
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/2534/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/2534/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області , Кременчуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
15 липня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ у Полтавській області) , в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у переведенні з пенсії по інвалідності, призначеної згідно із Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію по інвалідності згідно із Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та обчисленні і виплаті її починаючи з дня звернення (03.06.2019) виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також скасувати рішення Кременчуцького відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №8 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 11.06.2019 №6 та зобов`язати відповідача здійснити такий перерахунок, а відповідні виплати провести з урахуванням раніше сплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішенням відповідача від 11.06.2019 №6 безпідставно відмовлено у переведенні його на пенсію по інвалідності з 03.06.2019 відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на яку позивач має право як ліквідатор наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зв`язку з ухваленням Конституційним Судом України рішення від 25.04.2019 №1-р(ІІ)/2019 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22.07.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Кременчуцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області (надалі - відповідач, Кременчуцьке ОУПФ).
08.08.2019 до суду від відповідачів надійшли відзиви на позов, в яких вказують на правомірність рішення Кременчуцького ОУПФ від 11.06.2019 №6 щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та правомірності дій ГУ ПФУ у Полтавській області, оскільки подана ним заява від 03.06.2019 довільної форми правомірно розглянута в порядку Закону України "Про звернення громадян". Із заявою встановленої форми позивач звернувся лише 01.07.2019, у зв`язку з чим йому призначена та виплачується пенсія відповідно до ч. 3 ст. 59 вищевказаного Закону з цієї дати за наслідками набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543 "Про внесення змін до деяких до деяких постанов Кабінету Міністрів України" Вказаною постановою формулу розрахунку пенсії по інвалідності за п. 91 постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" поширено на військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю (а.с. 19-20, 24-25).
Позивач правом на подачу відповіді на відзив не скористався.
Суд розглядає дану справу на підставі частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами в межах строку, встановленого статтею 263 цього ж Кодексу.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Кременчуцькому ОУПФ, де до 01.07.2019 отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
З 01.07.2019 позивача переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Раніше, 03.06.2019 позивач звертався до Кременчуцького ОУПФ із заявою по формі, встановленій Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, в якій просив перевести його з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 26).
Проте рішенням Кременчуцького відділу з питань призначення та перерахунку пенсій №8 від 11.06.2019 №6 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії на підставі ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв`язку з тим, що Рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 № І-р(ІІ)/2019, яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) словосполучення "дійсної строкової" в частині третій статті 59 вищезгаданого Закону, не містить положень щодо порядку його виконання. Зазначено також, що особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних випробувань у військових навчаннях із застосування ядерної зброї під час проходження військової служби набудуть право на обчислення розміру пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 91 постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" після внесення відповідних змін до зазначених нормативно-правових актів (а.с. 27).
03.06.2019 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Полтавській області із заявою довільної форми від 03.06.2019 (вх №2777/Я-02), в якій вказав, що з урахуванням Рішення Конституційного Суду України № 1-р(ІІ)2019 від 25.04.2019 він входить до кола осіб, на яких поширюється дія частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що надає право на обчислення пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2019. У зв`язку з цим просив перевести його з одного виду пенсії на інший, а саме - з пенсії по інвалідності за Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та виплачувати йому пенсію по інвалідності виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до вимог частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 21).
Своїм листом від 18.06.2019 № 2777/Я-02 начальник ГУ ПФУ у Полтавській області Тараторін В. повідомив позивача про те, що оскільки Рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 № І-р(ІІ)/2019 не містить положень щодо порядку його виконання, то з зазначеного питання Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства соціальної політики України, з урахуванням роз`яснень якого будуть здійснюватися усі нарахування у майбутньому (а.с. 22).
Не погоджуючись із відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За змістом пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Частиною першою статті 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон №1058-IV) встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно з частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Аналіз наведених норм свідчить про можливість здійснення за заявою пенсіонера переведення з пенсії по інвалідності, призначеної згідно із Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за матеріалами пенсійної справи.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 після призначення пенсії по інвалідності згідно із Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" скористався своїм правом на вибір виду пенсії, подав відповідну заяву до пенсійного органу про переведення його на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд дійшов висновку щодо відсутності у відповідача правових підстав для відмови в переведенні позивача з одного виду пенсії на інший.
Доводи відповідачів щодо правомірності відмови в переведенні на інший вид пенсії зводяться лише до обставин відсутності в Рішенні Конституційного Суду України від 25.04.2019 № І-р(ІІ)/2019 положень щодо порядку його виконання, яке буде здійснено після внесення відповідних змін до нормативно-правових актів, що регулюються питання обчислення пенсії по інвалідності відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Надаючи оцінку доводам відповідачів суд виходить з такого.
Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 (надалі – Закон №796-XII) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 59 цього Закону визначено порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Частиною третьою зазначеної статті (у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VIII від 03.10.2017) було передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Водночас 25.04.2019 Конституційним Судом України ухвалено рішення у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№1-р(II)/2019), яким ухвалено:
1) визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;
2) словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Аналогічна за змістом норма міститься у статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 13.07.2017 №2136-VIII.
Отже, обмеження, встановлені частиною третьою статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби, втратили чинність з 25.04.2019.
З матеріалів справи суд з`ясував, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1) серії НОМЕР_1 с, виданого 22.02.2012 безстроково (а.с. 3).
Згідно з довідкою Серія АВ №0029385 від 21.08.2018 позивачу встановлено другу групу інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби по ЛНА на ЧАЕС (а.с. 11).
ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 08.06.1986 по 03.09.1986 у складі в/ч 61610 (а.с. 12).
Суд звертає увагу на те, що позивач звернувся до Кременчуцького ОУПФ та ГУ ПФУ у Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії 03.06.2019 (а.с. 21, 26).
З урахуванням наведеного вище суд стверджує, що позивач має право на пенсію та її перерахунок на підставі частини третьої статті 59 Закону №796-XII, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з 03.06.2019.
З матеріалів справи суд встановив, що ОСОБА_1 01.07.2019 вже переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №796-XII, здійснено перерахунок та виплачується пенсія на підставі ч. 3 ст. 59 цього ж Закону.
З огляду на викладене, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для визнання протиправним та скасування рішення Кременчуцького відділу з питань призначення та перерахунку пенсій №8 від 11.06.2019 №6, визнання протиправною бездіяльність Кременчуцького ОУПФ та ГУ ПФУ у Полтавській області у переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та здійсненні починаючи з 03.06.2019 перерахунку та виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 на підставі частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Із загальнодоступного джерела – сайту Міністерства юстиції України (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch) суд з`ясував, що Кременчуцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області з 07.09.2018 перебуває в стані припинення, дата та номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи відсутні.
Враховуючи те, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Кременчуцькому ОУПФ, де і отримує пенсію, зобов`язання щодо призначення, перерахунку та виплатити належної йому пенсії з 03.06.2019, на переконання суду, має нести саме Кременчуцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області.
У зв`язку з цим суд вважає за необхідне зобов`язати Кременчуцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити позивачу пенсію по інвалідності на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", здійснивши перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 на підставі частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 03.06.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.
За таких обставин, позов ОСОБА_1 належить задовольнити частково.
Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927), Кременчуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Велика набережна, 9, місто Кременчук, Полтавська область, 39630, код ЄДРПОУ 40367050) про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Кременчуцького відділу з питань призначення та перерахунку пенсій №8 від 11.06.2019 №6.
Визнати протиправною бездіяльність Кременчуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Велика набережна, 9, місто Кременчук, Полтавська область, 39630, код ЄДРПОУ 40367050) та Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) у переведенні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та у здійсненні починаючи з 03.06.2019 перерахунку та виплати його пенсії по інвалідності на підставі частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Зобов`язати Кременчуцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Велика набережна, 9, місто Кременчук, Полтавська область, 39630, код ЄДРПОУ 40367050) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) пенсію по інвалідності на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", здійснивши перерахунок та виплату його пенсії по інвалідності на підставі частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 03.06.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.
В решті позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.Б. Супрун