
Справа №303/5434/19 2-а/303/191/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2019 року м.Мукачево Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області в особі : головуючого - судді Монич В. О. секретар судового засідання Лаврів Е.І. з учасю : представника позивача Рукін К.А. перекладача Мухаммад Діяр Амір відповідача ОСОБА_2 Справа №303/5434/19
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Мукачево адміністративну справу за позовом Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Республіки Ірак ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) про примусове видворення іноземця за межі території України,-
в с т а н о в и в :
Мукачівський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернувся до суду з позовом до громадянина Республіки Ірак ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) про примусове видворення іноземця за межі території України.
Позов мотивований тим, що відповідач був затриманий 16 серпня 2019 року на ділянці відділення інспекторів прикордонної служби "Вилок" відділу прикордонної служби "Дяково" Мукачівського прикордонного загону, на напрямку 110 прикордонного знаку, на території Вилоцької селищної ради Виноградівського району Закарпатської області, під час спроби незаконного, поза пунктами пропуску, в складі групи осіб, перетинання державного кордону з України в Угорщину. В подальшому, відповідно до ст.263 КУпАП, його було затримано в адміністративному порядку на термін до 3 діб з метою встановлення особи та з`ясування обставин правопорушення. В ході з"ясування обставин правопорушення було встановлено, що відповідач на територію України потрапив незаконним шляхом поза встановленими пунктами пропуску, без документів, що дабть право на перетин державного кордону у встановленому законодавством порядку. В 2017 році звертався до Центрального міжрегіонального управління ДМС у м.Києві та Київській області з заявою про надання статусу біженця або додаткового захисту в Україні. За заявою відповідача було прийнято рішення про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, що потребує додаткового захисту в Україні. Вказане рішення, в порядку встановленому Законом України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захитсу" відповідач не оскаржував. Таким чином, після завершення терміну оскарження рішення про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, що потребує додаткового захисту в Україні відповідач втратив законні підстави для перебування на території України. Реалізуючи свої права та свободи, відповідач міг встановленим порядком іммігрувати в Україну або іншу Європейську країну на постійне місце проживання, або тимчасово прибути для працевлаштування на визначений термін, як це передбачено законодавством України, законодавством інших держав та міжнародними документами, не завдавши шкоди національним інтересам України. Відповідач є нелегальним мігрантом, оскільки перетнув державний кордон поза пунктами пропуску, після відмови органу міграційної служби про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, що потребує додаткового захисту в Україні втратив законні підстави для перебування на території України встановлені ст.4 Закону україни "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства". Відповідач підстав для законного перебування на території України не має, документи, що посвідчують особу, дають право виїхати з України не має, українською мовою не володіє, родичів на території України, які б могли надати допомогу у поверненні до країн походження, коштів на повернення не має. Просить примусово видворити за межі України громадянина Республіки Ірак ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити. Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив у їх задоволенні відмовити, пояснив, що документів на проживання в Україні він не має. Заслухавши пояснення сторін, вивчивши та дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що відповідач був затриманий 16 серпня 2019 року на ділянці відділення інспекторів прикордонної служби "Вилок" відділу прикордонної служби "Дяково" Мукачівського прикордонного загону, на напрямку 110 прикордонного знаку, на території Вилоцької селищної ради Виноградівського району Закарпатської області, під час спроби незаконного, поза пунктами пропуску, в складі групи осіб, перетинання державного кордону з України в Угорщину, дане стверджується протоколом про адміністративне затримання від 16 серпня 2019 року та протоколом особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 16 серпня 2019 року (а.с.3-4).
16 серпня 2019 року в.о. начальника Мукачівського прикордонного загону Стулов С. було затверджено рішення про примусове повернення з України громадянина Республіки Ірак ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.10), яке отримав відповідач.
Згідно частини 4 статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України, громадяни України, іноземці чи особи без громадянства можуть бути відповідачами за адміністративним позовом суб`єкта владних повноважень про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України. Частиною 1 статті 288 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що, позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні. Згідно вимог ч.1 ст.29 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства"передача з України або прийняття в україну іноземця та особи без громадянства здійснюється відповідно до міжнародного договору про реадмісію. Україною будь-які міжнародні угоди з Республікою Ірак про реадмісію осіб не укладались, Законами України такі угоди не ратифікувались. Відповідно до пункту 1 статті 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення. Встановлені судом обставини, а саме : документи які б надавали право громадянину Республіки Ірак ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 виїхати з України не має, українською мовою не володіє, родичів на території України, які б могли надати допомогу у поверненні до країн походження не має, коштів на повернення не має свідчать про те, що ним порушені вимоги Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства". Керуючись ст.ст.6, 19, 46, 257-259, 288, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", суд, - у х в а л и в :
Позовні вимоги Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України - задовольнити.
Примусово видворити за межі України громадянина Республіки Ірак ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Допустити негайне виконання рішення суду.
Рішення може бути оскаржено сторонами в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його складення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Мукачівський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, код ЄДРПОУ - 14321676, індекс 89600, м.Мукачево, вул.Недецеї, 45, Закарпатської області.
Відповідач: громадянин Республіки Ірак ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце перебування : індекс АДРЕСА_1 .
Головуючий В.О.Монич