
Провадження № 1-кс/263/6620/2019
Справа № 263/12567/19
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2019 року Слідчий суддя Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області Папаценко П.І., при секретарі Ковальової О.Р., за участю прокурора Лук`янченко М.В., захисника Басан Ю.П., підозрюваного ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції із застосуванням приміщень Жовтневого районного суду міста Маріуполя та Артемівського міськрайонного суду Донецької області клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами СБУ та державної прикордонної служби управління нагляду прокуратури Донецької області Лук`янченко М.В. про продовження строку покладених на підозрюваного ОСОБА_1 обов`язків при обраному запобіжному заході у вигляді застави по кримінальному провадженню № 22015050000000175 від 01.04.2015 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 258-5 КК України,-
В С Т А Н О В И В:
До Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області надійшло клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами СБУ та державної прикордонної служби управління нагляду прокуратури Донецької області Лук`янченко М.В. про продовження строку покладених на підозрюваного ОСОБА_1 обов`язків при обраному запобіжному заході у вигляді застави по кримінальному провадженню № 22015050000000175 від 01.04.2015 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 258-5 КК України.
За змістом клопотання прокурора досудовим розслідуванням встановлено наступне.
Наприкінці 2013 року Російською Федерацією (далі за текстом - РФ) із залученням її Збройних Сил вирішено здійснити протиправні умисні дії, спрямовані на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України, зокрема, шляхом окупації частини території України, а саме території АР Крим та м. Севастополь з метою подальшої її анексії та окупації території Донецької та Луганської областей. Мотивами зазначених дій послугували Євроінтеграційний курс розвитку України, підготовка до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії та їхніми державами-членами, які були розцінені як безпосередня загроза економічним та геополітичним інтересам РФ, що сприятиме втраті впливу над політичними процесами в Україні та позбавить контролю над її економічною діяльністю, призведе до поглиблення співпраці з НАТО з метою досягнення критеріїв, необхідних для набуття членства у цій організації, та денонсації угод щодо тимчасового розташування Чорноморського флоту РФ на території України.
Досягти зазначеної мети вказані особи вирішили шляхом ведення агресивної війни та агресивних воєнних дій проти України, у тому числі з використанням підрозділів Збройних Сил Російської Федерації, окупації території України, створення і фінансування на окупованих територіях України терористичних організацій та вчинення інших злочинів.
Так, 07 квітня 2014 року у м. Донецьку Донецької області невстановленими особами за підтримки РФ створено т. зв. «донецкую народную республику» (далі за текстом - «ДНР»). Вказана організація є стійким об`єднанням невизначеного кола осіб (більше трьох), що створене з метою здійснення терористичної діяльності, у межах якого здійснено розподіл функцій, встановлено правила поведінки, обов`язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів, та в якому її структурні підрозділи здійснюють терористичну діяльність з відома керівників (керівних органів) усієї організації, а тому, відповідно до абз. 19 ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» є терористичною організацією.
При цьому, терористична діяльність відповідно до ст. 1 Закону охоплює зокрема фінансування тероризму - тобто надання чи збір активів будь-якого роду з усвідомленням того, що їх буде використано повністю або частково для будь-яких цілей окремим терористом, терористичною групою або терористичною організацією, а також для створення терористичної групи чи терористичної організації, сприяння вчиненню терористичного акту, будь-якої іншої терористичної діяльності, а також спроби здійснення таких дій.
Терористична організація «ДНР» діє на території України незаконно та її учасники вчиняють терористичні акти - захоплення будівель органів державної влади та місцевого самоврядування із застосуванням зброї, вбивства людей, вибухи, підпали та інші дії (зокрема, артилерійські обстріли), які створюють небезпеку для життя та здоров`я людей, завдають значної майнової шкоди та призводять до настання інших тяжких наслідків, з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення та впливу на прийняття рішень органами державної влади, місцевого самоврядування, в тому числі щодо визнання легітимності діяльності «ДНР» та влади її керівників, а також перешкоджають виконанню службових обов`язків співробітниками правоохоронних органів України, військовослужбовцями Збройних Сил України й інших військових формувань України, задіяними у проведенні антитерористичної операції та операції об`єднаних сил на території Донецької області.
Як наслідок, частина території Донецької області опинилась під контролем представників терористичної організації «ДНР», підконтрольних РФ, та відповідно до Постанови ВР України № 254-VIII від 17.03.2015 року «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», Постанови ВР України № 252-VIII від 17.03.2015 року «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування», та Закону України від 18.01.2018 року «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» набула статусу тимчасово окупованої території.
Чисельні злочини, вчинені РФ та підконтрольними їй представниками терористичної організації «ДНР» або за їх участі проти України визнані у зверненнях Верховної Ради України до міжнародних організацій та іноземних держав щодо визнання «ДНР» терористичною організацією. Зокрема, у Зверненні ВРУ до Організації Об`єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБОЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором, затвердженому Постановою Верховної Ради України від 27 січня 2015 року за № 129-VIII, та Зверненні до Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, національних парламентів держав-членів ЄЄ, США, Канади, Японії та Австралії щодо масового розстрілу людей під Волновахою в Україні, затвердженому Постановою ВРУ від 14.01.2015 року за № 106-VIIІ, Постанові ВРУ «Про Заяву Верховної Ради України «Щодо протидії поширенню підтриманого Російською Федерацією міжнародного тероризму» від 22.07.2014 за № 1597-VII, Постанові ВРУ «Про Заяву Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків» від 21.04.2015 за № 337-VIII, Постанові ВРУ «Про Заяву Верховної Ради України «Про трагічну загибель людей внаслідок терористичного акту над територією України» від 22.07.2014 за № 1596-VII, Постанові ВРУ «Про Заяву Верховної Ради України «Про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичних організації «ДНР» та «ЛНР», які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян» від 04.02.2015 за № 145-VIII.
Факт створення «ДНР» за підтримки та під контролем Російської Федерації визнано Резолюцією ПАРЕ від 12.10.2016. При цьому в Резолюції зазначено, що «ДНР» та всі її «установи» не мають будь-якої легітимності у відповідності з українським або міжнародним правом.
Утримання частини території Донецької області, взятої представниками терористичної організації «ДНР» під контроль шляхом насильницьких злочинних дій, потребує значних активів будь-якого роду, зокрема фінансових та матеріальних, надання яких здійснюється Російською Федерацією, її представниками влади, а також лояльно налаштованими окремими суб`єктами господарської діяльності, громадянами України та іноземцями.
Водночас з метою намагання досягти однієї з цілей, а саме створення в очах міжнародної спільноти та місцевих мешканців образу «ДНР» як легітимного державного утворення, надання легітимності процесу обігу фінансових активів, зокрема їх збору, систематизації, підшукуванні нових джерел для її фінансування, в структурі «ДНР» утворено ряд організованих груп - «установ фінансового сектору «ДНР», які б виконували функції зі збору, розподілу, перерозподілу та використання фондів грошових коштів.
Так, восени 2014 року у складі терористичної організації «ДНР» створено «министерство финансов ДНР» (колишній керівник ОСОБА_2 , засуджена вироком Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 29.10.2018 за ч. 2 ст. 2585, ч. 3 ст. 1102, та стосовно якої на розгляді суду перебуває кримінальне провадження за ч. 1 ст. 2583 КК України), «министерство доходов и сборов ДНР» (колишній керівник ОСОБА_13, стосовно якого матеріали кримінальних проваджень за ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 110-2, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 2585, ч. 1 ст. 258-3 КК України перебувають на розгляді суду), «департамент таможенного дела министерства доходов и сборов ДНР» (керівник ОСОБА_11 , стосовно якого матеріали кримінального провадження за ч. 1 ст. 258-3 КК України перебуває на розгляді суду).
03.10.2014 року прийнято та введено в дію «временное положение о налоговой системе донецкой народной республики», 25.12.2015 року так званий «закон «о налоговой системе», якими визначено так звану «налоговую систему «ДНР», введено реєстрацію підприємств та підприємців в так званих «податкових органах «ДНР», порядок сплати ними податків та інших обов`язкових платежів. Також, 07.10.2014 року «министерством финансов ДНР» створено так званий «центральный республиканский банк ДНР» (керівник ОСОБА_12, стосовно якої на розгляді в судах перебувають кримінальні провадження за ч. 2 ст. 2585, ч. 1 ст. 2583 КК України), який відповідно до «положения о центральном республиканском банке ДНР» виконує функції розрахунково-касового центра «ДНР» та здійснює діяльність з надання банківських, фінансових та інших послуг, визначених цим «положенням».
Також, враховуючи географічні особливості Донецького регіону, а саме те, що він багатий на корисні копалини загальнодержавного значення - кам`яне вугілля, представниками терористичної організації «ДНР» вжито заходи до організації його незаконного видобутку вугледобувними підприємствами, що залишились на тимчасово окупованій території Донецької області та з осені 2014 року фактично перейшли під контроль представників вказаної терористичної організації шляхом введення так званого «внешнего государственного управления ДНР», з подальшою реалізацією цих корисних копалин та отриманням прибутку, що забезпечує фінансування терористичної організації «ДНР». Так, 10.01.2015 так званим «советом министров ДНР» для надання вигляду легітимності процесу видобутку та реалізації вугілля на тимчасово окупованій території Донецької області створено «государственное предприятие «республиканский центр «торговый дом «уголь Донбасса» (керівник ОСОБА_5 , якому повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 2585 КК України), засновником якого виступило «министерство доходов и сборов ДНР» та яке перебуває у віданні «министерства угля и энергетики ДНР».
Крім того, 27.02.2018 року з метою матеріально-технічного забезпечення вугледобувних підприємств, що розташовані на тимчасово-окупованій території, так званим «главой ДНР» у м. Донецьку створене «государственное предприятие «Донснаб» (далі за текстом - «ГП «Донснаб»), ідентифікаційний код 51019962, м. Донецьк, Київський р-н, пр-т Тітова, буд. 8-Б, яке 05.06.2019 реорганізоване шляхом приєднання до «государственное предприятие «республиканский центр «торговый дом «Уголь Донбасса» (далі за текстом - «ГП «РЦ «ТД «Уголь Донбасса»).
В свою чергу безперервна робота підприємств вугільної промисловості забезпечується зокрема завдяки постачанню ним машин і устаткування, комплектуючих до них, що не виготовлюється на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей.
Приблизно у березні 2018 року (точна дата та час органом досудового розслідування не встановлені) ОСОБА_1 (депутат Донецької обласної ради 6 скликання) за попередньою змовою у групі осіб з засновником ТОВ «Українське вугілля» (код ЄДРПОУ 37790967) ОСОБА_6 , генеральним директором ПрАТ «Вістек» (код ЄДРПОУ 31226457) ОСОБА_9 (депутат Донецької обласної ради 6 скликання), заступником директора з маркетингу ПрАТ «Вістек» ОСОБА_8 , керівництвом російського підприємства «Общество с ограниченной ответственностью «МАСТЕР-ТРЕЙД», діючи умисно, з корисливих мотивів, достовірно усвідомлюючи, що «ДНР» є терористичною організацією, будучи обізнаними, що рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 15 березня 2017 року «Про невідкладні додаткові заходи щодо протидії гібридним загрозам національній безпеці України», введеним в дію указом президента України № 62/2017, тимчасово припинено переміщення вантажів через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей, а розпорядженням Кабінету Міністрів України № 106-р від 18.02.2015 «Про закриття пунктів пропуску через державний кордон» закриті окремі пункти пропуску через державний кордон України з Російською Федерацією, з метою матеріального забезпечення терористичної організації «ДНР», організували та використовують схему з фінансування вказаної терористичної організації шляхом постачання продукції, виробленої ПрАТ «Вістек» (високоміцні ланцюги, зварювальні електроди, продукція ковальсько-пресового виробництва, тощо), на тимчасово окуповану територію Донецької області через територію Російської Федерації.
Так, у вищевказаний період часу ОСОБА_1 , перебуваючи на території Донецької області (точне місце та час досудовим розслідуванням не встановлені), діючи умисно, з корисливих мотивів та з метою матеріального забезпечення терористичної організації «ДНР», запропонував своєму знайомому ОСОБА_6 , який є засновником ТОВ «Українське вугілля» (код ЄДРПОУ 37790967), що під назвою «Общество с ограниченной ответственностью «Украинский уголь» (далі за текстом - «ООО «Украинский уголь») зареєстроване останнім у так званих «налоговых органах ДНР» на тимчасово окупованій території за юридичною адресою: Донецька обл., м. Моспіно, вул. Ново - Моспіно, буд. 24-А, використати «ООО «Украинский уголь» для постачання продукції з території, підконтрольній державній владі України, на тимчасово окуповану територію Донецької області, на що останній, діючи умисно, з корисливих мотивів, надав свою добровільну згоду.
Враховуючи, що основними видами діяльності «ООО «Украинский уголь» є неспеціалізована оптова торгівля, оптова торгівля машинами й устаткуванням для добувної промисловості та будівництва, наявність у ОСОБА_1 та ОСОБА_6 зв`язків серед представників терористичної організації «ДНР», зокрема серед керівництва «ГП «Донснаб» та «ГП «РЦ «ТД «Уголь Донбасса», ОСОБА_1 та ОСОБА_6 прийнято рішення щодо придбання та наступного постачання на окуповану територію Донецької області комплектуючих для гірничо-шахтного обладнання.
Роль постачальника продукції ОСОБА_1 запропонував раніше знайомому ОСОБА_9 , який є генеральним директором приватного акціонерного товариства «Машинобудівний завод «Вістек», код ЄДРПОУ 31226457 (далі - ПрАТ «Вістек»), зареєстрованого за адресою Донецька обл., м. Бахмут, вул. Миру, 6, що є найбільшим в Україні виробником скребкових ланцюгів, високоміцних ланцюгів, одним з лідерів на українському ринку зварювальних електродів.
ОСОБА_9 , приблизно у березні 2018 року (точна дата та час органом досудового розслідування не встановлені), перебуваючи на території Донецької області, діючи умисно, з корисливих мотивів та з вищевказаною метою, достовірно усвідомлюючи, що продукція заводу фактично постачатиметься у якості матеріального забезпечення терористичної організації «ДНР» на тимчасово окуповану територію Донецької області, а саме до «ООО «Украинский уголь» та далі до «ГП «Донснаб» й т. зв. «націоналізованих» шахт, добровільно погодився на участь у вказаній схемі фінансування «ДНР». При цьому з вказаного періоду ОСОБА_9 особисто вирішує з ОСОБА_1 питання щодо ціни, умов постачання та асортименту продукції, зокрема під заявки «ГП «Донснаб», укладає та підписує як генеральний директор заводу фінансово-господарські документи з постачання продукції, здійснює контроль за надходженням грошових коштів за поставлену продукцію, тощо.
Також в цей час ОСОБА_9 залучив до процесу організації поставок продукції заводу свого заступника з маркетингу ОСОБА_8 , що було обумовлено спільною згодою інших співучасників. Останній, достовірно усвідомлюючи всі вищенаведені обставини, діючи умисно, з корисливих мотивів, добровільно погодився на пропозицію ОСОБА_9 . При цьому ОСОБА_8 , перебуваючи на території м. Бахмута Донецької області, з квітня 2018 року за погодженням з генеральним директором ПрАТ «Вістек» ОСОБА_9 вів переписку з ОСОБА_1 щодо ціни, умов постачання та асортименту продукції, зокрема під заявки «ГП «Донснаб», займався підготовкою проектів фінансово-господарських документів з вказаних питань (контрактів, специфікацій, митних документів), забезпеченням контролю процедури надходження грошових коштів за поставлену продукцію, тощо.
Крім того, з метою надання поставкам продукції легітимного вигляду та безперешкодного оформлення документації шодо переміщення товару з РФ за вищевказаною схемою ОСОБА_1 звернувся з відповідною пропозицією до раніше знайомого йому керівника підприємства, зареєстрованого на території РФ, - ООО «МАСТЕР-ТРЕЙД» (РФ, Ростовська обл., м. Ростов-на-Дону, вул. Орська, буд. 12-В, кім. 1-9), що створене у листопаді 2017 року безпосередньо для обслуговування схем постачання продукції з території, підконтрольній державній владі України, на тимчасово окуповану територію України, на що останній також надав свою згоду.
05.04.2018 року генеральний директор ПрАТ «Вістек» ОСОБА_9 , перебуваючи на території м. Бахмут Донецької області, діючи умисно, з корисливих мотивів та вказаною метою, з метою реалізації вищенаведеного плану злочинних дій, уклав контракт № 56м/18 (з додатком) з керівництвом ООО «МАСТЕР-ТРЕЙД», відповідно до якого продукція заводу ввозиться на територію РФ на адресу ООО «МАСТЕР-ТРЕЙД» як товар, що не призначений для поміщення під митну процедуру «випуск для внутрішнього споживання».
Одночасно, 05.04.2018 року засновником «ООО «Украинский уголь» ОСОБА_6 на території м. Моспине Донецької області, умисно, з корисливих мотивів та вказаною метою, з метою реалізації вищенаведеного плану злочинних дій, укладено контракт № 2 з керівництвом ООО «МАСТЕР-ТРЕЙД», відповідно до якого останнє поставляє на адресу «ООО «Украинский уголь» продукцію згідно специфікацій, яка по факту є продукцією ПрАТ «Вістек».
Надалі, за заздалегідь підготовленими керівництвом ООО «МАСТЕР-ТРЕЙД» та засновником «ООО «Украинский уголь» ОСОБА_6 за погодженням з ОСОБА_1 документами продукція, вироблена ПрАТ «Вістек», з території РФ за схемою реекспорту в порушення розпорядження Кабінету Міністрів України № 106-р від 18.02.2015 року «Про закриття пунктів пропуску через державний кордон» переправляється через неконтрольовану ділянку кордону в районі «т/п МАПП Матвеев Курган » на тимчасово окуповану територію Донецької області на адресу «ООО «Украинский уголь».
Так, протягом квітня - вересня 2018 року на підставі договору № 56м/18 (з додатком) від 05.04.2018 року та фінансово-господарських документів ПрАТ «Вістек», підготовлених ОСОБА_8 та підписаних ОСОБА_9 , на адресу ООО «МАСТЕР-ТРЕЙД» для подальшої відправки ОСОБА_6 до тимчасово окупованої території на адресу «ООО «Украинский уголь» відвантажено власної продукції загальною вартістю 52736775,20 російських рублів, зокрема за специфікаціями:
1) № 1 від 05.04.2018 року на суму 14484391,20 російських рублів;
2) № 2 від 27.04.2018 року та за залишками специфікації № 1 від 05.04.2018 на суму 10819913,60 російських рублів;
3) № 3 від 16.05.2018 року та за залишками по специфікації № 2 від 27.04.2018 на суму 5493686,40 російських рублів;
4) № 4 від 29.08.2018 року на суму 5551713,60 російських рублів;
5) № 5 від 05.09.2018 року на суму 5325504,00 російських рублів;
6) № 6 від 05.09.2018 року на суму 5325504,00 російських рублів;
7) № 7 від 05.09.2018 року на суму 5388662,40 російських рублів.
Одразу ж після потрапляння на територію РФ вказана продукція ПрАТ «Вістек» в режимі реекспорту спрямована керівництвом ООО «МАСТЕР-ТРЕЙД» на адресу «ООО «Украинский уголь» ОСОБА_6 відповідно до контракту № 2 від 05.05.2018 року на загальну суму 67802626,39 російських рублів, а саме:
1) згідно специфікації № 1 від 05.04.2018 року на суму 18143427,24 російських рублів, зокрема:
- на суму 6673377,43 російських рублів (рахунок-фактура № 315/18/1 від 24.04.2018 та декларація на товари);
- на суму 7131744,36 російських рублів (рахунок-фактура № 315/18/2 від 25.04.2018 та декларація на товари);
- на суму 4338305,45 російських рублів (рахунок-фактура № 315/18/3 від 26.04.2018 та декларація на товари);
2) згідно специфікації № 2 від 27.04.2018 року та згідно специфікації № 1 від 05.04.2018 на суму 13751384,39 російських рублів, зокрема:
- на суму 5202892,80 російських рублів (рахунок-фактура № 389/18/1 від 18.05.2018);
- на суму 6356108,71 російських рублів (рахунок-фактура № 389/18/2 від 23.05.2018);
- на суму 2194382,88 російських рублів (рахунок-фактура № 315/18/4 від 18.05.2018);
3) згідно специфікації № 3 від 28.05.2018 та специфікації № 2 від 27.04.2018 на суму 7156157,12 рублів, зокрема:
- на суму 458000 російських рублів (рахунок-фактура № 389/18/3 від 28.06.2018);
- на суму 6698157,12 російських рублів (рахунок-фактура № 449/18 від 28.06.2018 та декларація на товари);
4) згідно специфікації № 5 від 24.08.2018 на суму 7386287,93 російських рублів (рахунок-фактура № 798/18 від 03.09.2018 та декларація на товари);
5) згідно специфікації № 6 від 05.09.2018 на суму 7093965,12 російських рублів (рахунок-фактура № 815/18 від 05.09.2018 та декларація на товари);
6) згідно специфікації № 7 від 05.09.2018 на суму 7093965,12 російських рублів (рахунок-фактура № 816/18 від 05.09.2018 та декларація на товари);
7) згідно специфікації № 8 від 05.09.2018 року на суму 7177439,47 російських рублів (рахунок-фактура № 817/18 від 05.09.2018 року та декларація на товари).
Надалі, за контрактом № 04/04-2018 від 04.04.2018, підписаним засновником «ООО «Украинский уголь» ОСОБА_6 з керівництвом «ГП «Донснаб», вищевказана продукція ПрАТ «Вістек» в якості матеріального забезпечення терористичної організації «ДНР» реалізована через «ГП «Донснаб» на підприємства вугільної та гірничо-шахтної промисловості, що залишились на тимчасово окупованій території Донецької області, перейшли під так зване «внешнее государственное управление ДНР» та під контроль «министерства угля и энергетики ДНР», зокрема до «государственного предприятия «Шахта им. А. Ф. Засядько» (м. Донецьк), «государственного предприятия «Макеевуголь» (м. Макіївка), «государственного предприятия «Шахта Комсомолец Донбасса» (м. Кировське), «государственного предприятия «Торезантрацит» (м. Торез), «государственного предприятия "Донецкая угольная энеpгетическая компания" (м. Донецьк) тощо, забезпечуючи тим самим роботу гірничо-шахтного обладнання, та як наслідок, забезпечуючи незаконну діяльність з видобутку корисної копалини загальнодержавного значення - кам`яного вугілля на тимчасово окупованій території Донецької області та надходження грошових активів від його продажу до так званого «бюджета ДНР».
При цьому, з березня 2018 року (точні дати та час органом досудового розслідування не встановлені) ОСОБА_1 , перебуваючи на території Донецької області, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою матеріального забезпечення терористичної організації «ДНР», на виконання загального розробленого у групі вищевказаних осіб плану, особисто здійснював контроль всіх аспектів постачання продукції, виготовленої на ПрАТ «Вістек», як на адресу «ООО «Украинский уголь», так і на адресу «ГП «Донснаб» й безпосередньо на вугледобувні підприємства, що залишились на тимчасово окупованій території Донецької області, перейшли під так зване «внешнее государственное управление ДНР» та під контроль «министерства угля и энергетики ДНР». Зокрема вів особисті перемовини з генеральним директором ПрАТ «Вістек» ОСОБА_9 та переписку із заступником директора ПрАТ «Вістек» ОСОБА_8 щодо умов купівлі-продажу продукції заводу, можливості виготовлення конкретної продукції під чергові замовлення ГП «Донснаб»; вів перемовини з представниками російського підприємства ООО «МАСТЕР-ТРЕЙД» щодо організації переміщення товару територією РФ з подальшим ввезенням до тимчасово окупованої території Донецької області (дати, автомобілі, контактні дані водіїв, місця загрузки та розгрузки); забезпечує пересилку електронною поштою документів (специфікацій, договорів, платіжних документів) між ПрАТ «Вістек» - ООО «МАСТЕР-ТРЕЙД» - «ООО «Украинский уголь»; координував діяльність засновника «ООО «Украинский уголь» ОСОБА_6 з питань закупівлі продукції ПрАТ «Вістек» та її постачання на адресу «ГП «Донснаб» й безпосередньо на вугледобувні підприємства, тощо.
Так, ОСОБА_1 шляхом матеріального забезпечення здійснив фінансування терористичної організації «ДНР», підтримавши тим самим терористичну діяльність та тимчасову окупацію Російською Федерацією території України.
27.06.2019 року о 08 годині 14 хвилин ОСОБА_1 затримано в порядку ст. 208 КПК України.
27.06.2019 року ОСОБА_1 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 258-5 КК України.
29.06.2019 року у відношенні підозрюваного ОСОБА_1 ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 60 днів (до 25.08.2019 року включно) із визначенням розміру застави в сумі 768400 грн. Також вказаною ухвалою встановлено, що у разі внесення застави на підозрюваного ОСОБА_1 покладено наступні обов`язки: прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, суду, не відлучатись з місця проживання без їх дозволу, повідомляти слідчого, прокурора, суд про зміну місця проживання, здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт для виїзду за кордон. При цьому термін дії обов`язків, покладених судом, у разі внесення застави визначений до 25.08.2019.
01.07.2019 року ОСОБА_1 звільнено з-під варти у зв`язку з внесенням застави його захисником.
В той же час, установлений Жовтневим районним судом м. Маріуполя строк дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_1 у зв`язку з внесенням застави, закінчується 25.08.2019 року, а для прийняття законного та неупередженого рішення необхідно виконати наступні слідчі (розшукові) дії та процесуальні заходи, без яких неможливо завершити досудове розслідування, а саме: в повному обсязі виконати постанови про проведення слідчих (розшукових) дій по встановленню та виклику свідків вчиненого кримінального правопорушення, що ускладняється розташуванням потужностей «ООО «Украинский уголь» та «ГП «Донснаб» також на тимчасово окупованій території України; допиту встановлених посадових осіб ПрАТ «Вістек» та інших осіб, які згідно матеріалів кримінального провадження обізнані про причетність ОСОБА_1 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 до вчинення вищезазначеного злочину, та необхідністю перевірки вказаних осіб оперативним шляхом до їх можливої причетності до фінансового та матеріального забезпечення терористичної організації «ДНР»; завершити процедуру зняття грифів таємності з окремих матеріалів проведених негласних слідчих (розшукових) дій, які в установленому законом порядку будуть долучені до матеріалів кримінального провадження; завершити процедуру зняття грифів таємності з ухвал, на підставі яких проведені оперативно-технічні заходи, які в установленому законом порядку будуть долучені до матеріалів кримінального провадження; отримати тимчасові доступи до речей та документів в ПрАТ «ВФ Україна» (код ЄДРПОУ 14333937) за адресою: м. Київ, вул. Лейпизька, буд 15, щодо з`єднань номерів абонентів стільникового зв`язку, якими користувалися(ються) ОСОБА_1 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_6 ; допитати ОСОБА_6 в якості підозрюваного, який на даний час перебуває на тимчасово окупованій території; допитати ОСОБА_9 в якості підозрюваного, відібрати у останнього зразки голосу для проведення фоноскопічної експеризи; призначити та провести фоноскопічні експертизи стосовно підозрюваних ОСОБА_9 та ОСОБА_8 ; отримати зразки почерку підозрюваного ОСОБА_8 та провести почеркознавчу експертизу; отримати висновки по призначених фоноскопічній та почеркознавчій експертизах стосовно ОСОБА_1 , комп`ютерно-технічній та вибухо-технічній експертизах, виконати вимоги ст. 290 КПК України з підозрюваними та їхніми захисниками, скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування.
Результати проведення зазначених слідчих (розшукових) дій мають значення для вирішення питання доведення вини підозрюваного ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому злочину та вирішення питання про його винуватість у ході судового розгляду.
Постановою заступника прокурора Донецької області від 19.08.2019 року строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22015050000000175 продовжений до 6 (шести) місяців, тобто до 27.12.2019 року.
Відповідно до ч. 6 ст. 182 КПК України з моменту звільнення підозрюваного з-під варти внаслідок внесення застави, визначеної слідчим суддею в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, підозрюваний зобов`язаний виконувати покладені на нього обов`язки, пов`язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.
Згідно ч. 7 ст. 194 КПК України у разі необхідності строк дії покладених судом обов`язків може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
На сьогоднішній день виникла необхідність продовжити строк дії обов`язків, покладених судом на підозрюваного ОСОБА_1 , у зв`язку з тим, що досудове розслідування у даному кримінальному провадженні не завершено, а зміна підозрюваному запобіжного заходу на більш м`який запобіжний захід може перешкодити об`єктивному розслідуванню кримінального провадження.
Ризики, передбачені п. п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК, які були враховані судом при застосуванні до підозрюваного ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді застави з покладенням на нього певних обов`язків, а саме: підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків, інших підозрюваних у цьому кримінальному провадженні; продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, - не зменшилися.
Вказані ризики встановлені з урахуванням того, що до теперішнього часу ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину проти громадської безпеки, за яке законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років, зареєстрований на тимчасово окупованій території Донецької області (а саме у м. Донецьку), стійких соціальних зв`язків на території, на якій органи державної влади України здійснюють свої повноваження у повному обсязі, не має, у зв`язку з чим може переховуватись від органів досудового слідства та суду на тимчасово окупованій території або за межами України.
Також під час вирішення питання про продовження строку обов`язків просять врахувати, що на даний час органом досудового слідства ще не допитані всі особи, причетні до вчинення даного злочину, а також, свідки, покази яких мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, та лояльне налаштування ОСОБА_1 до діяльності терористичної організації «ДНР» та той факт, що він добровільно, з корисливих мотивів здійснював дії з її фінансування шляхом матеріального забезпечення.
Прокурор Лук`янченко М.В. в судовому засіданні за наведеними обставинами клопотання підтримала та просила його задовольнити. Вважала, що оскільки вона за постановою прокуратури Донецької області входить до складу групи прокурорів у кримінальному провадженні № 22015050000000175 від 01.04.2015 року, то як процесуальний керівник має право звертатися до суду із вказаним клопотанням. При цьому, строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до шести місяців на законних підставах уповноваженої особою прокуратури Донецької області. Крім того, в Єдиному реєстрі досудових розслідувань стосовно кримінального провадження № 22015050000000175 мається відомості стосовно підозрюваних осіб, в тому числі і відносно підозрюваного ОСОБА_1 .
Підозрюваний ОСОБА_1 та його захисник Басан Ю.П. в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечували, посилаючись на те, що із-за відсутності відповідних документів прокурор Лук`янченко М.В. не мала права звертатись до суду із вказаним клопотанням, строки досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжені не уповноваженою особою, до Єдиного реєстру досудових розслідувань у кримінальному провадженні не внесені відомості щодо підозрюваного ОСОБА_1 , наявність ризиків передбачених ст.177 КПК України відносно підозрюваного ОСОБА_1 прокурором не доведені і таких ризиків на теперішній час не існує. Підозрюваний ОСОБА_1 вважає, що кримінальне переслідування його пов`язане з його політичною діяльністю.
Вислухавши учасників судового розгляду клопотання, дослідивши надані до клопотання документи, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Ухвалою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 29.06.2019 року застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із внесенням застави, у разі внесення застави на підозрюваного ОСОБА_1 покладені обов`язки.
Отже, наведеною ухвалою визначено для підозрюваного, у разі внесення застави, обов`язки, передбачені положеннями ч. 5 ст. 194 КПК України, які за своїм змістом є наслідком звільнення з-під варти та окремим видом забезпечення кримінального провадження.
Положеннями ч. 6 ст. 194 КПК України передбачено, що обов`язки, передбачені частиною п`ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.
Ухвала Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 29.06.2019 року в апеляційному порядку не оскаржувалась, отже доводи наведені в ухвалі про застосування запобіжного заходу є обґрунтованими та належними доказами не спростовані.
Слідчий суддя вважає, що прокурор Лук`янченко М.В. у передбачений законом спосіб, з наявними повноваженнями, звернувся з клопотанням у якому довів наявність ризиків, які стали підставою для взяття під варту ОСОБА_1 і такі ризики на теперішній час не зменшилися, навіть під час перебування ОСОБА_1 на волі, тому у справі наявні підстави для продовження обов`язків, передбачених ст. 194 КПК України, оскільки наявні причини, за яких за попередній час проведення досудового розслідування не було досягнуто його цілей, заради яких здійснено заходи забезпечення кримінального провадження, враховуючи, зокрема, що постановою заступника прокурора Донецької області Ромасько В.О. від 19.08.2019 року, за наявності відповідних повноважень, продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до ЄРДР за № 22015050000000175 до шести місяців, тобто до 27.12.2019 року.
Враховуючи викладене, слідчий суддя вважає обґрунтованим подальше покладення обов`язків, визначених ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Маріуполя від 29.06.2019 року відносно ОСОБА_1 на 60 діб, у зв`язку з чим клопотання прокурора підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.176-178,182,193-194 КПК України, слідчий суддя -
У Х В А Л И В:
Клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами СБУ та державної прикордонної служби управління нагляду прокуратури Донецької області Лук`янченко М.В. про продовження строку покладених на підозрюваного ОСОБА_1 обов`язків при обраному запобіжному заході у вигляді застави по кримінальному провадженню № 22015050000000175 від 01.04.2015 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 258-5 КК України - задовольнити.
Продовжити строк покладених на підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 обов`язків при обраному запобіжному заході, які покладенні на нього ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 29.06.2019 року, на 60 діб, тобто до 20.10.2019 року, а саме:
-прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, суду;
не відлучатися з місця проживання без їх дозволу;
-повідомляти слідчого, прокурора, суд про зміну місця проживання;
-здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт для виїзду за кордон (за наявності).
Роз`яснити підозрюваному ОСОБА_1 , що у разі не виконання покладених на нього обов`язків, то застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: П.І.Папаценко