
Копія
Справа № 560/2211/19
РІШЕННЯ
іменем України
19 серпня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв’язку з порушенням відповідачем строків виплати донарахованої пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, розмір якої складає 41670,24 грн.
- зобов’язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв’язку з порушенням відповідачем строків виплати донарахованої ОСОБА_1 пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, розмір якої складає 41670,24 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з набуттям чинності Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", набув чинності з 29 грудня 2015 року), отримав право на перерахунок з 01 січня 2016 року призначеної раніше пенсії.
Позивач також вказує, що не дивлячись на вимоги вище наведених нормативних актів, пенсія своєчасно не була перерахована, через що вимушений був за захистом своїх прав звернутися до Хмельницького міськрайонного суду з позовом зобов’язати Головне управлінця Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії у розмірі 76% відповідного грошового забезпечення.
Рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 14 лютого 2018 року у справі № 686/24161/17 позовні вимоги були задоволені. Рішення набрало законної сили 11 травня 2018 року згідно ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Як зазначає позивач, за результатами проведеного ГУ ПФУ в Хмельницькій області перерахунку пенсії в квітні 2018 року з застосуванням 70% грошового забезпечення, заборгованість по недоплаті пенсії становить 28786,56 грн., яка до цього часу не виплачена. Дана сума підтверджується розрахунком на доплату, здійсненим відповідачем.
Після набрання судового рішення законної сили, 25 травня 2018 року відповідач провів перерахунок пенсії з застосуванням 76% від грошового забезпечення, але доплату в сумі 12883,68 грн. також до цього часу не виплатив.
24 вересня 2018 року позивач вказує, що звертався до відповідача із заявою здійснити перерахунок пенсії та виплатити єдиним платежем донараховану пенсію.
Проте отримав відповідь від 05 жовтня 2018 року № 2267/С-8, де відповідач повідомив, що пенсію в 2018 році перераховано двічі: в квітні - на підставі постанови КМУ №103 і 24 травня 2018 року - по рішенню суду. В зазначеній відповіді Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області визнає заборгованість по пенсії в сумах 28786,56 грн. - донараховану по постанові КМУ № 103 і 12883,68 грн. - донараховану по рішенню суду.
Позивач зазначає. що разом заборгованість через несвоєчасний перерахунок і виплату пенсії, складає 41670,24 грн., яку відповідач має намір виплачувати в порядку, передбаченому постановами Кабінету Міністрів України № 103 і № 649 після виділення для цієї мети коштів.
З метою досудового врегулювання спору, 18 червня 2019 року позивач зазначив, що знову звертався до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, із заявою добровільно виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків виплати перерахованої пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, але відповідач своїм листом від 27 червня 2019 року № 1668/С-8 відмовив позивачу у виплаті.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 липня 2019 року суд відкрив провадження та призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач у строк встановлений судом, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що сума доплати нарахована головним управлінням за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року ОСОБА_1 в розмірі 28786,56 грн., виплачується головним управлінням з 01 січня 2019 року відповідно до вимог п. 3 постанови № 103, сума доплати нарахована головним управлінням 24 травня 2018 року на виконання судового рішення від 14 лютого 2018 року по справі 686/24161/17 в розмірі 12883,68 грн. буде виплачена відповідно до вимог постанови Кабінету Міністру України від 22 серпня 2018 року № 649.
Враховуючи зазначене, позовні вимоги, які заявлені позивачем щодо нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року в сумі 41670,24 грн. є безпідставними та необґрунтованими.
Крім того, у відзиві на позов відповідач вказав про необхідність розгляду даної справи з викликом сторін.
Суд зазначає, що частинами п'ятою - шостою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Таким чином, зважаючи на те, що дана справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 КАС України, відсутня необхідність призначати розгляд справи в судовому засіданні. Тому, клопотання відповідача до задоволення не підлягає.
Також, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області разом із відзивом подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду в зв`язку із пропуском строку звернення до суду.
Вирішуючи вказане клопотання, суд звертає увагу відповідача на те, що відповідно до матеріалів справи були оскаржені дії/бездіяльність відповідача, про які зазначено у відповіді на звернення від 27 червня 2019 року № 1668/С-8. Саме з цієї відповіді позивач дізнався про причини відмови у проведенні виплатити компенсації втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків виплати. Не погоджуючись з цим, позивач звернувся за судовим захистом.
Отже, суд не вбачає пропуску позивачем строку звернення до суду по даній справі, оскільки позивач звернувся до суду після отримання відмови відповідача від 27 червня 2019 року, а відповідач у свою чергу не долучив до свого клопотання жодних доказів на його обґрунтування, тому на думку суду вказане клопотання відповідача задоволенню не підлягає.
Дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 14 лютого 2018 року у справі № 686/24161/17 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" згідно довідки №4019/02/22-2017 від 22 березня 2017 року в розмірі 76 відсотків грошового забезпечення.
На виконання зазначеного рішення суду, Управлінням 24 травня 2017 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1, відповідно сума доплати згідно проведеного перерахунку за період з 01 січня 2018 року по 30 квітня 2018 року в сумі 4797,76 грн. була виплачена позивачу на рахунок, відкритий в АТ "Державний ощадний банк України" у квітні 2018 року, при цьому виплата доплати за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року в розмірі 28786,56 грн., головним управлінням проведено не було.
19 червня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Хмельницькій області із заявою, в якій просив провести обчислення суми компенсації втрати частини грошових доходів (пенсії) у зв`язку з порушенням термінів їх виплати та виплатити таку компенсацію згідно чинного законодавства України за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Листом від 27 червня 2019 року № 1668/С-8 ГУ ПФУ в Хмельницькій області повідомило позивача, що нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходу у зв`язку із порушенням строків виплати немає законних підстав, оскільки рішення суду від 14 лютого 2018 року у справ №686/24161/17 виконано своєчасно.
Не погоджуючись з вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає та враховує наступне.
Відповідно до ст.55 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Частиною другою статті 46 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" регламентовано виплату пенсій за минулий час і в тій частині, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. При цьому компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Питання, пов`язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України від 19 жовтня 2000 року №2050-ІІІ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати".
Згідно ст.1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку їх виплати" підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Зі змісту вказаних нормативних приписів випливає, що право на компенсацію частини доходів у громадянина пов`язується з настанням такого юридичного факту (події), як невиплата грошового доходу у встановлені строки його виплати.
За правилами ст.ст.2,3 вказаного Закону компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі-компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Наведені вище норми встановлюють строк затримки виплати доходу, за якого виникає право на компенсацію, - один і більше календарних місяців; вказують на визначення поняття "доходи" для цілей цього Закону; а також порядок обчислення суми компенсації.
З метою реалізації Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2001 року № 159, якою затверджено Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати (далі - Порядок №159).
Пункти 1, 2 Порядку №159 відтворюють положення Закону та конкретизують підстави та механізм виплати компенсацій.
Згідно з п. 2 Порядку №159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Приписами п. 4 Порядку №159 визначено, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Наведене свідчить, що основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 2 Закону №2050-ІІІ та Порядком, компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв`язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.
Також, дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (зокрема, пенсії).
Виплата компенсації втрати частини доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його (доходу) нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Наведену правову позицію сформулював Верховний Суд України у постановах від 19.12.2011 у справі №6-58цс11, від 11.07.2017 у справі №21-2003а16), яка у подальшому знайшла своє відображення, зокрема, у постановах Верховного Суду від 03.07.2018 у справі № 521/940/17, від 24.01.2019 у справі №159/1615/17, від 15.04.2019 у справі №727/7818/16-а та від 14.05.2019 у справі №487/6312/16-а.
У даній справі встановлено, що нарахування та виплата позивачу пенсії за період з 01 січня 2016 року по 30 вересня 2017 року відбулись на виконання судового рішення. Несвоєчасне нарахування сум відбулось з вини органу, що призначає і виплачує пенсію.
Отже, враховуючи той факт, що позивачу не було вчасно виплачено пенсію за вищевказаний період, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги щодо зобов`язання відповідача провести розрахунок та виплату компенсації.
При цьому, доводи відповідача про те, що ним своєчасно виплачено пенсію на виконання рішення суду є безпідставними, адже компенсація, передбачена Законом, виплачується у разі порушення строків виплати доходу (перерахованої пенсії), а не виконання рішення суду. Оскільки вказані кошти нараховані в результаті перерахунку пенсії та відновлення прав ОСОБА_1, порушених при виплаті пенсії у меншому розмірі, вказана сума є доходом в розумінні ст. 2 Закону.
Відтак, відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації пенсії, викладену у листі від 27 червня 2019 року № 1668/С-8 слід визнати протиправною, та, як наслідок, відповідача слід зобов'язати здійснити розрахунок та виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації пенсії, яка була нарахована на підставі рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 14 лютого 2018 року у справі № 686/24161/17 у розмірі 41670,24 гривень, за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд з урахуванням висновків Верховного Суду, приходить до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а відповідач, який заперечує проти позову, не довів правомірність відмови щодо виплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації пенсії, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач, як інвалід ІІ групи, був звільнений від сплати судового збору за подання позовної заяви, тому такі витрати відсутні та розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв’язку з порушенням відповідачем строків виплати донарахованої пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року.
Зобов’язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести розрахунок та виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв’язку з порушенням відповідачем строків виплати донарахованої ОСОБА_1 пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, розмір якої складає 41670 (сорок одна тисяча шістсот сімдесят) грн. 24 коп.
В порядку статті 139 КАС України судові витрати розподілу між сторонами не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький "Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький