
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 серпня 2019 року Чернігів Справа № 620/1817/19
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лосинівський маслосирзавод» про застосування заходів реагування,
В С Т А Н О В И В:
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лосинівський маслосирзавод» про застосування заходів реагування у вигляді зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства в сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров`я людей, експлуатації адміністративної будівлі Товариства з обмеженою відповідальністю «Лосинівський маслосирзавод» за адресою: вул. Київська, 9, смт. Лосинівка, Ніжинський район, Чернігівська область.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки були виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а тому є підстави для застосування до відповідача заходів реагування згідно статті 70 Кодексу цивільного захисту України.
Відповідачем відзив на позов подано не було.
Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 16.07.2019 в задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Лосинівський маслосирзавод» про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено; ухвалою суду від 23.07.2019 клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Лосинівський маслосирзавод» про зупинення провадження у справі повернуто без розгляду.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області на підставі наказу від 17.12.2018 № 378 та посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 22.04.2019 № 218 проведено планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Лосинівський маслосирзавод» за адресою: вул. Київська, 9, смт. Лосинівка, Ніжинський район, Чернігівська область (а.с. 35-37).
За результатами перевірки складено акт щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 26.04.2019 № 206, яким встановлено порушення вимог законодавства України, зокрема, які створюють загрозу життю та/або здоров`я людей: адміністративну будівлю не захищено від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів; адміністративну будівлю не обладнано системою протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації); адміністративну будівлю не обладнано системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей І типу; на території підприємства пожежні щити не укомплектовані засобами пожежогасіння відповідно до чинних норм: вогнегасниками – 3 шт., ящик з піском – 1 шт., протипожежним покривалом – 1 шт., багор або лом та гак – 2 шт., лопати – 2 шт., сокири – 2 шт. (а.с. 10-21).
Вважаючи дані порушення такими, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей, позивач звернувся до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
Відповідно до частин першої та другої статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Положеннями частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно пункту 1 частини першої статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Аналізуючи вказані правові норми, суд приходить до висновку, що застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів можливо в тому випадку, якщо суб'єктом господарювання не дотримано вимоги пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами, за обов'язкової умови, що таке порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки створює загрозу життю та здоров'ю людей.
За результатами перевірки встановлено низку порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, в тому числі працюючого персоналу, інших громадян, а також осіб, які будуть здійснювати ліквідацію надзвичайної ситуації (пожежі), в разі її виникнення.
Відповідачем було надано суду видаткові накладні № 336 від 11.07.2019 та № 127 від 11.07.2019 про придбання 6 вогнегасників ВП-5 (з), 2 багорів, 2 ломів, 3 кошм 1,8 на 1.5 метри, 5 сокир, 2 лопат совкових, 1 лопати штикової, а також копію договору про надання послуг № 2 від 05.06.2019 на виконання робіт з проектування систем протипожежного захисту: пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей, устаткування передавання тривожних сповіщень, блискавказахисту приміщень адміністративного корпусу.
Разом з тим, суд зазначає, що укладення відповідачем вищевказаного договору передбачає тільки можливе усунення виявлених порушень в майбутньому.
Таким чином, з наданих суду документів встановлено, що відповідачем не усунуто в повному обсязі порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, які створюють загрозу життю та/або здоров`я людей.
Відсутність автоматичної системи пожежної сигналізації та системи оповіщення призведе до пізнього виявлення пожежі та оповіщення людей, які перебувають у будівлі, в зв'язку з чим первинні засоби пожежогасіння будуть не ефективними, продукти горіння та чадний газ унеможливлять своєчасну та безпечну евакуацію людей з будівлі та призведуть до отруєння людей що перебуватимуть у ній, гасіння пожежі здійсниться лише після прибуття пожежних підрозділів з необхідними засобами гасіння.
При відсутності або невідповідності захисту будівлі від прямих ударів блискавки та захисту від вторинних дій блискавки, у випадку удару блискавки в будівельні конструкції виникає небезпечне іскріння, полум'я та електричний струм, що виник у результаті виносу високої напруги на струмопровідні частини конструкцій, апаратів, агрегатів, сприяє виникненню пожежі з її небезпечними факторами та розповсюдженням їх до шляхів евакуації та місць перебування людей, та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей.
З урахуванням викладеного, вбачається, що порушення, виявлені під час позапланової перевірки об’єкту та неусунені відповідачем, є суттєвими і створюють загрозу життю та здоров’ю людей (працюючого персоналу тощо).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, що відповідачем було допущено порушення вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, доказів усунення у повному обсязі виявлених порушень, зазначених в акті перевірки, що стали підставою для звернення до суду, ним не надано.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лосинівський маслосирзавод» про застосування заходів реагування необхідно задовольнити, оскільки вони є законними та обґрунтованими.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача – суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області (пр-т Миру, 190-а, м. Чернігів, 14037, код ЄДРПОУ 38590042) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лосинівський маслосирзавод» (вул. Київська, 9, смт. Лосинівка, Ніжинський район, Чернігівська область, 16663, код ЄДРПОУ 21403660) про застосування заходів реагування задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у вигляді зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства в сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров`я людей, експлуатації адміністративної будівлі Товариства з обмеженою відповідальністю «Лосинівський маслосирзавод» за адресою: вул. Київська, 9, смт. Лосинівка, Ніжинський район, Чернігівська область.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 21.08.2019.
Суддя Н.М. Баргаміна