Справа № 2а-774/10/1270
Категорія № 6.19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«11» січня 2010 року
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Твердохліба Р.С.,
при секретарі: Чукіній А.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов прокурора м.Стаханова Луганської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м.Стаханові Луганської області до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по внесках на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, -
ВСТАНОВИВ:
10 листопада 2009 року прокурор м.Стаханова Луганської області звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м.Стаханові Луганської області до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1, в якому зазначив, що ОСОБА_1 здійснює підприємницьку діяльність на підставі свідоцтва про державну реєстрацію від 07.11.2005 року №23920000000003047, як платник внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в м.Стаханові. Згідно ст.ст.11, 14 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» фізичні особи субєкти підприємницької діяльності визначені страхувальниками та застрахованими особами в сфері загальнообовязкового державного пенсійного страхування. Відповідно до п.6 ч.2 ст.17, п.6 ст.20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» страхувальники зобовязані нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески до Пенсійного фонду України не пізніше, ніж через 20 календарних днів із дня закінчення базового звітного періоду. Відповідач надав звіт за 2008 рік, в якому нараховано суму чистого доходу 1500,00 грн. за січень, лютий, квітень 2008 року, з вих. Обчислено страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування 498,00 грн. і відповідно до п.п.11.12 Інструкції суми страхових внесків з урахуванням авансових платежів повинні бути сплачені на підставі річної звітності до 1 квітня наступного за звітним. Додаток 25 ОСОБА_1 здано 15 травня 2009 року, тобто з порушенням граничних строків надання звітності і управлінням ПФУ в м.Стаханові було прийнято рішення від 15 травня 2009 року №515 про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обовязкове державне пенсійне страхування в строки, визначені законодавством у сумі 170,00 грн. ОСОБА_1 використовує працю найманих працівників і ним у травні 2009 року надано звіт про нарахування страхових внесків у сумі 1444,80 грн. по 32%, з яких сплачено 201,60 грн., заборгованість -1243,20 грн. по 1-2 % 87,04 грн. не сплачено. В порушення вимог законодавства відповідач не сплачує страхові внески, у наслідок чого станом на 25.10.2009 року у нього утворилася заборгованість по страховим внескам у сумі 1828,24 грн. та по фінансових санкціях у розмірі 170,00 грн. У звязку з тим, що страхові внески та фінансові санкції у встановлений Законом термін не сплачені, позивачем на адресу позивача згідно вимог п.3 ст.6 Закону надіслано вимогу про сплату боргу №Ф-1092 від 02.06.2009 року на суму 1998,24 грн., але в рахунок сплати боргу за вказаною вимогою коштів не надходило, у звязку з чим позивач просить стягнути з субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 заборгованість по сплаті внесків у сумі 1998,24 грн.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги та надали суду аналогічні позовній заяві пояснення.
Відповідач у судове засідання не зявився, на адресу суду повернувся конверт з судовою повісткою із зазначенням, що відповідач за зазначеною адресою не проживає, однак в матеріалах справи мається довідка з адресного бюро, в якій зазначене протилежне, окрім цього й в реєстраційних документах позивача в УПФУ й в довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців зазначена саме адреса: м.Теплогорськ, вул.Гайдара, буд.39. Також відповідач повідомлявся телефонограмою.
Відповідно до ст.71 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги, заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 КАС.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч.6 ст.71 КАС України, суд вирішує справу на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Справи за участю управлінь Пенсійного фонду України є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.
Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.
Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам є Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч.1 ст. 14 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» страхувальниками відповідно до цього Закону є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, обєднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, обєднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи субєкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб субєктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Частиною 3 ст.15 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Стахановської міської ради Луганської області, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію (арк. справи 15) та зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в м.Стаханові Луганської області як платник страхових внесків.
Згідно з ч. 6 ст.20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Для вищезазначених страхувальників - календарний місяць.
Частиною 2 ст.106 передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
В порушення вимог законодавства відповідач не сплачує страхові внески, у наслідок чого станом на 25.10.2009 року у нього утворилася заборгованість по страховим внескам у сумі 1828,24 грн. та по фінансових санкціях у розмірі 170,00 грн., які були застосовані рішенням №515 від 15 травня 2005 року про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обовязкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством, що підтверджується карткою особового рахунку фізичної особи субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 (арк. справи 6-13).
Відповідно до ч.12 ст.20 Закону «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058 страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. У разі наявності в платника страхових внесків одночасно із зобовязаннями із сплати податків, інших обовязкових платежів, передбачених законом, або зобовязань перед іншими кредиторами, зобовязання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобовязаннями, крім зобовязань щодо виплати заробітної плати (доходу).
У звязку з тим, що страхові внески та фінансові санкції у встановлений Законом термін не сплачені, позивачем на адресу позивача згідно вимог п.3 ст.6 Закону надіслано вимогу про сплату боргу №Ф-1092 від 02.06.2009 року на суму 1998,24 грн. (арк. справи 23), але в рахунок сплати боргу за вказаною вимогою коштів не надходило
За таких обставин позовні вимоги прокурора м.Стаханова Луганської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м.Стаханові Луганської області до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по внесках на загальнообовязкове державне пенсійне страхування є обгрунтовними та підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор м.Стаханова звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.14,15,17,20,106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р.№1058, Розділом 2 Порядку нарахування та сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за деякі категорії застрахованих осіб, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 25.08.2004 р. №1092 , ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги прокурора м.Стаханова Луганської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м.Стаханові Луганської області до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по внесках на загальнообовязкове державне пенсійне страхування - задовольнити повністю.
Стягнути з субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в м.Стаханові Луганської області (94002, м.Стаханов, вул. Б.Хмельницького,19, код 21792465, р/р 25604301739 в ЛОУ ВАТ «Держощадбанк» в м.Луганську, МФО 304665), заборгованість (недоїмку) по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в сумі 1998,24 грн. (одна тисяча девятсот девяносто вісім гривень 24 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу з дня складання в повному обсязі, і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Суддя