
Справа № 560/2046/19
РІШЕННЯ
іменем України
21 серпня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо проведення перерахунку та виплати пенсії, обчисленої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі по тексту - Закон №796-XII) з 26.04.2019 та зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію, обчислену з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону №796-XII з 26.04.2019 з врахуванням проведених виплат.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та є інвалідом 2 групи. Вважає, що відповідно до статті 59 Закону №796-ХІІ має право на перерахунок пенсії в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати. Вказав, що звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, проте отримав відмову, у зв'язку з тим, що право на перерахунок пенсії в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати мають лише особи, які отримали інвалідність під час проходження дійсної строкової служби. Вважає відмову протиправною, оскільки рішенням від 25.04.2019 справі №1-р(ІІ)/2019 Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у частині 3 статті 59 Закону №796-XII.
Ухвалою від 09.07.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 31.07.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Відповідач подав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що пeрeрaxунoк пeнсії відпoвіднo дo статті 59 Зaкoну №796-ХІІ (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) здійснюється oсoбaм, які брaли учaсть у ліквідaції нaслідків Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи під чaс прoxoджeння дійснoї стрoкoвoї служби і внaслідoк цьoгo стaли oсoбaми з інвалідністю. Вказав, що відповідно до зазначеної норми перерахунок здійснювався тільки особам, які отримали інвалідність під час проходження дійсної строкової служби. Позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не в період проходження дійсної строкової військової служби. Тому на момент звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії у пенсійного органу були відсутні підстави для здійснення такого перерахунку.
Зазначив, що 03.07.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543 позивачу з 01.07.2019 проведений перерахунок пенсії у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію як особа з інвалідністю 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII..
З 03.04.1978 по 21.04.1980 позивач проходив дійсну строкову військову службу, що підтверджується копіями військового квитка НК №4158664.
16.12.2010 позивачу встановлена 2 група інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби пор ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою МСЕК №221489.
23.12.2010 позивачу наданий статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням серії А №114143с.
В червні 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою, в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії, обчисливши її з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону №796-ХІІ, та постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851.
Листом від 27.06.2018 №1528/З-8 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило позивачу оскільки позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не в період проходження строкової військової служби.
Вважаючи протиправною відмову відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до статті 1 Закону № 796-XII (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Частиною 3 статті 59 Закону № 796-ХІІ передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Таким чином, на момент звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії дія частини 3 статті 59 Закону №796-ХІІ щодо права на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою поширюється на осіб, які відповідають таким критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або 2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або 3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Таке право виникало у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до частини 3 статті 59 Закону №796-ХІІ не допускається): 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідністю виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.
Приписи частини 3 статті 59 Закону № 796-ХІІ однозначно регулювали право осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали інвалідами, на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати та не надавали передумов для їх неоднозначного тлумачення.
Зазначена правова позиція відображена в ухвалі Верховного Суду від 08.05.2018 у справі №820/1148/18.
Суд встановив, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 08.06.1986 по 03.07.1986. Дійсну строкову військову службу позивач проходив у період з 03.04.1978 по 21.04.1980. Тобто, позивач брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи не під час проходження дійсної строкової служби.
Таким чином, позивач на момент звернення до пенсійного органу з заявою про перерахунок та виплату пенсії не відповідав всім критеріям, наявність яких обумовлює право особи на перерахунок пенсії за частиною 3 статті 59 Закону №796-ХІІ, оскільки його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відбувалася поза межами проходження ним дійсної строкової військової служби.
З огляду на викладене суд вважає, що в червні 2018 року відповідач правомірно відмовив позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової військової служби.
Разом з тим, рішенням від 25.04.2019 у справі №3-14/2019 Конституційний Суд України вирішив:
1) визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини 3 статті 59 Закону №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;
2) словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини 3 статті 59 Закону №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
За змістом статті 91 закону України "Про Конституційний Суд України" від 13.07.2017 №2136-VIII закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, з 25.04.2019 - з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 25.04.2019 у справі №3-14/2019 вимога частини 3 статті 59 Закону №796-XII щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби, як підстави для перерахунку пенсії на умовах частини 3 статті 59 Закону №796-XII, втратила чинність.
Тому, право позивача на перерахунок пенсії по інвалідності у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, виникло з 25.04.2019.
За змістом статей 44 і 63 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсії військовослужбовцям здійснюється за заявою пенсіонера або у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на умовах, в порядку та у розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Позивач 25.04.2019 не звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про перерахунок та виплату пенсії по інвалідності, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Тому у відповідача не було підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача у п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543 позивачу з 01.07.2019 проведений перерахунок пенсії у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі судового розгляду відповідач довів правомірність відмови, викладеної в листі від 27.06.2018 №1528/З-8. Тому в задоволенні позову необхідно відмовити.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовний вимог та звільненні позивача від сплати судового збору відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Судовий збір з відповідача не стягується.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головуючий суддя О.К. Ковальчук