
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 183/6912/18
№ 1-кс/183/1979/19
22 серпня 2019 року м. Новомосковськ
Слідчий суддя Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області Крохмалюк І.П., розглянувши клопотання слідчого Новомосковського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області Маркарянц А.О. про призначення судової економічної експертизи у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР 10.08.2018 року за № 42018041500000272 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, -
ВСТАНОВИЛА:
До Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшло клопотання слідчого Новомосковського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області Маркарянц А.О. про призначення судової економічної експертизи.
Слідчий у своєму клопотанні посилається на те, що «службові особи КП «Дніпропетровська обласна фізіотерапевтична лікарня «Солоний лиман» (код ЄДРПОУ 01988692) уклало угоду з ТОВ «Теплотрансзбут» (код ЄДРПОУ 41679226) на постачання 2690 гігакалорії теплової енергії на загальну суму 5 296 502 грн., що становить 1968 грн. за 1 гігакалорію (без врахування додаткових угод та рішення Піщанської сільської ради про підвищення тарифу).
ТОВ «Теплотрансзбут» використовує твердопаливні котельні (установки з використанням альтернативних джерел енергії). Тариф затверджувала Знаменівська сільська рада та Піщанська об`єднана територіальна громада.
Згідно статті 20, Закону України «Про теплопостачання» (зі змінами від 21.03.2017): «Тарифи на теплову енергію для суб`єктів господарювання, що здійснюють її виробництво на установках з використанням альтернативних джерел енергії, включаючи теплоелектроцентралі, теплоелектростанції та когенераційні установки, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також для потреб населення встановлюються на рівні 90 відсотків діючого для суб`єкта господарювання тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів. У разі відсутності для суб`єкта господарювання встановленого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також для потреб населення тарифи на теплову енергію встановлюються на рівні 90 відсотків середньозваженого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів».
Згідно, листа (роз`яснення) Міністерства регіонального розвитку від № 7/10-13596 від 11.12.2017:
1). Відповідно ст. 20 ЗУ «Про теплопостачання» розрахунок тарифів на теплову енергію, вироблену на установках з використанням альтернативних джерел енергії для відповідних категорій споживачів здійснюється виходячи із діючих тарифів, з використанням природного газу, встановленого для відповідного суб`єкта господарювання (суб`єкта господарювання, що розраховує тариф), і лише у разі їх відсутності – виходячи із середньозважених тарифів, встановлених Держенергоефективності для відповідного регіону.
2). Відповідно ст. 20 ЗУ «Про теплопостачання» тариф на виробництво теплової енергії для суб`єктів господарювання, що здійснюють виробництво теплової енергії на установках з використанням альтернативних джерел енергії, визнається для відповідних категорій споживачів виходячи з діючих тарифів на транспортування та постачання теплової енергії з використанням природного газу, встановленого для відповідного суб`єкта господарювання (суб`єкта господарювання, що розраховує тариф), і лише у разі їх відсутності – виходячи із середньозважених тарифів, встановлених Держенергоефективності для відповідного регіону.
Так, затверджений Головою Держенергоефективності середньозважений тариф по Дніпропетровській області (середній щоквартальний) на 2017 рік: 1631 грн. з ПДВ, тобто 90% - це 1468 грн. з ПДВ; на 2018 рік: 1693 грн. з ПДВ, тобто 90% - це 1524 грн. з ПДВ;
Враховуючи вище зазначене, тариф по Дніпропетровській області для підприємств які під час виробництва теплової енергії використовують альтернативні джерела енергії, включаючи теплоелектроцентралі, теплоелектростанції, когенераційні установки, та установки з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії повинен бути не вищим 2017 рік - 1468 грн.; 2018 рік – 1524 грн.
Станом на 11.04.2019 КП «Дніпропетровська обласна фізіотерапевтична лікарня «Солоний лиман» перерахувало на рахунок ТОВ «Теплотрансзбут» 10 514 622 грн.
В ході досудового розслідування кримінального провадження проведено перевірку спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області, згідно якої складено довідку.
З метою збирання доказів у кримінальному провадженні та доказуванні вини службових осіб КП «Дніпропетровська обласна фізіотерапевтична лікарня «Солоний лиман» та ТОВ «Теплотрансзбут» у вчиненні кримінального правопорушення, а також встановлення суми збитку спричиненого державі, виникла необхідність у призначенні судово-економічної експертизи».
В судове засідання слідчий Маркарянц А.О. не з`явилася, надала слідчому судді заяву про розгляд клопотання за її відсутності, просила клопотання задовольнити з підстав, зазначених у клопотанні.
Розглянувши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшла до таких висновків.
У відповідності до ст. 243 КПК України експерт залучається за наявності підстав для проведення експертизи за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження.
Слідчий звернулася до слідчого судді з клопотанням про призначення експертизи у кримінальному провадженні, яке обґрунтувала тим, що для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідне залучення експерта, підтвердивши наявністю доказів, а саме: витягом з кримінального провадження, внесеного 10.08.2018 року до ЄРДР за № 42018041500000272 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України; рапортом працівника поліції від 10.08.2018 року; копією довідки щодо перевірки документів ТОВ «Теплотрансзбут».
Таким чином слідчий суддя вважає, що клопотання обґрунтовано та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 242-244 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИЛА:
Клопотання слідчого Новомосковського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області Маркарянц О.А. про призначення судової економічної експертизи у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР 10.08.2018 року за № 42018041500000272 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, - задовольнити.
Доручити проведення судової економічної експертизи експертам Дніпропетровського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, розташованого за адресою: тупик Будівельний, 1, м. Дніпро.
Експерта попередити про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385 КК України за завідомо неправдивий висновок експерта та за відмову експерта без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків у суді або під час провадження досудового розслідування.
На розгляд експерта поставити питання:
- чи підтверджуються документально висновки довідки від 25.07.2019 року про завищення суми платежів за теплову енергію КП ДОФЛ «Солоний лиман» в адресу ТОВ «Теплотрансзбут» за договором № 94/18 від 16.04.18 року та договором № 36/19 від 18.02.19 року з урахуванням середньозваженого тарифу для споживачів, що фінансуються з державного (місцевого) бюджету та фактичних показників лічильників за період часу з 01.03.2018 року по 31.06.2019 року?
Роз`яснити експертові його права та обов`язки, передбачені ст. 69 КПК України, а саме:
Експерт має право:
1) знайомитися з матеріалами кримінального провадження, що стосуються предмета дослідження;
2) заявляти клопотання про надання додаткових матеріалів і зразків та вчинення інших дій, пов`язаних із проведенням експертизи;
3) бути присутнім під час вчинення процесуальних дій, що стосуються предметів та об`єктів дослідження;
4) викладати у висновку експертизи виявлені в ході її проведення відомості, які мають значення для кримінального провадження і з приводу яких йому не були поставлені запитання;
5) ставити запитання, що стосуються предмета та об`єктів дослідження, особам, які беруть участь у кримінальному провадженні;
6) одержати винагороду за виконану роботу та відшкодування витрат, пов`язаних із проведенням експертизи і викликом для надання пояснень чи показань, у разі, якщо проведення експертизи не є службовим обов`язком особи, яка залучена як експерт;
7) заявляти клопотання про забезпечення безпеки у випадках, передбачених законом;
8) користуватися іншими правами, передбаченими Законом України "Про судову експертизу".
Експерт зобов`язаний:
1) особисто провести повне дослідження і дати обґрунтований та об`єктивний письмовий висновок на поставлені йому запитання, а в разі необхідності - роз`яснити його;
2) прибути до слідчого, прокурора, суду і дати відповіді на запитання під час допиту;
3) забезпечити збереження об`єкта експертизи. Якщо дослідження пов`язане з повним або частковим знищенням об`єкта експертизи або зміною його властивостей, експерт повинен одержати на це дозвіл від особи, яка залучила експерта;
4) не розголошувати без дозволу сторони кримінального провадження, яка його залучила, чи суду відомості, що стали йому відомі у зв`язку з виконанням обов`язків, або не повідомляти будь-кому, крім особи, яка його залучила, чи суду про хід проведення експертизи та її результати;
5) заявити самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Кодексом.
Експерт невідкладно повинен повідомити особу, яка його залучила, чи суд, що доручив проведення експертизи, про неможливість проведення експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.
У разі виникнення сумніву щодо змісту та обсягу доручення експерт невідкладно заявляє клопотання особі, яка призначила експертизу, чи суду, що доручив її проведення, щодо його уточнення або повідомляє про неможливість проведення експертизи за поставленим запитанням або без залучення інших осіб.
У відповідності з Реєстром проведення судових експертиз, затвердженого Міністерством юстиції України, для проведення експертиз за експертною спеціальністю 11. Економічна експертиза, затверджено методики з реєстраційними кодами 11.0.01 - 11.3.38.
Зобов`язати слідчого Новомосковського ВП ГУНП в Дніпропетровській області Маркарянц А.О. надати для дослідження експерту: копії матеріалів кримінального провадження, внесеного до ЄРДР 10.08.2018 року за № 42018041500000272 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, які будуть необхідні експертові для проведення експертизи;
Висновок експерта направити ініціатору - слідчому Новомосковського ВП ГУНП в Дніпропетровській області Маркарянц Альоні Олександрівні.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя І.П. Крохмалюк