ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Львів, вул. Чоловського, 2
Справа 2а-6930/09/1370
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2009 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді Сакалоша В.М.,
при секретарі Дак Т.П.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:
за позовом Миколаївського районного центру зайнятості (81600, Львівська область, Миколаївський район, м. Миколаїв, вул. Мазепи, 37, р/р 37177971900331, код 50040100 ВДК у Миколаївському районі Львівської області, МФО 825014, ЗКПО 23949770)
до відповідача Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Горуцьке» (81625, Львівська область, Миколаївський район, с. Гірське, р/р 2600930147852 у Миколаївській філії АК «Промінвестбанк», код ЄДРПОУ 03760964)
про стягнення заборгованості до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
За участю представника позивача Кульчак І.Є.
в с т а н о в и в:
28.10.2009 року позивач звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, в якому просить стягнути з відповідача на користь Миколаївського районного центру зайнятості суму пені, нарахованої у звязку з несвоєчасною сплатою страхових внесків на випадок безробіття у розмірі 11252,75 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Горуцьке» (далі СГ ТзОВ «Горуцьке») не сплачено вказані в розрахунках суми страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного страхування України на випадок безробіття.
Як вбачається з матеріалів справи до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття надходило звернення СГ ТзОВ «Горуцьке» щодо списання пені, нарахованої у звязку з несвоєчасною сплатою страхових внесків та клопотання з пропозицією розстрочки сплати пені у сумі 11252,75 грн. строком на 10 років.
Представник позивача в судовому засіданні заявив клопотання про те, що він не заперечує щодо пропозиції відповідача про надання йому розстрочки для сплати пені, та просить суд розстрочити пеню у сумі 11252,75 грн., нараховану внаслідок несвоєчасної сплати страхових внесків, у звязку з настанням форс-мажорних обставин, для сплати її рівними частинами у сумі 93,78 грн. до 30-го числа кожного місяця строком на 10 років.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи без його участі та про розділення суми боргу для сплати її рівними частками щомісячно по 93,78 грн., що свідчить про те, що відповідач проти позову не заперечує, позовні вимоги підтримує.
Суд розглядає справу за наявними матеріалами, згідно ст. 71 КАС України.
Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відповідач зареєстрований у Миколаївському районному центрі зайнятості як платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття.
Наявність у відповідача заборгованості зі сплати пені до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі - Фонд) у розмірі 11252,75 грн. (одинадцять тисяч двісті пятдесят дві грн. 75 коп.) станом на 01 жовтня 2009 року підтверджується розрахунком відомостей про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду за 9-ть місяців 2009 року.
Відповідно до ч.2 ст.38 Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (надалі - Закон) не сплачені у визначені терміни страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку.
Разом з тим, з 01.04.01р. вказана норма не діє, оскільки суперечить Закону України від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Термін давності у разі стягнення до Фонду страхових внесків, пені та фінансових санкцій не застосовується (п. 2 ст. 38 Закону).
Ст. 39 Закону України від 02.03.00р. № 1533-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що спори, які виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Миколаївський районний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та діє відповідно до законів України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», «Про зайнятість населення», «Про державну службу» та Положення про Державну службу зайнятості.
Відносини у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування врегульовані Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (надалі - Основи), прийнятими 14.01.98р., які набули чинності відповідно до ст.32 Основ з моменту їх опублікування, тобто з 19.02.98р.
Одним із видів загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до ст. 4 Основ є страхування на випадок безробіття.
Відносини, що виникають із загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, станом на сьогоднішній день регламентуються нормами Закону України від 02.03.00р. № 1533-ІП "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Згідно з ч.1 ст.3 Закону, законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону України "Про зайнятість населення" та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тобто відносини у сфері соціального страхування на випадок безробіття врегульовані спеціальним законодавством.
В силу п.2 розділу 8 Закону до приведення законодавства у відповідність з цим Законом, закони і інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечать цьому Закону; згідно ж з п.4 Закону Кабінету Міністрів України доручено в шестимісячний термін з дня опублікування цього Закону підготувати і подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законів України у відповідність із цим Законом.
Таким чином, з моменту набуття законної сили (чинності) вищезазначеним Законом з 01.01.01р. не діють норми Закону України від 25.06.91р. № 1251-ХІІ "Про систему оподаткування" в частині, що йому суперечать, хоча зміни до Закону України "Про систему оподаткування", якими п. 16 ч.1 ст.14 виключено, внесені лише Законом України від 16.01.03р. № 429-IV "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов'язкового державного соціального страхування". Враховуючи вищенаведене, з 01.01.01р. страхові внески на випадок безробіття не входять в систему оподаткування і не можуть бути стягненні в іншому порядку, аніж це передбачено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Відповідно до пп.2 п.2 ст.35 Закону працедавці зобов'язані своєчасно сплачувати страхові внески у розмірах, встановлених Законом України від 11.01.01р. № 2213-ІІІ "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (із змінами та доповненнями).
Порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття визначений Інструкцією про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі - Інструкція), затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000р. № 339 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.01.01р. за № 30/5221).
Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним і повним перерахуванням та надходженням страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття здійснюється центрами зайнятості шляхом проведення планових перевірок (п.7.1. Інструкції).
Наявність заборгованості відповідача в сумі 11252,75 грн. підтверджується розрахунком відомостей про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 9 місяців 2009 року.
Миколаївський районний центр зайнятості не заперечує проти вимоги відповідача про розстрочення суми боргу і сплати її рівними частинами у сумі 93,78 грн. до 30-го числа кожного місяця строком на 10 років., що підтверджується його клопотанням (в матеріалах справи). Про викладені факти також свідчить постанова правління Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття від 23.07.2009 року за № 128 «Про розгляд звернення СГ ТзОВ «Горуцьке», щодо списання пені, нарахованої у звязку з несвоєчасною сплатою страхових внесків» (в матеріалах справи).
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Враховуючи вище викладене, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги базуються на законі, обґрунтовані, доведені і підлягають до задоволення
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Горуцьке» (81625, Львівська область, Миколаївський район, с. Гірське, р/р 2600930147852 у Миколаївській філії АК «Промінвестбанк», код ЄДРПОУ 03760964) на користь Миколаївського районного центру зайнятості (81600, Львівська область, Миколаївський район, м. Миколаїв, вул. Мазепи, 37, р/р 37177971900331, код 50040100 ВДК у Миколаївському районі Львівської області, МФО 825014, ЗКПО 23949770) суму пені за несвоєчасну сплату страхових внесків на випадок безробіття у розмірі 11 252,72 грн. та розстрочити її сплату рівними частинами у сумі 93,78 грн. до 30-го числа кожного місяця строком на 10 років. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня постановлення постанови, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 04.12.2009 року.
Суддя (підпис) В.М. Сакалош
З оригіналом згідно
Суддя В.М. Сакалош