
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
22 серпня 2019 року м. Ужгород№ 260/841/19 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши в письмовому провадження в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання рішення протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виноградівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, в якому просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Виноградівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України, оформлене протоколом №072250001471 від 31.05.2019 р., про відмову в призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного спеціального стажу роботи та зобов`язати відповідний (повноважений) орган Пенсійного фонду України призначити, провести нарахування та виплату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканці АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до п. "д" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з 17.05.2019 року.
Заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що 17 травня 2019 року вона звернулася до органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, долучивши при цьому всі необхідні документи. Незважаючи на це, протоколом Виноградівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області у призначенні пенсії їй було відмовлено з мотивів відсутності права на отримання такої. З таким рішенням суб`єкта владних повноважень вона не згодна, оскільки наявний в неї спеціальний стаж для отримання пенсії згідно п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» підтверджується відомостями трудової книжки, де, в тому числі зазначено інформацію про виконання норм обслуговування, довідкою підприємства, а також результатами проведеної органом Пенсійного фонду України зустрічної перевірки, відповідно до якої жодних розбіжностей з первинними документами виявлено не було.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 24 червня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 липня 2019 року відповідача - Виноградівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області замінено на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.
12 липня 2019 року відповідач надіслав до суду відзив на позов №9606/07.02 від 08.07.2019 р., в якому проти заявлених позовних вимог заперечив та просив у задоволенні позову відмовити, аргументуючи безпідставністю такого. Зокрема, зазначив, що необхідними умова для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах на підставі п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є встановлення факту перебування такої на посаді доярки не менше 20 років та виконання встановлених норм обслуговування. При цьому основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності такої або відповідних записів у ній стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Тому у разі відсутності в наданій трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств. При цьому стосовно жінок, які працювали доярками, в довідці має бути вказано виконання встановлених норм обслуговування. При зверненні ОСОБА_1 за призначенням пенсії було подано трудову книжку, довідки та свідоцтво про укладення шлюбу. Однак записи трудової книжки не містять відомостей про виконання встановлених норм обслуговування корів. Первинними документами, що підтверджують факт встановлення та виконання норм обслуговування, є колективний договір, положення про оплату праці, наряди обліку об`єму виконаних робіт, табель обліку відпрацьованого часу, відомості нарахування заробітної плати. При проведенні зустрічної перевірки відомостей про виконання доярками норм обслуговування в ТОВ «Шаланківське» такі встановити було неможливо у зв`язку з закінченням терміну зберігання первинних документів. А тому в органу Пенсійного фонду України виник сумнів щодо правдивості відомостей довідки №36 від 10.05.2019 р.
22 липня 2019 року позивач надіслала до Закарпатського окружного адміністративного суду відповідь на відзив б/н від 17.07.2018 р., відповідно до змісту якої вважає безпідставними твердження відповідача про відсутність в трудовій книжці відомостей про виконання встановлених норм обслуговування корів, оскільки вони суперечать наявній в матеріалах справи копії такої. Дані відомості підтверджуються також довідкою підприємства №36 від 10.05.2019 р.
Дослідивши подані сторонами документи та матеріали справи, розглянувши доводи сторін, наведені ними в письмових заявах, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 17 травня 2019 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернулася до Виноградівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (далі - Виноградівське ОУПФУ) із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та долучила до такої трудову книжку колгоспника від 30.06.1975; довідки №№34, 35, 36 від 10.05.2019 р. та свідоцтво про шлюб № НОМЕР_2 (арк. спр. 14 - 17, 21 - 23).
За результатами розгляду поданої заяви Виноградівським ОУПФУ відмовлено у призначенні ОСОБА_1 пенсії у зв`язку з відсутністю права на призначення такої (арк. спр. 20).
Повідомленням №4391/04 від 31.05.19 р. Виноградівське ОУПФУ проінформувало ОСОБА_1 про прийняте рішення, а також зазначило, що за результатами проведеної 27 травня 2019 року зустрічної перевірки стажу роботи встановлено неможливість перевірити відомості щодо виконання доярками встановлених норм обслуговування корів у зв`язку з закінченням терміну зберігання таких (арк. спр. 18 - 19).
Не погоджуючись із зазначеним рішенням, ОСОБА_1 звернулася з даним адміністративним позовом до суду.
Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 частини першої Європейської соціальної хартії випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Ст. 46 Конституції України також передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови призначення пенсії за віком визначаються нормами ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058). Так, зазначеною статтею передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.
Закон України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 р. (далі - Закон №1788) передбачає право певних категорій громадян на отримання пенсії за віком на пільгових умовах.
Так, зокрема, відповідно до п. «д» ст. 13 Закону №1788, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, в тому числі, жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування. Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Зазначене узгоджується також з пп. 5 п. 2 ст. 114 Закону №1058.
На час звернення ОСОБА_1 до органу Пенсійного фонду України за призначенням пенсії Кабінет Міністрів України не визначив порядок встановлення норм обслуговування, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «д» ст. 13 Закону №1788.
Згідно ч. 2 ст. 24 Закону страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Ч. 4 ст. 24 Закону визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Судом встановлено, що на момент звернення до органу Пенсійного фонду ОСОБА_1 вже виповнилося 55 років, вона мала стаж роботи на посаді доярки 27 років 6 місяців 7 днів.
Дані обставини сторонами не оспорюються.
Прийняте рішення відповідач обґрунтовує виключно тим, що позивачем не було надано доказів виконання встановлених норм обслуговування, що є необхідною умовою для призначенні пенсії на пільгових умовах на підставі п. «д» ст. 13 Закону №1788.
Однак суд не може погодитися з таким твердженням органу Пенсійного фонду з огляду на наступне.
Нормами ст. 62 Закону №1788 встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Вказане кореспондується також з положеннями п. 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України №58 від 29.07.1993р. (далі - Інструкція) та постанови Ради Міністрів СРСР від 21.04.1975 р. №310 «Про трудові книжки колгоспників» (далі - Постанова №310).
Згідно п. 5 Постанова №310 в трудову книжку колгоспника вносяться, в тому числі, відомості про трудову участь, а саме, прийнятий в колгоспі річний мінімум трудової участі в суспільному господарстві, та стан його виконання.
З матеріалів справи вбачається та не заперечується відповідачем, що позивач при зверненні за призначенням пенсії подала трудову книжку колгоспника та довідки ТОВ «Шаланківське» щодо періоду роботи ОСОБА_1 в якості доярки на тваринницькій фермі та відомості про кількість вироблених трудоднів (людиноднів) (арк. спр. 16 - 17, 21 - 23).
Дослідивши надану позивачем в якості доказу трудову книжку колгоспника ОСОБА_1 , судом встановлено, що в такій наявні відомості щодо трудової участі в суспільному господарстві із зазначенням року, прийнятого колгоспом річного мінімуму трудової участі в суспільному господарстві, а також щодо виконуваного власником трудової книжки річного мінімуму трудової участі в суспільному господарстві. Такі відомості завірені печаткою колгоспу.
Вказані дані узгоджуються також з відомостями довідки ТОВ «Шаланківське» №34 від 10.05.2019 р. (арк. спр. 23).
Відповідно до відомостей трудової книжки колгоспника ОСОБА_1 встановлений мінімум виконувала та перевиконувала.
Більше того, під час проведеної Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області зустрічної перевірки в колгоспі ім. Леніна (ТОВ «Шаланківське») за період з 1975 р. по 2003 р. посадовими особами органу Пенсійного фонду було перевірено, в тому числі, книги обліку трудового стажу та заробітку членів колгоспу, в яких чітко зазначені роки з 1975 по 2000 рік, встановлений мінімум на кожен рік, відпрацьовані людинодні, з 1977 року у позивача зазначена посада «доярка». Вказане засвідчується наявним в матеріалах справи актом про результати зустрічної перевірки №111 від 27.05.2019 р. (арк. спр. 26 - 29).
Згідно з висновками зазначеного акту за результатами перевірки довідки №36 від 10 травня 2019 року про пільговий страж та довідки №34 від 10 травня 2019 року про кількість відпрацьованих людиноднів гр. ОСОБА_1 в колгоспі ім. Леніна та ТОВ «Шаланківське» розбіжностей з первинними документами не виявлено.
Тому суд вважає, що у відповідача не було підстав вважати, що ОСОБА_1 при зверненні за призначенням пенсії не надала доказів виконання нормативу обслуговування.
Ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ч. 1 ст. 77 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідності до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Жодних належних доказів на підтвердження відсутності підстав для призначення пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідач не надав.
Суд зазначає, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці чи у довідці. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 21.02.2018 року у справі №687/975/17.
Отже, провівши правовий аналіз законодавчих актів, що регулюють спірні правовідносини, враховуючи обставини справи, суд вважає, що в ОСОБА_1 на момент звернення із заявою до Виноградівського ОУПФУ був необхідний страховий стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «д» ст. 13 Закону №1788, а тому відмова відповідача у призначенні такої є протиправною.
З огляду на наведене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, підтверджуються належними доказами, а тому підлягають задоволенню.
Згідно вимог ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ - 20453063) про визнання рішення протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Виноградівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України, оформлене протоколом №072250001471 від 31.05.2019 р., про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного спеціального стажу роботи.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області призначити, провести нарахування та виплату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканці АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п. "д" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з 17.05.2019 року.
4. Стягнути із Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ - 20453063) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань 768 грн. 40 коп. (Сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.) судових витрат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається у відповідності до вимог п. 15.5 ч. 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України (у редакції Закону №2147-VІІІ від 03.10.2017 року).
СуддяР.О. Ващилін