
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
"23" серпня 2019 р. справа № 300/1757/19
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_2 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо стягнення надміру виплачених коштів, зобов`язання утриматись від таких дій та повернення коштів, утримані з пенсії позивача, починаючи з 01.04.2019, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_2 , 20.08.2019 звернувся в суд із вказаним адміністративним позовом.
Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з`ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
З`ясовуючи відповідність адміністративного позову вимогам, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, необхідно вказати, що згідно з частиною 3 статті 161 вказаного Кодексу до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
ОСОБА_1 в адміністративному позові зазначив про те, що він звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір".
Так, згідно приписів пункту 1 частини 1 статті 5 вказаного Закону від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
Із змісту прохальної частини адміністративного позову слідує, що ОСОБА_1 , просить прийняти рішення, яким визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо стягнення надміру виплачених коштів у вигляді пенсії, зобов`язати утриматись від таких дій та повернути кошти, утримані з пенсії позивача, починаючи з 01.04.2019.
Таким чином, предметом розгляду у спірних правовідносин є правомірність чи не правомірність утримання відповідачем виплачених позивачу сум пенсії у розмірі 20% пенсійних виплат, тобто, є відмінний і не стосується стягнення заробітної плати та поновлення на роботі, про що зазначає позивач.
Відтак, суддя вважає такі доводи позивача стосовно звільнення останнього від сплати судового збору безпідставними та необґрунтованими.
За змістом вимог частин 1 і 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно частини 1 статті 1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Відповідно до частини 1 статті 4 коментованого Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що ставка судового збору за подання фізичною особою до суду адміністративного позову немайнового характеру становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік", який вступив в дію з 01.01.2019, встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 1 січня 2019 року складає 1 921,00 гривень.
Як уже зазначено суддею, змістом позовних вимог ОСОБА_1 є визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо стягнення надміру виплачених коштів, зобов`язання утриматися від таких дій та повернення коштів, утриманих з пенсії позивача, починаючи з 01.04.2019.
Суддя констатує, що така вимога ОСОБА_1 є однією позовною вимогою немайнового характеру.
Враховуючи положення пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" позивач повинен сплатити судовий збір за подання адміністративного позову в розмірі 768,40 гривень.
Втім, в матеріалах адміністративного позову відсутній документ про сплату судового збору в розмірі 768,40 гривень.
Також необхідно вказати, що за змістом пункту 8 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві, поряд з іншим, зазначається перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Згідно вимог частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
В описовій частині адміністративного позову, обґрунтування позовні вимоги, позивач посилається на довідку від 15.03.2018 за №459/8-18 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, видану на ім`я ОСОБА_1 Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області. В подальшому, як відзначив позивач, 18.02.2019 Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області направлено до відповідача листа №452/108/05/8-19, згідно якого вищевказану довідку визнано недійсною, долучивши нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії №442/8-19 від 18.02.2019.
Однак, вищенаведені докази не були долучені позивачем до матеріалів адміністративного позову, що свідчить про недотримання позивачем вимог частини 4 статті 161 КАС України.
Разом з тим, ОСОБА_1 на виконання вимог пункту 8 частини 5 статті 160 вказаного Кодексу не вказав у позовній заяві про докази, які не можуть бути подані разом із позовною заявою.
Положеннями частин 1-2, 4-5 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Згідно пунктів 2, 4 частини 5 статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи зобов`язані сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи, а також подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.
Зважаючи на вказане, позовну заяву подано без додержання вимог пункту 8 частини 5 статті 160, частин 3, 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
За приписами частин 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У зв`язку із викладеним, відповідно до частин 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених пунктом 8 частини 5 статті 160, частинами 3, 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, 171, частинами 1, 2 статті 169 та статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_2 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо стягнення надміру виплачених коштів, зобов`язання утриматись від таких дій та повернення коштів, утримані з пенсії позивача, починаючи з 01.04.2019, - залишити без руху.
2. Встановити позивачу з дня вручення цієї ухвали десятиденний строк для усунення вказаних в описовій частині ухвали недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених пунктом 8 частини 5 статті 160, частинами 3, 4 статті 161 КАС України:
2.1. Необхідно вказати у позовній заяві:
- інформацію щодо доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою .
2.2. Необхідно надати (долучити) до позовної заяви оригінали або засвідчені відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України копії наступних доказів:
- квитанції (платіжне доручення) про сплату судового збору в розмірі 768,40 гривень.
- довідок від 15.03.2018 за №459/8-18 та від 18.02.2019 за №442/8-19 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, видану на ім`я ОСОБА_1 Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області;
- листа Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області від 18.02.2019 за №452/108/05/8-19.
Роз`яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк позовна заява буде повернена позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.