
Справа № 420/4940/19
УХВАЛА
23 серпня 2019 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції Одеської області про відшкодування матеріальної та моральної шкоди,-
В С Т А Н О В И Л А:
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції Одеської області, в якому позивач просить стягнути з відповідача 160000грн, з яких 10000грн матеріальної шкоди та 150000грн моральної шкоди.
У позові зазначено, що 20.05.2017 року за адресою вул АДРЕСА_1 Одеса відбулось ДТП. Згідно відповіді Управління патрульної поліції у м. Одесі Департаменту патрульної поліції від 13.12.2018 року повідомляється, що до управління патрульної поліції в Одеській області до відділу розшуку та опрацювання матеріалів ДТП надійшли до розгляду матеріали ДТП, оформленні 30.05.2017 року м. Одеса, вул. Кримська, 56-А, за участю автомобілів марки «Ford Transit» д/н НОМЕР_1 , «Opel Combo» д/н НОМЕР_2 . та автомобіля «ВАЗ-2107» д/н НОМЕР_3 . В ході розгляду матеріалів ДТП надійшло клопотання водія автомобіля «ВАЗ-2107» д/н НОМЕР_4 ОСОБА_2 з проханням призначення автотехнічної експертизи по обставинам ДТП для встановлення винної особи. Матеріали пригоди було надіслано до Одеського науково-дослідницького інституту судових експертиз для проведення експертного дослідження. 10.10.2017 року матеріали ДТП повернуто до управління патрульної поліції в Одеській області без виконання, так як автомобілі для огляду експерту надані водіями не були. Матеріали ДТП було направлено до обліку, оскільки встановити винну особи в ДТП неможливо.
Позивач зазначив, що розслідування даного випадку ДТП проводилося інспектором відділу розшуку та дізнання УПП у м. Одесі лейтенантом поліції Мілюковим О.А., наразі з часу початку розслідування та по сьогоднішній час висновків та результатів розгляду даної справи немає, затягування розгляду адміністративної справи має наслідком неможливості ОСОБА_3 звернутися до суду з відповідним позовом до винних у ДТП осіб, щодо відшкодування завданих йому матеріальних збитків та моральної шкоди, що в свою чергу є порушенням конституційних прав на захист.
Через дану ситуацію, позивач зазнав матеріальних збитків та моральних страждань, які просить стягнути з відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, крім іншого, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 1 ч.1 ст.170 КАС України визначено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з п. 1, п.2 ч. 1 ст.4 КАС України адміністративна справа-переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір. Публічно-правовий спір – спір, у якому, зокрема, хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб`єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст.4 КАС України).
Частиною 5 ст.21 КАС України встановлено, що вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб`єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Статтею 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних осіб із суб`єктом владних повноважень оскарження його рішень, дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження (п.1 ч.1 ст.19 КАС України).
Верховний Суд у своїх рішеннях неодноразово зазначав, що неправильним є поширення юрисдикції адміністративних судів на той чи інший спір тільки тому, що відповідачем у справі є суб`єкт владних повноважень, а предметом перегляду - його акт індивідуальної дії.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.
На підставі викладеного, керуючись ст.170 КАС України,-
У Х В А Л И В:
Відмовити ОСОБА_4 у відкритті провадження в адміністративній справі за його позовом до Управління патрульної поліції Одеської області про відшкодування матеріальної та моральної шкоди.
Адміністративний позов з додатками повернути позивачу.
Роз`яснити позивачу, що його позов повинен розглядатися у порядку цивільного судочинства місцевим загальним судом.
Ухвала суду може бути оскаржена у порядку та строки встановлені ст.ст.295-297 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва