Постанова № 83788034, 21.08.2019, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
21.08.2019
Номер справи
344/13801/19
Номер документу
83788034
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 344/13801/19

Провадження № 3/344/4418/19

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2019 року м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Зеленко О.В. з участю: секретаря Караїм Ю.В., прокурора Негрича Н.М., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне корупційне правопорушення, що надійшла з управління захисту економіки в Івано-Франківській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженця с.Нові Білокоровичі Олевського району Житомирської області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, на утримані має двох малолітніх дітей, працюючого до 18.02.2019 заступником начальника штабу військової частини 1241 Національної гвардії України, за вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч.2 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

В С Т А Н О В И Л А:

До Івано-Франківського міського суду надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного корупційного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.172-6 КУпАП.

Із протоколу №224 від 31.07.2019 про вчинення адміністративного правопорушення, вбачається, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, за що передбачена відповідальність ч.2 ст. 172-6 КУпАП, за наступних обставин.

ОСОБА_1 з 15.09.2014 перебував на посаді заступника начальника штабу військової частини 1241 Національної гвардії України.

Відповідно до наказу командира військової частини 1241 Національної гвардії України від 18.02.2019 № 38 з майором ОСОБА_1 припинено (розірвано) контракт про проходження громадянами України військової служби в Національній гвардії України та виключено зі списків особового складу військової частини та звільнено відповідно до підпункту «б» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» з військової служби наказом командувача Національної гвардії України від № 20 о/с у запас за станом здоров`я 18.02.2019.

Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» 18.02.2019 ОСОБА_1 виплачено одноразову грошову допомогу в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби за період його календарної служби в розмірі 245979,24 грн., що підтверджується довідкою про доходи.

Особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до Закону) є суб`єктами декларування, які згідно з положеннями частини другої статті 52 Закону у разі суттєвої зміни в їх майновому стані зобов`язані письмово повідомити про це Національне агентство.

ОСОБА_1 відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті З Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язане з корупцією.

Відповідно відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, ОСОБА_1 20.03.2018 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік та 28.02.2019 подав декларацію перед звільненням.

Згідно із частиною другою статті 52 Закону у разі суттєвої зміни у майновому стані суб`єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених на 1 січня відповідного року, зазначений суб`єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов`язаний письмово повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції (далі НАЗК). Вказана інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) та оприлюднюється на офіційному сайті НАЗК.

Відповідно до пункту 6 розділу 2 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 №3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, суб`єкти декларування письмово повідомляють НАЗК про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другою статті 52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форми. Згідно з пунктом 2 розділу 2 зазначеного порядку повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб`єкта декларування подається через електрону мережу Інтернет з використання програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті суб`єкта декларування після реєстрації в Реєстрі.

Відповідно до довідки про доходи ОСОБА_1 , 18.02.2019 останній отримав дохід (вихідну допомогу при звільненні) в розмірі 245979,24 грн., однак повідомлення про суттєві зміни у майновому стані ним не були внесені, що є порушенням вимог статті 52 Закону.

Ураховуючи, що вартість отриманого доходу перевищує поріг у 50 прожиткових мінімумів доходів громадян встановлених на 1 січня 2019 року (96 050 гривень), у ОСОБА_1 на виконання вимог частини 2 статті 52 Закону, виник обов`язок у десятиденний термін з моменту отримання такого доходу, письмово повідомити НАЗК про суттєві зміни у майновому стані, тобто упродовж періоду з 00.00 18.02.2019 до 23.59 28.02.2019.

Роз`яснивши ОСОБА_1 вимоги ст.268 КУпАП, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, дослідивши та оцінивши надані письмові докази, з`ясувавши всі фактичні обставини справи, судом встановлено наступне.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.172-6 КУпАП, визнав. Пояснив, що 18.02.2019 звільнений з військової частини 1241 за станом здоров`я та упродовж двох днів після звільнення отримав на картку грошове забезпечення в сумі 245979,24 грн. Не знав про те, що у десятиденний термін з моменту отримання доходу повинен письмово повідомити НАЗК про суттєві зміни у майновому стані. Упродовж двох днів намагався подати декларацію, однак через технічну несправність не міг цього зробити. Крім того зазначив, що бухгалтерією несвоєчасно надано довідку. Станом на час складання даного протоколу не подав декларацію про суттєві зміни у майновому стані, а подав її 14.08.2019 о 21 год 21 хв. Просив також врахувати, що на даний час не працює, має на утриманні двох малолітніх дітей: ОСОБА_2 , 2012 р.н., та ОСОБА_3 , 2014 р.н. Щиро кається у вчиненому правопорушенні.

Прокурор у судовому засіданні підтримав викладені в протоколі про вчинення адміністративного корупційного правопорушення обставини та просив правопорушника визнати винним за вчинення корупційного правопорушення та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 (сто) неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Згідно ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ч.2 ст.172-6 КУпАП, неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані - тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до ч.1 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно з ч.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції», у разі суттєвої зміни у майновому стані суб`єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених на 1 січня відповідного року, зазначений суб`єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов`язаний письмово повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції. Вказана інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі Реєстру) та оприлюднюється на офіційному сайті НАЗК.

Відповідно до пункту 6 розділу 2 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 №3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, суб`єкти декларування письмово повідомляють НАЗК про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другою статті 52 ЗУ «Про запобігання корупції» шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форми. Згідно з пунктом 2 розділу 2 зазначеного порядку повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб`єкта декларування подається через електрону мережу Інтернет з використання програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті суб`єкта декларування після реєстрації в Реєстрі.

З матеріалів справи вбачається, що з 15.09.2014 ОСОБА_1 перебував на посаді заступника начальника штабу військової частини 1241 Національної гвардії України.

Згідно наказу командира військової частини 1241 Національної гвардії України від 18.02.2019 № 38 з майором ОСОБА_1 припинено (розірвано) контракт про проходження громадянами України військової служби в Національній гвардії України та виключено зі списків особового складу військової частини та звільнено відповідно до підпункту «б» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» з військової служби наказом командувача Національної гвардії України від № 20 о/с у запас за станом здоров`я 18.02.2019 (а.с. 30).

Згідно підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті З Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб`єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, ОСОБА_1 20.03.2018 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік та 28.02.2019 подав декларацію перед звільненням (а.с. 10-23).

Із довідки про доходи військової частини 1241 №1/2-81 від 17.07.2019 вбачається, що військовослужбовець ОСОБА_1 звільнений 18.02.2019 та останньому нараховано одноразову грошову вихідну допомогу при звільнені в розмірі 245979,24 грн (а.с. 33).

Також у судовому засіданні ОСОБА_1 підтверджено, що 18.02.2019 останнього звільненено з військової частини 1241 за станом здоров`я та упродовж двох днів після звільнення отримано грошове забезпечення в сумі 245979,24 грн.

Враховуючи, що вартість отриманого доходу перевищує поріг у 50 прожиткових мінімумів доходів громадян встановлених на 1 січня 2019 року (96 050 гривень), у ОСОБА_1 на виконання вимог частини 2 статті 52 Закону, виник обов`язок у десятиденний термін з моменту отримання такого доходу, письмово повідомити НАЗК про суттєві зміни у майновому стані, тобто упродовж періоду з 00.00 18.02.2019 до 23.59 28.02.2019.

Однак, відповідно до відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 станом на 28.02.2019 не повідомив НАЗК про суттєві зміни в майновому стані.

Також станом на час надходження до суду матеріалів справи 01.08.2019 щодо ОСОБА_1 , останній не повідомив НАЗК про суттєві зміни в майновому стані.

Як вбачається з усних пояснень ОСОБА_1 , наданих в судовому засіданні, останній 14.08.2019 о 21 год 21 хв. письмово повідомив НАЗК про суттєві зміни у своєму майновому стані.

Водночас, стаття 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначає правопорушення, пов`язане з корупцією як діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке Законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Тобто, для кваліфікації діяння за ч.2 ст.172-6 КУпАП не вимагається наявність корупційного інтересу, адже йдеться про вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а не корупційного правопорушення. Правопорушення, пов`язане з корупцією, не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження.

У даному випадку стаття 52 Закону України «Про запобігання корупції» вимагає від суб`єкта декларування у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених на 1 січня відповідного року письмово повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення пов`язані з корупцією, у відповідності до п.п. «г» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», не повідомив НАЗК про суттєві зміни в майновому стані, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.2 ст.172-6 КУпАП.

Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться даними з протоколу №224/2019 про вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією передбаченого ч.2 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 31.07.2019, рапортом старшого оперуповноваженого УЗЕ в Івано-Франківській області Ощипко-Олійник Г.Д. від 31.07.2019, скріншотом ЄДРД, копіями декларацій ОСОБА_1 щорічної та перед звільненням, довідкою про доходи №1/2-81 від 17.07.2019, письмовими поясненнями ОСОБА_1 усними поясненнями ОСОБА_1 , наданими в судовому засіданні, іншими матеріалами справи.

Як вбачається з копії повідомлення (а.с. 31), ОСОБА_1 05.05.2018 із Законом України «Про запобігання корупції» ознайомлений.

Також відповідно до ст.68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Таким чином, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.2 ст.172-6 КУпАП як неповідомлення про суттєві зміни у майновому стані, та накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції ч.2 ст.172-6 КУпАП.

За таких обставин, встановлюючи наявність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-6 КУпАП, повністю доводиться дослідженими в судовому засіданні доказами.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, ставлення до скоєного правопорушення, щире каяття як обставину, що пом`якшує відповідальність, та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.

На підставі викладеного, ст.ст. 1, 3, 52 Закону України «Про запобігання корупції», керуючись ст.ст. 9, 33, 172-6, 221, 251, 268, 283-285 КУпАП, -

П О С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч.2 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення - штраф в розмірі 100 (сто) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому виразі становить 1700 (одну тисячу сімсот) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача(МФО) 899998, рахунок отримувача 31211256026001; код класифікації доходів бюджету 22030106 - 384 грн. 20 коп. судового збору.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя О.Зеленко