
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 серпня 2019 року Чернігів Справа № 620/1829/19
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Північного офісу Держаудитслужби до Ніжинської центральної районної лікарні про зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Північний офіс Держаудитслужби звернувся до суду з позовом до Ніжинської центральної районної лікарні, в якому просить: зобов`язати відповідача виконати вимоги позивача від 24.05.2019 № 26-25-04-14/3420, а саме: пункт 1 в частині забезпечення відшкодування відповідно до норм статей 130-136 Кодексу законів про працю України на користь Ніжинського районного бюджету за 2016-2018 роки в сумі 65833,10 грн. та лікарні за поточний рік в сумі 562,00 грн. безпідставно здійснених витрат внаслідок неправильного нарахування і виплати заробітної плати, а також пов`язаних з цим зайвих перерахувань соціальних внесків, нарахованих на безпідставно виплачену заробітну плату у розмірі 14305,77 грн. - шляхом проведення відповідних взаємозвірок з органами Пенсійного фонду та корегувань сум належного єдиного соціального внеску на наступні звітні періоди; пункт 2 в частині забезпечення відшкодування на користь Ніжинського районного бюджету за 2016-2018 роки в сумі 42221,2 грн. та лікарні за поточний рік в сумі 2334,67 грн., вартості понаднормово списаних продуктів харчування, відповідно до норм статей 130-136 Кодексу законів про працю України; пункт 3 в частині забезпечення відшкодування на користь лікарні за поточний рік в сумі 257,50 грн. безпідставно здійсненого покриття витрат орендарів, відповідно до норм статей 526 Цивільного кодексу України, 193 Господарського кодексу України; пункт 4 в частині забезпечення відшкодування на користь лікарні недоотриманих коштів в сумі 7025,40 грн. внаслідок проведення медичних оглядів на безкоштовній основі, відповідно до норм статей 130-136 Кодексу законів про працю України; пункт 5 щодо забезпечення відшкодування на користь Ніжинського районного бюджету коштів безпідставно здійснених витрат, внаслідок завищення обсягів фактично виконаних ремонтно-будівельних робіт в сумі 5928,28 грн. відповідно до норм статей 526 Цивільного кодексу України, 193 Господарського кодексу України; пункт 6 щодо забезпечення відшкодування відповідно до вимог абзацу 1 пункту 5 Порядку надання медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.01.2015 № 11 на користь Ніжинського районного бюджету за 2016-2018 роки в сумі 4358269,00 грн. та лікарні за поточний рік коштів в сумі 191128,00 грн. зайво здійснених витрат внаслідок лікування хворих мешканців міста Ніжин за рахунок коштів медичної субвенції загального фонду Ніжинського районного бюджету.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що в ході проведення ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 01.01.2016 по 28.02.2019 встановлено фінансові порушення та недоліки, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) місцевому бюджету та понесені зайві витрати відповідачем. Зазначає, що відповідно до пункту 7 частини першої статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» лікарні направлено вимогу щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства від 24.05.2019 № 26-25-04-14/3420, однак порушення відповідачем не усунуті.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 01.07.2019 відповідачу встановлено 15-денний строк, з дня вручення її копії для подання відзиву разом з доказами.
Вказана ухвала суду була отримана відповідачем 11.07.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Однак у встановлений судом строк відповідач відзиву не подав, про причини не подання відзиву суд не повідомив, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Ніжинської центральної районної лікарні за період 01.01.2016 по 28.02.2019, за результатами якої складено акт ревізії від 10.05.2019 № 04-30/06 (а.с. 19-64).
З огляду на встановлення за результатами здійсненого контрольного заходу ряду порушень та недоліків, позивачем направлено відповідачу вимогу від 24.05.2019 № 26-25-04-14/3420 про усунення виявлених ревізією порушень законодавства (а.с. 65).
У вказаній вимозі, позивачем визначено суми збитків, внаслідок зайво нарахованої та виплаченої заробітної плати та єдиного внеску; понаднормового списання продуктів харчування; оплати спожитих орендарями послуг з утримання орендованих площ; отримання оплати та відображення в обліку дебіторської заборгованості за надані послуги проведення медичних оглядів тощо.
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон) здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Приписами частини другої статті 2 Закону державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Так, Положенням про Державну аудиторську службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43 (далі - Положення № 43) визначено, що Держаудитслужба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Згідно пункту 7 Положення № 43 Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.
Підпунктами 16, 20, 23 пункту 6 Положення № 43 передбачено, що Держаудитслужба має право в установленому порядку, зокрема: пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених з порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; у разі виявлення збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір в установленому законодавством порядку.
Згідно підпункту 9 пункту 4 Положення № 43 Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших осіб підприємств, установ та організацій, що контролюються, усунення виявлених порушень законодавства; здійснює контроль за виконанням таких вимог; звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідно до пунктів 7, 10, 13 статті 10 Закону органу державного фінансового контролю надається право пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку.
Законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов`язковими для виконання службовими особами об`єктів, що контролюються (частина друга статті 15 Закону).
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред`являти обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутись до суду в інтересах держави, якщо підконтрольним об`єктом не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на коригування роботи підконтрольного об`єкта та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині є обов`язковою до виконання.
Щодо відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються в добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Тобто, у позивача є право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних об`єктів, яка обов`язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
Таким чином, суд приходить до висновку, що питання стягнення збитків повинно бути предметом окремого судового розгляду з відповідним суб`єктним складом сторін та відповідним предметом судової перевірки на підставі доказів, що є належними відповідно до предмету доказування, з дотриманням принципу за яким збитки повинні стягуватися з особи, яка їх заподіяла.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постанові від 13.11.2018 у справі № 826/5588/15 (№ К/9901/14631/18).
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову Північного офісу Держаудитслужби необхідно відмовити повністю.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову Північного офісу Держаудитслужби (вул. Січових Стрільців, буд. 18, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 40479560) до Ніжинської центральної районної лікарні (вул. Академіка Амосова, буд. 1, м. Ніжин, Чернігівська область, 16611, код ЄДРПОУ 02006389) про зобов`язання вчинити певні дії – відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 23 серпня 2019 року.
Суддя В.О. Непочатих