Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 серпня 2019 р. справа № 520/7381/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Горшкової О.О.,
при секретарі судового засідання - Лук'янчук О.І.,
за участю: представника позивача - Кокоуліної Н.М., представника відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області (вул. Ярослава Мудрого, буд. 26, м. Харків,61002) про скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В :
Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати постанову державного виконавця ВПВР УДВС ГГУЮ у Харківській області ВП № 59568963 від 17.07.2019 року про стягнення виконавчого збору.
В обґрунтування позовних вимог, представник позивача вказав, що державним виконавцем в рамках виконавчого провадження ВП №59568963 відкрито виконавче провадження уже після виконання позивачем в добровільному порядку рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі № 520/260/19, а відтак підстави для стягнення виконавчого збору відсутні.
Представник відповідача у судове засідання 21.08.2019 року не прибув, про дату, час та місце розгляду справи з огляду на скорочені строки розгляду даної категорії справ повідомлений шляхом направлення процесуальних документів на електронну адресу. Відповідач своїм правом на надання відзиву не скористався, своєї правової позиції щодо спірних правовідносин не висловив, поряд із цим заявив клопотання про відкладення розгляду справи.
Кодексом адміністративного судочинства України передбачено особливості позовного провадження в окремих категоріях адміністративних справ. Так, відповідно до глави 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено розгляд окремих категорій термінових адміністративних справ, до яких належать справи з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.
Відповідно до частини 4 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
Враховуючи стислі строки розгляду даної категорії справ, та необмеженість судом відповідача у наданні до суду відзиву на позов, а також можливість відповідача обирати декілька представників для участі у розгляді справи, суд відмовив у задоволенні поданого відповідачем клопотання.
Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, зазначає наступне.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.02.2019 року по справі № 520/260/19 у задоволенні адміністративного позову Гуріна Олександра Миколайовича до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними, визнання протиправними та нечинними перерахунків, зобов’язання вчинити певні дії відмовлено.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 31.05.2019 у справі № 520/260/19, апеляційну скаргу Гуріна Олександра Миколайовича задоволено частково. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.02.2019 по справі № 520/260/19 скасовано. Прийнято нове судове рішення, яким частково задоволено адміністративний позов Гуріна Олександра Миколайовича (вул. Кричевського, 33, кв. 8, м. Харків) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (Держпром, 3 під’їзд, 2 поверх, м. Харків) про визнання дій протиправними, визнання протиправними та нечинними перерахунків, зобов’язання вчинити певні дії. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у обмеженні розміру пенсії Гуріну Олександру Миколайовичу максимальним розміром з 01.01.2018 та з 01.07.2018. Зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області (Держпром, 3 під’їзд, 2 поверх, м. Харків, код ЄДРПОУ 14099344) перерахувати та виплатити Гуріну Олександру Миколайовичу (вул. Кричевського, 33, кв. 8, м. Харків, і.п.н. 2232119594) пенсію без обмеження максимальним розміром з 01.01.2018 та з 01.07.2018, здійснити виплату Гуріну Олександру Миколайовичу суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 та з 01.07.2018 однією сумою, з нарахуванням та виплатою компенсації втрати частини доходу у зв’язку із порушенням строку виплати частини основного розміру пенсії у відповідності до положень Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків їх виплати».
07.06.2019 року Харківським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі № 520/260/19.
На виконання вказаного виконавчого листа, 20.06.2019 року та 21.06.2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області проведено Гуріну О.М. перерахунок пенсії з 01.01.2018 року та з 01.07.2018 року відповідно без обмеження максимальним розміром , що підтверджується перерахунками пенсії (а.с. 8 та зворотній бік а.с. 8).
Сума доплати за результатом перерахунку пенсії за період з січня 2018 по червень 2019 складає 73593,64 грн., яку було фактично виплачено Гуріну О.М. 04 липня 2019 року разом з компенсацію втрати частини доходу у розмірі 10560,69 грн., що підтверджується розрахунком на доплату пенсії та розрахунком на доплату компенсації та витягом з електронної відомості нарахування пенсій підсистеми призначення та виплати пенсії категоріям громадян.
Однак, 17.07.2019 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головною територіального управління юстиції у Харківській області (далі по тексту ВГІВР УДВС ГТУЮ у Харківській області) винесено постанову ВП № 59568963 про стягнення з головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області виконавчого збору у розмірі 16692,00 грн.
Копія постанови про накладення штрафу надійшла на адресу Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області 18.07.2019 року та зареєстрована за вхідним номером 26470-В-19.
Позивач, не погоджуючись із правомірністю прийняття вищезазначеної постанови, звернувся до суду із даним позовом.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016р. №1404-VIII визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом 2 ч.1 ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження" визначено що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів як, зокрема, постанови судів у адміністративних справах.
Згідно ч. 1 ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження". виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Частиною 4 ст.27 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).
З аналізу вказаних норм вбачається, що стягнення виконавчого збору є безумовною дією державного виконавця у межах виконавчого провадження та ефективним засобом стимулювання боржника до намагання виконати рішення суду самостійно до відкриття виконавчого провадження.
Таким чином, стягнення виконавчого збору є не правом, а обов`язком державного виконавця при відкритті виконавчого провадження та на момент відкриття виконавчого провадження виконавець не володіє будь-якою інформацією від боржника щодо виконання судового рішення, оскільки вчинення будь-яких дій до відкриття виконавчого провадження Законом №1404-VІІІ не передбачено.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 07.03.2018р. по справі №750/7624/17.
Водночас, суд враховує, що пунктом 9 ч.1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Згідно з ч. 9 ст.27 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Як вбачається з матеріалів справи, Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.02.2019 року по справі № 520/260/19 (яке набрало законної сили 31.05.2019 року та на підставі чого Харківським окружним адміністративним судом 07.06.2019 року видано виконавчий лист № 520/260/19) було виконано в повному обсязі 04.07.2019 року шляхом перерахунку та виплати Гуріну О.М. пенсійних виплат з компенсацією втрати частини доходу, що підтверджується розрахунком на доплату пенсії та розрахунком на доплату компенсації та витягом з електронної відомості нарахування пенсій підсистеми призначення та виплати пенсії категоріям громадян.
Доказів на спростування вказаних обставин відповідачем до суду не надано.
Таким чином, оскільки постанова державного виконавця про стягнення виконавчого збору ВП № 59568963 (яка приймається разом з постановою про відкриття виконавчого провадження) прийнята 17.07.2019 року, а Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області виконано рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.02.2019 року по справі № 520/260/19 04.07.2019 року, тобто до відкриття виконавчого провадження № 59568963, то суд приходить висновку, що оскаржувана постанова про стягнення виконавчого збору ВП № 59568963 від 17.07.2019 року підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 287, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області про скасування постанови – задовольнити.
Скасувати постанову державного виконавця ВПВР УДВС ГГУЮ у Харківській області ВП № 59568963 від 17.07.2019 року про стягнення з Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області виконавчого збору у розмірі 16692 (шістнадцять тисяч шістсот дев'яносто дві)грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Горшкова О.О.