Рішення № 83848352, 21.06.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2019
Номер справи
420/401/19
Номер документу
83848352
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/401/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2019 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії відповідача на виконання рішення Малиновського районного суду м. Одеси по справі № 1519/2082/2012 щодо відмови перерахунку пенсії позивачу з врахуванням премії у розмірі 90% від посадового окладу станом на 01.01.2018 року;

- зобов`язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу з урахуванням щомісячної премії в розмірі 90% від посадового окладу, що утворилась з 01.01.2018 року.

Ухвалами суду від 04.02.2019 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено, що справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження; від 26.03.2019 року: зупинено провадження у справі; від 12.04.2019 року: поновлено провадження у справі та продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів.

В судове засідання 29.05.2019 року сторони та/або їх представники не з`явились, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду. (а.с.102-103)

15.04.2019 року позивачем до суду подано заяву, вхід. № 13664/19, в якій останній просить, зокрема, розгляд справи здійснювати за відсутності позивача. (а.с.90)

29.05.2019 року представником відповідача до суду подано клопотання, вхід. № 19265/19, в якому останній просить справу розглянути без участі представника Головного управління в порядку письмового провадження. (а.с.105)

Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194, ч.ч. 1, 3, 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно зі змістом позовної заяви, відповіді на відзив та додаткових пояснень щодо окремих питання, яке виникли при розгляді справи, позивач обґрунтовує заявлені вимоги, із зазначенням таких фактичних обставин:

- позивач є військовим пенсіонером, має статус особи з інвалідністю війни - інвалід 1 групи. В квітні 2018 р. позивачу була перерахована пенсія відповідно до постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 р., але в основний розмір пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській Області не була включена премія в розмірі 90% від посадового окладу відповідно до рішення суду;

- постановою Малиновського районного суду м. Одеси, судова справа № 1519/2082/2012 від 04.04.2012 р., яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2013 р., оскарженню в касаційному порядку не підлягає, зобов`язано Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких осіб». З урахуванням щомісячної премій у розмірі 90% його посадового окладу, встановленого наказом Міністра оборони України № 355 від 25.06.2011 р., відповідно до Постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 р., та сплатити заборгованість, що утворилась. ГУПФУ 23.05.2013 р. було надано на адресу суду першої інстанції звіт про виконання постанови суду за вих. № 4092/05, в якому відповідач повідомив, що постанова Малиновського районного суду Одеської області від 04.04.2012 р. виконана в повному обсязі. Однак премія, яка встановлена рішенням суду в розмірі 90% посадового окладу, яка повинна входити до основного розміру пенсії, відповідачем виключено з 01.01.2018 року;

- в травні 2018 р. позивач звернувся до відповідача надати письмову відповідь-причину не включення премії у розмірі 90% від посадового окладу відповідно до рішення суду, але отримав відповідь, що нарахування пенсії здійснюють відповідно до змін в пенсійному забезпеченні, де премія не передбачена;

- позивач повторно звернувся до відповідача, двічі звертався до ПФ України, але відповідь була ідентична - відповідно до змін в пенсійному забезпеченні премія не передбачена;

- позивачу виплачується пенсія відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» - по інвалідності. На виконання постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 р. «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» відповідач перерахував позивачу основний розмір пенсії по трьом показникам: розмір окладу за посадою; військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, без включення премії 90% від посадового окладу;

- під час перерахунку пенсії на виконання Постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 року та № 103 від 21.02.2018 року, відповідач з 01.01.2018 року припинив нарахування премії 90% від посадового окладу, тим самим фактично було скасовано постанову Малиновського районного суду м. Одеси по справі № 1590/2082/12 від 04.04.2012 року, яка була залишена в силі Одеським апеляційним адміністративним судом від 10.04.2013 року, а апеляційна скарга ГУ ПФУ залишена без задоволення;

- наказом Міністерства оборони України № 260 від 07.06.2018 року премія включена до основного розміру грошового забезпечення і враховується при оформленні пенсійного забезпечення при звільненні із Збройних Сил України;

- постанова КМУ є підзаконним актом, що не відповідає нормам Закону, та встановлює додаткові, не передбачені Конституцією України та законами обмеження для перерахунку пенсії;

- рішенням Шостого апеляційного суду по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, відповідно до якого скасовано п.п. 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року, саме на цю постанову посилався відповідач.

Згідно зі змістом відзиву на позовну заяву, відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких фактичних обставин:

- відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ) в редакції від 01.01.2017, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій;

- Кабінетом Міністрів України 30.08.2017 прийнято постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», відповідно до якої затверджено нові схеми тарифних розрядів зазначених осіб;

- з метою виконання Постанови № 704 та положень ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. Пунктом 1 Порядку № 45 зазначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України;

- Пенсійний фонд України листом від 26.02.2018 № 6194/02-23 повідомив головне управління та Міністерство оборони України про прийняття Постанови № 103, та зазначив, що дана Постанова є підставою для проведення перерахунку пенсій. Листом головного управління від 28.02.2018 № 3192/03 направлено до Одеського обласного військового комісаріату запит щодо надання довідок про розміри грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії та надано списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Одеським обласним військовим комісаріатом головному управлінню передана довідка про розмір грошового забезпечення від 02.04.2018 № ЮО100356 для перерахунку позивачу пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» за нормами чинними на 01.03.2018 року;

- на виконання Постанови № 103 головним управлінням 04.04.2018 проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу в сумі 5920 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в сумі 1480 гри та надбавки за вислугу років в сумі 3700 гри. Розмір пенсії позивача з 01.01.2018 становив 11621,24 грн., з 01.07.2018 - 11931,24 грн., з 01.12.2018 - 12241,24 грн.; з 01.01.2019 - 14197,26 грн.;

- щодо проведення перерахунку пенсії з врахуванням премії в розмірі 90% від посадового окладу зазначаємо наступне. Постановою № 103 визначено, що перерахунок пенсії проводиться з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- абз. 1 п. 5 Порядку № 45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Оскільки, Постановою № 103 та Порядком № 45 визначено чіткий перелік видів грошового забезпечення, які повинні бути враховані під час проведення перерахунку, та яким не передбачено врахування премії в розмірі 90% від посадового окладу, то позовна вимога позивача про їх врахування при перерахунку пенсії є безпідставною;

- Головне управління Фонду перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 та її виплату здійснює на підставі Постанови № 103 від 21.02.2018, яка на теперішній час є чинною, неконституційною не визнана, а тому підлягає до обов`язкового застосування головним управлінням Фонду. Подібна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду України від 6 березня 2017 року в справі № 490/5309/16-а, Верховного Суду від 14 березня 2018 року в справі № 183/342/17;

- станом на 31.12.2017 розмір пенсії позивача складав 9022 грн., з яких: основний розмір пенсії 3225,60 грн., що становило 80% наступного грошового забезпечення: посадовий оклад - 1190 грн.; оклад за військове звання - 135 грн.; процентна надбавка за вислугу років - 530 грн.; робота з таємними виробами - 178,50 грн.; надбавка за особливо важливі завдання - 927,50 грн.; премія 90% - 1071 грн. 3більшення основного розміру пенсії на 25 % - 806,40 грн. Надбавка за інвалідність 2 групи - 4592 грн. Надбавка за інвалідність 2 групи при виконанні обов`язків в/с - 50 грн. Надбавка за особливі заслуги - 348,48 грн. Враховуючи наведене, з дня набрання чинності Постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 відбулася зміна у законодавстві, що регулювало пенсійні виплати позивачу. Постанова Малиновського районного суду м. Одеси від 04.04.2012 по справі № 1519/2082/2012, на яку посилається позивач, виконана головним управлінням в повному обсязі, що підтверджується перерахунком пенсії від 09.10.2017. Однак, підставою зробленого 04.04.2018 перерахунку пенсії є Постанова № 704 та Постанова № 103, які передбачають інші умови та склад грошового забезпечення;

- постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 04.04.2012 відбулось відновлення порушених прав позивача стосовно не врахування головним управлінням до складу грошового забезпечення премії в розмірі 90%, однак, при проведенні в подальшому перерахунку пенсії на виконання Постанови № 704 та Постанови № 103 відбулись зміни в пенсійному законодавстві, що не передбачають врахування премії в розмірі 90% до складу грошового забезпечення.

Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню повністю, з таких підстав.

Судом встановлено, що постановою Малиновського районного суду міста Одеса від 4 квітня 2012 року у справі № 1519/2082/2012 (а.с.10-12), залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2013 року (а.с.13-17), зокрема:

- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 08.08.2011 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до ст. 63 ч. 3 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з урахуванням щомісячної премії у розмірі 90% його посадового окладу, встановленого наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 року № 355 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 та сплатити заборгованість, що утворилась з 08.08.2011 року.

21 травня 2013 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на підставі рішення суду проведено перерахунок пенсії позивача по інвалідності за пенсійною справою № ЮО100356 - Міноборони з 1 серпня 2011 року, із сум грошового забезпечення, в тому числі, премії - 90%. (а.с.18)

Про проведення даного перерахунку відповідачем подано до Малиновського районного суду м. Одеса «Звіт про виконання судового рішення по справі № 1519/2082/2012», вихід. № 4092/05 від 23.05.2013 року, про що також повідомлено позивача. (а.с.19)

4 квітня 2018 року відповідачем на підставі: (ГЗ згідно ПКМУ № 704) КМУ № 103 від 21.02.2018 п. 1, проведено перерахунок пенсії позивача по інвалідності за пенсійною справою № ЮО100356 - Міноборони з 1 січня 2018 року, із сум грошового забезпечення, в тому числі, премії - 0%, всього - 11100,00 грн.; підсумок пенсії (з надбавками): 16580,48, з урахуванням максимального розміру пенсії: 13730 грн., попередньої суми пенсії 9512,48 грн. та підвищення 11621,24 грн. (а.с.48)

Не погоджуючись, фактично, з діями відповідача щодо перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року без урахування премії у розмірі 90% від посадового окладу на виконання постанови Малиновського районного суду міста Одеса від 04.04.2012 року у справі № 1519/2082/2012, позивач звернувся до суду з вищенаведеними позовними вимогами.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду також надано копії, зокрема (а.с.21-25):

- звернення позивача до відповідача від 17.05.2018 року, у якій позивач, зокрема, звернув увагу, що рішенням суду йому встановлена премія 90% та просив внести зміни до перерахованої пенсії і виплатити суму недорахованого підвищення щомісячно з 01.01.2018 року;

- повторного звернення позивача до відповідача від 24.10.2018 року;

- листа-відповіді відповідача від 31.05.2018 року № 1368/3-11, яким позивача на його заяву від 17.05.2018 року повідомлено, зокрема: щодо виконання постанови Малиновського районного суду м. Одеси від 04.04.2012 року, що рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених судом зобов`язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством; враховуючи викладене, виплату перерахованої пенсії згідно з рішенням суду здійснювалось до дати, з якої відбулися зміни у пенсійному законодавстві, тобто до 31.12.2017, оскільки з 01.01.2018 проведено перерахунок згідно з Постановою № 103;

- листа-відповіді відповідача від 16.08.2018 року № 16130/3-11, яким позивача на його заяву від 10.07.2018 року повідомлено, зокрема, що з прийняттям постанови № 103 перерахунок його пенсії здійснено з 01.01.2018 року з урахуванням складових грошового забезпечення, визначених вказаною постановою.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, та на виконання ухвали суду відповідачем суду також надано копії матеріалів пенсійної справи позивача (а.с.39-48), які містять, зокрема:

- перерахунок пенсії від 9 жовтня 2017 року, відповідно до якого на підставі ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» проведено перерахунок пенсії позивача по інвалідності за пенсійною справою № ЮО100356 - Міноборони з 1 жовтня 2017 року, із сум грошового забезпечення, в тому числі, премії - 90%, всього призначено - 9022,48 грн.;

- довідку Одеського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України № ЮО100356 від 2 квітня 2018 року, видану позивачу про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018, за посадою начальника авторемонтного заводу, становить:

- посадовий оклад - 5920,00 грн.

- оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00 грн.

- надбавка за вислугу років (50%) - 3700,00 грн.

Усього: 11100,00 грн.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), Постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 року № 393 (далі - Постанова № 393), Постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103), Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок № 45).

Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.

Вимогами частини другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон № 2262-ХІІ.

Стаття 51 Закону № 2262-ХІІ (в редакції на момент перерахунку пенсії) визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції на момент перерахунку пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до пункту 7 Постанови № 393 (в редакції від 24.02.2018), зокрема, перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Постанови № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» від 13 лютого 2008 року № 45, яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до п.п. 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з п. 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

На підставі вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та встановлених судом обставин, а саме:

По-перше, суд вважає необґрунтованими посилання позивача на постанову Малиновського районного суду міста Одеса від 4 квітня 2012 року у справі № 1519/2082/2012, оскільки у цій справі суд вирішував спір про право позивача на перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням встановленої наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 № 355 - премії у розмірі 90% посадового окладу з 08.08.2011 року.

Зазначений спір вичерпано постановою Малиновського районного суду міста Одеса від 4 квітня 2012 року у справі № 1519/2082/2012, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2013 року, якою зокрема:

- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 08.08.2011 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до ст. 63 ч. 3 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з урахуванням щомісячної премії у розмірі 90% його посадового окладу, встановленого наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 року № 355 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 та сплатити заборгованість, що утворилась з 08.08.2011 року.

Згідно з вищенаведеним змістом заяв позивача по суті справи, він, фактично, визнає, що відповідачем виконано постанову Малиновського районного суду міста Одеса від 4 квітня 2012 року у справі № 1519/2082/2012.

Крім того, 21 травня 2013 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на підставі рішення суду проведено перерахунок пенсії позивача по інвалідності за пенсійною справою № ЮО100356 - Міноборони з 1 серпня 2011 року, із сум грошового забезпечення, в тому числі, премії - 90%.

Про проведення даного перерахунку відповідачем подано до Малиновського районного суду м. Одеса «Звіт про виконання судового рішення по справі № 1519/2082/2012», вихід. № 4092/05 від 23.05.2013 року, про що також повідомлено позивача.

Отже, підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо відмови перерахунку пенсії позивачу з врахуванням премії у розмірі 90% від посадового окладу станом на 01.01.2018 року саме на виконання рішення Малиновського районного суду м. Одеси по справі № 1519/2082/2012 - немає.

По-друге, позивач, фактично, не згоден із перерахунком пенсії позивача по інвалідності за пенсійною справою № ЮО100356 - Міноборони з 1 січня 2018 року, із сум грошового забезпечення, в тому числі, премії - 0%, проведеним відповідачем 4 квітня 2018 року на підставі: (ГЗ згідно ПКМУ № 704) КМУ № 103 від 21.02.2018 п. 1.

Згідно з ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права, а не на момент призначення пенсії, та регламентовано нормами закону, чинного на час такого перерахунку.

Крім того, у справі, що розглядається, судом встановлено, що у зв`язку зі зміною правового регулювання відносин, пов`язаних із пенсійним забезпеченням осіб, звільнених з військової служби, розмір призначеної позивачу пенсії не зменшився.

Щодо доводів позивача, що порядок перерахунку пенсій, визначений у Постанові № 103, суперечить нормам Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також погіршує становище позивача, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , про визнання постанови протиправною та нечинною в частині. Визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Відповідно до частини другої ст. 255 КАС України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 5 березня 2019 року.

Суд зазначає, що скасування з 5 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, не змінився у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103. Порядок № 45 в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.

Відповідно до пункту 9 порядку № 45 відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.

Суд зазначає, що предметом цього спору є правильність перерахунку пенсії відповідачем. Питання врахування у складі грошового забезпечення премії могло б бути предметом спору про визнання протиправними дій Одеського обласного військового комісаріату щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача без врахування, зокрема, премії та не може бути розглянуто в рамках цієї адміністративної справи.

Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв`язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Відповідно до пункту 1 Постанови № 103 перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.

Відповідно до Порядку № 45 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від Одеського обласного військового комісаріату, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку № 45.

Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивачу відповідач не має.

Відповідно до довідки Одеського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України № ЮО100356 від 2 квітня 2018 року, виданої позивачу про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018, за посадою начальника авторемонтного заводу, становить:

- посадовий оклад - 5920,00 грн.

- оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00 грн.

- надбавка за вислугу років (50%) - 3700,00 грн.

Усього: 11100,00 грн.

Зазначена сума була врахована відповідачем для обчислення пенсії з 1 січня 2018 року, що відповідало вимогам чинного законодавства.

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.

У зв`язку з викладеним, суд доходить висновку про правомірність дій відповідача при проведенні перерахунку пенсії позивачу, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018).

На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постанові Верховного Суду від 13 березня 2019 року по справі № 240/6263/18 (адміністративне провадження № Пз/9901/1/19).

Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.

При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).

Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно

суд дійшов висновків, що:

- позиція позивача зі спірних питань - є помилковою, такою, що не відповідає положенням законодавства України, яке регулює спірні правовідносини та/або фактичним обставинам справи;

- оскаржувані позивачем дії: на виконання рішення Малиновського районного суду м. Одеси по справі № 1519/2082/2012 щодо відмови перерахунку пенсії позивачу з врахуванням премії у розмірі 90% від посадового окладу станом на 01.01.2018 року, вчинені відповідачем відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, відповідно підстав для визнання їх протиправними та зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу з урахуванням щомісячної премії в розмірі 90% від посадового окладу, що утворилась з 01.01.2018 року, - немає.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Керуючись ст.ст. 77, 78, 194, 205, 241-246, 250, 255, 257, 258, 262, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) про: визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання рішення Малиновського районного суду м. Одеси по справі № 1519/2082/2012 щодо відмови перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням премії у розмірі 90% від посадового окладу станом на 01.01.2018 року; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної премії в розмірі 90% від посадового окладу, що утворилась з 01.01.2018 року, - відмовити повністю.

Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Г. Цховребова

.