Рішення № 83830271, 22.08.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2019
Номер справи
824/854/19-а
Номер документу
83830271
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/854/19-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області до Селятинської сільської ради про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-

В С Т А Н О В И В:

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким застосувати до Селятинської сільської ради, захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зобов`язання зупинити подальшу експлуатацію адміністративних будівель колишніх сільських рад, що розташовані в с.Селятин, с.Шепіт та с.Плоска Путильського району Чернівецької області до повного виконання протипожежних вимог і усунення усіх порушень, викладених в акті Путильського районного сектору управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області від 14 червня 2019 року №121, що стосуються зазначених об`єктів.

26.07.2019 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження по справі та направлено її копію відповідачу. Вказаною ухвалою запропоновано відповідачу, в разі заперечення щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, у п`ятиденний строк з моменту одержання даної ухвали подати до суду заяву із запереченнями проти такого розгляду. Також запропоновано відповідачу, в разі заперечення проти позову, подати у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання даної ухвали відзив на позовну заяву та докази на його обґрунтування безпосередньо до канцелярії суду. Крім того, роз`яснено, що у випадку неподання відповідачем відзиву на позовну заяву, справа буде розглянута за наявними у ній матеріалами в межах строку, визначеного частиною 2 статті 263 КАС України.

Відповідач повідомлений належним чином про поданий позов та розгляд справи в порядку спрощеного провадження 27.07.2019 року.

01.08.2019 р. до суду надійшли письмові пояснення Селятинської сільської ради, в якому повідомляється про проведення ряду заходів щодо усунення недоліків, встановлених в акті Путильського районного сектору управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області від 14 червня 2019 року №121. При цьому, відповідач просить врахувати суд при розгляді справи дії відповідача, спрямовані на усунення порушень пожежних вимог, визнання вини і вказує про зобов`язання в стислі строки усунути порушення. Також, відповідач просив суд не зупиняти подальшу експлуатацію адміністративних в с. Плоска та с. Шепіт Путильського району Чернівецької області, оскільки вказані дії приведуть до унеможливлення отримання громадянами адміністративних послуг.

Оцінивши повідомлені учасниками справи обставини, суд вважає, що наявні достатні підстави для прийняття судового рішення і приходить до наступних висновків.

Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.

На підставі наказу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області від 22.03.2019 р. №94, повідомлення на проведення перевірки №240 від 22.05.2019 р., посвідчення на проведення перевірки №121 від 03.06.2019 р., проведено перевірку будівель Селятинської сільської ради, розташованих в с.Селятин, с.Шепіт та с.Плоска Путильського району Чернівецької області. (а.с. 23-26).

За результатами планової перевірки складено акт №121 від 14.06.2019 р., в якому зафіксовано ряд порушень експлуатації будівель Селятинської сільської ради, розташованих в с.Селятин, с.Шепіт та с.Плоска Путильського району Чернівецької області. (а.с. 27-35).

Крім того, на підставі проведеної перевірки та виявлених порушень до голови Селятинської об`єднаної територіальної громади ОСОБА_1 , застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 204 гривень. Вказане підтверджено матеріалами справи про адміністративне правопорушення, яка була подана до суду управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області. (а.с. 36-37).

Спірні правовідносини полягають у перевірці правомірності застосування до Селятинської сільської ради (територіальної об`єднаної громади), заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зобов`язання зупинити подальшу експлуатацію адміністративних будівель колишніх сільських рад, що розташовані в АДРЕСА_1 .Селятин, с.Шепіт та с.Плоска Путильського району Чернівецької області до повного виконання протипожежних вимог і усунути усі порушення, викладені в акті Путильського районного сектору управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області від 14 червня 2019 року №121, що стосуються зазначених об`єктів.

Спірні правовідносини врегульовані Кодексом цивільного захисту України, Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 року №877-V, Положенням про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3 (в редакції наказу ДСНС від 12.11.2018 р. №661).

До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства.

Згідно із пп. 27 п. 4 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області затвердженого наказом ДСНС від 04.02.2013 № 3 (в редакції наказу ДСНС від 12.11.2018 р. №661), Управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб`єктами господарювання.

Статтею 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 року №877-V (далі – Закон №877) визначено, що державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст.51 та ч.3 ст.55 КЦЗ України діяльність із забезпечення техногенної безпеки є складовою виробничої, експлуатаційної та іншої діяльності відповідних посадових осіб і працівників підприємств, установ, організацій. Ця вимога відображається у відповідних статутах або положеннях. Забезпечення техногенної та пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на керівників та власників таких суб`єктів господарювання.

Судом встановлено, що відповідач, всупереч положень ч.1, ч.2 ст.51 та ч.3 ст.55 КЦЗ України не забезпечив у повному обсязі техногенну та пожежну безпеку адміністративних будівель колишніх сільських рад, які розташовані в с.Селятин, с.Шепіт та с.Плоска Путильського району Чернівецької області, що підтверджується актом планової перевірки.

За таких обставин, суд вважає, що порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які виявленні під час перевірки посадовими особами Управління у відповідача створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Згідно із ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до ч.2 ст.64 КЦЗ України центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Київ та Севастополь, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. Таким територіальних органом на території Чернівецької області є позивач.

Згідно із п.п.12 ч.1 ст.67 КЦЗ України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежо - небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Відповідно до ч.1 ст.68 КЦЗ України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляду сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом, а згідно із ч.2 цієї ж статті КЦЗ України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежно - небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до ст.70 КЦЗ України підставами для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів зокрема є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами. Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону №877 повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Відповідач у письмових поясненнях на позов визнав порушення, що зафіксовані в акті Путильського районного сектору управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області від 14 червня 2019 року №121. При цьому, суд звертає увагу, що вжиття відповідачем заходів для усунення виявлених порушень, не може слугувати підставою для відмови у задоволені позову. Окрім того, матеріали справи містять результати попередньої перевірки органами ДСНС від 03.05.2017 р. дотримання пожежних вимог та правил експлуатації адміністративної будівлі в с.Шепіт Путильського району Чернівецької області, де зафіксовано ряд порушень пожежних вимог. (а.с. 38-48). А тому, суд вважає, що тривале порушення пожежних вимог в будівлі в с.Шепіт Путильського району Чернівецької області та подальша експлуатація адміністративних будівель колишніх сільських рад, які розташовані в с АДРЕСА_2 Селятин, с АДРЕСА_2 Шепіт та АДРЕСА_3 Плоска Путильського АДРЕСА_4 області з порушеннями пожежних правил створює загрозу життю та/або здоров`ю людей, які перебувають в даних будівлях.

За таких обставин, враховуючи викладене, суд вважає, що позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області про застосування заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Позивач довів суду правомірність заявлених вимог, а тому позов підлягає задоволенню повністю.

У відповідності до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 241, 250, 262 КАС України, суд –

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді – зобов`язати Селятинську сільську раду зупинити подальшу експлуатацію адміністративних будівель колишніх сільських рад, що розташовані в с.Селятин, с.Шепіт та с.Плоска Путильського району Чернівецької області до повного виконання протипожежних вимог і усунення порушень, викладених в акті Путильського районного сектору управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області від 14 червня 2019 року №121, що стосуються зазначених об`єктів.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.

Найменування сторін:

позивач: Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області (вул.Комарова, 1-А, м.Чернівці,58018, код ЄДРПОУ - 38595868)

відповідач: Селятинська сільська рада (вул.Українська, 6, с.Селятин, Путильський район, 59131, код ЄДРПОУ - 04417814).

Суддя Брезіна Т.М.