Рішення № 83798055, 22.08.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2019
Номер справи
520/457/19
Номер документу
83798055
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

22 серпня 2019 р. № 520/457/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сагайдака В.В.,

за участі: секретаря судового засідання - Югова С.А.,

представника позивача - Довгого В.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Північно-східного офісу Держаудитслужби (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 4 під., 11 пов., код ЄДРПОУ 40478572) до Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України (61026, м. Харків, вул. Тваринників, буд. 1-А, код ЄДРПОУ 00497199) про стягнення коштів ,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, Північно-східний офіс Держаудитслужби, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:

стягнути з Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України (код ЄДРПОУ 00497199) кошти в загальному розмірі 319723,72 грн. до Державного бюджету України на р/р 31118090020429, код бюджетної класифікації 21080500 “Інші надходження”, символ звітності 090, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО) - 899998, Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області, код ЄДРПОУ 37874947;

стягнути судові витрати у розмірі 4795,86 грн. з Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України (код ЄДРПОУ 00497199) на користь Північно-східного офісу Держаудитслужби (код за ЄДРПОУ 40478572) за наступними реквізитами: банк ДКСУ, МФО - 820172, рахунок - 35212070096045.

Представник позивача у судовому засіданні заявлені позовні вимоги.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, свого представник не направив, був повідомлений своєчасно та належним чином про дату, час та місце розгляду справи.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що Північно - східним офісом Держаудитслужби в період з 11.09.2018 р. по 13.09.2018 р. проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської

діяльності Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України за період з 01.01.2015 р. по 30.06.2018 р.

За результатами проведеної ревізії складено акт від 13.09.2018 р. №07-10/17(а.с.14-24).

Ревізією встановлено порушення вимог ст. 13 Бюджетного Кодексу України та п.п. 19, 49 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 №228, Інститутом здійснено незаконне покриття витрат спеціального фонду установи коштами загального фонду бюджету на загальну суму 319723,72 грн., в тому числі: заробітна плата - 259534,31 грн. та нарахування на заробітну плату - 60189,41 грн. Зазначеним порушенням завдано збитків державному бюджету на загальну суму 319723,72 гривень.

Акт відповідачем підписано з запереченнями та другий примірник акту отримано директором Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України, про що свідчить особистий підпис останнього(а.с.24).

Не погоджуючись з висновками акту ревізії, відповідачем подані заперечення (а.с.47-54).

Листом від 27.09.2018 р. директору Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України направлений висновок на заперечення до акту ревізії(а.с.55).

Згідно з вказаним висновком від 27.09.2018 р. обставини, викладені в акті ревізії, відповідачем не спростовано(а.с.56-60).

Лист від 27.09.2018 р. разом з висновком відповідачем отримано 01.10.2018 р., відповідно до копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення(а.с.61).

З матеріалів справи встановлено, що 27.09.2018 р. першим заступником начальника Північно-східного офісу Держаудитслужби складено вимогу, якою вимагається опрацювати матеріали ревізії та розглянути питання щодо притягнення до відповідальності осіб, з вини яких допущено порушення. Про вжиті заходи повідомити до 26.10.2018 р.(а.с.62-63).

На виконання вимоги листом від 25.10.2018 р. повідомлено позивача, що керівництво Інституту впевнене, що діяло в рамках законодавства. З метою попередження виникнення в подальшому можливих аналогічних порушень відповідачем попереджено керівників структурних підрозділів щодо чіткого дотримання вимог Положення про службові відрядження в межах України та за кордон працівників Інституту(а.с.64).

У зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26 січня 1993 року № 2939-XII (далі Закон № 2939-XII).

Відповідно до Закону № 2939-XII здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України, Бюджетним кодексом України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Згідно ст. 2 Закону № 2939-XII головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірки закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.

Статтею 4 Закону № 2939-XII визначено, що інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Відповідно до пунктів 1, 7, 9, 10 частини 1 статті 10 Закону № 2939-XII органу державного фінансового контролю надається право перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо); пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; накладати у випадках, передбачених законодавчими актами, на керівників та інших службових осіб підконтрольних установ адміністративні стягнення; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" Кабінет Міністрів України постановою від 20 квітня 2006 року № 550 затвердив Порядок проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами (далі Порядок).

Пунктами 1 Порядку визначено, що цей Порядок визначає процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і у суб`єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), а на підставі рішення суду - в інших суб`єктів господарювання.

Відповідно до пункту 16 Порядку ревізія проводиться шляхом, зокрема, документальної перевірки, що передбачає контроль за установчими, фінансовими, бухгалтерськими (первинними і зведеними) документами, статистичною, фінансовою та бюджетною звітністю, господарськими договорами, розпорядчими та іншими документами об`єкта контролю, пов`язаними з плануванням і провадженням фінансово-господарської діяльності, веденням бухгалтерського обліку, складенням фінансової звітності (далі - документи об`єкта контролю). У разі ведення бухгалтерського обліку з використанням електронних засобів зберігання і обробки інформації на вимогу посадової особи органу державного фінансового контролю керівник об`єкта контролю повинен забезпечити оформлення відповідних документів на паперовому носії. Надання документів об`єкта контролю посадовим особам органу державного фінансового контролю забезпечується керівником об`єкта чи його заступником.

Згідно пункту 35 Порядку результати ревізії оформляються актом, який складається на паперовому носії державною мовою і повинен мати наскрізну нумерацію сторінок. На першому аркуші акта ревізії, який оформляється на бланку органу державного фінансового контролю, зазначається назва документа (акт), дата і номер, місце складення (назва міста, села чи селища).

Відповідно пункту 46 Порядку встановлено, що якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом державного фінансового контролю у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об`єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об`єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний орган державного фінансового контролю з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.

Пунктом 50, 52 Порядку за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав органи державного фінансового контролю вживають заходів для забезпечення, зокрема: звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства; застосування заходів впливу за порушення бюджетного законодавства.

Як зазначено вище позивачем на підставі п. 7 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" прийнята вимога від 27.09.2018 р. №20-07-25/6091.

Вказаною вимогою визначено відповідачу суму відшкодування до Державного бюджету України в загальному розмірі 319723,72 грн.

Судом встановлено, що Державна установа "Інститут тваринництва Національної академії аграрних наук України" звертався до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив суд скасувати вимогу про усунення порушень №20-07-25/6091 від 27.09.2018 року, винесену відносно Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 03.04.2019 р. у справі №520/1039/19 в задоволенні адміністративного позову Державної установи "Інститут тваринництва Національної академії аграрних наук України"(61026, м. Харків, вул. Тваринників, 1-А) до Північно-східного офісу Держаудитслужби (61022, м. Харків, площа Свободи, Держпром, буд. 5, 4 під, 10 пов.) про скасування вимоги – відмовлено.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 31.07.2019 р. Апеляційну скаргу Державної установи "Інститут тваринництва Національної академії аграрних наук України" – задоволено.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.04.2019 по справі №520/1039/19 - скасовано.

Прийнято нове рішення, яким адміністративний позов Державної установи "Інститут тваринництва Національної академії аграрних наук України" до Північно-східного офісу Держаудитслужби про скасування вимоги – задоволено.

Скасовано вимогу про усунення порушень №20-07-25/6091 від 27.09.2018 року щодо усунення порушень законодавства, винесену відносно Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України.

Стягнуто на користь Державної установи "Інститут тваринництва Національної академії аграрних наук України" за рахунок бюджетних асигнувань Північно-східного офісу Держаудитслужби судовий збір за подання позовної заяви та апеляційної скарги у загальному розмірі 4802 (чотири тисячі вісімсот дві грн.) 50 коп.

Відповідно до ч. 1 ст. 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

З огляду на викладене, а також враховуючи те, що вимога скасована судом та рішення набрало законної сили, позовні вимоги є необґрунтованими та таким, що задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Приписами ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 19, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

В задоволенні адміністративного позову Північно-східного офісу Держаудитслужби (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 4 під., 11 пов., код ЄДРПОУ 40478572) до Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України (61026,м.Харків, вул. Тваринників, буд. 1-А, код ЄДРПОУ 00497199) про стягнення коштів – відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 22 серпня 2019 р.

Суддя Сагайдак В.В.