
Справа № 757/16376/19
Провадження № 2/761/5998/2019
У Х В А Л А
про залишення заяви без руху
19 червня 2019 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Мальцев Д.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Територіальної громади м. Києва в особі Київської міської державної адміністрації про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
До Шевченківського районного суду м. Києва за підсудністю із Печерського районного суду м. Києва надійшов позов ОСОБА_1 до Територіальної громади м. Києва в особі Київської міської державної адміністрації про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Відповідно до положень ч. 1, 2 ст. 32 ЦПК України, спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Положеннями ч. 1 ст. 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Вимоги до позовної заяви визначені в ст. 175, 177 ЦПК України.
Так, під час вивчення матеріалів вказаної позовної заяви було встановлено, що вони не відповідають вимогам ст. 175, 177 ЦПК України.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ», місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в місті ради (у разі їх утворення) та їх виконавчі органи. Місцеві державні адміністрації підзвітні і підконтрольні відповідним радам у частині повноважень, делегованих їм відповідними радами.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону, у місті Києві діють представницькі органи місцевого самоврядування - Київська міська рада, районні в місті ради (у разі їх утворення), які є юридичними особами.
Згідно ст. 10, 10-1 Закону, Київська міська та районні в місті ради (у разі їх утворення) мають власні виконавчі органи, які утворюються відповідно Київською міською радою, районними в місті радами (у разі їх утворення), підзвітні та підконтрольні відповідним радам.
Виконавчим органом Київської міської ради є Київська міська державна адміністрація, яка паралельно виконує функції державної виконавчої влади, що є особливістю здійснення виконавчої влади в місті Києві.
При цьому, відповідно до роз`яснень, що містяться в п. 24 Постанови Пленуму ВС України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008, № 7, при відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
За таких обставин, з врахуванням, вище вказаних вимог, належним відповідачем по справі є саме
Відповідно до п. 4, 5 ч.3 ст. 175 ЦПК України встановлено, що позовна заява повинна містити: зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Позивач не визначає зміст позовних вимог до відповідача - Територіальної громади м. Києва в особі Київської міської державної адміністрації.
Крім цього, відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду позовної заяви немайнового характеру фізичною особою сплачується судовий збір в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (768, 40 грн.).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про судовий збір», судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, позивачем не надано до матеріалів справи доказів сплати судового збору за місцем розгляду справи.
При цьому, судовий збір сплачено за реквізитами для сплати судового збору за подання заяв до Скадовського районного суду Херсонської області.
Відтак, позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 768, 40 грн. та надати докази сплати судового збору (оригінали квитанцій) до суду.
Реквізити для сплати судового збору за подання заяв до Шевченківського районного суду м. Києва:
Отримувач коштівУК у Шевчен.р-ні/Шевченк.р-н Код отримувача (код за ЄДРПОУ)37995466 Банк отримувачаКазначейство України (ЕАП) Код банку отримувача (МФО)899998 Рахунок отримувача31217206026011 Код класифікації доходів бюджету22030101 Призначення платежу*;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Шевченківський районний суд міста Києва (назва суду, де розглядається справа)
Згідно ч. 1,2 ст. 185 ЦПК України, суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначає недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на наведене, суд прийшов до висновку про необхідність усунення вищевказаних недоліків та надання позивачу строку для їх усунення.
У разі виправлення недоліків у вказаній частині, позивачу необхідно сплатити судовий збір за місцем розгляду справи та надати докази сплати судового збору, а також визначити коло відповідачів справи та уточнити зміст позовних вимог.
Крім того, згідно п.5 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» № 10 від 17.10.2014, суд, встановивши, що судовий збір сплачено не за місцем розгляду справи, суд постановляє ухвалу про залишення заяви без руху та пропонує сплатити судовий збір до бюджету за місцем розгляду справи і одночасно цією ж ухвалою відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного або місцевого бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 року за № 1650/24182, вирішує питання про повернення помилково сплаченого судового збору.
При цьому, відповідно до п.44 вказаної Постанови, питання щодо повернення сплаченої суми судового збору в будь-якому разі вирішується судом, який вирішував питання, пов`язані з відкриттям провадження у справі, чи розглядав справу, навіть якщо таку сплату помилково здійснено не за місцем розгляду справи.
Враховуючи, що позивачем сплачено судовий збір за подання позовної заяви до іншого суду, не за місцем розгляду справи, в розмірі 768, 40 грн., відповідно квитанції № 0.0.1310416256.1 від 28.03.2019 року, при цьому, ухвалою Печерського районного суду м.Києва від 01.04.2019 справу передано за підсудністю до Шевченківського районного суду м.Києва, суд, керуючись ч. 2 ст. 133 ЦПК України та роз`ясненнями, які містяться п.5 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 10 від 17.10.2014 року «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах», дійшов висновку, що судовий збір сплачений позивачем на рахунок Печерського районного суду м.Києва, підлягає поверненню.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 175, 177, 185, 293, 315 ЦПК України, суддя,
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Територіальної громади м. Києва в особі Київської міської державної адміністрації про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - прийняти до свого провадження та залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання позивачем ухвали суду.
У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк позовну заяву вважати неподаною та повернути позивачу разом зі всіма доданими до неї документами.
Повернути ОСОБА_1 /і.п.н.- НОМЕР_1 / сплачений відповідно до квитанції № 00.0.1310416256.1 від 28.03.2019 судовий збір у розмірі 768, 40 грн., отримувач УК у Печерському р-ні/Печерський р-н/22030101 р-ні м. Києва, код 38004897, код банку - 899998.
Виконання ухвали доручити Головному управлінню Державної казначейської служби України у м.Києві.
Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя: