
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
22 серпня 2019 року № 826/15097/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Васильченко І.П. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "ЗЗБК №1"
до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 23.06.2018 р. № 0012914206
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «ЗЗБК №1» звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми «Н» від 23.06.2018 р. № 0012914206.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.09.2018 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби 23.06.2018 р. на підставі безпідставних висновків Акту перевірки від 31.05.2018 р. № 1586/28-10-42-06/38979107, було прийняте податкове повідомлення-рішення форми «Н» № 0012914206, яким зобов`язано сплатити штраф у сумі 139 072,93 грн.
Відповідач у письмовому відзиві на позов заперечує щодо задоволення позовних вимог, вказуючи на правомірність винесення податкового повідомлення-рішення на підставі висновків Акту перевірки щодо несвоєчасності реєстрації даних податкових накладних.
У відповіді на відзив позивач наголошує, що підставою для скасування вказаного податкового повідомлення-рішення є не подача розрахунку коригування, як зазначає відповідач, а відсутність обов`язку складання податкових накладних, так як господарських операцій з постачання товарів/послуг або надходжень коштів як авансу позивачем не проводилось.
Відповідачем було подано заперечення на відповідь на відзив, у якому він висловив аналогічну правову позицію представлену у відзиві на позов.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби було проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «ЗЗБК №1» щодо своєчасності реєстрації в ЄРПН податкових накладних, виписаних з 02.04.2018 по 06.04.2018 року.
Перевіркою встановлені порушення позивачем п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, а саме граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За результатами перевірки складено акт від 31.05.2018 р. № 1586/28-10-42-06/38979107.
Не погодившись з висновками перевірки позивачем було подано до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби заперечення до вказаного акту та додаткові пояснення, щодо відсутності підстав для накладення штрафу.
За результатами розгляду вказаних заперечень та пояснень Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби встановлено, що результати перевірки та висновки Акту відповідають законодавству.
23.06.2018 року відповідачем на підставі Акту перевірки від 31.05.2018 р. № 1586/28-10-42-06/38979107 із врахуванням висновку про розгляд заперечень прийнято податкове повідомлення-рішення № 0012914206, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних за звітний період з 02.04.2018 по 06.04.2018 року та застосовано штраф у розмірі 10 % у сумі 1 390 729,33 грн.
За результатами адміністративного оскарження, відповідачем прийнято рішення від 29.08.2018 року № 27733/6/99-99-11-03-01-25, яким податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скарга - без задоволення.
Не погоджуючись із винесеним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Як встановлено перевіркою та підтверджується матеріалами справи, у період, що перевірявся позивачем виписано податкові накладні, які зареєстровані з порушенням законодавчо встановлених термінів.
Пунктом 201.1 Податкового кодексу України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений термін.
Відповідно п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Згідно п. 201.7. ст. 201 Податкового кодексу України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
У відповідності до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
У відповідності до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повив винна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг складена на отримувача передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Згідно п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Таким чином, обов`язок платника податку щодо складання та реєстрації податкових накладних в дату виникнення податкових зобов`язань, у встановлених законодавством порядку та строках виникає виключно у випадку здійснення операцій з постачання товарів/послуг.
Враховуючи, що факт порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування не заперечується позивачем, ним, в свою чергу, наголошується, що вказані в Акті перевірки накладні є такими, що зареєстровані помилково та не відображають господарських операцій з постачання товарів/послуг, і не передбачають виникнення податкових зобов`язань.
Вказані помилки усунені шляхом реєстрації розрахунку коригування до податкових накладних, після виявлення позивачем.
На підтвердження помилковості реєстрації податкових накладних позивачем зазначається наступне.
В період 3 02.04.2018 року по 06.04.2018 року на виконання договору № 059 від 29.12.2014 року про надання поворотної фінансової допомоги, укладеного між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЖИТЛОЕКОНОМІЯ», позивачем надано поворотну фінансову допомогу в розмірі 8 327 000,00 грн, перерахувавши грошові кошти декількома платежами:
- 02.04.2018р. в сумі 5 350 000,00 грн.;
- 03.04.2018р. в сумі 230 000,00 грн.;
- 03.04.2018р. в сумі 770 000,00 грн.;
- 04.04.2018р. в сумі 1 000 000,00 грн.;
- 05.04.2018р. в сумі 177 000,00 грн.;
- 06.04.2018р. в сумі 800 000,00 грн.
Внаслідок помилки при написанні призначень платежів, та керуючись лише банківськими виписками, по вказаним платежам з отримання поворотної фінансової допомоги, що підтверджується листом ТОВ «ЖИТЛОЕКОНОМІЯ» № 06/04-18 від 06.04.2018 року. відповідальними особами позивача були складені та зареєстровані такі податкові накладні:
- № 3 за реєстраційним номером № 9088306192 від 02.04.2018,
- № 6 за реєстраційним номером № 9088183578 від 05.04.2018,
- № 13 за реєстраційним номером № 9055115793 від 06.04.2018,
- № 20 за реєстраційним номером № 9088309900 від 02.04.2018,
- № 22 за реєстраційним номером № 9088299660 від 03.04.2018,
- № 27 за реєстраційним номером № 9068268194 від 03.04.2018,
Про вказані обставини позивач повідомив Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби листом № 406 від 15.05.2018 року.
Також позивач зазначив, що податкова накладна № 11 за реєстраційним № 9088195044 від 02.04.2018 року, зазначена в Акті перевірки, також була помилково зареєстрована, так як складена повторно за видатковою накладною № БК-0000071 від 16.11.2017 року, по якій вже була складена податкова накладна від 16.11.2017 року за №24 та зареєстрована 15.12.2017 року.
Враховуючи вищевикладене, податкові накладні, вказані в Акті перевірки, складені та зареєстровані помилково, та є такими, що не відображають податкових зобов`язань і здійснення господарських операцій з постачання товарів/послуг.
Крім того, позивачем вчинено дії щодо виявлення, виправлення та повідомлення податкового органу про допущені помилки, тому відповідальність, що встановлена п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України, за порушення граничних строків реєстрації не може бути застосована.
Оскільки вказані податкові накладні зареєстровані помилково, а їх реєстрація була самостійно скасована позивачем шляхом подання розрахунку коригування до проведення перевірки контролюючим органом, то підстав для настання відповідальності за статтею 120-1 Податкового кодексу України за порушення термінів реєстрації по помилково зареєстрованій податковій накладній, не було.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення 23.06.2018 форми «Н» № 0012914206 є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (ч. 2 цієї статті).
Відповідно до частини 2 статті 2 названого Кодексу у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи, що відповідачем не спростовано доводів позивача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а надані позивачем докази є достатніми для прийняття рішення по справі в порядку спрощеного провадження про задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати підлягають відшкодуванню в повному обсязі.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 242- 243, 245-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "ЗЗБК №1" (01013, м. Київ, вул. Будіндустрії, буд. 5, ідентифікаційний код 38979107) задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби форми «Н» від 23.06.2018 р. № 0012914206.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "ЗЗБК №1" (01013, м. Київ, вул. Будіндустрії, буд. 5, ідентифікаційний код 38979107) судові витрати в сумі 2 086,10 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (04119, м. Київ, вулиця Дегтярівська, 11-Г, ідентифікаційний код 39440996).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.П. Васильченко