Рішення № 83830170, 23.08.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.08.2019
Номер справи
824/714/19-а
Номер документу
83830170
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 серпня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/714/19-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про визнання протиправною відмови та про зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

У поданому до суду адміністративному позові ОСОБА_1 (позивач) просить суд:

- визнати протиправними дії Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради щодо відмови у видачі будівельного паспорта для будівництва індивідуального житлового будинку на АДРЕСА_1 ;

- зобов`язати Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради видати будівельний паспорт на забудову земельної ділянки загальною площею 0,0454га, кадастровий номер НОМЕР_1 , що розташована за адресою АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він звернувся до відповідача із заявою (та доданими документами) щодо видачі йому будівельного паспорту для реалізації його права на забудову земельної ділянки, що йому належить відповідно до її цільового призначення. Однак, Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради листом від 12.06.2019р. за № А-3641/0-04/01 відмовив у наданні містобудівних умов та обмежень на таку земельну ділянку з тих підстав, що відповідно до містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівці", затвердженої рішенням 8 сесії Чернівецької міської ради 6-го скликання від 27.03.2014 за №1171, у складі якої розроблено план зонування території міста, вказана земельна ділянка розміщена на озеленених територіях (Л-1 - озеленені території (неужитки, С33, круті схили)), згідно плану зонування території міста Чернівці, де не передбачено будівництво індивідуальних житлових будинків.

Позивач вважає, що дії відповідача щодо відмови йому у видачі будівельного паспорту не відповідають чинному законодавству та обмежують його право власності. Зазначає, що планування та забудова земельних ділянок здійснюється, у тому числі, їх власниками, виключно в межах їх цільового призначення. При цьому, він є власником земельної ділянки з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за кодом класифікації 02.01. Також вказує, що згідно з Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних громадських, приватних інтересів, зміна функціонального призначення територій не тягне за собою припинення право власності або права користування земельними ділянками, які були передані (надані) у власність чи користування або встановлення нового функціонального призначення територій. Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого законодавством. У зв`язку з цим, на думку позивача, відмовляючи у видачі будівельного паспорта на будівництво індивідуального житлового будинку на належній йому земельній ділянці, відповідачем порушено його право як власника земельної ділянки щодо будівництва індивідуального житлового будинку відповідно до її цільового призначення.

Ухвалою суду від 23.08.2019р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

У строк, визначений в ухвалі про відкриття провадження, відповідач відзив з повідомленням своєї позиції з приводу заявленого позову до суду не направив.

15.07.2019р. з Чернівецької міської ради надійшов лист з проханням продовжити строк для підготування відзиву на позовну заяву, обґрунтовану тим, що Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради 12.07.2019р. передав ухвалу про відкриття провадження у даній справі юридичному управлінню Чернівецької міської ради та просив представляти їх інтереси.

При цьому, суд звертає увагу на те, що за правилами ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Провадження у даній справі відкрито 23.08.2019р. та надано відповідачу строк на подання відзиву 15 днів з моменту отримання ухвали суду. В заяві поданій міською радою 15.07.2019р. зазначено, що ухвала про відкриття провадження до юридичного управління надійшла 12.07.2019р. Разом з тим, варто зазначити, що станом на 23.08.2019р. відзив на позовну заяву міської радою не подано.

З урахуванням наведеного суд, керуючись положеннями ч.6 ст.162 КАС України вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.

Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно укладеного договору купівлі-продажу від 18.04.2019р. ОСОБА_1 набув у власність земельну ділянку площею 0,0454га, кадастровий номер НОМЕР_1 , що розташована за адресою АДРЕСА_1 , цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (а.с.13).

Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на земельну ділянку цільове призначення земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 : будівництво і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (а.с.12).

Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку слідує, що вказана земельна ділянка за категорією земель віднесена до земель житлової та громадської забудови, а за видом використання та цільовим призначенням 02.01: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (а.с.14-15).

Позивач звернувся до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради із заявою про видачу будівельного паспорту для будівництва індивідуального житлового будинку на АДРЕСА_1 , на яку отримав відмову, оформлену листом від 12.06.2019р. за № А-3641/0-04/01. Таке рішення обґрунтоване тим, що відповідно до містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівці", затвердженої рішенням 8 сесії Чернівецької міської ради шостого скликання від 27.03.2014р. за №1171, у складі якої розроблено план зонування території міста, вказана земельна ділянка розміщена на озеленених територіях (Л-1 - озеленені території (неужитки, С33,круті схили)), згідно плану зонування території міста Чернівці, де не передбачено будівництво індивідуальних житлових будинків (а.с.9).

Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача, вважає його протиправним, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Відповідно до положень ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно положень ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів місцевого самоврядування.

За змістом ч.3 ст.24 Закону України №280/97-ВР від 21.05.1997р. "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до ст. 74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів встановлюються Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 № 3038-VI (далі – Закон №3038-VI).

Згідно зі ст.27 Закону №3038-VI забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт). Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.

Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Відповідно до статті 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 №103 затверджений Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - Порядок №103). Вказаний Порядок призначений для використання уповноваженими органами містобудування та архітектури та іншими суб`єктами містобудування при вирішенні питань забудови присадибних, дачних і садових земельних ділянок.

Відповідно до п.1.4 Порядку №103 розроблення будівельного паспорта здійснюється: в межах населених пунктів - відповідно до наявної містобудівної документації на місцевому рівні.

Згідно з п. 2.1 Порядку №103 видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять:

заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку;

засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію;

ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об`єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об`єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо);

проект будівництва (за наявності);

засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.

Уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам (п.2.3 Порядку №103).

Відповідно до п. 2.4 Порядку №103 пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав:

неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу;

невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Судом встановлено, що на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 18.04.2019р., позивач є власником земельної ділянки, площею 0,0454га, кадастровий номер НОМЕР_1 , що розташована за адресою АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), категорія земель житлової та громадської забудови.

Первісним власником вказаних земельної ділянки був ОСОБА_2 відповідно до Державного акта на право власності на земельну ділянку Серія НОМЕР_2 , виданого 13.01.2010р. Чернівецькою міською радою, зареєстрований в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 011082400020 (а.с.13, 14).

Встановлені обставини свідчать про те, що з 2010 року спірна земельна ділянка вже виділена фізичній особі у власність та їй наданий відповідний статус згідно чинного правовстановлюючого документу, тобто вона є приватною власністю.

Посилання відповідача, як на підставу відмови у видачі будівельного паспорта, що спірна земельна ділянка розміщена на озеленених територіях (Л-1 - озеленені території (неужитки, С33, круті схили)), де згідно плану зонування не передбачено будівництво індивідуальних житлових будинків є необґрунтованими, з огляду на те, що починаючи з 2010 року і нині спірна земельна ділянка з чітко визначеним цільовим призначення "для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок)" є приватною власністю фізичної особи, і не може без зміни свого цільового призначення бути включена до земель, що відносяться до зони - Л-1 - озеленені території (неужитки, С33, круті схили)).

На думку суду, в даному випадку відмова позивачу у видачі будівельного паспорту є порушенням його конституційних прав, оскільки останній без законних підстав на невизначений час обмежується у користуванні належною на праві власності земельною ділянкою за цільовим призначенням.

За таких обставин суд доходить висновку про відсутність правових підстав для відмови позивачу у видачі будівельного паспорта згідно листа відповідача від 12.06.2019 №А-3641/0-04/01.

За таких обставин, адміністративний позов в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у видачі будівельного паспорта на забудову земельної ділянки загальною площею 0,0454га, що розташована за адресою АДРЕСА_1 підлягає задоволенню.

Вирішуючи вимоги позивача про зобов`язання відповідача видати такий будівельний паспорт, суд зазначає наступне.

Частиною 4 ст.245 КАС України встановлено, що у випадку, визначеному п.4 ч.2 цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Суд вважає, що з урахуванням встановлених обставин щодо протиправності дій відповідача щодо відмови у видачі позивачу будівельного паспорта з підстав, наведених у листі від 12.06.2019р. №А-3641/0-04/01, відповідач не має права діяти на власний розсуд, а саме відмовляти у видачі паспорта з таких же підстав.

Разом з тим, вказаний обов`язок відповідач повинен виконати у відповідності до процедури, чітко визначеної Порядком №103.

Крім того, у відповідності до п.2.3 Порядку №103 при вирішенні питання про видачу будівельного паспорту, крім відповідності намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації, перевірці підлягає ще і відповідність намірів вимогам державних будівельних норм, стандартів і правил.

З матеріалів справи не представляється можливим встановити чи відповідають наміри позивача як забудовника вказаним вимогам і чи здійснював відповідач перевірку отриманих документів за цим критерієм.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позовна вимога про зобов`язання відповідача видати будівельний паспорт на забудову земельної ділянки загальною площею 0,0454га, що розташована за адресою АДРЕСА_1 - підлягає частковому задоволенню шляхом зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 та подані ним документи, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За змістом ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено суду правомірність та законність відмови позивачу у видачі будівельного паспорта. Більше того, відповідач суб`єктом владних повноважень не виконав обов`язку щодо подання відзиву на даний позов, що у відповідності до ч.4 ст.159 КАС України може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

За таких обставин, враховуючи викладене вище, суд доходить висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково.

У відповідності до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що позов задоволено частково, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений позивачем судовий збір пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у видачі будівельного паспорта для будівництва індивідуального житлового будинку на АДРЕСА_1

3. Зобов`язати Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 разом з поданими документами щодо видачі будівельного паспорту на забудову земельної ділянки загальною площею 0,0454га, кадастровий номер НОМЕР_1 , що розташована за адресою АДРЕСА_1 , з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради сплачений судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 .

Відповідач - Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради (код ЄДРПОУ 23245721, вул.Б.Хмельницького, 64-А. м.Чернівці, 58000).

Суддя Кушнір В.О.