Рішення № 83799406, 22.08.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.08.2019
Номер справи
826/10254/18
Номер документу
83799406
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

22 серпня 2019 року № 826/10254/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Мазур А.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу:

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якій остання просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. а) ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що по досягненню пенсійного віку, передбаченого ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон №1058), маючи пільговий стаж 13 років 9 місяців та 15 днів, ОСОБА_1 05.04.2018 року звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1. Зокрема, зазначив, що працював з 17.06.1983р. по 09.08.1983р. в шахті ім. Є.Т. Абакумова гірником з ремонту гірничних виробок 3 розряду з повним робочим днем в шахті; з 05.09.1983р. по 21.11.1983р. - у Шахтоуправлінні «Червона Зірка» Донецького виробничого об`єднання по видобутку вугілля гірником очисного забою 4 розряду підземним з повним робочим днем в шахті; з 13.03.1984р. по 16.04.1984р. - шахті ім. Димитрова ВО «Червоноармійськвугілля», яке перейменовано в ВП «Шахта « 5/6» ДП «Мирноградвугілля» гірником очисного забою 5 розряду підземним з повним робочим днем в шахті; з 06.06.1984р. по 12.08.1984р. - у Шахтоуправлінні «Червона Зірка» Донецького виробничого об`єднання по видобутку вугілля гірником очисного забою 4 розряду підземним з повним робочим днем в шахті; з 12.11.1984р. по 24.11.1986р. служив в Радянській Армії; з 15.06.1989р. по 30.09.1989р. - у Шахтоуправлінні «Червона Зірка» Донецького виробничого об`єднання по видобутку вугілля гірником очисного забою 5 розряду підземним з повним робочим днем в шахті; з 15.06.1989р. по 30.09.1989р. - у Шахтоуправлінні «Червона Зірка» Донецького виробничого об`єднання по видобутку вугілля гірським майстром з повним робочим днем в шахті; з 01.09.1984р. по 31.07.1991р. навчався в Донецькому політехнічному інституті; з 09.08.1991р. по 04.09.1996р. - у Шахтоуправлінні «Червона Зірка» Донецького виробничого об`єднання по видобутку вугілля гірником очисного забою 5 розряду підземним з повним робочим днем в шахті, гірський майстер з повним робочим днем в шахті, помічник начальника дільниці з видобутку вугілля.

Однак відповідач листом №14145/03 від 06.06.2018р. в призначенні пільгової пенсії відмовив, мотивуючи відмову відсутністю необхідного пільгового стачу через неможливість провести перевірку достовірності видачі пільгових довідок від 17.06.2014р. №16 ДП «Донецька вугільна енергетична компанія», №б/н від 27.05.2014р. Шахта ім. Абакумова, №140 від 20.06.2017р. ДП «Мирноградвугілля», так як ці підприємства розташовані на тимчасово окупованій території.

Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.07.2018р. залишено позовну заяву без руху та з метою дотримання процесуальних прав позивача надано йому строк на усунення недоліків позовної заяви.

Позивач в установлені строки недоліки позовної заяви усунув та надав суду уточнену позовну заяву.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.07.2018р. відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У наданому відзиві відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити з тих підстав, що позивачу було правомірно відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки, у нього відсутній необхідний пільговий стаж, передбачений п.1 ч.2 ст.114 Закону №1058. Відсутність пільгового стажу обґрунтовується відповідачем неможливістю провести перевірку достовірності видачі пільгових довідок від 17.06.2014р. №16 ДП «Донецька вугільна енергетична компанія», №б/н від 27.05.2014р. Шахта ім.Абакумова, №140 від 20.06.2017р. ДП «Мирноградвугілля», так як ці підприємства розташовані на тимчасово окупованій території. Також відповідач зазначав, що після 22.08.1992 р. стаж пільгової роботи підтверджується результатами атестації робочих місць за умовами праці.

Розглянувши подані документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом на підставі наявної у матеріалах справи копії трудової книжки встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працював з 17.06.1983р. по 09.08.1983р. в шахті ім. Є.Т. Абакумова гірником з ремонту гірничних виробок 3 розряду з повним робочим днем в шахті; з 05.09.1983р. по 21.11.1983р. - у Шахтоуправлінні «Червона Зірка» Донецького виробничого об`єднання по видобутку вугілля гірником очисного забою 4 розряду підземним з повним робочим днем в шахті; з 13.03.1984р. по 16.04.1984р. - шахті ім.Димитрова ВО «Червоноармійськвугілля», яке перейменовано в ВП «Шахта « 5/6» ДП «Мирноградвугілля» гірником очисного забою 5 розряду підземним з повним робочим днем в шахті; з 06.06.1984р. по 12.08.1984р. - у Шахтоуправлінні «Червона Зірка» Донецького виробничого об`єднання по видобутку вугілля гірником очисного забою 4 розряду підземним з повним робочим днем в шахті; з 12.11.1984р. по 24.11.1986р. служив в Радянській Армії; з 15.06.1989р. по 30.09.1989р. працював у Шахтоуправлінні «Червона Зірка» Донецького виробничого об`єднання по видобутку вугілля гірником очисного забою 5 розряду підземним з повним робочим днем в шахті; з 15.06.1989р. по 30.09.1989р. - у Шахтоуправлінні «Червона Зірка» Донецького виробничого об`єднання по видобутку вугілля гірським майстром з повним робочим днем в шахті; з 01.09.1984р. по 31.07.1991р. позивач навчався в Донецькому політехнічному інституті; з 09.08.1991р. по 04.09.1996р. працював у Шахтоуправлінні «Червона Зірка» Донецького виробничого об`єднання по видобутку вугілля гірником очисного забою 5 розряду підземним з повним робочим днем в шахті, гірський майстер з повним робочим днем в шахті, помічник начальника дільниці з видобутку вугілля.

05.04.2018р. позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ч.1 та п.1 ч.2 ст.114 Закону №1058.

Відповідач листом №14145/03 від 06.06.2018р. в призначенні пільгової пенсії відмовив, мотивуючи відмову відсутністю необхідного пільгового стажу через неможливість провести перевірку достовірності видачі пільгових довідок ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» від 17.06.2014р. №16, Шахта ім.Абакумова №б/н від 27.05.2014р. та ДП «Мирноградвугілля» №140 від 20.06.2017р., так як ці підприємства розташовані на тимчасово окупованій території.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, з урахуванням встановлених обставин, суд прийшов до наступних висновків.

Частиною 1 ст.114 Закону №1058 передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до п.1 ч.2 цієї ж статті Закону №1058, на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Відповідно до ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (надалі - Закон №1788), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 (надалі - Порядок №637), за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Підпунктом 1.1 п.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.1993р. за №58, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 р. за №110 встановлено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві,в установі,організації (далі - підприємство) усіх форм власності або у фізичної особи понад п`ять днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств,селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників,а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню.

Відповідно до п.20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Тобто з наведеного вбачається, що уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно надавати лише в разі, коли відсутні відповідні відомості в трудовій книжці.

Дослідивши наявні у матеріалах справи довідки ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» від 17.06.2014р. №16-166, відокремленого підрозділу «Шахта імені Єгора Трохимовича Абакумова» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» №б/н від 27.05.2014р. та ДП «Мирноградвугілля» №140 від 20.06.2017р., суд встановив, що вказані довідки відповідають вимогам Порядку №637, а зазначена в них інформація повністю дублює інформацію, яка міститься у трудовій книжці позивача.

Також суд враховує, що разом з вищевказаними довідками, позивачем були надані довідки №16-166/1 від 17.06.2014р., №б/н від 27.05.2014р. та №55 від 20.06.2017р., видані тими ж структурами, про заробітну плату для обчислення пенсії позивачу.

Крім того, позивачем надані довідки відокремленого підрозділу «Шахта « 5/6» Державного підприємства «Мирноградвугілля» №140 від 20.06.2017р., з якої вбачається, що відокремлений підрозділ «Шахта « 5/6» Державного підприємства «Мирноградвугілля» несе відповідальність за зберігання та видачу документів шахти Г. М . Димитрова виробничого об`єднання «Красноармейскуголь».

Також відокремленим підрозділом «Шахта імені Єгора Трохимовича Абакумова» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» надано довідку про структурні перейменування шахти імені Є.Т. Абакумова.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, від 18.11.2005 № 383 (надалі - Порядок №383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Підрозділом 1 розділу 1 Списку №1 виробництв, цехів, професій та посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956р. №1173, передбачено наступне: «Підземні роботи. Всі робітники, інженерно-технічні працівники і службовці, зайняті повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, руди, сланцю, нафти, озокериту, газу, графіту, азбесту, солі, слюди і інших рудних і нерудних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників і інших підземних споруд, а також всі працівники, зайняті повний робочий день під землею на обслуговуванні зазначених вище робітників і службовців (медперсонал підземних (здоровпунктів, працівники підземної телефонного зв`язку і т. д.)».

Підрозділом 1 розділу 1 Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991р. №10, передбачено: « 10100000 I. Гірничі роботи 10100000 Видобування корисних копалин. 10101000 1. Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень. 1010100 а) Всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах. 1010100 б) Керівники і спеціалісти підземних дільниць».

Підпунктами а) і б) пункту 1 розділу 1 Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991р. №10 передбачено: « 10100000 I. Підземні роботи в шахтах, рудниках і на копальнях по видобутку корисних копалин; в геологорозвідці; на дренажних шахтах; на будівництві шахт, рудників, копалень. 1010100 а) Всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах. 1010100 б) Керівники і спеціалісти підземних дільниць.»

Таким чином, з аналізу матеріалів справи та вищевказаних норм законодавства вбачається, що посади, на яких працював позивач, передбачені підрозділом 1 розділу 1 Списку №1 виробництв, цехів, професій та посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956р. №1173, підрозділом 1 розділу 1 Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991р. №10, та підпунктами а) і б) пункту 1 розділу 1 Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991р. №10, а тому за дотримання інших передбачених законодавством умов, періоди роботи позивача на вказаних посадах/роботах, має бути зараховані до стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах.

Що стосується посилання відповідача у його листі №14145/03 від 06.06.2018р. та відзиві на позов, на те, що довідки, видані на тимчасово окупованій території не можуть бути взяті до уваги, суд керується наступним.

Відповідно до частин 1-3 статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Водночас, у 1971 році Міжнародний суд Організації Об`єднаних Націй (далі - ООН) у документі «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначив, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Відповідно до ст. 17 Закону України від 23.02.2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», практика Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) має застосовуватися при розгляді справ як джерело права.

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) розвиває цей принцип у своїй практиці. Наприклад, у справах «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016). "Зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного, - вважають судді ЄСПЛ, - Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».

Тому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.

Відсутність у відповідача можливості здійснити перевірку відомостей на підприємстві, яке знаходиться на непідконтрольній українській владі території, не може бути підставою для відмови особі у реалізації наявного у нього права на пенсійне забезпечення

Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

Тобто в розрізі даної справи та за умови підтвердження трудового стажу, як громадянин України, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 28 серпня 2018 року у справі № 175/4336/16-а, від 25 вересня 2018 року у справі №242/65/17.

У зв`язку з цим, суд приходить до висновку, що відповідач безпідставно не врахував при розгляді питання про призначення позивачу пільгової пенсії, довідки, видані ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» №16-166 від 17.06.2014р., Відокремленим підрозділом «Шахта імені Єгора Трохимовича Абакумова» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» №б/н від 27.05.2014р. та Відокремленим підрозділом «Шахта « 5/6» Державного підприємства «Мирноградвугілля» №140 від 20.06.2017р.

Що стосується підтвердження стажу пільгової роботи результатами атестації робочих місць за умовами праці, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону №1058, на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Пунктом 3 Порядку №383, до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту п.1 ч.2 ст.114 Закону №1058, є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку №1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права викладено раніше Верховним Судом України, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 10 вересня 2013 року (справа №21-183а13), та Верховним Судом, зокрема, у постанові від 23 січня 2018 року (справа №732/2003/14) та від 06 вересня 2018 року (справа №599/1425/16-а).

Атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992р. №442 (надалі - Порядок №442) та розробленими на виконання вказаної постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими Постановою Міністерства праці України від 01.09.1992р. №41.

Відповідно до п.п.2-4 Порядку №442, основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах. Атестація проводиться згідно з цим Порядком та методичними рекомендаціями щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, що затверджуються Мінсоцполітики і МОЗ. Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п`ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації. Позачергово атестація проводиться у разі докорінної зміни умов і характеру праці з ініціативи роботодавця, профспілкового комітету, трудового колективу або його виборного органу, органів Держпраці.

Пунктом 10 Порядку №442 передбачено, що результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Підпунктами 4.1-4.4 Порядку №383 визначено, що зазначена постанова №442 набула чинності з 21.08.92р. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.

Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника (п.4.2).

У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (п.4.3).

Якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (п.4.4).

Як вбачається з наявного у матеріалах справи наказу №119-к від 18.02.1997р. та Додатку №1 до цього наказу, на Шахтоуправлінні «Червона Зірка» Донецького виробничого об`єднання по видобутку вугілля була проведена атестація робочих місць та зазначеним наказом затверджений перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій та посад, працівникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення.

Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що періоди роботи позивача на пільгових посадах у період з 21.08.1992р. по 04.09.1996р. підлягають зарахуванню до стажу останнього, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Зважаючи на викладене вище, суд приходить до висновку, що періоди роботи позивача з 17.06.1983р. по 09.08.1983р. в шахті ім. Є.Т. Абакумова гірником з ремонту гірничних виробок 3 розряду з повним робочим днем в шахті; з 05.09.1983р. по 21.11.1983р. - у Шахтоуправлінні «Червона Зірка» Донецького виробничого об`єднання по видобутку вугілля гірником очисного забою 4 розряду підземним з повним робочим днем в шахті; з 13.03.1984р. по 16.04.1984р. - шахті ім. Димитрова ВО «Червоноармійськвугілля», яке перейменовано в ВП «Шахта « 5/6» ДП «Мирноградвугілля» гірником очисного забою 5 розряду підземним з повним робочим днем в шахті; з 06.06.1984р. по 12.08.1984р. - у Шахтоуправлінні «Червона Зірка» Донецького виробничого об`єднання по видобутку вугілля гірником очисного забою 4 розряду підземним з повним робочим днем в шахті; з 15.06.1989р. по 30.09.1989р. - у Шахтоуправлінні «Червона Зірка» Донецького виробничого об`єднання по видобутку вугілля гірником очисного забою 5 розряду підземним з повним робочим днем в шахті; з 15.06.1989р. по 30.09.1989р. - у Шахтоуправлінні «Червона Зірка» Донецького виробничого об`єднання по видобутку вугілля гірським майстром з повним робочим днем в шахті; з 09.08.1991р. по 04.09.1996р. - у Шахтоуправлінні «Червона Зірка» Донецького виробничого об`єднання по видобутку вугілля гірником очисного забою 5 розряду підземним з повним робочим днем в шахті, гірський майстер з повним робочим днем в шахті, помічник начальника дільниці з видобутку вугілля, підлягають зарахуванню до стажу позивача, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Щодо зарахування до стажу позивача, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, періодів навчання у Донецькому політехнічному інституті та служби в Радянській Армії, суд керується наступним.

Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Підпунктом «д» пункту 1 статті 56 Закону №1788 та ст.ст.40-43 Закону України «Про освіту» передбачено, що до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, зараховується навчання у вищих і середніх навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Відповідно до абзацу 2 части 1 ст.8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Водночас, частиною 2 статті 24 Закону №1058 встановлено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфіковано обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

За умовами частини 4 статті 24 Закону №1058 періоди трудової діяльності та інші періоди, враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків передбачених цим Законом.

На час навчання та проходження позивачем служби в лавах Радянської Армії, порядок визначення трудового стажу, який давав право на пенсію за віком регулювався Постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 року №590 «Про затвердження положення про порядок призначення та виплати державних пенсій» (надалі - Порядок №590).

Підпунктами «і» та «к» пункту 109 цього Порядку №590 визначено, що крім роботи в якості робітника або службовця в загальний стаж роботи зараховується також: і) навчання у вищих навчальних закладах, середніх спеціальних закладах (технікумах, педагогічних та медичних училищах і т.д.), партійних школах, совпартшколах, школах профрухів, на робфаках, перебування в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі; к) служба у складі Збройних Сил СРСР і перебування в партизанських загонах; служба у військах і органах ВЧК, ОГПУ, НКВД, НКГБ, МГБ, Комітету державної безпеки при Раді Міністрів СРСР, Міністерства охорони громадського порядку СРСР, міністерств охорони громадського порядку союзних республік, Міністерства внутрішніх справ СРСР, міністерств внутрішніх справ союзних республік; служба в органах міліції.

При призначенні пенсії по старості періоди, вказані у підпункті «і», зараховуються в стаж за умови, якщо цим періодам передувала робота в якості робочого або службовця, або служба у складі Збройних Сил СРСР, або інша служба, вказана в підпункті «к»

При призначенні на пільгових умовах або в пільгових розмірах пенсій по старості та інвалідності робітникам і службовцям, які працювали на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці та в гарячих цехах і на інших роботах з важкими умовами праці (підпункти "а" і "б" пункту 16), і пенсій у зв`язку з втратою годувальника членам їх сімей, а також пенсій по старості працівницям підприємств текстильної промисловості (підпункт "в" пункту 16) періоди, зазначені в підпунктах "к" і "л", прирівнюються за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії або до роботи, яка передувала даному періоду, або до роботи, яка слідувала за закінченням цього періоду. Період, зазначений у підпункті "з", прирівнюється до роботи, яка слідувала за закінченням цього періоду.

У випадках призначення пенсій на пільгових умовах або в пільгових розмірах (підпункти "а", "б" і "в" пункту 91) робота чи інша діяльність, прирівнюється до роботи, що дає право на зазначені пенсії, враховується в розмірі, що не перевищує наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах або в пільгових розмірах.

Як вбачається з записів у трудовій книжці позивача, та підтверджується наявною у матеріалах справи копією диплому НОМЕР_1 , позивач к період з 01.09.1984р. по 31.07.1991р. навчався у Донецькому політехнічному інституті за спеціальністю технологія і комплексна механізація підземної розробки родовищ корисних копалин та по закінченню навчання йому було присвоєно кваліфікацію гірничого інженера.

З записів у трудовій книжці позивача та його військового квитка НОМЕР_2 , виданого Пролетарським м. Донецьк районним військовим комісаріатом Донецької області 12.10.1984р., що знаходиться у матеріалах справи, вбачається, що позивач у період з 12.11.1984р. по 24.11.1986 р. проходив службу в Радянській армії.

Таким чином за нормами законодавства, що діяло у період проходження позивачем служби у складі Збройних сил СРСР та навчання в інституті, час проходження служби у складі Збройних сил СРСР та навчання у вищих навчальних закладах зараховувався до загального стажу роботи.

Як було встановлено судом, періоду служби в Радянській армії позивача (12.11.1984р. по 24.11.1986р.) спочатку передувала робота у Шахтоуправлінні «Червона Зірка» Донецького виробничого об`єднання по видобутку вугілля гірником очисного забою 4 розряду підземним з повним робочим днем в шахті (06.06.1984р. по 12.08.1984р.), а безпосередньо перед призовом передувало навчання у Донецькому політехнічному інституті (з 01.09.1984р.). Після закінчення періоду служби в Радянській армії позивач продовжив навчання у Донецькому політехнічному інституті та після його закінчення здобув кваліфікацію «гірничий інженер».

Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для зарахування періоду служби в Радянській армії позивача (12.11.1984р. по 24.11.1986р.) до стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах.

Щодо зарахування до стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, періоду навчання позивача у Донецькому політехнічному інституті, суд зазначає, що таке зарахування не було передбачено ні законодавством, яке діяло у період такого навчання, ні діючим на даний момент законодавством.

Щодо суті позовних вимог суд зазначає наступне.

Обираючи спосіб захисту порушеного права, слід врахувати положень статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Отже, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Зважаючи на природу та підстави даного спору та, оскільки спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення, з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для виходу за межі позовних вимог, визнання протиправною та скасування відмови відповідача у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах по Списку №1, відповідно до підпункту 1 пункту 2 статті 114 Закону України «Про обов`язкове державне пенсійне страхування», оформленої листом №14145/03 від 06.06.2018р.

Водночас, що вимоги позивача про зобов`язання відповідача призначити пенсію, суд звертає увагу, що судом не обчислюється дійсний загальний та спеціальний стаж позивача, у зв`язку з чим відсутні підстави для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві призначити пенсію позивачу за віком на пільгових умовах за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Більше того, обрахунок загального страхового стажу та стажу на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №1 (який може бути зараховано позивачу до стажу роботи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах) є дискрецією Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 06 березня 2018 року у справі №754/14898/15-а.

Зважаючи на вищевикладене, з`ясувавши характер спірних правовідносин сторін, характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб, суд приходить до висновку, що порушене право позивача підлягає судовому захисту також шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути питання про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням висновків суду.

Частиною 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 щодо застосування відповідачем обмежень граничного розміру у вигляді не проведення перерахунку та індексації при нарахуванні та виплаті позивачу щомісячного пенсійного забезпечення з 24.12.2015р. та щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з 24.12.2015р. здійснити нарахування та виплату позивачу щомісячного грошового забезпечення без обмежень граничного розміру пенсій у вигляді перерахунку та індексації з урахуванням проведених виплат, задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст.2, 3, 5, 19,77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Будьварно - Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) у призначенні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) пенсії на пільгових умовах по Списку №1, відповідно до підпункту 1 пункту 2 статті 114 Закону України «Про обов`язкове державне пенсійне страхування» з 05.04.2018р., оформленої листом №14145/03 від 06.06.2018р.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Будьварно - Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) повторно розглянути питання про призначення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням висновків, зроблених судом.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) понесені витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Будьварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя А.С. Мазур