
154/2196/19
2/154/734/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
21 серпня 2019 року. м. Володимир-Волинський
Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:
головуючого судді Вітера І.Р.
за участю секретаря Корніюк Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Володимир-Волинський цивільну справу за позовом Володимир-Волинської міської ради Волинської області до ОСОБА_1 про стягнення збитків, завданих територіальній громаді міста Володимира-Волинського за використання земельної ділянки з порушенням вимог земельного законодавства,-
ВСТАНОВИВ:
Володимир-Волинська міська рада звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення збитків, завданих територіальній громаді міста Володимира-Волинського за використання земельної ділянки з порушенням вимог земельного законодавства.
В позовній заяві покликається на ту обставину, що 23 серпня 2011 року між ПП «Сента» (Продавцем) та ОСОБА_1 (Покупцем) був укладений та нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу майна, а саме, овочевого складу загальною площею 415, 7 кв.м, розташованого за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до п. 1.4 зазначеного вище договору приміщення, що відчужується за цим договором, розташоване на земельній ділянці площею 1275 кв.м, в тому числі за рахунок забудованих земель, кадастровий номер якої 0710200000:01:005:5591 , яка надана у тимчасове користування ПП «Сента».
Згідно ч. 1, 2 ст. 120 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
06.02.2013 року Володимир-Волинською міською радою було прийняте рішення №24/12 «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», зокрема надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 1275 кв. м. по АДРЕСА_1 .
Витяг з даного рішення був надісланий відповідачу із супровідним листом від 18.02.2013 року за вих. № Г-823/1.
Однак, відповідач не виготовив проект землеустрою на земельну ділянку, так як не повідомив Володимир-Волинську міську раду про це та не подав його на затвердження.
Тобто, земельна ділянка використовується ОСОБА_1 з порушенням ст. 116, 125, 126 ЗК України, без рішення Володимир-Волинської міської ради про надання земельної ділянки в користування, без договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого у встановленому законом порядку.
Згідно ст. 206 ЗК України, використання землі є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. №284 затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.
У відповідності до вказаної постанови Кабінету Міністрів України рішенням Володимир-Волинської міської ради від 22.08.2012 року №20/25 було затверджено Порядок визначення та відшкодування Володимир-Волинській міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання, самовільного зайняття та використання земельних ділянок з порушенням законодавства про плату за землю» (далі - Порядок).
Дане рішення є нормативно-правовим актом органу місцевого самоврядування, яке містить загальнообов`язкові правила поведінки, призначений для неодноразового застосування та стосується прав і обов`язків невизначеного кола суб`єктів.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
У розділі 2 вказаного Порядку зазначено, що неодержаний дохід - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки який він не одержав, внаслідок її вилучення (викупу) або зайняття, обмеження, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням в результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ та організацій та громадян, у тому числі орендна плата, яку б міг отримати власник земельної ділянки при належному та своєчасному оформленні договору оренди земельної ділянки особою, яка її використовує.
Відповідно до цього Порядку фізичні та юридичні особи, у разі використання ними земель міста з порушенням вимог ст. 125, 206 ЗК України, повинні відшкодувати Володимир-Волинській міській раді збитки, спричинені їх діями або бездіяльністю.
Зокрема, збитки відшкодовуються внаслідок: неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки; використання земельної ділянки без документів, що посвідчують право на земельну ділянку відповідно до закону; самовільного зайняття земельної ділянки; інших випадків, коли особа використовує земельну ділянку з порушенням земельного законодавства та законодавства про плату за землю.
Визначення сум збитків покладається на комісію по визначенню збитків власників землі та землекористувачам (п. 5.1 Порядку) (далі - Комісія).
Про засідання Комісії, призначеного на 28 березня 2019 р., відповідача було повідомлено листом від 15.03.2019 р. За вих. № 627/1.27/2-19.
Відповідно до п. 6.1 Порядку у разі використання земельної ділянки без документів, що підтверджують право користування, збитки визначаються за фактичний період користування земельною ділянкою.
Згідно п. 6.4. Порядку відшкодування збитків проводиться за період використання землі з порушенням земельного законодавства у розмірі орендної плати за землю, яку власник землі (міська рада) міг би отримати при належному виконанні (дотриманні) землекористувачем вимог земельного законодавства.
Так, 28.03.2019 року комісією по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам було складено акт про визначений розміру збитків заподіяних Володимир-Волинській міській раді гр. ОСОБА_1 за користування земельною ділянкою площею 1275 кв. м по АДРЕСА_1 у розмірі неодержаного доходу в сумі 15990, 95 грн. за період з 01.06.2017 р. по 20.11.2018 р.
Згідно п. 5.15 Порядку вказаний акт комісії було затверджено рішенням виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради від 18.04.2019 р. № 125.
Відповідачу було надіслано лист від 19.04.2019 р. № 938/1.27/2-19, яким поінформовано про прийняте комісією рішення та запропоновану у 10-денний термін, з дня надходження цього повідомлення повідомити про результати його розгляду.
Вказаний лист виконавчого комітету міської ради було залишено ОСОБА_1 без реагування.
Відповідно до п. 7.9. Порядку у випадку недосягнення сторонами згоди або неотримання результатів розгляду повідомлення про необхідність відшкодування збитків це є підставою для підготовки позову про примусове відшкодування збитків у судовому порядку.
З моменту придбання приміщення (23 серпня 2011 року) і по даний час, пройшов період, протягом якого власник приміщення ОСОБА_1 фактично користувався земельною ділянкою, на якій розміщене це приміщення, при цьому не здійснюючи плати за використання землі.
У зв`язку із недотриманням відповідачем ОСОБА_1 норм земельного законодавства позивачу було завдано матеріальних збитків, а тому він просить стягнути з ОСОБА_1 в користь Володимир-Волинської міської ради грошові кошти для відшкодування матеріальної шкоди, завданої територіальній громаді міста Володимира-Волинського, у вигляді втрат до бюджету міста за користування земельною ділянкою площею 1275 кв.м, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , у розмірі 15990,95 грн. за період з 01.06.2017 р. по 20.11.2018 року.
Представник позивача в судове засідання не з`явилась, однак подала заяву в якій просить проводити розгляд справи у її відсутності та задовольнити позовні вимоги. Проти заочного розгляду справи не заперечила.
У судове засідання відповідач ОСОБА_1 не прибув з невідомих суду причин, був повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення судового виклику, відзиву також не подав.
Враховуючи вимоги позивача, який не заперечує проти заочного розгляду справи, беручи до уваги відсутність відповідача, який належним чином повідомлений про день та час розгляду справи та відзиву не подав, суд приходить до висновку про можливість заочно розглянути справу відповідно до ст. 280 ЦПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. У зв`язку з цим, на підставі ст. 247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового процесу.
Всебічно вивчивши обставини справи, дослідивши надані письмові докази у сукупності, суд дійшов висновку, що позов заявлений обґрунтовано і підлягає задоволенню на підставі встановлених фактичних обставин справи та відповідних їм правовідносин.
Судом встановлено, що 23 серпня 2011 року між ПП «Сента» та ОСОБА_1 був укладений договір купівлі-продажу майна, а саме овочевого складу загальною площею 415, 7 кв.м, розташованого в АДРЕСА_1 .
Даний договір купівлі - продажу був нотаріально посвідчений приватним нотаріусом Луцького міського нотаріального округу Волинської області Онищук І.П. та зареєстрований в реєстрі нотаріальних дій за №2016.
Витягом із Державного реєстру правочинів №10296092 підтверджується, що даний договір зареєстрований у Державному реєстрі правочинів.
Відповідно до п. 1.4 зазначеного вище договору, приміщення, що відчужується за цим договором, розташоване на земельній ділянці площею 1275 кв.м, в тому числі за рахунок забудованих земель, кадастровий номер якої 0710200000:01:005:5591 , яка надана у тимчасове користування ПП «Сента». Дана обставина стверджується копією договору.
Відповідно до ст. 116 ЗК України підставами для набуття права на землю є рішення органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Статтею 12 ЗК України встановлено, що розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок v користування відноситься до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.
Частина 2 ст. 123 ЗК України визначає, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених ст. 122 ЗК України, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки.
Тобто, обов`язок щодо оформлення права оренди земельної ділянки законодавство покладає на майбутнього орендаря цієї ділянки, який зобов`язаний для цього звернутись із клопотанням до органу місцевого самоврядування долучивши до нього відповідні додатки.
Як вбачається з матеріалів справи, 15.07.2012 року на адресу Володимир-Волинської міської ради надійшло клопотання ОСОБА_1 щодо отримання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 1275 кв.м., кадастровий номер 0710200000:01:005:5591 , для оформлення власності або повідомити про існуючі умови передачі земельної ділянки у користування ПП «Сента» для переоформлення права користування ділянкою.
06.02.2013 року Володимир-Волинською міською радою було прийняте рішення №24/12 «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», зокрема надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 1275 кв. м по АДРЕСА_1 .
Однак, відповідачем на час розгляду справи не виготовлено проект землеустрою на земельну ділянку, тобто земельна ділянка використовується ним із порушенням ст.ст.116, 125, 126 ЗК України, без наявності рішення Володимир-Волинської міської ради про надання земельної ділянки в користування, без укладення договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого у встановленому законом порядку.
Як вбачається з рішень Володимир-Волинського міського суду від 09.09.2013 року, 29.12.2015 року, постанови Апеляційного суду Волинської області від 12.02.2018 року, з відповідача ОСОБА_1 стягнуто в користь Володимир-Волинської міської ради збитки, завдані територіальній громади міста Володимир-Волинський, у вигляді втрат до бюджету міста за користування земельною ділянкою.
Вказані рішення судів були виконані ОСОБА_1 , про що свідчать постанова Першого ВДВС Луцького МУЮ від 12.06.2014 р. (ВП №41919444), постанови Першого ВДВС міста Луцьк ГТУЮ у Волинській області від 30.05.2016 року (ВП № 50591071), та від 17.05.2018 року ( ВП № 56084789) про закінчення виконавчого провадження.
Однак, незважаючи на це, ОСОБА_1 не усунув порушень земельного законодавства та надалі користується земельною ділянкою без оформлення документів на неї та не сплачуючи орендної плати.
Відповідно до ст. 206 ЗК України використання землі є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. №284 було затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.
У відповідності до вказаної постанови КМУ рішенням Володимир-Волинської міської ради від 22.08.2012 року №20/25 було затверджено Порядок визначення та відшкодування Володимир-Волинській міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання, самовільного зайняття та використання земельних ділянок з порушенням законодавства про плату за землю».
Дане рішення є нормативно-правовим актом органу місцевого самоврядування, який містить загальнообов`язкові правила поведінки, призначений для неодноразового застосування та стосується прав і обов`язків невизначеного кола суб`єктів.
Згідно статтей 144-145 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території. Права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
У розділі 2 вказаного Порядку зазначено, що неодержаний дохід - це дохід, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав, внаслідок її вилучення (викупу) або зайняття, обмеження, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ та організацій та громадян, у тому числі орендна плата, яку б міг отримати власник земельної ділянки при належному та своєчасному оформленні договору оренди земельної ділянки особою, яка її використовує.
Відповідно до цього Порядку фізичні та юридичні особи, у разі використання ними земель міста з порушенням вимог ст. 125, 206 ЗК України, повинні відшкодувати Володимир-Волинській міській раді збитки, спричинені їх діями або бездіяльністю.
Листом від 15.03.2019 р. № 627/1.27/2-19 ОСОБА_1 було запрошено на засідання комісії по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам, призначене на 28.03.2019 року.
28.03.2019 р. комісією по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам був складений акт про визначення розміру збитків, заподіяних територіальниій громаді міста за користування земельною ділянкою, що по вул. Луцькій, 255А без відповідних документів гр. ОСОБА_1 у розмірі неодержаного доходу в сумі 15990,95 грн. за період з 01.06.2017 р. по 20.11.2018 р.
Рішенням Виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради від 18.04.2019 р. №125 вказаний акт комісії був затверджений. Гр. ОСОБА_1 було зобов`язано сплатити збитки, що визначені актом у місячний термін після прийняття цього рішення.
19.04.2019 р. за вих. №938/1.27/2-19 відповідачу було надіслано лист, яким останньогго було поінформовано про прийняте комісією рішеннята запропоновано добровільно відшкодувати збитки та проінформовано, що в іншому випадку справа буде вирішуватись у судовому порядку.
Про факт отримання вказаного листа відповідачем свідчить відмітка про його отримання у повідомленні про вручення поштового відправлення.
З моменту придбання приміщення (23 серпня 2011 року) і по даний час, пройшов період, протягом якого власник приміщення ОСОБА_1 фактично користувався земельною ділянкою, на якій розміщене це приміщення, при цьому не здійснюючи плати за використання землі.
За змістом статей 15, 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу у разі їх порушення, невизнання чи оспорювання. Одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Відповідно до статті 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками, зокрема, є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Суб`єктами права на землі комунальної власності згідно із статтею 80 ЗК України є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, незалежно від того, зареєстрована земельна ділянка за територіальною громадою, чи ні.
Згідно із ст. 157 ЗК України, відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.
У зв`язку з недотриманням відповідачем норм земельного законодавства останнім було завдано матеріальних збитків територіальній громаді міста у вигляді втрат до бюджету міста у розмірі 15990,95 грн. за період з 01.06.2017 р. по 20.11.2018 р.
Відповідно до п.5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» від 19.04.1993р. № 284, збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісії.
Оскільки відповідач ОСОБА_1 надалі використовує без правовстановлюючих документів земельну ділянку площею 1275 кв.м. для обслуговування овочевого складу площею 415,7 кв.м. по АДРЕСА_1 та не сплачує орендної плати за землю, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю.
Крім того, з відповідача на користь позивача згідно вимог ч.1 ст.141 ЦПК України, слід стягнути понесені та документально підтверджені судові витрати у виді судового збору в розмірі 1921 грн.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 11, 12, 13, 76, 77, 81, 141, 247, 265, 280-282, 354 ЦПК України, на підставі ст.ст. 12, 152, 156, 157, 206 ЗК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов Володимир-Волинської міської ради - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 ) в користь Володимир-Волинської міської ради Волинської області (ЄДРПОУ: 35387610, юридична адреса: 44700, Волинська область, місто Володимир-Волинський, вул. Данила Галицького, 5) грошові кошти для відшкодування матеріальної шкоди, завданої територіальній громаді міста Володимира-Волинського, у вигляді втрат до бюджету міста за користування земельною ділянкою площею 1275 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, у розмірі 15 990 (п`ятнадцять тисяч дев`ятсот дев`яносто) гривень 95 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь Володимир-Волинської міської ради витрати по сплаті судового збору у сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий (підпис).
Згідно з оригіналом.
Суддя Володимир-Волинського міського суду І.Р. Вітер