Рішення № 83829849, 23.08.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.08.2019
Номер справи
440/2646/19
Номер документу
83829849
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 серпня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/2646/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ясиновського І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

23.07.2019 ОСОБА_1 (надалі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі – ГУ ПФУ в Полтавській області, відповідач-1), Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (надалі – Лубенського об`єднаного УПФУ Полтавської області, відповідач-2), відповідно до якого просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області від 29.03.2019 № 47, яким відмовлено ОСОБА_1 у підтвердженні періоду роботи, передбаченої пунктом 2 ч. 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення" з 23.08.1984 по 02.10.2000;

- зобов`язати Комісію при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області підтвердити та зарахувати період на посаді електрозварювальника з 23.08.1984 в Оржицькому районному об`єднанні по виробничо-технічному забезпеченню сільського господарства, із 01.02.1986 електрозварювальником третього розряду в ремонтно-транспортному підприємстві, із 23.08.1988 у об`єднанні "Агропромтехніка", із 29.03.1996 в Оржицькому районному агропромисловому об`єднанні "Агропромтехніка", із 02.10.2000 електрозварювальником п`ятого розряду цеху по виготовленню очеретяних плит у селі Старий Калкаїв по сумісництву, а із 05.12.2000 на постійній роботі електрозварювальником п`ятого розряду цеху по виготовленню очеретяних плит у селі Старий Калкаїв - до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, передбачений пунктом 2 ч. 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення" з 23.08.1984 по 02.10.2000;

- зобов`язати Лубенське об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах із 15.02.2019 відповідно до пункту 2 ч. 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення" з урахуванням періоду роботи на посаді електрозварювальника з 23.08.1984 в Оржицькому районному об`єднанні по виробничо-технічному забезпеченню сільського господарства, із 01.02.1986 електрозварювальником третього розряду в ремонтно-транспортному підприємстві, із 23.08.1988 у об`єднанні "Агропромтехніка", із 29.03.1996 в Оржицькому районному агропромисловому об`єднанні "Агропромтехніка", із 02.10.2000 електрозварювальником п`ятого розряду цеху по виготовленню очеретяних плит у селі Старий Калкаїв по сумісництву, а із 05.12.2000 на постійній роботі електрозварювальником п`ятого розряду цеху по виготовленню очеретяних плит у селі Старий Калкаїв.

Підставою для звернення до суду вважає порушення своїх прав у сфері публічно-правових відносин рішенням відповідача щодо відмови у підтвердженні періоду роботи до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, передбачений пунктом 2 ч. 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 23.08.1984 по 02.10.2000.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/2646/19, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

09.08.2019 до суду відповідачем-1 надано відзив на позов в якому вказано, що 26.02.2019 позивач звернувся до Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою щодо підтвердження періодів роботи електрозварювальником з 23.08.1984 по 02.10.2000 в Райсільгосптехніці (Оржицьке ремонтно-транспортне підприємство Оржицьке районне агропромислове об`єднання "Агропромтехніка"). Проаналізувавши всі надані заявником документи було прийнято обґрунтоване рішення від 29.03.2019 № 47 про відмову ОСОБА_1 у підтвердженні періоду роботи, передбаченої пунктом 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення" з 23.08.1984 по 02.10.2000 у зв`язку з відсутністю відомостей про види зварювальних робіт; відсутністю даних про проведення атестації робочих місць та відсутності відомостей про оплату праці, що свідчить про недоведеність повної зайнятості на зазначених роботах /а.с. 73-74/.

12.08.2019 до суду відповідачем-2 надано відзив на позов в якому вказано, що позивач не звертався до відповідача-2 із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах. Зазначено, що жодних рішень управлінням не приймалося, тому позовні вимоги до управління про зобов`язання призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах з 15.02.2019 є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню /а.с. 94-95/.

15.08.2019 від позивача надійшла відповідь на відзив відповідача-2 в якій вказано, що до заяви про призначення пенсії позивачем було надано документи з яких вбачається, що на момент звернення до пенсійного органу позивачу виповнилося 55 років. Зазначено, що спеціальний стаж позивача складає більше сорока років. Крім того, позивач стверджує, що особисто не звертався до комісії при ГУ ПФУ в Полтавській області для підтвердження стажу роботи з доданими документами /а.с. 100-107/.

Згідно з частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

У відповідності до частини другої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

За відсутності клопотань учасників справи про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.

З матеріалів справи вбачається, що 26.02.2019 позивач звернувся до Оржицького сектору з питань призначення та перерахунків пенсій Лубенського об`єднаного УПФУ Полтавської області із заявою від 26.02.2019 про підтвердження стажу роботи відповідно до якої просив розглянути заяву про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, за вислугу років за період роботи з 23.08.1984 по 02.10.2000 /а.с. 80/.

Рішенням комісії при ГУ ПФУ в Полтавській області від 29.03.2019 № 47, розглянувши заяву позивача від 26.02.2019, відмовлено позивачу у підтверджені періоду роботи, передбаченої пунктом 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення" з 23.08.1984 по 02.10.2000. Підставою для відмови зазначено те, що відсутні відомості про види зварювальних робіт; відсутні дані про проведення атестації робочих місць та відсутні відомості про оплату праці, що свідчить про недоведеність повної зайнятості на зазначених роботах /а.с. 79/.

Позивач не погоджуючись із указаним рішенням звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Положеннями підпункту "б" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII (надалі - Закон № 1788-XII) (у редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Згідно з підпунктом 2 пункту 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (надалі – Закон № 1058-IV) (у редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин) на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Судом встановлено, що професія електрогазозварник проходить за Списком №2, розділ ХХХІІІ Загальні професії (у всіх галузях господарства).

Так, Списком № 2 виробництв, цехів, професій та посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173, розділом XXXІІ "Загальні професії" передбачені газозварники та їх підручні; електрозварники та їх підручні.

Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року №10, розділом ХХХІІІ "Загальні професії" передбачені: газозварники; електрогазозварники, зайняті на різанні та ручному зварюванні, на півавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки; електрозварники на автоматичних та напівавтоматичних машинах, зайняті зварюванням в середовищі вуглекислого газу, на роботах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки, а також на напівавтоматичних машинах; електрозварники ручного зварювання.

Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року №162, розділом XXXІІІ "Загальні професії" передбачені: газозварники; електрогазозварники, зайняті на різанні і ручному зварюванні, на напівавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки; електрозварювальники на автоматичних і напівавтоматичних машинах, зайняті зваркою в середовищі вуглекислого газу, на роботах з застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки, а також на напівавтоматичних машинах; електрозварники ручного зварювання.

Як встановлено статтею 62 Закону України №1788-XIII, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі – Порядок № 637).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

З трудової книжки позивача вбачається, що ОСОБА_1 працював електрозварювальником з 23.08.1984 в Оржицькому районному об`єднанні по виробничо-технічному забезпеченню сільського господарства, з 01.02.1986 переведений на роботу електрозварювальником ІІІ р. в ремонтно-транспортне підприємство, з 23.08.1988 переведений на роботу у зв`язку з реорганізацією РТП у об`єднання "Агропромтехніка", з 29.03.1996 переведений на роботу в Оржицьке районне агропромислове об`єднання "Агропромтехніка", з 02.10.2000 звільнений /а.с. 83-85/.

Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника, визначено Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105 (надалі - Порядок № 18-1).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 18-1 Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов`язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об`єднань.

Згідно з пунктом 11 Порядку № 18-1 для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднаних управлінь, за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: а) довідку про заробітну плату; б) копії документів про проведення атестації робочих місць; в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідку про їх відсутність).

У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі розглядають заяви про підтвердження стажу роботи та з відповідною пропозицією про задоволення або відхилення заяви, разом із вмотивованим висновком, направляють Комісії (пункт 14 Порядку № 18-1).

Положеннями пункту 15 Порядку № 18-1 визначено, що Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п`яти робочих днів з дня його прийняття направляють до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднаних управлінь, а також повідомляють заявника про прийняте рішення.

26.02.2019 позивач звернувся до Оржицького сектору з питань призначення та перерахунків пенсій Лубенського об`єднаного УПФУ Полтавської області із заявою від 26.02.2019 про підтвердження стажу роботи відповідно до якої просив розглянути заяву про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, за вислугу років за період роботи з 23.08.1984 по 02.10.2000. До вказаної заяви позивачем надано, зокрема трудову книжку та документи видані архівними установами /а.с. 80/.

Відповідно до архівної довідки трудового архіву Оржицького району для централізованого тимчасового зберігання документів, нагромаджених в процесі документування службових, трудових або інших правовідносин юридичних і фізичних осіб та інших архівних документів, що не належать до національного архівного фонду від 14.02.2018 № 53/01-11 підтверджено нарахування заробітної плати робітникам і службовцям Оржицького районного виробничого об`єднання по виробничо-технічному забезпеченню сільського господарства "Райсільгосптехніка" – правонаступник Оржицьке ремонтно-транспортне підприємство, зокрема позивачу за період з серпня 1984 по травень 1988; з липня 1988 по грудень 1989 року /а.с. 91/.

Також згідно з архівною довідкою трудового архіву Оржицького району для централізованого тимчасового зберігання документів, нагромаджених в процесі документування службових, трудових або інших правовідносин юридичних і фізичних осіб та інших архівних документів, що не належать до національного архівного фонду від 14.02.2018 № 54/01-11 підтверджено нарахування заробітної плати робітникам і службовцям Оржицького ремонтно-транспортного підприємства (правонаступник – Оржицьке районне агропромислове об`єднання "Агропромтехніка", зокрема позивачу за період з січня 1990 року по грудень 1995 року /а.с. 88/.

Крім того, позивачем надано довідку трудового архіву Оржицького району для централізованого тимчасового зберігання документів, нагромаджених в процесі документування службових, трудових або інших правовідносин юридичних і фізичних осіб та інших архівних документів, що не належать до національного архівного фонду від 14.02.2018 № 55/01-11 відповідно до якої підтверджено нарахування заробітної плати робітникам і службовцям Оржицького районного агропромислового об`єднання "Агропромтехніка" (правонаступник – Оржицьке відкрите акціонерне товариство "Агропромтехніка"), зокрема зазначено дані про заробітну плату ОСОБА_1 за період: з січня 1996 року по травень 1996 року; за липень 1996 року; з вересня 1996 року по січень 1997 року. Також зазначено дані про заробітну плату позивача за березень, червень, грудень 1997 року та грудень 1998 року /а.с. 90/.

Суд звертає увагу на те, що відповідачами під час розгляду справи не доведено документально того факту, що позивач не був зайнятий на роботах із різанням та ручним зварюванням на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки.

Крім того, питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно списків № 1 та № 2 деталізоване у Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383 (надалі - Порядок № 383).

Згідно з пунктом 3 Порядку №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Пунктами 4-4.1, 4.3 Порядку №383 встановлено, що згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21 серпня 1992 року. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21 серпня 1992 року, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації. У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Отже, виходячи з аналізу пункту 4.3 Порядку № 383, у разі проведення атестації робочого місця вперше до 21 серпня 1997 року, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років.

Пунктом 10 Порядку №383 передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 р. N 442 атестація робочих місць за умовами праці (надалі – атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначається наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Таким чином, оскільки відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладено на роботодавця, то недоліки у проведенні атестації не можуть бути підставою для позбавлення позивача права на підтвердження роботи, передбаченої підпунктом 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що Комісія при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області при прийнятті оскаржуваного рішення помилково дійшла висновку про відсутність у позивача права на підтвердження роботи, передбаченої підпунктом 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки даними трудової книжки підтверджено те, що позивач працював на посаді – електрозварювальника з 23.08.1984 по 02.10.2000.

Згідно із частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Однак відповідачами під час розгляду справи не доведено правомірності оскаржуваного рішення.

Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправними та скасувати рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області від 29.03.2019 № 47 про результати розгляду заяви ОСОБА_1 та керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України зобов`язати Лубенське об`єднане УПФУ Полтавської області зарахувати періоди роботи електрозварювальником з 23.08.1984 по 02.10.2000 до пільгового стажу, який дає право на пенсію відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Щодо позовних вимог позивача про зобов`язання відповідача-2 призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах із 15.02.2019 відповідно до пункту 2 ч. 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення" з урахуванням періоду роботи на посаді електрозварювальника з 23.08.1984 в Оржицькому районному об`єднанні по виробничо-технічному забезпеченню сільського господарства, із 01.02.1986 електрозварювальником третього розряду в ремонтно-транспортному підприємстві, із 23.08.1988 у об`єднанні "Агропромтехніка", із 29.03.1996 в Оржицькому районному агропромисловому об`єднанні "Агропромтехніка", із 02.10.2000 електрозварювальником п`ятого розряду цеху по виготовленню очеретяних плит у селі Старий Калкаїв по сумісництву, а із 05.12.2000 на постійній роботі електрозварювальником п`ятого розряду цеху по виготовленню очеретяних плит у селі Старий Калкаїв, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 4.1 розділу 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року N 13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за N 1566/11846 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Положеннями пункту 4.3 розділу 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Суд зазначає, що додатком №3 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (пункт 4.1 розділу IV) затверджено форму заяви для звернення до органів пенсійного фонду про призначення пенсії.

Водночас з матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до Оржицького сектору з питань призначення та перерахунків пенсій Лубенського об`єднаного УПФУ Полтавської області із заявою від 26.02.2019 про підтвердження стажу роботи відповідно до якої просив розглянути заяву про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, за вислугу років за період роботи з 23.08.1984 по 02.10.2000, а не з заявою передбаченою додатком №3 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Таким чином, суд погоджується із твердженням відповідача-2 щодо передчасності позовних вимог у цій частині.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Відповідно частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Як вбачається з наявної у матеріалах справи квитанції від 15.07.2019 №N0JKD5431M, позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн. З урахуванням часткового задоволення позовних вимог, а саме двох із трьох заявлених позивачем, судовий збір у розмірі 512,27грн підлягає присудженню на користь позивача пропорційно до розміру задоволених вимог.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927), Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Шевченка,8, м. Лубни, Полтавська область, 37500, ідентифікаційний код 37710525) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області від 29.03.2019 № 47 про результати розгляду заяви ОСОБА_1 .

Зобов`язати Лубенське об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Шевченка, 8, м. Лубни, Полтавська область, 37500, ідентифікаційний код 37710525) зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 електрозварювальником з 23.08.1984 по 02.10.2000 до пільгового стажу, який дає право на пенсію відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 512,27 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту.

Суддя І.Г. Ясиновський