Рішення № 83798195, 14.08.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.08.2019
Номер справи
620/1268/19
Номер документу
83798195
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 серпня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/1268/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Падій В.В.,

за участю секретаря Пархомчука Д.А.,

представника позивача Коробки І.М. ,

представника відповідача Полегешко Л.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, за правилами загального позовного провадження, справу за адміністративним позовом Спеціального авіаційного загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій до Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в частині,

У С Т А Н О В И В:

Спеціальний авіаційний загін Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Чернігівській області (далі - ГУ ДФС у Чернігівській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Чернігівській області від 18.02.2019 №0009335105 в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 567789,59 грн. (нарахування штрафу у розмірі 10% у сумі 46666,67 грн. за затримку реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування №15 (номер коригованої податкової накладної від 31.12.2018 №241 на суму 466666,67 грн.); нарахування штрафу у розмірі 10% у сумі 521122,92 грн. за затримку реєстрації зведеної податкової накладної від 31.12.2018 №447 на суму 5211229,17 грн.).

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що з метою реєстрації податкових накладних в межах строку, встановленого Податковим кодексом України для реєстрації таких накладних, платником податку були вчинені всі необхідні дії, однак податкові накладні не були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, та, у порушення вимог абзацу 10 пункту 201.10. статті 201 Податкового кодексу України, в межах операційного дня, коли податкові накладні відправлені на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних, Державною фіскальною службою України квитанції про прийняття (неприйняття або зупинення їх реєстрації) позивачу надіслано не було. Вважає, що позивач не може бути притягнутий до відповідальності за порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної, якщо ним вчинено всі дії щодо реєстрації податкових накладних в межах встановлених Податковим кодексом України строків для реєстрації таких податкових накладних, однак така реєстрація не відбулася з причин, не залежних від платника податку.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено її розгляд за правилами загального позовного провадження та відповідачу встановлено п`ятнадцятиденний строк, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, для подання відзиву на позовну заяву або заяви про визнання позову.

ГУ ДФС у Чернігівській області, в межах встановленого судом строку, подано відзив на позов, в якому останнім зазначено про правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення з підстав, що актом камеральної перевірки від 29.01.2019 №128/25-01-051-05/33965532 встановлено порушення граничних строків реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування від 31.12.2018 №15 (повинен бути зареєстрований до 15.01.2019, фактична реєстрація відбулась 16.01.2019) та податкової накладної від 31.12.2018 №447 (повинна бути зареєстрована до 15.01.2019, фактична реєстрація відбулась 17.01.2019). Вказують, що позивачем не надано суду жодних належних та допустимих доказів на підтвердження відсутності таких квитанцій протягом 14-15 січня 2019 року та вчинення позивачем будь-яких активних дій, які спрямовані на отримання квитанцій №1 протягом цього часу.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій останній зазначив про хибність тверджень відповідача, викладених у відзиві на позов, оскільки підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику є дата та час, зафіксовані у квитанції. Квитанція №1 до податкової накладної №447 підтверджує дату - 14.01.2019 та час - 15:12:38; квитанція №1 до розрахунку коригування №15 - дату 15.01.2019 та час - 08:36:12 надання позивачем податкової накладної та розрахунку коригування до центрального рівня ДФС України на обробку. Отже податкова накладна та розрахунок коригування були складені та внесені позивачем до ЄРПН своєчасно, однак протягом операційного дня платникові податку не надіслано квитанцій, що підтверджують їх прийняття або неприйняття. Відповідачем не враховано абзацу 13 пункту 201.10 статті 201 ПК України, якою визначено, що якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі та просив суд у їх задоволенні відмовити з підстав, викладених у відзиві на позов.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Частина 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Судом встановлено, що Спеціальний авіаційний загін Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій створений Державною службою України з надзвичайних ситуацій України, що підтверджується його Статутом, затвердженим 28.10.2016 головою Державної служби України з надзвичайних ситуацій України (а.с.16-23).

ГУ ДФС у Чернігівській області проведено камеральну перевірку Спеціального авіаційного загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, виписаних за період липень 2017 року, грудень 2018 року.

За результатами перевірки складено акт дотримання строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 29.01.2019 року №128/25-01-51-05/33965532 (а.с.25).

Актом встановлено, що Спеціальним авіаційним загоном Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій порушено пункт 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, зокрема, реєстрація податкової накладної від 31.12.2018 №447 та розрахунку коригування від 31.12.2018 №15 в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснена з порушенням терміну їх реєстрації на два та один календарних днів (а.с.25).

Спеціальним авіаційним загоном Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій 04.02.2019 направлені ГУ ДФС у Чернігівській області заперечення до акту камеральної перевірки, в яких останній не погодився з висновками, викладеними в акті камеральної перевірки з підстав, що згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику є дата та час, зафіксовані у квитанції. Відповідно до квитанції податкова накладна від 31.12.2018 №447 була доставлена до центрального рівня податкового органу 14.01.2019 о 15 год. 12 хв., а квитанція про неприйняття податкової накладної надійшла до позивача тільки 16.01.2019 о 15 год. 22 хв. Розрахунок коригування від 31.12.2018 №15 відповідно до квитанції було доставлено до центрального рівня податкового органу 15.01.2019 о 08 год. 36 хв.; повідомлення про неприйняття розрахунку коригування від 31.12.2018 №15 надійшло позивачу тільки 16.01.2019 о 16 год. 05 хв., а тому вважає, що оскільки протягом операційного дня платник податку не отримав квитанцій, що підтверджують прийняття або неприйняття податкової накладної, а тому спірні податкова накладна та розрахунок коригування вважаються зареєстрованими.

ГУ ДФС у Чернігівській області листом від 14.02.2019 №2328/10/25-01-51-05-15 повідомило позивача, що заперечення до акту камеральної перевірки розглянуті та зроблено висновок, що аргументи викладені в запереченнях не є обґрунтованими та не можуть бути враховані для визначення результатів перевірки, а тому висновки, викладені в акті камеральної перевірки від 29.01.2019 №128/25-01-51-05/33965532, залишені без змін.

На підставі акту камеральної від 29.01.2019 №128/25-01-51-05/33965532 ГУ ДФС у Чернігівській області винесено податкове повідомлення-рішення від 18.02.2019 №0009335105 в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 567789 (п`ятсот шістдесят сім тисяч сімсот вісімдесят дев`ять) грн. 59 коп. (нарахування штрафу у розмірі 10% у сумі 46666 (сорок шість тисяч шістсот шістдесят шість) грн. 67 коп. за затримку реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування №15 (номер коригованої податкової накладної від 31.12.2018 №241 на суму 466666 (чотириста шістдесят шість тисяч шістсот шістдесят шість) грн. 67 коп.; нарахування штрафу у розмірі 10% у сумі 521122 (п`ятсот двадцять одна тисяча сто двадцять дві) грн. 92 коп. за затримку реєстрації зведеної податкової накладної від 31.12.2018 №447 на суму 5211229 (п`ять мільйонів двісті одинадцять тисяч двісті двадцять дев`ять) грн. 17 коп.) (а.с.35, 36).

Спеціальним авіаційним загоном Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій 21.02.2019 подана скарга №90/01-37/660 на податкове повідомлення - рішення від 18.02.2019 №0009335105 до Державної фіскальної служби України (а.с.37-40).

Рішенням про результати розгляду скарги від 18.04.2019 №18309/6/99-99-11-06-01-25 ДФС України податкове повідомлення - рішення від 18.02.2019 №0009335105 залишено без змін, а скарга - без задоволення (а.с.41-42).

Вирішуючи даний спір, суд зважає на таке.

Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України (далі - ПК України, в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Пункт 201 ПК України встановлює, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Розмір штрафних санкцій сторонами не оспорюється.

Судом встановлено, що позивачем направлено до центрального рівня податкового органу на реєстрацію податкову накладну від 31.12.2018 №447 14.01.2019 о 15:12:38, що підтверджується квитанцією №1, а квитанція про неприйняття податкової накладної надійшла до позивача тільки 16.01.2019 о 15 год. 22 хв. (а.с.43); розрахунок коригування від 31.12.2018 №15 відповідно до квитанції №1 було доставлено до центрального рівня податкового органу 15.01.2019 о 8:36:12, повідомлення про неприйняття розрахунку коригування від 31.12.2018 №15 надійшло позивачу тільки 16.01.2019 о 16 год. 05 хв.

Обставина, що податкова накладна від 31.12.2018 №447 була направлена позивачем 14.01.2019 о 15:12:38, а розрахунок коригування від 31.12.2018 №15 було доставлено до центрального рівня податкового органу 15.01.2019 о 8:36:12 представником відповідача не заперечується.

Спір виник з підстав несвоєчасного отримання позивачем квитанцій відповідача про неприйняття податкової накладної від 31.12.2018 №447 та розрахунку коригування від 31.12.2018 №15. Позивач стверджує, що отримав вищевказані квитанції відповідача тільки відповідно 16.01.2019 о 15 год. 22 хв. та 16.01.2019 о 16 год. 05 хв., а тому не зміг своєчасно виправити документи та повторно їх направити у строк, передбачений ПК України, а отже відсутня вина позивача у несвоєчасній реєстрації податкових накладних.

Відповідач стверджує, що квитанції про неприйняття документів були сформовані ним своєчасно, з дотриманням вимог ПК України, зокрема, квитанція №1 про неприйняття податкової накладної від 31.12.2018 №447, у зв`язку з наявністю помилок, сформована 14.01.2019 о 15:12:38 та відправлена позивачу автоматично в цей же час, проте позивачем вона не була прийнята своєчасно, а тільки 16.01.2019 в 15:22.

Квитанція №1 про неприйняття розрахунку коригування від 31.12.2018 №15 у зв`язку з виявленими помилками була сформована 15.01.2019 о 08:36:12 і автоматично була направлена позивачу в цей же час, проте позивачем вона також не була прийнята своєчасно, а тільки 16.01.2019 о 16:05.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, як це передбачено пунктом 201.10 статті 201 ПК України, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок №1246, в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр).

Так, згідно з положеннями пунктів 2 - 4 Порядку №1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації; розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) - електронний документ, який складається платником податку до податкової накладної відповідно до вимог Кодексу в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації; операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Операційний день триває з 0 до 23-ї години. До Реєстру вносяться відомості щодо податкових накладних та/або розрахунків коригування, які прийняті до Реєстру та підлягають реєстрації, реєстрацію яких зупинено, а також щодо яких комісією, визначеною пунктом 201.16 статті 201 Кодексу (далі - комісія), прийнято рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації.

Згідно з пунктами 10 та 11 Порядку №1246 після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця); після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пунктів 12 та 13 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться визначені цим пунктом перевірки, за результатами яких формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Пунктом 14 Порядку №1246 встановлено, що квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Суд зауважує, що в Порядку №1246 не міститься визначення поняття «реєстрація податкової накладної», натомість, за визначенням підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України ЄРПН - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Наведені норми законодавства дають підстави для висновку, що в процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування); 2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН.

Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДФС, та/або безпосередніх дій працівників ДФС, на яку (які) платник податку не має впливу.

У цьому контексті встановлена нормою пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України відповідальність платника податку на додану вартість за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та /або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, у вигляді накладення штрафу може застосовуватися тільки в разі, якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) ДФС у строк, встановлений цією статтею.

Крім того суд зауважує, що основні організаційно-правові засади обміну електронними документами між суб`єктами господарювання та ДФС визначає Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 №557 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за № 959/30827 (далі - Порядок №557).

Відповідно до пунктів 8, 9, 11 Розділу II. Загальні вимоги щодо електронного документообігу Порядку №557 у разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка. Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня або за 1 годину до його закінчення. Перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.

У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, зазначеної у пункті 10 цього розділу, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується. На першу квитанцію накладається електронна печатка контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в контролюючому органі.

Якщо автору протягом встановленого строку після відправки електронного документа не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом.

Водночас, наявні матеріали справи підтверджують своєчасність подання позивачем податкової накладної від 31.12.2018 №477 та розрахунку коригування від 31.12.2018 №15 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З інформації з програмного забезпечення «Медок» «Властивості документа. Податкова накладна від 31.12.2018 №447 та «Властивості документа. Розрахунок коригування від 31.12.2018 №15 випливає, що позивач отримав квитанції про не прийняття вказаних документів відповідно 16.01.2019, жодних інших квитанцій протягом 14.01.2019 - 15.01.2019 позивачем не було отримано, що свідчить про невчинення контролюючим органом необхідних дій щодо направлення позивачу протягом операційного дня квитанцій про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, оскільки програмне забезпечення контролюється ДФС, на яку платник податку не має впливу.

Ураховуючи викладене, суд, з урахуванням встановлених у справі обставин, дійшов висновку про необґрунтованість нарахованого штрафу відповідно до статті 120-1 ПК України щодо несвоєчасної реєстрації податкової накладної від 31.12.2018 №447 та розрахунку коригування від 31.12.2018 №15, що свідчить про протиправність податкового повідомлення - рішення від 18.02.2019 №0009335105 в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 567789 (п`ятсот шістдесят сім тисяч сімсот вісімдесят дев`ять) грн. 59 коп. (нарахування штрафу у розмірі 10% у сумі 46666 (сорок шість тисяч шістсот шістдесят шість) грн. 67 коп. за затримку реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування №15 (номер коригованої податкової накладної від 31.12.2018 №241 на суму 466666 (чотириста шістдесят шість тисяч шістсот шістдесят шість) грн. 67 коп.; нарахування штрафу у розмірі 10% у сумі 521122 (п`ятсот двадцять одна тисяча сто двадцять дві) грн. 92 коп. за затримку реєстрації зведеної податкової накладної від 31.12.2018 №447 на суму 5211229 (п`ять мільйонів двісті одинадцять тисяч двісті двадцять дев`ять) грн. 17 коп.), оскільки відповідач, як суб`єкт владних повноважень, приймаючи зазначений акт індивідуальної дії діяв без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, що призвело до безпідставного застосування до позивача фінансових санкцій у вигляді штрафу.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач належним чином не виконав обов`язок щодо доказування та не довів правомірність прийнятого ним спірного рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадови чи службова особа, а тому суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Чернігівській області на користь Спеціального авіаційного загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій судовий збір у сумі 8516 (вісім тисяч п`ятсот шістнадцять) грн. 84 коп.

Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Спеціального авіаційного загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій до Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в частині - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Чернігівській області від 18.02.2019 №0009335105 в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 567789 (п`ятсот шістдесят сім тисяч сімсот вісімдесят дев`ять) грн. 59 коп. (нарахування штрафу у розмірі 10% у сумі 46666 (сорок шість тисяч шістсот шістдесят шість) грн. 67 коп. за затримку реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування №15 (номер коригованої податкової накладної від 31.12.2018 №241 на суму 466666 (чотириста шістдесят шість тисяч шістсот шістдесят шість) грн. 67 коп.; нарахування штрафу у розмірі 10% у сумі 521122 (п`ятсот двадцять одна тисяча сто двадцять дві) грн. 92 коп. за затримку реєстрації зведеної податкової накладної від 31.12.2018 №447 на суму 5211229 (п`ять мільйонів двісті одинадцять тисяч двісті двадцять дев`ять) грн. 17 коп.).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Чернігівській області на користь Спеціального авіаційного загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій судовий збір у сумі 8516 (вісім тисяч п`ятсот шістнадцять) грн. 84 коп.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, через Чернігівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду у повному обсязі виготовлено 22.08.2019.

Позивач: Спеціальний авіаційний загін Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій, вул. Космонавтів, 90, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600, код ЄДРПОУ - 33965532.

Відповідач: Головне управління ДФС у Чернігівській області, вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ - 39392183.

Суддя В.В. Падій