Рішення № 83753693, 21.08.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.08.2019
Номер справи
520/6593/19
Номер документу
83753693
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 серпня 2019 р. № 520/6593/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волошина Д.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова зарахувати до страхового стажу та заробітної плати для визначення пенсії ОСОБА_1 період роботи на Харківському державному авіаційному виробничому підприємстві з 01.05.2015 року по 31.07.2019.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 2010 року по теперішній час ОСОБА_1 працює на Харківському державному авіаційному виробничому підприємстві. З 16.03.2011 року йому була призначена пенсія як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. З індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) Пенсійного Фонду України, що були роздруковані позивачем, останній дізнався, що з травня 2015 року і по теперішній час позивачу нараховувалась заробітна плата, але страховий стаж та заробітна плата для визначення пенсії не зараховані. Вказане слугувало підставою звернення позивача до суду з вказаним адміністративним позовом.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2019 року відкрито спрощене провадження в порядку передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом п'яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів.

Копія зазначеної ухвали надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 21.08.2019 р. замінено Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, адреса: пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов, м. Харків, 61000).

Представник відповідача, 24.07.2019 року надав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначив, що ОСОБА_1 при зверненні з даною позовною заявою знову не надав жодного доказу, як і при зверненні з попередньою позовною заявою (справа №638/16934/17) про те, що в період з 01.05.2015 р. по 31.07.2019 р. з його заробітної плати утримувались страхові внески.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії, перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду та отримує пенсію за віком відповідно до п.1 ч.1 ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 16.03.2011 року.

Розмір пенсії за віком позивача розрахований відповідно до ст.27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Відповідно до рішення №963260194880 від 19.06.2019 р. у ОСОБА_1 зарахований стаж роботи з 01.09.1978 р. по 30.04.2015 р., який складає 26 років 06 місяців 02 дні.

Позивач, з електронного кабінету Пенсійного Фонду України зробив роздруківку індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) Пенсійного Фонду України, з якої встановив, що з травня 2015 року і по теперішній час позивачу нараховувалась заробітна плата, але страховий стаж та заробітна плата для визначення пенсії не зараховані.

Не погоджуючись з вказаними діями відповідача щодо не зарахування до страхового стажу та заробітної плати для визначення пенсії ОСОБА_1 період роботи на Харківському державному авіаційному виробничому підприємстві з 01.05.2015 року по 31.07.2019, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV.

Згідно із ч. 1 ст. 44 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до п.1.1 Порядку від 25 листопада 2005 року № 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Згідно з п.4.2 Порядку №22-1 від 25.11.2005, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац п'ятий пункту 1.7. Порядку).

Відповідно до п.4.1 Порядку №22-1 від 25.11.2005 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Зазначена форма заяви містить графу вид пенсії, за якою звертається заявник.

Тобто, вказаним Порядком чітко встановлено форму заяви про перерахунок пенсії.

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Аналізуючи вищезазначені приписи законодавства, суд приходить до висновку, що законодавцем чітко визначено, що для призначення пенсії необхідно волевиявлення особи, яке оформлене заявою встановленої пунктом 4.1 Порядку форми.

Крім того, повноваження відповідача по розгляду заяв пенсіонерів визначені в Порядку № 22-1 від 25.11.2005.

Заява до пенсійного фонду подається із дотриманням загальних правил діловодства, які встановлені для підприємств, установ та організацій. Відсутність належного документа, який підтверджує звернення особи до установи пенсійного фонду, не дає можливості останньому розглянути заяву відповідно до діючого законодавства та вирішити питання про перерахунок пенсії.

Аналогічна правова позиція щодо того, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення/перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку, викладена у постановах Верховного Суду від 06.02.2018 у справі № 425/1867/16-а, від 19.04.2018 у справі № 601/198/16.

Проте, судом з пенсійної справи позивача встановлено, що у спірних правовідносинах ОСОБА_1 не звертався до відповідача з письмовою заявою встановленої форми та змісту, що в свою чергу не призводить до наслідків у вигляді вирішення питання про перерахунок пенсії.

Таким чином, позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за перерахунком пенсії, оскільки він не подавав заяву про перерахунок та виплату пенсії за віком яка б відповідала встановленому зразку, тобто, без дотримання вимог статті 44 Закону №1058-IV.

Крім того, відповідачем фактично не приймалось рішення про відмову в перерахунку позивачу пенсії за віком, у зв’язку з чим суд приходить до висновку, що владний суб’єкт жодних рішень щодо перерахунку пенсії, у відповідності до вимог законодавства, не приймав, у зв’язку з чим зазначений позов є необґрунтованим та передчасним, оскільки відсутні ознаки порушення суб’єктом владних повноважень прав, свобод та законних інтересів позивача.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат у зв’язку із звільненням позивача від сплати судового збору не вирішується.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов, м. Харків, 61000, код 14099344) про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.А. Волошин