проводиться на підставі підпункту 8.6.5 пункту 8.6 ст. 8 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» позивачем було виписано повідомлення про проведення даної перевірки від 12.10.2009 року № 6840/10 (в матеріалах справи) та надіслано відповідачу.

За поданням відповідного підрозділу податкової міліції керівник податкового органу (його заступник) може прийняти рішення про застосування арешту активів платника податків.

Отже за поданням начальника ВПМ ДПІ у Буському районі № 3043/26-9 від 24.11.2009 року про застосування адміністративного арешту до відповідача (в матеріалах справи) в. о. начальником ДПІ у Перемишлянському районі прийнято рішення за № 7879/10/24-010 від 24.11.2009 року про застосування адміністративного арешту активів платника податків (в матеріалах справи), яким керуючись п.п.9.3.1 ст.9 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" застосовано умовний адміністративний арешт активів відповідача. Таким чином, відповідачем порушено правила передбачені абзацом «а» підпункту 8.6.1 пункту 8.6. ст.8 цього Закону.

25.11.2009 року в. о. начальника ДПІ у Перемишлянському районі Львівської області винесено подання з проханням продовжити умовний адміністративний арешт активів відповідача на строк до 5520 годин.

Оскільки згідно ст.. 9.3.3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» суд повинен прийняти рішення щодо продовження строку арешту активів платника податків за поданням керівника податкового органу протягом 48 годин від моменту отримання зазначеного звернення, суд не мав можливості витребовувати додаткові докази у справі і розглядав справу на підставі наявних матеріалів справи, відповідно до ст. 71 КАС України.

Враховуючи вище викладене, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 3 11, 50, 70, 71, 72, 86, 94, 98, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Продовжити умовний адміністративний арешт активів Приватного комерційно-виробничого підприємства «Перлина Перемишлянщини» (81200, Львівська область, Перемишлянський район, м. Перемишляни, вул. Міжгірська, 10, ЄДРПОУ 30323059) на строк до 5520 годин (230 діб). Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанову у повному обсязі виготовлено 26.11.2009 року

Суддя (підпис) Сакалош В.М.

З оригіналом згідно

Суддя Сакалош В.М.