Постанова № 8383831, 21.01.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2010
Номер справи
2а-28540/09/1270
Номер документу
8383831
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2а-28540/09/1270

Категорія 6.13

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 січня 2010 року

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді - Твердохліба Р.С.,

при секретарі судового засідання: Горпенюк О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області до Білолуцького державного комунального підприємства по виробництву м’ясокісткового борошна про стягнення заборгованості на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 2815,42 грн., -

В С Т А Н О В И В:

08 грудня 2009 року УПФУ в Новопсковському районі Луганської області звернулося до суду з позовом, в якому просить стягнути з Білолуцького державного комунального підприємства по виробництву м’ясокісткового борошна заборгованість на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком №2, в сумі 2815,42 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Білолуцьке державне комунальне підприємство по виробництву м’ясокісткового борошна є державним підприємством, яке створено з метою покращення екології і ветеринарно-санітарного стану тваринницьких ферм, населених пунктів України, запобігання інфекційних захворювань людини та тварини шляхом збору, утилізації та переробки туш загиблих тварин, кісток та відходів м’ясопереробних підприємств в м’ясокісткове борошно та інші кормові домішки тваринного походження. Відповідача взято на облік обласним управлінням статистики 25.02.1998 року. Підприємство є платником податків і зборів (обов’язкових платежів), передбачених Законами України „Про систему оподаткування”, „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування,,. Відповідач зареєстрований платником збору на обов’язкове державне пенсійне страхування в УПФУ в Новопсковському районі Луганської області. Згідно ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення” суми пільгових пенсій, сплачених відповідно п.п. „б”-„з” статті 13 зазначеного закону та фактичні витрати на їх доставку, відшкодовуються Пенсійному фонду України підприємством, установою, організацією, на якому працював пенсіонер, за рахунок коштів на оплату праці до досягнення працівником пенсійного віку: 60 років-чоловіки, 55 років-жінки. Пунктом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України 19.12.2003р. №21-1, передбачено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Несплачені та/або несвоєчасно сплачені суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, зазначених в абзаці другому п.6.1 цієї Інструкції, стягуються з нарахуванням пені та штрафних санкцій відповідно до норм Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.09.11.2009р. відповідачу було направлено повідомлення (розрахунок) №7473/03-10 про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів „б”-„з” ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення” з листопада 2009 року в сумі 2815,42грн. Від отримання зазначеного повідомлення від 09.11.2009р., відповідач відмовився. Таким чином, станом на 08.12.2009р. за листопад 2009 року сума боргу відповідача по витратам на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів „б”-„з” ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення” складає 2815,42грн., яка до теперішнього часу не погашена, просив стягнути заборгованість з відповідача.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та надав суду аналогічні позовній заяві пояснення.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, причину неявки суду не доповів, про дату й час слухання справи був повідомлений належним чином.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Справи за участю управлінь Пенсійного фонду України є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.

Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.

Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел є Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Спеціальним законом, який гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій є Закон України «Про пенсійне забезпечення».

Поняття платника страхових внесків, порядок реєстрації страхувальників і застрахованих осіб та облік платників страхових внесків, розміри та порядок нарахування й сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, порядок стягнення заборгованості зі страхувальників та інше врегульовується Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. №221-1.

Судом встановлено, що Білолуцьке державне комунальне підприємство по виробництву м’ясокісткового борошна зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області як платник внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (аркуш справи 6).

Відповідно до п. «б» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, — за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки — після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років і 6 місяців на зазначених роботах;

жінки — після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи — жінкам.

Відповідно до п.п.1 п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України (36-2003-п), крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Згідно п.6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. №221-1, відшкодуванню підлягають 100% фактичник витрат на виплату і доставку пенсій, призначених особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за спискамм №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Однак, станом на 08.02.2009 року за Білолуцьким державним комунальним підприємством по виробництву м’ясокісткового борошна утворилася заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 у розмірі 2815,42 грн., що підтверджується розрахунком суми боргу (аркуш справи 5).

Враховуючи, що позовні вимоги документально обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, відповідають чинному законодавству, суд вважає, що адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області до Білолуцького державного комунального підприємства по виробництву м’ясокісткового борошна про стягнення заборгованості на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 2815,42 грн. підлягає задоволенню в повному обсязі.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 136, ст. ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області до Білолуцького державного комунального підприємства по виробництву м’ясокісткового борошна про стягнення заборгованості на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком №2, в сумі 2815,42 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з Білолуцького державного комунального підприємства по виробництву м’ясокісткового борошна (92323 Луганська область, Новопсковський район, смт.Білолуцьк, ід.код 00698087) на користь Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області (92303 Луганська область, смт.Новопсков, вул.Айдарська,13; р/р25605301749, р/р25604313749, р/р25605312749 в ЛОУ ВАТ „Державний Ощадний банк України”, МФО 304665, ід.код 21792583) заборгованість на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком №2, за листопад 2009 року в сумі 2815,42 грн. (дві тисячі вісімсот п’ятнадцять грн. сорок дві коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу – з дня складання в повному обсязі, і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Повний текст постанови складено 25 січня 2010 року.

Суддя