
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1912/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Рожищенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області до Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рожищенське об`єднань управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі – Рожищенське ОУПФУ, позивач) звернулося з позовом до Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області (далі – відповідач) про визнання бездіяльності щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату на ОСОБА_1 , що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію станом на 01 грудня 2015 року із врахуванням висновку до довідки Головного управління пенсійного фонду України у Волинській області від 10 липня 2018 року №970/3; скасування довідки Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області №13-08/131/4603 від 11 серпня 2016 року, видану ОСОБА_1 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію станом на 01 грудня 2015 року; зобов`язання надати довідку на ОСОБА_1 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію станом на 01 грудня 2015 року з врахуванням висновку до довідки Головного управління пенсійного фонду України у Волинській області від 10 липня 2018 року №970/3.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 15 серпня 2016 року до управління Фонду звернулась із заявою ОСОБА_1 для проведення перерахунку пенсії згідно Закону України «Про державну службу». Згідно Порядку подання документів для призначення ( перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 до заяви особи про перерахунок (призначення) пенсії крім інших документів додається також довідка про заробітну плату. Відповідно, ОСОБА_1 представила таку довідку № 13-08/131-4603 від 11 серпня 2016 року, видану Головним управлінням Державної казначейської служби у Волинській області.
У зв`язку з відмовою Рожищенського ОУПФУ в проведенні перерахунку пенсії на підставі поданої довідки, ОСОБА_1 звернулась із заявою до Ківерцівського районного суду. Постановою Ківерцівського районного суду Волинської області від 31 жовтня 2016 року у справі № 158/1941/16-а за позовом ОСОБА_1 до Рожищенського ОУПФУ визнано неправомірними дії управління Фонду щодо відмови у проведенні перерахунку згідно зі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) на підставі довідки Головного управління державної казначейської служби України у Волинській області № 13-08/131/4603/ від 11 серпня 2016 року; зобов`язано управління Фонду провести ОСОБА_1 з 01 серпня 2016 року перерахунок та виплату пенсії держаного службовця, призначеної в розмірі 82% від суми заробітної плати у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим держаним службовцям, відповідно до вищевказаної довідки.
На підставі постанови суду управлінням Фонду прийнято розпорядження від 26 грудня 2016 року, яким проведено перерахунок пенсії з 01 серпня 2016 року згідно вищезазначеної довідки в розмірі 82% від суми заробітної плати.
Наказом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 15 березня 2018 року №100 «Про результати внутрішнього аудиту в Рожищенському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України» зобов`язано провести перевірки первинних документів одержувачів, яким призначено пенсії на підставі довідок про складові заробітної плати державних службовців. На підставі наказу головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 26 червня 2018 року №246 відділом контрольно-перевірочної роботи № 3 управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю головного управління ПФУ в області проведена перевірка достовірності видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям №13-08/131-4603 від 11 серпня 2016 року, виданої ОСОБА_1 відповідачем. Перевіркою встановлено розбіжності щодо складових заробітної плати на загальну суму 460,35 грн., чим порушено вимоги пп. 2 п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання визначення розміру заробітку для обчислення пенсії». Враховуючи вищезазначені обставини, з метою досудового врегулювання спору відповідачу було рекомендовано видати нову довідку ОСОБА_1 , зазначивши достовірні суми складових заробітної плати з врахуванням висновку до довідки головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 10 липня 2018 року № 970/3.
У Додатку 1 до Довідки № 970/3 від 10 липня 2018 року про перевірку достовірності заробітної плати Головне управління державної казначейської служби України у Волинській області зазначило, що у зв`язку з втратою чинності вищезазначеної форми довідки відповідно до постанови Правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року №15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1» (набрала чинності 02 вересня 2016 року) відсутні правові підстави для видачі довідки ОСОБА_1 взамін виданій від 11 серпня 2016 року № 13-08/131-4603.
Рожищенське ОУПФУ вважає таку відмову протиправною, а довідки Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області №13-08/131/4603 від 11 серпня 2016 року, видану ОСОБА_1 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію станом на 01 грудня 2015 року, такою що складена з порушеннями. У зв`язку з вищенаведеним позивач просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 24 червня 2019 року відкрито провадження в даній адміністративній справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін, надано відповідачу строк для подання відзиву на позов.
11 липня 2019 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, згідно якого останній заперечує проти позовних вимог з огляду на наступне. Згідно з розділом III Довідки № 970/3 перевіркою даних, зазначених у довідці від 11 серпня 2016 року № 13-08/131-4603 «Про заробітну плату для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям», яка видана Головним управління Казначейства гр. ОСОБА_1 (далі — Довідка про заробітну плату), встановлено розбіжності щодо складових заробітної плати на загальну суму 460,35 грн., чим порушено вимоги пп.2 п.4 Постанови Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання визначення розміру заробітку для обчислення пенсії». Головному управлінню Казначейства рекомендовано видати нову довідку.
Довідку підписано Головним управлінням Державної казначейської служби України у Волинській області з запереченнями. Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області не погодилось з зазначеними вище висновками перевірки та з метою захисту своїх прав та інтересів подало позов до Волинського окружного адміністративного суду. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 23.11.2018 по справі № 857/1067/19 позов Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області задоволено. Судом визнано протиправним та скасовано висновок, викладений у Довідці. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.03.2019 № 140/2030/18 зазначене рішення Волинського окружного адміністративного суду скасовано. В позові Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області відмовлено.
Рекомендація Головного управління пенсійного Фонду щодо видачі нової довідки не відповідає діючим на сьогоднішній день нормам законодавства. Форма довідки, яку рекомендує видати орган пенсійного фонду, відсутня. Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області звертає увагу суду, що видача нової довідки призведе до зменшення розміру пенсійних виплат громадянці ОСОБА_1 , що порушує статтю 22 Конституції України, згідно з якою не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У Довідці № 970/3 зазначено, що при розрахунку розміру середньої заробітної плати Головним управління Казначейства порушено пп.2 п.4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865. Станом на дату видачі довідки – 11 серпня 2016 року порядок визначення розміру премії та матеріальних допомог, що включається до складових заробітної плати при розрахунку суми для перерахунку раніше призначеної пенсії законодавчо визначено не було. Розмір премії, включений у Довідку про заробітну плату визначений Головним управлінням Державної казначейської служби України у Волинській області у середньому розмірі з врахуванням фактичної чисельності працівників за відповідними посадами, які отримали премію у грудні 2015 року. Здійснення розрахунку з врахуванням штатної чисельності працюючих (який мав би бути застосований на думку Головного управління Пенсійного фонду) не передбачене жодним нормативно-правовим актом. Крім того, такий розрахунок призведе до заниження розміру пенсійних виплат. У кошторисі видатків Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області на 2015 рік не було передбачено коштів для виплати працівникам матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, однак враховуючи важкий матеріальний стан працівниці за відповідною посадою, яка перебувала тривалий період на лікарняному, їй було виплачено матеріальну допомогу на лікування. Іншим працівникам Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області допомога для вирішення соціально-побутових питань не виплачувалась. Зазначені вище обставини та підстави проведеного розрахунку були вказані Головним управлінням Державної казначейської служби України у Волинській області у запереченні до Довідки № 970/3.
Довідку про заробітну плату видано Головним управлінням Державної казначейської служби України у Волинській області відповідно до діючої станом на 11 серпня 2016 року форми, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1. Враховуючи вищевикладене, Головне управління Казначейства вважає, що розрахунок складових заробітної плати здійснено відповідно до норм законодавства, діючого на момент видачі довідки гр. ОСОБА_1 , підстави для здійснення перерахунку складових заробітної плати включених до довідки про заробітну плату, виданої ОСОБА_2 3. Д ОСОБА_3 відсутні.
Одночасно з відзивом на позовну заяву відповідачем подано клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Ухвалою суду від 15 липня 2019 року відмовлено в задоволенні клопотання Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
19 липня 2019 року позивачем подано до суду відповідь на відзив. Рожищенське ОУПФУ просило задовольнити позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві
23 липня 2019 року представником відповідача подано до суду заперечення на відповідь на відзив. Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області просило відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 11 серпня 2016 року відповідачем було видано гр. ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію № 13-08/131-4603.
15 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернулась із заявою для проведення перерахунку пенсії згідно Закону України «Про державну службу» до Рожищенського ОУПФУ.
У відповідності до постанови Ківерцівського районного суду Волинської області від 31 жовтня 2016 року у справі № 158/1941/16-а проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 серпня 2016 року згідно вищезазначеної довідки в розмірі 82% від суми заробітної плати.
На підставі наказу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 26 серпня 2018 року №246 відділом контрольно-перевірочної роботи №3 управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю головного управління ПФУ в області проведена перевірка достовірності видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям №13-08/131-4603 від 11 серпня 2016 року. Перевіркою встановлено розбіжності щодо складових заробітної плати на загальну суму 460,35 грн., чим порушено вимоги пп. 2 п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання визначення розміру заробітку для обчислення пенсії». Перевірка оформлена довідкою від 10 липня 2018 року № 970/3. Враховуючи вищезазначені обставини, з метою досудового врегулювання спору відповідачу було рекомендовано видати нову довідку ОСОБА_1 , зазначивши достовірні суми складових заробітної плати з врахуванням висновку до довідки головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 10 липня 2018 року № 970/3.
Не погоджуючись із висновком, викладеним у довідці №970/3 від 10 липня 2018 року відповідач підписав її із запереченнями, які викладені у Додатку № 1 до Довідки № 970/3 від 10 липня 2018 року.
Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області оскаржило висновок, викладений у Довідці від 10 липня 2018 року № 970/3 до Волинського окружного адміністративного суду. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2018 року по справі № 140/2030/18 позов Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування висновку задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано висновок викладений у довідці від 10 липня 2018 року №970/3 з питань достовірності видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії непрацюючому державному службовцю ОСОБА_1 №13-08/131-4603 від 11 серпня 2016 року.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.03.2019 №140/2030/18 зазначене рішення Волинського окружного адміністративного суду скасовано. В позові Головного управління Казначейства відмовлено.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01 травня 2016 року визначалися Законом України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року (далі – Закон № 3723-ХІІ). Зокрема, частино першою статті 37-1 Закон № 3723-ХІІ (у редакції, чинній до 01 січня 2015 року) передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01 січня 2015 року, внесено зміни до статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ і викладено цю норму у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Порядок здійснення перерахунку пенсії було визначено у пункті 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865, згідно якого у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики (пункт 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865).
Водночас, у зв`язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09 грудня 20156 року № 1013, яка набрала чинності 15 грудня 2015 року, був виключений пункт 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», а пункт 5 змінений. Постанова Кабінету Міністрів України № 1013 регламентувала лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачала а ні можливості, а ні механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв`язку зі зміною розміру заробітної плати.
Пункт 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865, з урахуванням змін внесених Постановою Кабінету Міністрів України № 1013, встановлював, форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Внесені згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 865 підлягали застосуванню з 01 грудня 2015 року. Отже, з цієї дати відсутні правові підстави (умови) для перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Починаючи з 01 грудня 2015 року державні органи за останнім місцем роботи уповноважені видавати довідку лише для призначення пенсії, а не для її перерахунку.
Водночас, відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року № 15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1» форму Довідки для перерахунку пенсії було виключено. Вказана постанова правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року № 15-2 набрала чинності 02 вересня 2016 року.
З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VIII від 10 грудня 2015 року (далі Закон № 889- VIII), у зв`язку з чим, зокрема, стаття 37-1 Закону № 3723-ХІІ втратила чинність.
Відповідно до статті 90 Закону № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Між тим, як Закон № 889-VІІІ, так і Закон № 1058-IV не передбачають підстав (умов) для перерахунку пенсії державного службовця.
На виконання пунктів 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» від 14 вересня 2016 року № 622, на підставі якої втратили чинність, зокрема, Постанова Кабінету Міністрів України № 865.
Судом встановлено, що станом на дату звернення позивача до Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області про видачу нової довідки для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням висновку Довідки № 970/3 від 10 липня 2018 року законодавство, яке регулює цю сферу правовідносин, не передбачало підстав (умов) для такого перерахунку.
Отже, враховуючи відсутність правових підстав для видачі довідки саме для перерахунку пенсії відсутні підстави для задоволення позову.
Аналогічний підхід до застосування вказаних норм права висловлений Верховним Судом у постанові від 3 жовтня 2018 року в справі № 691/861/17 та враховуються судом при вирішення даного спору в силу вимог частини п`ятої статті 242 КАС України.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку про безпідставність позовних вимог та відмову в задоволенні позову.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Рожищенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області до Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Я. Ксензюк