Рішення № 83753366, 19.08.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.08.2019
Номер справи
440/1667/19
Номер документу
83753366
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1667/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Костенко Г.В.,

за участю:

секретаря судового засідання – Ніценко А.О.,

представника відповідача – Матірної Н.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Лубенського МРВ УДМС України в Полтавській області, Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області, про визнання протиправним та скасування рішення.

В С Т А Н О В И В:

10 травня 2019 року ОСОБА_2 (надалі – ОСОБА_2, позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Лубенського МРВ УДМС України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення № 1/2019 від 06 травня 2019 року про скорочення строку тимчасового перебування громадянину Російської Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 на території України, та зобов'язання його виїхати за межі України до 15 травня 2019 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 03.05.2019 прибув в Україну через КПП Гоптівка в приватних справах. Можливий граничний строк його перебування на території України становить 90 днів. 06.05.2019 до Лубенського МРВ УДМС України в Полтавській області від ГУ НП України в Полтавській області надійшло подання щодо прийняття рішення про скорочення строку тимчасового перебування в Україні громадянина Російської федерації ОСОБА_2 06.05.2019 року Лубенським МРВ УДМС України в Полтавській області прийнято рішення про скорочення строку тимчасового перебування в Україні громадянина Російської федерації ОСОБА_2 та зобов'язано виїхати за межі України до 15.05.2019 року. Позивач вважає вказане рішення винесено з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки ОСОБА_2 не порушував законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства.

Ухвалою суду від 24 травня 2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 440/1667/19. Вирішено розгляд адміністративної справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.

18 червня 2019 Лубенським МРВ УДМС України в Полтавській області надано до суду відзив на позовну заяву (а.с. 39-48), в якому просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на правомірність винесеного рішення. Зазначив, що відповідно до даних інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб про перетин кордону "АРКАН" ОСОБА_2, під час перебування в Україні у 2018 році з 25.07.2018 по 11.08.2018 та з 29.08.2018 по 27.11.2018 на вказану останню дату виїзду перевищив на 19 днів дозволений термін перебування для іноземців і ухилявся від виїду з України після закінчення терміну перебування. Таким чином, позивач нелегально перебував на території України.

Ухвалою суду від 27 червня 2019 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області.

18 липня 2019 Управлінням Державної міграційної служби України в Полтавській області надано до суду відзив на позовну заяву (а.с.82-89), в якому просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на правомірність винесеного рішення.

Позивач не скористався правом надання відповіді на відзиві на позовну заяву.

Ухвалою суду від 16 липня 2019 року продовжено строк підготовчого провадження терміном на 30 календарних днів

Ухвалою суду від 06 серпня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судове засідання позивач та його представник не з'явились, про час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином.

Представник відповідачів в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини викладені у відзиві на позовну заяву, запереченнях на відповідь на відзив.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідачів, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_2 є громадянином Російської Федерації, що підтверджується копією паспорту, наявною в матеріалах справи (а.с.49-50).

До Лубенського МРВ 06.05.2019 надійшло подання Лубенського ВП ГУНП в Полтавській області з клопотанням щодо прийняття відносно гр. Російської Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, рішення про скорочення строку тимчасового перебування на території України (а.с.44).

06 травня 2019 року працівниками Лубенського МРВ виявлено факт порушення правил перебування в Україні позивачем та цього ж дня в.о. начальника Лубенського МРВ Кравець Л.Д. відносно позивача прийнято рішення №3/2019 про скорочення строку тимчасового перебування на території України (а.с.43).

Суд зазначає, що предметом судового розгляду є рішення Лубенського МРВ УДМС України в Полтавській області №3/2019 від 06 травня 2019 року про скорочення строку тимчасового перебування громадянину Російської Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 на території України.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

Процедура скорочення терміну перебування іноземців на території України визначена Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" (далі - Закон) та постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2012 №150 "Про затвердження Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України" (далі - Порядок).

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Згідно з ч.16 статті 4 Закону іноземці та особи без громадянства, які в'їхали в Україну на інших законних підставах, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в'їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.

Відповідно до п.п.2 п.2 Порядку іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 90 днів протягом 180 днів у разі в’їзду іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в’їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України. Порядок обчислення зазначеного строку встановлюється МВС.

Відповідно до частин 1,2 статті 1 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про безвізові поїздки громадян України і Російської Федерації громадяни держави однієї Сторони можуть в'їжджати, виїжджати та пересуватися територією держави іншої Сторони без віз з дотриманням правил перебування, що діють в цій державі, по документах, що посвідчують особу і підтверджують громадянство, зазначених у Додатках 1 та 2 до цієї Угоди.

Громадяни держави однієї Сторони на основі взаємності звільняються від реєстрації у компетентних органах за місцем їхнього перебування на території держави іншої Сторони, якщо термін такого перебування не перевищує 90 днів з моменту в'їзду на територію держави цієї іншої Сторони, за наявності у них міграційної картки з позначкою органів прикордонного контролю, проставленої при в'їзді на територію держави перебування.

Матеріали справи свідчать, що позивач прибув в Україну 03.05.2019 року через КПП "Гоптівка" у приватних справах.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 24 Закону, якщо в іноземця або особи без громадянства немає підстав для тимчасового проживання, встановлених частинами четвертою-дванадцятою статті 4 цього Закону, або для тимчасового перебування на території України, строк їх перебування скорочується.

Вказана норма узгоджується з положеннями пункту 12 Порядку.

Згідно із пунктом 13 Порядку рішення про скорочення строку тимчасового перебування іноземця та особи без громадянства на території України приймається керівником територіального органу або підрозділу ДМС чи його заступником або керівником органу СБУ в разі відсутності підстав для тимчасового перебування, а також заяви приймаючої сторони, органу Національної поліції чи органу охорони державного кордону.

На підставі наведених норм, суд приходить до висновку, що строк тимчасового перебування іноземця може скорочуватися, якщо відсутні підстави для тимчасового перебування на території України.

З оскаржуваного рішення судом встановлено, що відповідачем зазначено такі підстави для скорочення строку тимчасового перебування, як відсутність роботи, власного житла, близьких родичів на території України, а також приймаючої сторони.

При цьому, суд зазначає, що позивач прибув в Україну на законній підставі та має право тимчасово перебувати на території України протягом 90 днів з моменту в'їзду, а наведені вище обставини не є достатніми, щоб вважати, що у позивача відсутні підстави для тимчасового перебування на території України.

Доказів порушення ОСОБА_2 правил перебування на території України, а також законодавства України, в тому числі, і про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, відповідачем не надано.

Окрім того, судом встановлено, що оскаржуване рішення проголошено громадянину Російської Федерації ОСОБА_2 за відсутності перекладача, що також є порушенням його прав.

Посилання відповідача на інформацію з інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб про перетин кордону "АРКАН" ОСОБА_2, під час перебування в Україні у 2018 році з 25.07.2018 по 11.08.2018 та з 29.08.2018 по 27.11.2018 на вказану останню дату виїзду перевищив на 19 днів дозволений термін перебування для іноземців, не приймаються судом до уваги, оскільки в спірному рішенні дана обставина не зазначена.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, на підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем не надано належних та достатніх доказів на підтвердження правомірності оскаржуваного рішення, що є підставою для скасування рішення №3/2019 від 06 травня 2019 року про скорочення строку тимчасового перебування громадянину Російської Федерації ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 на території України

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищезазначені висновки суду відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не доказав правомірності свого рішення, що є підставою для задоволення позову.

Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, враховуючи задоволення позову, на користь позивача підлягають відшкодуванню судові витрати, сплачені позивачем за подання цього позову.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Лубенського МРВ УДМС України в Полтавській області (вул. Монастирська, 4а, м.Лубни, Лубенський район, Полтавська область, 37503), Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (вул. Пушкіна, 63, м. Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 37829297), про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення №3/2019 від 06 травня 2019 року про скорочення строку тимчасового перебування громадянину Російської Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на території України.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лубенського МРВ УДМС України в Полтавській області (вул. Монастирська, 4а, м.Лубни, Лубенський район, Полтавська область, 37503) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 21 серпня 2019 року.

Головуючий суддя Г.В. Костенко